• 12-03-2024 10:31:25   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
(Հայ մասնագետների խորհրդի նախագահ, գիտությունների դոկտոր, Մարի Կյուրիի անվան միջազգային գիտական մրցանակի դափնեկիր)
Գիտությունների ակադեմիան, գիտության Կոմիտեն, նախարարությունը սարսափելի հարվածներ են հասցրել Հայաստանի գիտությանը (այդ մասին տես հոդվածի վերջում, 1-3 մեկնաբանությունները):
Հիմնական հարվածը հասցվեց Կոմիտեի կողմից, որն առաջարկեց (ԿՈՄԻՏԵԻ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳ) գիտաշխատողների գնահատման համակարգ, միայն «լավ ամսագրերում» հրապարակումների քանակի վրա հիմնված։ Իսկ ուր մնացին գնահատումների շատ ավելի խորքային գործոնները, ինչպիսիք են պլենար զեկույցների, միջազգային դրամաշնորհների, մրցանակների և պարգևների առկայությունը, ինչպես նաև ուղղությունների և տեսությունների ստեղծումը։ Պատկերացրեք, նույնիսկ Նոբելյան մրցանակի առկայությունը ոչ մի կերպ արտացոլված չէ այս համակարգում։ Այսպիսով, ՀԱՄԱԿԱՐԳԸ լիովին անհեթեթ է:
Իրականում իրավիճակը վատանում է նրանով, որ այդ անհեթեթ համակարգն արդեն ընդունվել է նախարարության կողմից՝ կառավարության 2298 որոշմամբ դրա հիման վրա առաջարկվում է որոշել գիտնականների մակարդակը (այսինքն որոշել գիտնականների վարկանիշները) և նրանց պաշտոնները:
Ես վաղուց առաջարկել եմ ԽՈՐՔԱՅԻՆ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳ, որը հաշվի է առնում վերը թվարկված բոլոր գործոնները։ Այսինքն, ոչ միայն լավ հրապարակումները, այլև շատ ավելի կարևոր՝ պլենար զեկուցումները, միջազգային դրամաշնորհները, մրցանակներն ու պարգևները, ուղղությունների և տեսությունների ստեղծումը։ Այս ամենը բազմիցս ներկայացվել է ամբողջական տեսքով իմ տասնյակ հոդվածներում: (Տես այս հոդվածի լրացումը, որտեղ ներկայացված է 2023 թվականի իմ վերջին հոդվածը և, ամենակարևորը, մանրամասն նկարագրված է, թե ինչպես իրականացնել խորքային վերլուծություն:)
Ինձ հաճելի էր իմանալ, որ նման միտք հնչել է վարչապետի ստեղծած Գիտության և տեխնոլոգիաների հանձնաժողովի առաջին նիստում։ Դեռ պարզ չէ, հանձնաժողովի անդամները նկատի ունեին իմ ԽՈՐՔԱՅԻՆ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԸ, թե այլ բան։
Այսօրվա հիմնական սխալները և դրանց ուղղումը
Սխալ 1 (հիմնարար):
Պատմականորեն ստեղծված իրավիճակի արդյունքում գիտության բոլոր առանցքային պաշտոնները բաժանվել են գաղտնաբար (վերադասների ցանկությամբ)։ Սա ընդհանուր կանոն է՝ և Ակադեմիայում, և համալսարաններում, և Կոմիտեում, և այլուր։ Մինչդեռ, ակնհայտ է՝ «ամեն ինչ կադրե՛րն են որոշում»:
Հետևաբար, բնականորեն առաջանում է
Առաջարկ 1
Գիտության մեջ ցանկացած քայլից առաջ անհրաժեշտ է իրականացնել ճիշտ, խորը ատեստավորում այն մարդկանց, ովքեր հետագա որոշումները պիտի կկայացնեն:
Դա ինքնին պետք է ակնհայտ լինի: Ամեն դեպքում ներկայացնում ենք հիմնավորումները։
Հիմնավորում առաջին։ Բանն այն է, որ 2298 որոշումը կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ կլինի ստեղծել ճիշտ հանձնաժողովներ, այսինքն տեղական մակարդակի (ասենք ինստիտուտի) պաշտոնյաներից կազմված հանձնաժողովներ, որոնք էլ կորոշեն մնացած գիտնականների վարկանիշները։ Այնպես որ, նույնիսկ առաջին իսկ քայլի համար (հանձնաժողովների կազմի որոշում) մենք նախ պետք է կատարենք հենց խորքային գնահատում (այդ սկզբնական հանձնաժողովների կազմը որոշելու համար)։ Ի վերջո, հայտնի է, որ պաշտոնները մինչ այժմ բաժանվել են գաղտնաբար։ Ուրեմն ինչպե՞ս եք պատրաստվում գնահատել մնացածին, եթե հարցականի տակ են հենց առաջնային հանձնաժողովների կազմերը: Դրա համար, ակնհայտորեն, անհրաժեշտ է ավելի խորքային գնահատման համակարգ, որպեսզի առաջին հերթին որոշվի առաջնային հանձնաժողովների կազմը։
Հիմնավորում երկրորդ։ Ամեն դեպքում, պետությունը պետք է կազմի ավելի բարձր հանձնաժողովները (օրինակ, ակադեմիա, վարչապետին կից հանձնաժողով), որոնք պետական մակարդակի հարցեր կլուծեն:Այստեղ, ակնհայտորեն, անհրաժեշտ կլինի ավելի ամբողջական խորը գնահատման համակարգ: Ակնհայտ է, որ շատ ավելի խելամիտ է նախ անցկացնել մասնագետների գնահատման խորքային համակարգ, քանի որ դրանով մենք կստանանք նաև տեղական մակարդակի պաշտոնյաների ազնիվ հանձնաժողովներ։
Հիմնավորում երրորդ։ Ամեն դեպքում, ֆինանսներ և ժամանակ կծախսվի 2298 սխեմայով վարկանիշները որոշելու համար: Ուրեմն, ավելի լավ չէ՞ անմիջապես խորքային ատեստավորում անցկացնել, որն ինքնաբերաբար կբացահայտի մնացած ամեն ինչ: Այսպիսով, մենք կխնայենք և ֆինանսները, և ամենակարևորը ժամանակը:
Սխալ 2։
Ակադեմիայի սարսափելի սխալի արդյունքում, առաջատար կադրերի տարիքի սահմանափակման հետ կապված (տես մեկնաբանություն 1), տեղական մակարդակի պաշտոնյաներ (տնօրեններ, բաժինների ղեկավարներ և այլն) դարձան «երիտասարդները», որոնք վարկանիշով զգալիորեն զիջում էին «ծերերին»։ «Երիտասարդներին» լիակատար իշխանություն տրվեց (քանի որ պաշտոնյաներին մեզ մոտ այն միշտ է տրվել), և նրանք դարձան իրավիճակի տերը։ Արդյունքում գիտությունը ղեկավարելուց դուրս են մղվել առաջադեմ գիտնականները։
Մինչդեռ իրավիճակը հեշտորեն կարելի է շտկել, եթե ընդունվի իմ հետևյալ
Առաջարկ 2
Վարկանիշները որոշելուց հետո (խորքային հիմքի վրա) բոլոր գիտական խորհուրդներն ու գիտական հանձնաժողովները ձևավորվում են այդ սանդղակով առավել առաջադեմ գիտնականներից: ԵՎ կանոն է ընդունվում՝ բոլոր գիտական հարցերը լուծում են Գիտական խորհուրդները:
Այ դա մարդավայել կլինի՝ հարցերը կլուծվեն հենց լավագույն մասնագետների կողմից, և պաշտոնյաները կարիք չեն ունենա զբաղվել մեքենայություններով և կարիերիզմով։
Սխալ 3։
ԽՍՀՄ-ից հետո Ակադեմիան միշտ գաղտնաբար ձևավորված կասկածելի կազմակերպություն է եղել։ Եթե ինչ-որ մեկը կվիճարկի դա, թող բացատրի, թե ինչպես կարող է պատահել, որ աշխատակիցները, ում աշխատանքը դասական տեսություն է, ակադեմիայում չեն, իսկ ակադեմիկոսները տեսություններ չունեն։ Եվ այս Ակադեմիան (որին ես անվանում եմ առանց վարկանիշի) անընդհատ որոշակի արտոնություններ է պահանջում: Արդեն վաղուց հասարակության շատ շերտեր ակադեմիկոսների ինստիտուտը դիտարկում են որպես ինչ-որ «գողաբարո» կազմակերպություն, որը պետք է լուծարվի։
Ես ունեմ հետևյալ
Առաջարկ 3
Ակադեմիկոսների ինստիտուտն ունի որոշակի օգտակար մոտեցումներ։ Այն պետք է ոչ թե վերացնել, այլ վերակառուցել։ Այսինքն նոր Ակադեմիա հավաքագրել ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող գիտնականներից։ ԵՎ դարձնել այն ժամանակավոր՝ բոլորը ընտրվում են, ասենք, 5 տարով (ինչպես Մեքսիկայում): Ահա այսպիսի ակադեմիան լճացած չի լինի և կկարողանա կատարել իր հիմնական գործառույթները և որպես պետության խորհրդական, և որպես գնահատող հանձնաժողով տարբեր ոլորտներում։
Մեկնաբանություններ այն մասին, թե ինչպես Հայաստանի գիտությունը հայտնվեց համընդհանուր անհեթեթության մեջ։
Մեկնաբանություն 1 (Հայաստանի գիտությանը հասցված ամենասարսափելի հարվածը Ակադեմիայի կողմից):
Ակադեմիան ինքն է սպանել Հայաստանի գիտությունը 1990-ականների սկզբին։ Բացատրեմ։ Այդ ժամանակ մտցվեց կանոն, ըստ որի ինստիտուտների տնօրենները պետք է պաշտոնները լքեին 65 տարեկանից հետո։ Արդյունքում, այդ ժամանակ բարձր վարկանիշ (ճիշտ, ոչ այնքան կամ ամբողջովին սխալ) ունեցող մարդիկ լքեցին իրենց պաշտոնները և նրանց տեղը գրավեցին «երիտասարդները» (հիմնականում ակադեմիկոսների հարազատները), որոնք իրականում ներգրավված չէին գիտության մեջ: Ակադեմիան մեկ անգամ ևս յուղ լցրեց կրակին պահանջելով, որպեսզի «երիտասարդ տնօրենները» անպայման լինեն նաև ինստիտուտների Գիտական խորհրդի նախագահներ՝ այդպես ակադեմիկոսների համար ավելի հեշտ կլիներ կառավարել ողջ համայնքը: Արդյունքում այդ երիտասարդները ժամանակի ընթացքում դարձան իրավիճակի տերը և հանգեցրին նրան, որ գիտական գործունեության բոլոր չափանիշները լղոզվեցին՝ անհասկանալի էր, թե ով-ով է գիտության մեջ։
Մեկնաբանություն 2 (սարսափելի հարված Հայաստանի գիտությանը Գիտության կոմիտեի կողմից):
Հետագայում, Սերժ Սարգսյանի օրոք ստեղծեց Գիտության կոմիտե, Սամվել Հարությունյանի նախագահությամբ, որն աներևակայելի ուռճացրեց Կոմիտեի հաստիքները, այն անսկզբունքային կարիերիստներով համալրելով։ Վերջիններս սկսեցին մեծ դրամաշնորհներ բաժանել։ Բարետեսության համար նրանք հորինել են ինչ-որ կանոններ, որոնցով իբր առաջնորդվել են աշխատանքները գնահատելիս։ Իրականում դրամաշնորհները պարզապես բաժանվել են միայն ու միայն իրենց ցանկությամբ։
Երկու օրինակ բերեմ, որոնք ցույց են տալիս, թե ինչ այլանդակության են հասել կոմիտեականները։ Նրանք մերժեցին Կոմիտեի տեխնոլոգիական դրամաշնորհը (զրոյական միավոր տվեցին), որը հետագայում միջազգային ֆորումում գլխավոր մրցանակ շահեց: Մերժեցին նաև գիտական դրամաշնորհը, որը հետագայում շատ մեծ համաեվրոպական մրցանակ ստացավ։
Բայց կոմիտեի գլխավոր այլանդակությունն այն էր, որ նրանք առաջարկեցին (ԿՈՄԻՏԵԻ ՀԱՄԱԿԱՐԳ) գիտաշխատողների գնահատման համակարգ, որը հիմնված էր միայն «լավ ամսագրերում» հրապարակումների քանակի վրա։
Մեկնաբանություն 3 (սարսափելի հարված Հայաստանի գիտությանը նախարարության կողմից):
Նախարարությունը հիմք է ընդունել (ԿՈՄԻՏԵԻ ՀԱՄԱԿԱՐԳ) գիտաշխատողների գնահատման համակարգ, հիմնված միայն «լավ ամսագրերում» հրապարակումների քանակի վրա։ Իսկ ինչպես ցույց տվեցինք վերևում, դա վարկանիշի որոշման համար անհրաժեշտ տեղեկատվության չնչին մասն է միայն: Սա գիտության արժեզրկման ուղիղ ճանապարհն է։

(Председатель Совета армянских специалистов,
Академия наук, Комитет по науке, Министерство нанесли страшные удары по науке Армении (об этом смотрите Комментарии 1-3 в конце статьи).
Главный удар был нанесен Комитетом, который предложил (СИСТЕМУ ОЦЕНОК КОМИТЕТА) -систему оценки научных работников, основанную только на количестве публикаций в “хороших журналах”. А куда делись тогда намного более глубинные факторы при оценках, как наличие пленарных докладов, международных грантов, премий и наград, а также создание направлений и теорий. Только представьте себе, даже наличие нобелевской премии никоим образом не отражено в этой СИСТЕМЕ. Таким образом, СИСТЕМА полностью абсурдна!
В действительности ситуация ухудшается тем, что эта абсурдная система уже принята министерством: в постановлении правительства 2298 предлагается на ее основе провести определение уровня ученых (то есть определить рейтинги ученых) и определить их должности.
Мною давно уже было предложена (ГЛУБИННАЯ СИСТЕМА ОЦЕНОК), в которой учитываются все перечисленные выше факторы: то есть не только хорошие публикации но также намного более важные пленарные доклады, международные гранты, премии и награды, создание направлений и теорий. Все это было множество раз представлено в законченном виде в десятке моих статей. (смотри дополнение данной статьи, где приводиться последняя моя статья 2023 года и, главное подробно расписано как осуществить глубинный анализ.)
Мне приятно было узнать, что подобная мысль прозвучала на первом заседании созданной Премьером Комиссии по науке и технологиям. Пока непонятно, имели ли ввиду члены комиссии мою (ГЛУБИННУЮ СИСТЕМУ ОЦЕНОК) или что-то другое.
Главные ошибки на сегодняшний день и их исправление.
Ошибка 1 (фундаментальная).
В результате исторически сложившейся ситуации все ключевые должности в науке раздавались келейно (в силу желания вышестоящих). Это общее правило: и в академии, и в университетах, и в Комитете и так далее. Между тем, очевидно, - “кадры решают все”!
Поэтому, естественно, возникает
Предложение 1.
Перед любым шагом в науке необходимо провести правильную, глубинную аттестацию тех, кто будет принимать дальнейшие решения.
Это должно быть самоочевидно. На всякий случай приводим обоснования.
Обоснование первое.Дело в том, что для проведения в жизнь постановления 2298 нужно будет создать правильные комиссии, то есть комиссии, составленные из чиновников местного уровня (скажем института), которые и определят рейтинги остальных ученых. Так вот даже для самого первого шага (определение состава комиссий) нам необходимо провести сначала именно глубинную оценку (чтобы определить состав этих первичных комиссий). Ведь известно, что должности раздавались до сих пор келейно. Так как же Вы собираетесь оценивать остальных если под вопросом составы самих первичных комиссий!? Для этого, очевидно, необходима более полная глубинная система оценок с тем, чтобы в первую очередь состав первичных комиссий.
Обоснование второе. В любом случае государству нужно будет определять более высокие комиссии (типа академия, Комиссия при Премьере), которые будут решать вопросы на государственном уровне. Здесь, очевидно, понадобиться более полная глубинная система оценок. Очевидно, что намного разумнее провести сначала глубинную систему оценки специалистов, поскольку тем самым мы получим также честные комиссии чиновников местного уровня.
Обоснование третье. В любом случае будут потрачены финансы и время на определения рейтингов по схеме 2298. Так не лучше ли сразу провести глубинную аттестацию, которая автоматически определит все остальное!? Таким образом мы сэкономим и финансы, и главное время.
Ошибка 2.
В результате страшной ошибки Академии, связанное с ограничением возраста руководящих кадров, (смотри Комментарий 1), чиновниками местного уровня (директора, зав. отделами и т.д.) стали “молодые”, значительно уступавшие по рейтингу “старым”. “Молодым” была предоставлена вся полнота власти (поскольку у нас всегда чиновникам она предоставлялась) и они стали хозяевами положения. В результате, из руководства наукой были выключены наиболее продвинутые ученые.
Между тем ситуацию легко поправить если принят мое следующее
Предложение 2.
После определения рейтингов (на глубинной основе) все научные советы и научные комиссии формируются из наиболее продвинутых по этой шкале ученых. И вводится правило: все научные вопросы решают Научные Советы.
Вот это будет по людски: вопросы будут решаться именно лучшими профессионалами и чиновникам не будет нужды заниматься махинациями и карьеризмом.
Ошибка 3.
После СССР Академия всегда была сформированной келейно сомнительной организацией. Если кто-то хочет это оспорить пусть объяснят, как это может быть, что сотрудники, работы которых как классическая теория не состоят в академии, а сами академики не имеют теорий. И вот эта самая академия (которую я называю без рейтинговой) постоянно требует каких-то привилегий для себя. Уже давно многие слои общества рассматривают Институт академиков как некую “вороватую” организацию, которую нужно ликвидировать.
У меня следующее
Предложение3.
Институт академиков имеет определенные полезные аспекты. Его нужно не ликвидировать, а перестроить. То есть набрать новую академию из ученых с наибольшим рейтингом. И сделать ее временной- все избираются на скажем 5 лет (как в Мексике). Вот такая академия будет не застойной и сможет выполнять свои основные функции и как советника государства и как оценочная комиссия в различных аспектах.
Комментарии к тому, как наука Армении оказалась в тотальном абсурде.
Комментарий 1 (самый страшный удар по науке Армении со стороны Академии).
Академия сама убила науку Армении в начале 1990-х. Поясню. В это время ввели правило, согласно которому директора институтов должны были покинуть посты после 65-и лет. В итоге свои посты покинули люди, имеющие на тот момент высокий рейтинг (правильный или не совсем или совсем неправильный) и их места заняли “молодые люди” (в основном родственники академиков), которые толком не были вовлечены в науку. Академия еще раз подлила масло в огонь своим требованием, чтобы “молодые директора” непременно были также председателями Научных Советов институтов: так академикам было легче управлять всем сообществом. В итоге эти молодые люди стали со временем хозяевами положения и привели к тому, что все критерии научной деятельности были размазаны: было непонятно кто-есть-кто в науке.
Комментарий 2 (страшный удар по науке Армении со стороны Комитета по науке).
Далее, при Серже Саркисяне создали Комитет по науке, под председательством Самвела Арутюняна, который раздул неимоверно штат Комитета наполнив его беспринципными карьеристами. Последние начали раздавать большие гранты. Для благообразности они выдумали какие-то правила, которыми они якобы руководствовались при оценке работ. На самом деле гранты попросту раздавались только и только по желанию Комитетчиков.
Приведу два примера показывающие до какого безобразия достигли Комитетчики. Они забраковали технологический грант Комитета (поставили ноль балов), который впоследствии завоевал главный приз на международном форуме! Также забраковали научный грант, который впоследствии получил очень большую все-европейскую награду.
Но главное безобразие от Комитета было то, что они предложили (СИСТЕМУ КОМИТЕТА) -систему оценки научных работников, основанную только на количестве публикаций в “хороших журналах”.
Комментарий 3 (страшный удар по науке Армении со стороны Министерства).
Министерство приняло за основу (СИСТЕМУ КОМИТЕТА) -систему оценки научных работников, основанную только на количестве публикаций в “хороших журналах”. А, как мы показали выше, это лишь мизерная часть информации необходимой для определения рейтинга. Это прямой путь к девальвации науки.