• 21-02-2024 13:35:38   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հաճախ հայտարարում է, որ անտեսում է միջազգային բոլոր քննադատությունները՝ կապված իր քաղաքացիների իրավունքների խախտումների, իր զինվորների կողմից ռազմական հանցագործությունների և արցախահայերի էթնիկ զտումների հետ: Ալիևը փորձում է կոծկել այդ խախտումներն ու հանցագործությունները «խավիարային դիվանագիտության» միջոցով՝ միլիարդավոր դոլարների կաշառք տրամադրելով եվրոպացի տարբեր պաշտոնյաների։
Ամեն անգամ, երբ Ադրբեջանը խնդիր է ունենում օտար երկրի, եվրոպական կառույցների կամ միջազգային դատարանների հետ, նա ինքնագոհ դեմքով իրեն այնպես է պահում, կարծես ոչինչ չի պատահել։ Նա հաճախակի ասում է. «Ինձ չի հետաքրքրում, թե ով ինչ կասի, ես անելու եմ այն, ինչ ուզում եմ»:
Կցանկանայի մեջբերել մի թարմ օրինակ, երբ Ալիևը խիստ անհանգստացած լինելով նման հարցերով, դրանք անտեսելու փոխարեն, անսովոր ջանքեր է գործադրել դրանց լուծման համար:
Այս օրինակը կապված է Ֆրանսիայի հետ։ Վերջին ամիսներին Ալիևը բավականին բացահայտ հանդես է եկել կոշտ քննադատությամբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հասցեին՝ Հայաստանին աջակցելու համար։ Ալիևը հրաժարվել է հանդիպել նախագահ Մակրոնի և Նիկոլ Փաշինյանի հետ արցախյան հիմնախնդիրը քննարկելու համար։ Ալիևը դժգոհել է նաև Ֆրանսիայից Հայաստանին մի շարք զրահափոխադրիչներ վաճառելու համար։ Միլիարդավոր դոլարներ ծախսելով Իսրայելի և Թուրքիայի նորագույն անօդաչու թռչող սարքերով և հրթիռներով Ադրբեջանը զինելու համար, Ալիևը դեռ հանդգնում է բողոքել, որ Հայաստանը սահմանափակ քանակությամբ զենք է ձեռք բերում ինքն իրեն պաշտպանելու համար:
Անցյալ տարվա վերջին, Ադրբեջանի և Ֆրանսիայի միջև առճակատումն ավելի խորացավ, երբ Ադրբեջանը Բաքվից արտաքսեց Ֆրանսիայի դեսպանատան երկու պաշտոնյաների, իսկ Ֆրանսիան, իր հերթին, Փարիզից արտաքսեց Ադրբեջանի դեսպանատան երկու պաշտոնյաների:
Intelligence Online կայքը հայտնել է, որ ըստ իր գաղտնի աղբյուրների՝ Ադրբեջանի հետախուզական ծառայությունները խնդրել են «Մոսադին»՝ Իսրայելի հետախուզական և հատուկ գործողությունների հիմնարկը, միջամտել Ֆրանսիայի հետ իրենց առկա հակամարտությունները լուծելու համար:
Ըստ «Մոսադի» գաղտնի աղբյուրների՝ Ադրբեջանի արտաքին հետախուզական ծառայությունը (XKX), որը ղեկավարում է գեներալ Օրխան Սուլթանովը, խնդրել է Իսրայելի իր գործընկերոջը միջամտել Ֆրանսիայի արտաքին անվտանգության գլխավոր տնօրինությանը (DGSE)` Բաքվի և Փարիզի միջև լարվածությունը նվազեցնելու համար: Ադրբեջանը նշել է, որ չի ցանկանա խորացնել առկա վեճը:
Սակայն, ադրբեջանական ջանքերը ձախողվել են, քանի որ «Մոսադը» չի փոխանցել ադրբեջանցիների խնդրանքը Ֆրանսիային, ըստ Intelligence Online-ի աղբյուրների: Սա նուրբ հարց է Իսրայելի համար, քանի որ նա մի կողմից ցանկանում է պահպանել իր լավ հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ, իսկ մյուս կողմից Իսրայելի հետախուզական ծառայությունը չի ցանկացել նման միջնորդության փորձ անել այն ժամանակ, երբ այն զբաղված էր Գազայի ու Մերձավոր Արևելքի այլ թեժ կետերի հակամարտությամբ:
Intelligence Online-ը հայտնել է, որ «Մոսադը» մեծ ազդեցություն ունի Բաքվի վրա, քանի որ Իսրայելը օգտագործում է ադրբեջանական տարածքը Իրանում իր գործողությունների համար: Երբ «Մոսադը» 2018 թվականին Թեհրանից գողացավ Իրանի միջուկային փաստաթղթերը, Իսրայելի գործակալները օգտագործեցին Ադրբեջանի սահմանը Իրանից փախչելու համար:
Ի պատասխան, «Մոսադը» մեծապես դյուրացրեց Ադրբեջանի կողմից Իսրայելից զենքի ձեռքբերումը, ինչը օգնեց իսրայելական զենքի երկրորդ խոշորագույն գնորդին՝ Բաքվին, 2020 և 2023 թվականներին հաղթանակներ գրանցել Արցախում: 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի վրա հարձակվելուց անմիջապես առաջ Ադրբեջանի անվտանգության ծառայություններն իրենց ծրագրերի մասին տեղեկացրեցին «Մոսադի» և Իսրայելի ռազմական հետախուզության տնօրինության 8200-րդ ստորաբաժանման (Աման) փորձագետներին և դիմեցին նրանց խորհրդի համար։
Ըստ Intelligence Online-ի՝ «Մոսադը» վերջին տարիներին իր համագործակցությունը Ֆրանսիայի արտաքին անվտանգության վարչության հետ բարձրացրել է օպերացիոն ավելի բարձր մակարդակի, մասնավորապես Իրանի հարցում: Ֆրանսիական գործակալությունը նույնպես մոբիլիզացվել է Գազայում տիրող իրավիճակի շուրջ:
Ֆրանսիական հետախուզական գործակալության նոր տնօրեն Նիկոլաս Լերները հանդիպել է «Մոսադի» տնօրեն Դեյվիդ Բարնեային, երբ վերջինս հունվարի վերջին շաբաթվա ընթացքում ժամանել էր Փարիզ: Իսրայելա-պաղեստինյան հարցի շուրջ դռնփակ հանդիպմանը ներկա են եղել Եգիպտոսի գլխավոր հետախուզական վարչության (Մուխաբարաթ էլ-ամմա) ղեկավար Աբբաս Քամելը, Իսրայելի ներքին անվտանգության գործակալության «Շին Բեթի» ղեկավար Ռոնեն Բարը, ԿՀՎ (CIA)-ի ղեկավար Ուիլյամ Բարնսը և Քաթարի պաշտոնյաները:
Intelligence Online-ը հայտնել է՝ ԿՀՎ-ն տեղեկացրել է Բաքվին, որ դժգոհ է ֆրանսիական հետախուզության հետ Ադրբեջանի հակամարտությունից, մինչդեռ Ֆրանսիան փորձում է խոչընդոտել Մոսկվային Կովկասում և Ադրբեջանի հարթակի կարիքն ունի:
Բացահայտելով Ալիևի խաբեությունը՝ Ադրբեջանի նկատմամբ միջազգային ճնշումները անտեսելու վերաբերյալ, իմ խորհուրդն է միջազգային հանրությանը՝ շարունակել ճնշում գործադրել Ալիևի վրա, որպեսզի նա դադարեցնի իր անընդունելի պահվածքը:
Հակառակ դեպքում նա կշարունակի իր բազմաթիվ խախտումներն ու հանցագործությունները՝ մեծ վնաս հասցնելով ինչպես ադրբեջանցիներին, այնպես էլ հայերին:
Հաջորդ շաբաթ ես կբացահայտեմ Ալիևի  ջանքերից ևս մեկը՝  Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշումներին հակազդելու համար, չնայած նրա հերքումներին, որ ամենևին ուշադրություն չի դարձնում դրանց վրա։

• 21-02-2024 13:35:38   | Armenia  |  Politics
Pres. Ilham Aliyev of Azerbaijan repeatedly states that he ignores all international criticisms regarding his violations of the human rights of his own citizens, war crimes by his soldiers, and ethnic cleansing of Artsakh Armenians. Aliyev tries to cover up these violations and crimes through ‘Caviar diplomacy,’ by providing billions of dollars in bribes to various European officials.
Anytime Azerbaijan has a problem with a foreign country, Europeans institutions or international courts, he puts on a brave face and acts like nothing has happened. He repeatedly says, “I don’t care who says what, I will do what I want.”
I would like to cite a recent example of Aliyev being so bothered by such issues that, rather than ignoring them, has gone to unusual lengths to resolve them.
This example has to do with France. In recent months, Aliyev has been quite outspoken with his harsh criticism of French President Emmanuel Macron for supporting Armenia. Aliyev has refused to meet with Pres. Macron and Prime Minister Nikol Pashinyan to discuss the Artsakh conflict. Aliyev also complained about France selling a number of armored personnel carriers to Armenia. While spending billions of dollars to arm Azerbaijan with the latest Israeli and Turkish drones and missiles, Aliyev dares to complain about Armenia procuring a limited number of arms to defend itself.
Late last year, the Azerbaijan-France confrontation got more heated when Azerbaijan expelled two French embassy officials from Baku and in return France expelled two Azeri embassy officials from Paris.
The Intelligence Online website reported that, according to its confidential sources, Azerbaijan’s intelligence services asked Mossad, Israel’s Institute for Intelligence and Special Operations, to intervene with France to resolve their outstanding conflicts.
According to confidential Mossad sources, Azerbaijan’s Foreign Intelligence Service (XKX), led by General Orkhan Sultanov, asked his counterpart in Israel to intervene with the General Directorate of External Security (DGSE) of France to deescalate the tension between Baku and Paris. Azerbaijan indicated that it would not want to worsen the existing dispute.
However, the Azeri effort failed, as Mossad did not transmit the Azeri request to France, according to Intelligence Online sources. This was a delicate issue for Israel as it wanted on one hand to preserve its good relations with Azerbaijan, while on the other hand Israel’s intelligence agency did not want to attempt such mediation at a time when it was preoccupied with the conflict in Gaza and other Middle Eastern hot spots.
Intelligence Online reported that Mossad enjoys a high degree of influence over Baku, since Israel uses the Azeri territory for its operations in Iran. When Mossad stole Iran’s nuclear documents from Tehran in 2018, Israel’s agents used Azerbaijan’s border to flee from Iran. In return, Mossad greatly facilitated Azerbaijan’s acquisition of sophisticated weapons from Israel, which aided Baku, the second largest buyer of Israeli arms, to score victories in 2020 and 2023 in Artsakh. Just before the attack on Artsakh in September 2023, Azerbaijan’s security services informed the experts of Mossad and Unit 8200 (Aman) of Israel’s Military Intelligence Directorate of their plans and sought their advice.
According to Intelligence Online, Mossad has in recent years brought its cooperation with the French External Security Directorate to a higher operational level, notably on Iran. The French Agency has also been mobilized over the situation in Gaza.
The new director of French Intelligence Agency, Nicolas Lerner, met with David Barnea, the director of Mossad when the latter came to Paris in the last week of January. Attending the closed-door meeting on the Israeli-Palestinian issue were Abbas Kamel, head of the Egyptian General Intelligence Directorate (Mukhabarat el-amma); Ronen Bar, head of Shin Bet, Israel’s Internal Security Agency; William Barnes, head of the CIA; and Qatari officials.
Intelligence Online importantly reported that the CIA let Baku know that it was not pleased with Azerbaijan’s conflict with French Intelligence, while France is trying to hinder Moscow in the Caucasus and needs Azerbaijan’s platform.
Having exposed Aliyev’s deception about ignoring international pressure on Azerbaijan, my advice to the international community is to continue pressuring Aliyev to stop his unacceptable behavior. Otherwise, he will go on with his multitude of ever-increasing violations and crimes, causing great harm to Azeris and Armenians alike.
Next week, I will expose another one of Aliyev’s efforts to counter international pressures on Azerbaijan, despite his denials of not paying any attention to them.