• 05-01-2024 11:54:20   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ադրբեջանում անընդհատ սկանդալներ են տեղի ունենում Ալիևների կլանի հետ կապված։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը, որը երկաթյա բռունցքով ղեկավարում է երկիրը 2003 թվականից, իր պաշտոնը ստանձնել է հորից՝ Հեյդար Ալիևից, որը պետության ղեկավարն էր 1993-2003 թվականներին: Որպեսզի Ալիևները մի քանի սերունդ կառավարեն Ադրբեջանը, Իլհամ Ալիևն իր կնոջը նշանակել է փոխնախագահ։ Համոզված եմ, որ նա իր զավակներից մեկին կնշանակի իր իրավահաջորդը՝ այդպիսով շարունակելով Ալիևների դինաստիան Ադրբեջանում։
Ադրբեջանում վերջին սկանդալը բացահայտվել է Արդի Փուլաջի կողմից. առաջին անգամ հրապարակվել Abzas Media-ում, իսկ խմբագրված տարբերակը վերահրապարակվել է  Globalvoices.org-ի կողմից: Հոդվածը վերնագրված է. «Ադրբեջանում նախագահի փեսայի համար մի ամբողջ գյուղ են դատարկել։
Գարաչայլի գյուղն սկզբում պատկանել է Ադրբեջանի մեծ մուֆթի Ալլահշուքյուր Փաշազադեին՝ Ադրբեջանի բարձրաստիճան մահմեդական հոգևորականին, որը հողերը վարձակալության էր տվել գյուղացիներին: Այնուհետև 2007 թվականին, գյուղը 49 տարով վարձակալության է հանձնվել «Շաբրան ագրոհամալիր» ՍՊԸ-ին, որից հետո ընկերությունը գյուղացիներին հրամայել է ազատել հողատարածքները։ Գյուղացիներից Թահիր Ռասուլովը դատի է տվել ընկերությանը՝ փոխհատուցում ստանալու համար։ Սակայն երկու տարի անց նա պարտվել է դատարանում։ «Ինձ շատ են խոշտանգել ու տանջել։ Նրանք ինձ սպառնացել են ոստիկաններով։ Ինձ հանել են իմ պապենական տնից»։ Ընկերությունը գյուղը շրջափակել է մետաղալարերով։ «Այժմ մենք մեր նախնիների հողերին նայում ենք լարերի հետևից», ասաց Ռասուլովը:
«Շաբրան ագրոհամալիրի» հիմնադիրը Բաքվի Ագրոպարկն է, որը պատկանում է գործարար Սամեդ Ղուրբանովին, որն ամուսնացած է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կրտսեր դստեր՝ Արզու Ալիևայի հետ։
Ընկերությունում Ղուրբանովի 6․9 միլիոն դոլարի անձնական ներդրումը համադրվել է 6 միլիոն դոլար լրացուցիչ վարկի հետ՝ տրամադրված Ձեռնարկատիրության զարգացման պետական հիմնադրամի կողմից 10 տարի ժամկետով՝ 5 տոկոս տոկոսադրույքով:
Հոդվածում ասվում է, որ «Ղուրբանովի ընկերությունն ազատվել է ջերմոցի կառուցման ժամանակ էլեկտրալարերի տեղադրման համար վճարելուց, որը կատարել է Իլհամ Ալիևի աներոջը՝ Արիֆ Փաշաևին պատկանող «Ռետրո Հոլդինգ» ընկերությունը։ Ներդրումային այլ առավելությունները ներառել են ագրոհամալիրի ոռոգման ենթակառուցվածքի համար բարենպաստ վարկերը՝ բոլորը տրամադրված պետության կողմից»:
Գարաչայլի գյուղի նախկին բնակիչ Շոհրատ Գարդաշալիևն ասաց. «Գազատարն այստեղով անցնում է դեպի Ագրոպարկ և գազ չի մատակարարում մարդկանց, նրանք պարարտանյութ են տալիս դաշտերին։ Ճիշտ է նրանք միլիոններ են ծախսում պարարտանյութերի վրա, բայց մարդիկ այնքան արժեք չունեն, որքան պարարտանյութերը։ Մենք այստեղ չենք կարող մշակաբույսեր աճեցնել․ մենք հող չունենք, սեփականություն չունենք։ Այս ամբողջը ժողովրդի հողն է, բայց տեսեք, ներխուժել են ու վերցրել այն… Ինձ ուղղակի ասացին՝ ընկիր և մեռիր, կխեղդեմ և կսպանեմ քեզ»։
Թահիր Ռասուլովն ասաց. «Այստեղ նշված են անուններ, նշված է նախագահի անունը, տիկին Մեհրիբան Ալիևայի (փոխնախագահի և կնոջ) անունը: Հենց որ մեր անասուններից մեկն անցնում է այդ դաշտը, մեր կառավարիչն ասում է, որ սա տիկին Մեհրիբանի տեղն է։ Ուրեմն տիկին Մեհրիբանն այստեղ ներկայացուցիչ է նշանակել՝ քաղաքացուն սպանելու, ծեծելու, խոշտանգելու կամ սպառնալո՞ւ համար»։
Քանի որ գյուղացիների համար զբաղվածության հնարավորություն չկա, միակ հնարավորությունը ագրոհամալիրում աշխատելն է, որտեղ կա՛մ հրաժարվել են նրանց աշխատանքի ընդունել, կա՛մ առաջարկել են ամսական ընդամենը 200 դոլար աշխատավարձ: Գյուղացիներից մեկը ողբալի վիճակը նկարագրեց որպես «ժամանակակից ստրկություն»։
Դատական փաստաթղթերը ցույց են տվել, որ Բաքվի Ագրոպարկը «անհավանական էժան վարձավճար է տվել Գարաչայլի գյուղում վարձակալած հողերի համար՝ տարեկան 1500 դոլար վարձավճար 4300 ակր հողի համար»։ Ռասուլովն ասել է, որ ինքը նախկինում «այդ հողի մեկ ակրի համար վճարում էր 45 դոլար վարձավճար։ Եվ այնուամենայնիվ, Բաքվի Ագրոպարկը մեկ ակրի համար վճարում է 2․2 դոլարից պակաս»:
Սամեդ Ղուրբանովին են պատկանում նաև «Բաքվի ագրոպարկ առևտրի տունը, որը զբաղվում է մրգերի և բանջարեղենի մեծածախ առևտրով. «Մաքսիթրեյդինգ» ՍՊԸ-ն, որը զբաղվում է պարենային ապրանքների ներմուծմամբ և բաշխմամբ․ ինչպես նաև Mirlex Group-ին պատկանող մի քանի այլ ընկերություններ (Mirlex Development և Mirlex Construction ՍՊԸ), որոնք զբաղվում են կրակմարիչների վաճառքով, ավտոմատ հակահրդեհային ազդանշանների տեղադրմամբ, կայանման և տեսահսկման համակարգերով: Սամեդ Ղուրբանովի բազմաթիվ ընկերությունների գրասենյակները գտնվում են «Պորտ Բաքու Թաուերս» էլիտար բիզնես կենտրոնում, որը պատկանում է Pasha Holding-ին [տերը Մեհրիբան Ալիևայի հայրն է]»։
Abzas Media-ի լրագրողները փորձել են «խոսել Շաբրանի ագրոհամալիրի կառավարիչների հետ, սակայն ապարդյուն։ Նկարահանող խմբին կանգնեցրել է անվտանգության աշխատակիցը և ասել, որ կառավարիչներից ոչ մեկը համալիրում չէ»:
Ցավոք, «այն բանից հետո, երբ գյուղի բնակիչները ստիպված են եղել փախչել, նրանք թողել են գյուղի գերեզմանոցը։ Քանի որ համալիրը կառուցվել է, և նրանց հողերը խլել են, նրանք պետք է թույլտվություն խնդրեն ագրոհամալիրի ղեկավարությունից՝ անգամ իրենց հանգուցյալ հարազատների շիրիմներին այցելելու համար»։
Շատ ողբերգական է, որ կառավարությունը, որը տարեկան միլիարդավոր դոլարներ է վաստակում իր նավթի ու գազի հսկայական պաշարներից, չի ցանկանում այդ հարստության մի փոքր մասը կիսել Ադրբեջանի աղքատ գյուղացիների հետ:

• 05-01-2024 11:34:20   | Armenia  |  Politics
There are endless scandals involving the Aliyev clan in Azerbaijan. President Ilham Aliyev, who has ruled the country with an iron fist since 2003, took over from his father Heydar Aliyev who was the head of state from 1993 to 2003. To make sure that the Aliyevs rule Azerbaijan for several generations, Ilham Aliyev has appointed his wife as his Vice President. I am certain that she will name one of her children to succeed her, thus prolonging the Aliyev dynasty in Azerbaijan.
The latest scandal in Azerbaijan was exposed by Ardi Pulaj, first published on the Abzas Media and an edited version republished by Globalvoices.org. The article is titled, “In Azerbaijan, an entire village was vacated for the President's son-in- law.
The village of Garachayli was initially owned by the Grand Mufti of Azerbaijan, Allahshukur Pashazade -- the top Muslim cleric of Azerbaijan, who had leased the land to the villagers. Then, in 2007, the village was leased to Shabran Agrocomplex LLC for 49 years after which the company ordered the villagers to vacate the land. One of the villagers, Tahir Rasulov, sued the company for remuneration. But after two years, he lost his lawsuit. “They tortured and tormented me a lot. They threatened me with the police. They took me out of my ancestral home.” The company surrounded the village with a wire fence. “We now look at our ancestral lands from outside the wires,” said Rasulov.
The founder of Shabran Agrocomplex is Baku Agropark which belongs to businessman Samad Gurbanov who is married to Arzu Aliyeva, Azerbaijan President Ilham Aliyev's youngest daughter.
Gurbanov's personal investment of $6.9 million in the company was matched with an additional $6 million loan for 10 years at 5% interest by the State Entrepreneurship Development Fund.
The article reported that “Gurbanov's company was exempted from paying for the electrical wiring installation during the construction of the greenhouse, which was done by a company named Retro Holding, owned by Arif Pashayev, Ilham Aliyev's father-in-law. Other investment favors included favorable loans for the irrigation infrastructure of the agrocomplex -- all on the state's dime.”
Shohrat Gardashaliyev, a former resident of Garachayli village said: "The gas line goes through here to Agropark and does not provide gas to the people. They give manure to the fields. It's true, they spend millions on manure, but the people don't have as much value as manure. We can't plant crops here. We don't have land, we don't own property. It's all the people's land, but look, they've invaded and taken it away…. I am simply told just fall down and die, let me kick you in the throat and die.”
Tahir Rasulov said: "Names are mentioned here; the name of the president, the name of Mrs. Mehriban Aliyeva (vice-president and wife) is mentioned. As soon as one of our cattle crosses to that field, we are told by the management that this is Mrs.
Mehriban's place. So has Mrs. Mehriban appointed a representative here to kill, beat, torture or threaten a citizen?”
Since there are no employment opportunities for the villagers, the only possibility is to work for agrocomplex which has either refused to hire them or has offered a monthly salary of only $200. One villager described the deplorable situation as “modern day slavery.”
Court documents showed that Baku Agropark paid “incredibly cheap rent for the land it leased in the village of Garachayli -- an annual rent of $1,500 for 4,300 acres of land.” Rasulov said that he used to pay “a rent of $45 per acre of that land. And yet, Baku Agropark pays less than $2.2 per acre.”
Samad Gurbanov also owns “the Baku Agropark Trading House, engaged in the wholesale trade of fruits and vegetables; Maxitrading LLC, engaged in the import and distribution of food products; as well as several other companies belonging to Mirlex Group (Mirlex Development and Mirlex Construction LLC), engaged in the sale of fire extinguishers, installation of automatic fire alarms, parking, and video surveillance systems. The offices of many of Samad Gurbanov's companies are located in Port Baku Towers, an elite business center owned by Pasha Holding [belongs to Mrs. Aliyev’s father].”
When Abzas Media journalists tried “to speak with the managers of the agrocomplex in Shabran it was proved futile. The film crew was stopped by a security guard and told none of the managers were at the complex.”
Sadly, “after the residents of the village were forced to flee, they left behind the village graveyard. Ever since the complex was built and their land was taken, they must seek permission from the agrocomplex management even to visit the graves of their late relatives.”
It is very tragic that a government that earns billions of dollars a year from its vast oil and gas reserves is unwilling to share a small part of that wealth with the poor villagers in Azerbaijan.