Աշխարհահռչակ հայեր. Արամ Խաչատրյան
2023 թվականի դեկտեմբերի 26-ին շրջանառության մեջ է դրվում «Աշխարհահռչակ հայեր. Արամ Խաչատրյան» թեմային նվիրված 1 նամականիշ:
500 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է հայ աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր, դիրիժոր և մանկավարժ Արամ Խաչատրյանը (1903-1978 թթ.):
Նամականիշի մարումն իրականացրեցին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Արտակ Ղուլյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Նամականիշի վրա նաև պատկերված են կոմպոզիտորի ստորագրության անգլերեն տարբերակը, Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակին նվիրված լոգոտիպը, «Արամ Խաչատրյան» գրառումը՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունները համաշխարհային երաժշտական գանձարանի նմուշներից են: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն Խաչատրյանին դասում է 20-րդ դարի ամենահայտնի կոմպոզիտորների շարքին. մեր ժամանակների ամենահանրածանոթ ստեղծագործությունների ցուցակում առաջնային տեղերից մեկը զբաղեցնում է նրա «Սուսերով պարը» «Գայանե» բալետից:

• 26-12-2023 13:26:49   | Armenia  |  Press release
In 2023 on December 26th, a souvenir sheet with one stamp dedicated to the theme “World famous Armenians. Aram Khachaturian” is put into circulation.
The postage stamp with the nominal value of 500 AMD depicts the world famous Armenian composer, conductor and teacher Aram Khachaturian (1903-1978).
The postage stamp also depicts the English version of the composer's signature, the logotype dedicated to the 120th Anniversary of Aram Khachaturian, the inscription “Aram Khachaturian” in Armenian and English languages.
The postage stamp was cancelled by the Chief of Staff to the Prime Minister of the Republic of Armenia Arayik Harutyunyan, the Minister of High-Technological Industry of the Republic of Armenia Robert Khachatryan, the Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan, the Director of the Aram Khachaturian House-Museum Armine Grigoryan, the Deputy Chief Executive Officer of “HayPost” CJSC Artak Ghulyan, the President of the Philatelists’ Armenian Association Hovik Musayelyan.
Aram Khachaturian’s compositions are among the samples of the world musical treasury. The UNESCO places the name of Khachaturian among the most renowned composers of the 20th century, and his “Sabre Dance” of the well-known ballet “Gayaneh” takes one of the first places in the list of the most popular compositions of our age.