• 29-12-2023 12:44:59   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Այս շաբաթվա լուսաբանումը դաս է բոլոր նրանց համար, ովքեր միամտաբար հավատում են այն ամենին, ինչ լսում կամ կարդում են, իսկ հետո չհիմնավորված պատմությունները փոխանցում ուրիշներին: Այսպիսով, նրանք իրականում օգնում են տարածել կեղծ լուրերը: Երբ ինչ-որ մեկը ձեզ «լուր» է հայտնում, դուք միշտ պետք է հարցնեք՝ «Ո՞րն է Ձեր աղբյուրը»: Երբ պատասխանը հետևյալն է՝ «Ես դա լսել եմ ուրիշներից», անմիջապես մերժեք այն, ինչ ասել են ձեզ: Շատ կարևոր է ստուգել դրանք, որպեսզի անհիմն լուրեր չտարածեք ուրիշների շրջանում:
Մեզանից նրանք, ովքեր զբաղվում են լրատվական գործունեությամբ, ավելի մեծ պատասխանատվություն են կրում աչալուրջ լինելու համար, քանի որ եթե մենք չվերստուգենք այն, ինչ մեզ հաղորդվել է, ապա մեղավոր կլինենք հազարավոր ընթերցողների կամ հեռուստադիտողների շրջանում կեղծ լուրեր տարածելու համար։
Ահա լուրերից մի օրինակ, որի մասին լսել ենք վերջերս: Հայաստանում մահացած 57-ամյա պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանին անցյալ շաբաթ դատավորը մեղավոր ճանաչեց՝ նրա մահից մեկ տարի 5 ամիս անց։ Լսած չլինելով, որ մահացած մարդուն հնարավոր է դատել և դատապարտել, ես հետաքրքրվեցի՝ արդյոք իսկապես նման բան է եղել։
Քանի որ ես երկար տարիների փորձ ունեմ լսելու ամենատարբեր անհիմն տեղեկություններ, անմիջապես կապ հաստատեցի հանգուցյալ ամբաստանյալի հայաստանյան փաստաբանի՝ Ռուբեն Մելիքյանի հետ, որը բարյացակամորեն բացատրեց այս տարօրինակ պատմության հանգամանքները։
Արմեն Գրիգորյանը, 2022 թվականի մայիսին խորհրդարանական ընտրություններից քիչ առաջ, Հայաստանում իշխանությունների դեմ բողոքի ցույցի ժամանակ լրագրողին ասաց, որ որ նա հավատարիմ է մնացել իր ավելի վաղ՝ 2021 թվականի ապրիլին արած նախկին հայտարարությանը, որ երկրի որոշ հատվածներում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմնակիցների կեսը  թուրքական արյուն ունի։ Բնականաբար, սա նսեմացնող արտահայտություն էր, բայց եթե երկիրն իսկապես ժողովրդավարական է, ապա քաղաքացիներն իրավունք ունեն օգտագործել տհաճ, նույնիսկ վիրավորական բառեր։ Այդուհանդերձ, Գրիգորյանը ոչ մի սպառնալիք չէր արել, ինչը կհակասեր օրենքին։
2022 թվականի մայիսին վարչախմբի խիստ քննադատ Գրիգորյանը ձերբակալվեց և բանտարկվեց այն հայտարարության համար, որն արել էր ձերբակալությունից մեկ տարի առաջ։ Նրան մեղադրանք առաջադրվեց «ազգամիջյան թշնամանք հրահրելու» համար։ Անցյալում նման մեղադրանքի մեջ մեղադրվողները վիրավորական կամ նվաստացուցիչ մեկնաբանություններ էին արել Հայաստանում ապրող այլ էթնիկ խմբերի մասին։ Սակայն նախկինում ոչ մի հայի մեղադրանք չի առաջադրվել թշնամանք հրահրելու համար՝ հայրենակիցների հասցեին նման արտահայտություններ անելուց հետո: Օրինակ՝ արցախցի փախստականների հասցեին վիրավորական արտահայտություններ հնչեցրած Փաշինյանի կողմնակիցներին մեղադրանք չի առաջադրվել թշնամանք հրահրելու համար։
Կալանավորումից երկու ամիս անց՝ 2022 թվականի հուլիսի 15-ին, Գրիգորյանը բանտից բերվեց դատարան՝ դատվելու համար։
Ցավոք սրտի, դատավարության ընթացքում նա կորցրեց գիտակցությունը և մահացավ դատարանի դահլիճում ուղեղի անևրիզմից կամ կաթվածից:
Հայաստանում, երբ ամբաստանյալը մահանում է, նրա դատավարությունը դադարեցվում է։ Սակայն այս դեպքում, ըստ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության, ամբաստանյալի ընտանիքն իրավունք ունի պահանջել, որ դատավարությունը շարունակվի մինչև դատավճռի կայացումը։ Գրիգորյանի փաստաբանը բացատրեց, որ նրա ընտանիքը ցանկանում էր տեսնել նրա արդարացումը, թեև անմեղության կանխավարկածով (անմեղ է, մինչև նրա մեղավորությունն ապացուցվելը) նա պարզապես մեղադրվել է, բայց չի դատապարտվել նախքան մահանալը։ Ընտանիքը պնդել է, որ Գրիգորյանի անունը մաքրվի, քանի որ նրանք կարծում են, որ նա երբեք չպետք է ձերբակալվեր, մեղադրվեր և բանտարկվեր։
Փաստաբանն ինձ ասաց, որ դատավարության ընթացքում՝ Գրիգորյանի մահից հետո, կառավարության վկան դատարանում ցուցմունք է տվել, որ նա չի գրել այն ցուցմունքը, որը դատարան է ներկայացվել իր անունով։ Վկան ասաց, որ քննիչն է գրել ցուցմունքը և ասել իրեն, որ նա ստորագրի։
Նաև դատարանում ցուցմունք տված կառավարության փորձագետը խոստովանեց, որ Գրիգորյանի խոսքերը չէին կարող համարվել միջէթնիկ թշնամանքի հրահրում, որը նշանակում է այլ էթնիկ խմբի անդամների թիրախավորում։ Գրիգորյանը վիրավորական խոսքերն օգտագործել էր միայն իր հայրենակիցների՝ իր էթնիկ խմբի անդամների հասցեին։
Այնուամենայնիվ, անցյալ շաբաթ, Գրիգորյանի մահից մեկ տարի հինգ ամիս անց, դատավորը նրան մեղավոր ճանաչեց նրա դեմ ներկայացված մեղադրանքի համար։ Նրա փաստաբանն ինձ ասաց, որ գրավոր դատավճիռը ստանալուց հետո ընտանիքը մեկ ամիս ժամանակ ունի վերաքննիչ բողոք ներկայացնելու համար, ինչն էլ նրանք մտադիր են անել։ Եթե նրանք պարտվեն վերաքննիչ դատարանում, ապա կդիմեն Վճռաբեկ դատարան, որը լսում է վերաքննիչ դատարանների որոշումների դեմ բողոքները: Եթե նրանք այնտեղ էլ ձախողվեն, ապա դիմելու են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
Ուսումնասիրելով, թե ինչպես են Հայաստանում դատավարություն անցկացրել և մահացած մարդուն մեղավոր ճանաչել, ես ուզում էի իմանալ, թե արդյոք նման դատավարություններ եղել են այլ երկրներում։ Զարմանալիորեն, ես գտա մի քանի դեպքեր հին և նորագույն պատմության մեջ, երբ այլ երկրներում դատավարություններ են անցկացրել մեղադրյալների նկատմամբ նրանց մահից հետո և հետմահու մեղավոր ճանաչել նրանց:

• 29-12-2023 12:41:59   | Armenia  |  Politics
This week’s commentary is a lesson for all those who naively believe what they hear or read and then pass on unsubstantiated stories to others. By doing so, they are actually helping to spread fake news. When someone gives you a piece of ‘news’, you should always ask, ‘what is your source’? When the answer is: ‘I heard it from someone else,’ immediately dismiss what was said to you. It is critical to verify what you are told in order not to disseminate baseless rumors to others.
Those of us who are in the news business have a bigger responsibility to be vigilant because if we do not double-check what is being reported to us, then we become guilty of spreading fake news to thousands of readers or viewers.
Here is an example of a news item we just heard about. A 57-year-old entertainment producer, Armen Grigoryan, who had died in Armenia, was found guilty by a judge in Armenia last week, a year and five months after his death. Not having heard that a dead man can be tried and convicted, I wondered if such a thing really happened.
Since I have had long years of experience hearing all sorts of baseless reports, I immediately contacted the late defendant’s lawyer in Armenia, Ruben Melikian, who was kind enough to explain the circumstances of this strange story.
Armen Grigoryan, during a street protest against the authorities in Armenia in May 2022, shortly before the parliamentary elections, told a reporter that he stood by his earlier statement of April 2021 that half of Prime Minister Nikol Pashinyan’s supporters in certain parts of the country have Turkish blood. Naturally, this was a disparaging remark, but if a country is truly democratic, citizens have the right to use unpleasant, even offensive words. Nevertheless, Grigoryan had not said anything threatening, which would have been against the law.
In May 2022, Grigoryan, a vocal critic of the regime, was arrested and jailed for the statement he had made a year before his arrest.
He was charged with “inciting ethnic hostility.” Those accused of such a charge in the past, had made offensive or degrading comments about other ethnic groups living in Armenia. However, no Armenian had been charged before with incitement after making such remarks about fellow Armenians. For example, Pashinyan supporters, who had made insulting comments against Artsakh Armenian refugees, have not been charged with incitement.
On July 15, 2022, two months after his arrest, Grigoryan was brought to court from jail to stand trial. Regrettably, in the midst of the trial, he collapsed and died in the courtroom from a brain aneurism or stroke.
In Armenia, when a defendant dies, his trial is discontinued. However, in this case, according to Armenian law, the defendant’s family has the right to ask that the trial be continued until a verdict is reached. Grigoryan’s lawyer explained that his family wanted to see that he is exonerated, even though, due to the presumption of innocence (innocent until proven guilty), he was merely charged, but not convicted prior to his death. The family insisted that Grigoryan’s name be cleared since they believe that he should have never been arrested, charged and jailed.
The attorney told me that during the trial, after Gregorian’s death, a government witness testified in court that he had not written the testimony that was submitted in his name to the court. This witness said that a government investigator had written the testimony and had told him to sign it.
Also, a government expert, who testified in court, admitted that Grigoryan’s words could not be considered an incitement to inter-ethnic hostility, which means targeting members of another ethnic group. Grigoryan had only used offensive words about his fellow Armenians, members of his own ethnic group.
Nevertheless, last week, a year and five months after Grigoryan’s death, the judge declared him guilty of the charge filed against him.
His lawyer told me that after the verdict is received in writing, the family has one month to file an appeal, which they intend to do. If they lose in the court of appeal, they will then appeal to the Court of Cassation which is a Court that hears appeals against decisions of courts of appeal. If they fail there too, they will then go to the European Court of Human Rights.
Having investigated the circumstances of a court in Armenia holding a trial and finding a dead man guilty, I wanted to know if such trials had also taken place in other countries. Surprisingly, I found several cases in ancient and recent history when other countries held posthumous trials of defendants and found them guilty after their death.