Տասներկու անգամ արագ. Kaspersky Antidrone լուծումը նորացված միջերես ունի
«Կասպերսկի» ընկերությունը թողարկել է դրոններից պաշտպանվելու իր համակարգի՝ Kaspersky Antidrone-ի միջերեսի նոր տարբերակը: Թարմացմամբ լուծվող հիմնական խնդիրներն են օպերատորների ծանրաբեռնվածության նվազեցումը, ինչպես նաև ԱԹՍ-ների ավելի ճշգրիտ հայտնաբերումը: Լուծման միջերեսը դարձել է ավելի պարզ, և դրա արագությունը 12 անգամ աճել է վիզուալացման տեխնոլոգիաների նոր լրակազմի շնորհիվ:
Ընկերությունը հայտնում է, որ Kaspersky Antidrone-ը ծրագրային ապահովման վրա հիմնված էկոհամակարգ է՝ քաղաքացիական դրոնների մոնիտորինգի և կրիտիկական ենթակառուցվածքների ու քաղաքացիական օբյեկտներում քաղաքացիական դրոնների հետ կապված սպառնալիքների կանխարգելման համար: Լուծումը թույլ է տալիս, չվնասելով անօդաչու թռչող սարքը, կանխել դրա անցանկալի ներթափանցումը տարբեր օբյեկտներ, խոշոր արդյունաբերական ձեռնարկությունների պահպանվող տարածք, զանգվածային միջոցառումների անցկացման վայրեր:
Kaspersky Antidrone-ի նոր եզակի ալգորիթմները, օգտագործելով մեքենայական ուսուցման տեխնոլոգիաները, ավտոմատ կերպով համեմատում են տեղեկատվությունը տարբեր սարքերից՝ ռադարներից, ռադիոհաճախականության պելենգատորներից, դետեկտորներից, օպտիկական, ջերմային պատկերման տեսախցիկներից և օպերատորին հասցնում են արդեն վերլուծված տեղեկատվությունը: Քարտեզի վրա ցուցադրվում են միայն այն իրադարձությունները, որոնք հայտնաբերվում են առնվազն երկու տեսակի սենսորների կողմից: Այսպիսով, համակարգը օգնում է օպերատորին և նվազեցնում նրա ծանրաբեռնվածությունը՝ ավելի շատ ժամանակ թողնելով որոշումներ կայացնելու համար:
Լուծման միջերեսում քարտեզներ գեներացնելու համար օգտագործվում է վիզուալացման տեխնոլոգիաների նոր լրակազմ։
Միջերեսը հեշտությամբ ցուցադրում է մեծ թվով գրաֆիկական տարրեր: Իրական ժամանակում հնարավոր է մեծացնել հայտնաբերված դրոնի տեսանյութը և հասկանալ, թե արդյոք այն որևէ բեռ ունի:
Թարմացված Kaspersky Antidrone-ը թույլ է տալիս զտել իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունենում պաշտպանվող օբյեկտի օդային տարածքում: Կարելի է կարգավորել, թե ինչ ցուցադրել միջերեսում և ինչը՝ ոչ (օրինակ՝ հնարավոր է անջատել թռչունների հայտնաբերումը):
Kaspersky Antidrone էկոհամակարգում կողմնակի արտադրողների ապարատային մոդուլների օգտագործումը և դրանք անվտանգության այլ համակարգերի հետ ինտեգրելն ավելի հեշտ է դարձել: Համակարգը կարելի է արդյունավետ և արագ մասշտաբավորել ինչպես խոշոր արդյունաբերական ձեռնարկության, այնպես էլ տարածաշրջանի մակարդակով։
«Այս միջերեսը  դրոնների մոնիտորինգի ոլորտում հնարավորինս հավաստի տվյալներ ստանալու հաջորդ քայլն է: Մենք կուտակել ենք դրոնների հայտնաբերման մեծ փորձ և դրա շնորհիվ կարողացել ենք կյանքի կոչել յուրահատուկ ալգորիթմ, որը թույլ է տալիս բարձրացնել լուծման որակը, ինչպես նաև ինտեգրվել խոշոր տեղեկատվական համակարգերին», - մեկնաբանում է Kaspersky Antidrone ուղղության ղեկավար Վլադիմիր Տուրովը:

• 27-02-2024 13:03:30   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. «Лаборатория Касперского» выпустила новую версию интерфейса своей системы защиты от дронов Kaspersky Antidrone. Основные задачи, которые решает обновление — снижение нагрузки на операторов, а также более точное обнаружение БПЛА. Интерфейс решения стал проще, а скорость его работы выросла в 12 раз благодаря новому набору технологий визуализации.
Компания сообщает, что Kaspersky Antidrone — экосистема на основе программного обеспечения для мониторинга гражданских дронов и предотвращения угроз, связанных с гражданскими беспилотными летательными аппаратами на объектах критической инфраструктуры и гражданских объектах. Решение позволяет, не повреждая дрон, предотвратить его нежелательное проникновение на различные объекты, на охраняемую территорию крупных промышленных предприятий, в места проведения массовых мероприятий.
Новые уникальные алгоритмы Kaspersky Antidrone с использованием технологий машинного обучения в автоматическом режиме сравнивают информацию с разных устройств — радаров, радиочастотных пеленгаторов, детекторов, оптических, тепловизионных камер и доводят до оператора уже проанализированную информацию. На карте отображаются только те события, которые обнаружены как минимум двумя типами сенсоров. Таким образом, система помогает оператору и снижает нагрузку на него, оставляя больше времени на принятие решений.
Для генерации карт в интерфейсе решения используется новый набор технологий визуализации. Интерфейс легко отображает большое количество графических элементов. В режиме реального времени можно увеличить видео обнаруженного дрона и понять, есть ли у него какой-либо груз.
Обновлённый Kaspersky Antidrone позволяет фильтровать события, которые происходят в воздушном пространстве защищаемого объекта. Можно настроить, что отображать в интерфейсе, а что нет (например, можно отключить обнаружение птиц).
Использовать в экосистеме Kaspersky Antidrone аппаратные модули сторонних производителей и интегрировать их с другими системами безопасности стало ещё проще. Эффективно и быстро масштабировать систему можно и на уровне крупного промышленного предприятия, и на уровне региона.
«Этот интерфейс — следующий шаг к получению максимально достоверных данных в области мониторинга дронов. Мы накопили большой опыт по обнаружению дронов и благодаря ему сумели реализовать уникальный алгоритм, который позволяет повысить качество решения, а также интегрироваться с крупными информационными системами», — комментирует Владимир Туров, руководитель направления Kaspersky Antidrone.