• 28-02-2024 14:48:08   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը բազմիցս հայտարարել է. «Ինձ չի հետաքրքրում, թե ով ինչ է ասում իմ երկրի մասին, ես շարունակելու եմ անել այն ամենը, ինչ ուզում եմ»։ Սակայն, սա ասվում է քողարկման համար: Ադրբեջանը, անկախ իր հրապարակային կոշտ ելույթներից, կուլիսներում աշխատում է այլ երկրների հետ իր հակամարտությունները կարգավորելու համար:
Անցյալ շաբաթ ես գրել էի, թե ինչպես է Ադրբեջանը խնդրել Իսրայելի կառավարությանը միջնորդել Ֆրանսիային՝ բարելավելու իրենց հարաբերությունները, որոնք վերջին տարիներին վատթարացել էին արցախյան հակամարտությունում Հայաստանին Ֆրանսիայի աջակցության պատճառով։ Այն բանից հետո, երբ Իսրայելը մերժեց Ալիևի խնդրանքը՝ միջնորդ լինել Ֆրանսիայի հետ, Ադրբեջանը սկսեց այլ ուղիներ փնտրել Եվրոպայի հետ իր հարցերը լուծելու համար։
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) կողմից Ադրբեջանի անդամակցությունը կասեցնելուց հետո, Ալիևը խնդրեց Արաբական պետությունների լիգային միջամտել եվրոպացիներին՝ Ադրբեջանի կարգավիճակը վերականգնելու համար։ 2024 թվականի փետրվարի 13-ին Ադրբեջանի խնդրանքով Արաբական լիգայի Խորհրդարանի նախագահ Ադել բին Աբդուլ Ռահման Ալ-Ասումին նամակ հղեց ԵԽԽՎ նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսին՝ բողոքելով ԵԽԽՎ-ի ընդունած բանաձևից, որը մերժում է վավերացնել Ադրբեջանի պատվիրակության հավատարմագրերը։
Արաբական խորհրդարանի նախագահը ԵԽԽՎ-ին ասաց. «Արաբական խորհրդարանն իր խորը ափսոսանքն է հայտնում այս բանաձևի ընդունման կապակցությամբ։ Ադրբեջանի Հանրապետությունն արաբական պետությունների բարեկամ և ռազմավարական գործընկերն է և կարևոր ու ազդեցիկ դեր է խաղում մշակութային բազմազանության պահպանման և քաղաքակրթությունների միջև երկխոսությունը խթանելու համար.… Ադրբեջանի Հանրապետությունը Եվրոպայի խորհրդի անդամ է 2001 թվականից և մեծ դեր է խաղում այս կազմակերպության գործունեության խթանման և նրա սկզբունքներին ու նպատակներին հասնելու գործում: Համաշխարհային մակարդակում այն համատեղ ջանքեր է գործադրում լարվածությունը և հակամարտությունները նվազեցնելու համար…․»:
Այնուհետև Արաբական խորհրդարանի նախագահը ԵԽԽՎ-ին խորհուրդ տվեց. «Բազմակողմ խորհրդարանական դիվանագիտությունը պետք է լինի տեսակետների հաշտեցման գործիք և դիմադրության պատ բոլոր պառակտումների առջև, և հավելյալ արժեք խաղաղության ու հանդուրժողականության սկզբունքների տարածման համար»։
Նամակն ավարտվում էր ԵԽԽՎ-ին կոչ անելով վերանայել իր ավելի վաղ ընդունած բանաձևը, որը մերժել էր վավերացնել Ադրբեջանի խորհրդարանական պատվիրակության հավատարմագրերը, «որոնք հակասում են երկխոսության և համագործակցության սկզբունքներին»:
Բնականաբար, Ադրբեջանի խորհրդարանը (Միլլի Մեջլիս) անմիջապես հրապարակեց Արաբական խորհրդարանի նամակը, որը հրապարակել էին նաև ադրբեջանական մի շարք թերթեր։
Շատ տարօրինակ է, որ Արաբական խորհրդարանը միջամտել է ԵԽԽՎ-ի գործերին՝ արաբական պետությունների հետ կապ չունեցող հարցի շուրջ։ Ադրբեջանն Արաբական լիգայի ոչ անդամ է, ոչ էլ դիտորդ։ Ինչպե՞ս կարող է Արաբական խորհրդարանի նախագահը Ադրբեջանին անվանել «արաբական պետությունների բարեկամ և ռազմավարական գործընկեր», երբ նա Իսրայելի դաշնակիցն է և միլիարդավոր դոլարների իսրայելական զենք է գնում։ Դա էր պատճառը, որ նախկինում Արաբական լիգայի կողմից մերժվել էր Ադրբեջանի՝ դիտորդի կարգավիճակ ստանալու խնդրանքը։ Արաբական խորհրդարանի՝ ԵԽԽՎ-ին նամակ գրելու պատրաստակամության միակ հնարավոր բացատրությունն այն է, որ Ադրբեջանը զբաղված է «խավիարային դիվանագիտության» իր սովորական պրակտիկայով, ինչը նշանակում է, որ նա շատ առատաձեռն նվիրատվություն է արել Արաբական լիգային։ Հետևաբար, Արաբական խորհրդարանի հայտարարությունն Ադրբեջանի երկխոսության և խաղաղության ձգտման մասին իրականության հետ որևէ կապ չունի։
Քանի որ Հայաստանը 2005 թվականից դիտորդի կարգավիճակ ունի Արաբական պետությունների լիգայում, ինձ հետաքրքիր է իմանալ՝ արդյոք Լիգայում Հայաստանի ներկայացուցիչը տեղյա՞կ էր, որ Արաբական խորհրդարանը դիտարկում էր նման նամակ ուղարկել ԵԽԽՎ-ին՝ ի պաշտպանություն Ադրբեջանի։ Եթե այո, ապա ի՞նչ գործողություններ է նա ձեռնակել (եթե այդպիսիք եղել են)՝ առարկելու նման նամակ ուղարկելու դեմ:
Արաբական լիգայից բացի, Ադրբեջանը ԵԽԽՎ-ում իր լոբբիստական ջանքերն  իրականացնում է իր մեծ եղբոր՝ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի միջոցով։ Թուրքիայի նախկին արտգործնախարար և իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության հիմնադիր Յաշար Յակիսը փետրվարի 25-ին ARAB NEWS-ում գրել է. «Թուրքիան կտրականապես դեմ է արտահայտվել Ադրբեջանի [ԵԽԽՎ-ից] կասեցմանը… Եթե նույնիսկ կասեցվի  Ադրբեջանի անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդին, նա կարող է գոյատևել առանց անդամ լինելու»։
Ավելի վաղ՝ փետրվարին, երբ Ալիևն այցելեց Էրդողանին Անկարայում, Թուրքիայի նախագահը խոստացավ անել հնարավորը «ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի հավատարմագրերը վավերացնելու համար։ Մենք կշարունակենք մեր աջակցությունն ու ջանքերը Ադրբեջանին, քանի դեռ որոշումը [հավատարմագրերը չվավերացնելը] չի չեղարկվել»։ Էրդողանը հավելել է, որ Թուրքիան շեշտելու է, որ ԵԽԽՎ-ն պետք է հարթակ լինի «խորհրդարանական ժողովրդավարության, այլ ոչ թե հակամարտության» համար։ Սակայն Ալիևն ու Էրդողանը չունեն խորհրդարանական ժողովրդավարություն և խաղաղություն իրենց սեփական երկրներում։
Եթե Ալիևն իսկապես չմտահոգվեր, թե այլ երկրներն ինչ գործողություններ են ձեռնարկում Ադրբեջանի դեմ, նա այդքան ջանք չէր գործադրի Արաբական լիգայի և Էրդողանի լոբբինգի համար՝ ԵԽԽՎ-ում իր երկրի հավատարմագրերը վերականգնելու նպատակով։ Նա պարզապես կանտեսեր ԵԽԽՎ-ի որոշումը։
Ճշմարտությունն այն է, որ Ալիևը խորապես մտահոգված է իր իմիջի համար։ Բռնակալների մեծ մասը, խախտելով ներքին և միջազգային բոլոր օրենքները, անում է հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի արդարացնի իր հանցագործությունները և փորձի հրեշտակ ձևանալ ամբողջ աշխարհի աչքի առջև։

• 28-02-2024 14:35:08   | Armenia  |  Politics
Azerbaijan’s President Ilham Aliyev repeatedly states: “I don’t care who says what about my country, I will continue doing whatever I want.” However, this is a cover up. Regardless of his public tough talk, Azerbaijan is working behind the scenes to manage its conflicts with other countries.
Last week, I wrote that Azerbaijan asked the Israeli government to intercede with France to improve their relations which have deteriorated in recent years due to the French support of Armenia in the Artsakh conflict. Since Israel turned down Aliyev’s request to mediate with France, Azerbaijan started looking for other channels to resolve its problems with Europe.
After the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) suspended Azerbaijan’s membership, Aliyev asked the League of Arab States to intervene with Europeans to restore Azerbaijan’s status. On February 13, 2024, at Azerbaijan’s request, Adel bin Abdul Rahman Al-Asoomi, the President of the Arab League’s Parliament, sent a letter to the President of PACE, Theodoros Rousopoulos, complaining about the resolution PACE had adopted refusing to ratify the credentials of the delegation of Azerbaijan.
The President of the Arab Parliament told PACE: “The Arab Parliament expresses its deep regret over the adoption of this resolution; the Republic of Azerbaijan is a friend and strategic partner of the Arab States and plays a significant and influential role to preserve cultural diversity and to promote dialogue among civilizations. …The Republic of Azerbaijan is a member of the Council of Europe since 2001 and plays a major role in promoting activities of this Organization and achieving its principles and objectives. At the global level, it makes concerted efforts to lower tensions and conflicts….”
The President of the Arab Parliament then counseled PACE: “Multilateral parliamentary diplomacy must be an instrument to reconcile points of view, and a wall of resistance in front of any divisions, and an added value for the diffusion of the principles of peace and tolerance.”
The letter ended by urging PACE to reconsider its earlier resolution that had refused to ratify the credentials of Azerbaijan’s parliamentary delegation “which contradict the principles of dialog and cooperation.”
Naturally, Azerbaijan’s Parliament (Milli Majlis) immediately publicized the Arab Parliament’s letter which was also published by several Azeri newspapers.
It is very odd that the Arab Parliament would intervene with PACE on a matter that has nothing to do with Arab states. Azerbaijan is neither a member nor an observer of the Arab League. How can the President of the Arab Parliament call Azerbaijan “a friend and strategic partner of Arab States,” when it is an ally of Israel and buys billions of dollars of Israeli weapons? That is the reason Azerbaijan’s request in the past for observer status was rejected by the Arab League. The only possible explanation for the Arab Parliament’s willingness to write a letter to PACE is that Azerbaijan was engaged in its usual practice of ‘Caviar Diplomacy,’ meaning that it made a very generous donation to the Arab League. Therefore, the Arab Parliament’s statement about Azerbaijan seeking dialog and peace has nothing to do with reality.
Since Armenia has had an Observer status with the League of Arab States since 2005, I am curious to know if Armenia’s representative in the League was aware that the Arab Parliament was considering sending such a letter to PACE in support of Azerbaijan. If yes, what actions, if any, he or she took to object to sending such a letter?
In addition to the Arab League, Azerbaijan is pursuing its lobbying efforts at PACE through its big brother Erdogan, the President of Turkey. Yasar Yakis, the former Foreign Minister of Turkey and founder of the ruling AK Party, wrote in ARAB NEWS on February 25: “Turkey has strongly opposed the suspension of Azerbaijan [from PACE].... Even if Azerbaijan’s membership of the Council of Europe is suspended, it could survive without being a member.”
Earlier in February, when Aliyev visited Erdogan in Ankara, the Turkish President pledged to do everything possible “to get Azerbaijan's credentials validated at PACE. We will continue our support and efforts for Azerbaijan until the decision [not ratifying its credentials] is overturned.” Erdogan added that Turkey will stress that PACE should be a platform for “parliamentary democracy rather than conflict.” However, Aliyev and Erdogan do not have parliamentary democracy and peace in their own countries.
If Aliyev truly did not care what actions other countries take against Azerbaijan, he would not have gone to such great lengths to lobby the Arab League and Pres. Erdogan to restore his country’s credentials at PACE. He would have simply ignored PACE’s decision.
The truth is that Aliyev deeply cares about his image. Most dictators, having violated all sorts of domestic and international laws, do everything possible to whitewash their crimes and try to look like an angel in the eyes of the world.