• 12-12-2023 12:50:53   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: «Կասպերսկի» ընկերության լուծումները 2023-ի երրորդ եռամսյակում կանխել են առցանց հասանելիության միջոցով բանկային հաշիվներից դրամական միջոցներ գողանալու համար նախատեսված մեկ կամ մի քանի վնասաբեր ծրագրերի գործարկումը 76 551  եզակի օգտատերերի համակարգիչներում այն դեպքում, երբ 2022-ի հուլիս-սեպտեմբերին դրանք հայտնաբերվել են 99 989 եզակի օգտատերերի համակարգիչներում։ Եթե ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակում վնասաբեր ֆինանսական ծրագրերի գրոհներին ամենաշատը ենթարկվել են Աֆղանստանի (օգտատերերի 3,9%), Թուրքմենստանի  (3,5%) և Չինաստանի (2,4%) համակարգիչների օգտատերերը, ապա մեկ տարի առաջ այդ ցանկը գլխավորում էին նույն երկու երկրները, բայց միայն Թուրքմենստանը (4,7%) առաջին տեղում էր, Աֆղանստանը (4,6%)՝ երկրորդում, իսկ Պարագվայը (3,8%) եզրափակում էր եռյակը։
Ընկերության տվյալներով՝ 2023-ի երրորդ եռամսյակում հայտնաբերվել է ծածկագրիչների 9 նոր ընտանիք և այդ տեսակի վնասաբեր ծրագրերի 11 387 նոր մոդիֆիկացիա՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 17 ընտանիքների և 14 626 նոր մոդիֆիկացիայի դիմաց։ Ընթացիկ տարվա հուլիս-սեպտեմբերին «Կասպերսկի» ընկերության պրոդուկտներն ու տեխնոլոգիաները ծածկագրիչների գրոհներից պաշտպանել են 46 872 օգտատիրոջ, իսկ անցյալ տարվա նույն ամիսներին՝ 72 941: Երկրների եռյակը, որոնք ամենաշատն են ենթարկվել ծածկագրիչների գրոհների, մնացել է անփոփոխ. ընթացիկ տարվա հուլիս-սեպտեմբերին Եմենը (1,63%) առաջինն էր, Բանգլադեշը (1,39%)՝ երկրորդը, իսկ Հարավային Կորեան (0,65%)՝ երրորդը: Անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում Բանգլադեշը (1,66%) առաջինն էր, Եմենը (1,30%) երկրորդն էր, իսկ Հարավային Կորեայի (0,98%) դիրքը չի փոփոխվել:
Ընկերության փորձագետները գրանցել են նաև թաքնված կրիպտոմայներների ակտիվության անկում։ Այսպես, ընթացիկ տարվա հուլիս-սեպտեմբերին հայտնաբերվել է մայներների ընդամենը 2199 նոր մոդիֆիկացիա՝ մեկ տարի առաջվա 153 773-ի դիմաց, ինչպես նաև 363 120 եզակի օգտատերերի համակարգիչների վրա մայներների օգտագործմամբ գրոհներ՝ 2022-ի երրորդ եռամսյակի 432 363 եզակի օգտատերերի դիմաց։ 2023-ի նույն ժամանակահատվածում նման գրոհների բախված օգտատերերի ամենամեծ մասնաբաժինը եղել է Տաջիկստանում (2,38%), Ղազախստանում (1,96%), և Ուզբեկստանում (1,69%), և եթե մեկ տարի առաջ այդ ցանկը գլխավորում էր Եթովպիան (2,38%), ապա Ղազախստանը (2,13%) և Ուզբեկստանը (2,01%) եղել են մույն տեղերում։
Անկում է նկատվում նաև ինտերնետի միջոցով գրոհող (վեբ-գրոհներ) չարագործների գործունեության մեջ. 2023-ի երրորդ եռամսյակում «Կասպերսկի» ընկերության լուծումները հետ են մղել 694 400 301 գրոհ, որոնք իրականացվել են ամբողջ աշխարհում տեղակայված ինտերնետ-ռեսուրսներից: Գրանցվել է 169 194 807 եզակի URL, որոնց հակազդելու համար գործարկվել է վեբ-հակավիրուսը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում հետ է մղվել 956 074 958 գրոհ և արձանագրվել 251 288 987 եզակի URL: Այս տարվա հուլիս-սեպտեմբերին ինտերնետի միջոցով գրոհների ամենաշատը ենթարկվել են Բելառուսում (15,42%), Մոլդովայում (15,35%) և Ալբանիայում (14,05%) գտնվող օգտատերերը, իսկ մեկ տարի առաջ Թայվանը (19,65%) առաջին տեղում էր, որին հետևում էր Բելառուսը (17,01%), իսկ Սերբիան (15,05%) երրորդ տեղում էր:
Ինչ վերաբերում է տեղային սպառնալիքներին (վնասաբեր ծրագրեր, որոնք հայտնաբերվել են անմիջապես օգտատերերի համակարգիչներում կամ դրանց միացված հանովի կրիչներում, կամ ի սկզբանե հայտնվել են համակարգչում ոչ բաց տեսքով, օրինակ՝ ծրագրեր բարդ ինստալյատորների կազմում, ծածկագրված ֆայլեր), ապա 2023-ի երրորդ եռամսյակում ընկերության ֆայլային հակավիրուսը գրանցել է 33 847 517 վնասաբեր և հնարավոր անցանկալի օբյեկտ, իսկ մեկ տարի առաջ՝ 49 275 253։
Տեղային սպառնալիքների գրոհների ենթարկված օգտատերերի ամենամեծ մասնաբաժին ունեցող երկրների ցանկի առաջին երեք տեղերն ինչպես 2023-ի հուլիս-սեպտեմբերին, այնպես էլ մեկ տարի առաջ գրավել են Թուրքմենստանը (49,40% և 46,48%), Եմենը (44,54% և 45,12%) ու Աֆղանստանը (40,48% և 44,18%)։

• 12-12-2023 12:50:53   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. В третьем квартале 2023 года решения «Лаборатории Касперского» предотвратили запуск одного или нескольких зловредов, предназначенных для кражи денежных средств с банковских счетов через онлайн-доступ, на компьютерах 76 551 уникальных пользователей, когда как в июле-сентябре 2022 года они были обнаружены на компьютерах 99 989 уникальных пользователей. Если в третьем квартале текущего года атакам вредоносных финансовых программ больше всего подверглись пользователи компьютеров в Афганистане (3,9% пользователей), Туркменистане (3,5%) и Китае (2,4 %), то годом ранее этот список возглавляли те же две страны, но только Туркменистан (4,7%) был на первом месте, Афганистан (4,6%) на втором, а Парагвай (2,8%) замыкал тройку.
По данным компании, в третьем квартале 2023 года было обнаружено 9 новых семейств шифровальщиков и 11 387 новых модификаций зловредов этого типа против 17 новых семейств и 14 626 новых модификаций за тот же период прошлого года. За июль-сентябрь текущего года продукты и технологии «Лаборатории Касперского» защитили от атак шифровальщиков 46 872 пользователей, а за те же месяцы прошлого – 72 941. Тройка стран, больше всех подвергшихся атакам шифровальщиков, осталась неизменной: в июле-сентябре текущего года Йемен (1,63%) был первым, Бангладеш (1,39%) – вторым, а Южная Корея (0,65%) – третьей. В тот же период прошлого года Бангладеш (1,66%) был первым, Йемен (1,30%) – вторым, Южная Корея (0,98%) не изменила позицию.
Эксперты компании зарегистрировали также спад активности скрытых криптомайнеров. Так, за июль-сентябрь текущего года были обнаружены всего 2199 новых модификаций майнеров против 153 773 годом ранее, а также атак с использованием программ-майнеров на компьютерах 363 120 уникальных пользователей против 432 363 уникальных пользователей в третьем квартале 2022 года. Самая большая доля пользователей, столкнувшихся с такими атаками за тот же период 2023 года, была зарегистрирована в Таджикистане (2,38%), Казахстане (1,96%) и Узбекистане (1,69%), и если годом ранее в этом списке лидировала Эфиопия (2,38%), то Казахстан (2,13%) и Узбекистан (2,01%) были на тех же местах.
Спад наблюдается также в деятельности злоумышленников, атакующих через интернет (веб-атаки): в третьем квартале 2023 года решения «Лаборатории Касперского» отразили 694 400 301 атаку с интернет-ресурсов, размещенных по всему миру. Зафиксировано 169 194 807 уникальных URL, на которых срабатывал веб-антивирус. За тот же период прошлого года было отражено 956 074 958 атак и зафиксировано 251 288 987 уникальных URL. Больше всего атакам через интернет в июле-сентябре текущего года подверглись пользователи в Беларуси (15,42%), Молдове (15,35%) и Албании (14,05%), а годом ранее Тайвань (19,65%) был на первом месте, далее следовала Беларусь (17,01%), а Сербия (15,05%) была третьей.
Что касается локальных угроз (вредоносные программы, найденные непосредственно на компьютерах пользователей или же на съемных носителях, подключенных к ним, либо изначально попавшие на компьютер не в открытом виде, например, программы в составе сложных инсталляторов, зашифрованные файлы), то в третьем квартале 2023 года файловый антивирус компании зафиксировал 33 847 517 вредоносных и потенциально нежелательных объектов, а годом ранее – 49 275 253. Первые три места в списке стран с самой большей долей атакованных локальными угрозами пользователей как в июле-сентябре 2023 года, так и годом ранее заняли Туркменистан (49,40% и 46,48%), Йемен (44,54% и 45,12%) и Афганистан (40,48% и 44,18%).