• 12-03-2024 10:53:43   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները վերլուծել են 2023-ի մոբայլ սպառնալիքների լանդշաֆտը և եկել այն եզրակացության, որ մոբայլ սարքերի անվտանգության սպառնալիքների աճող տարածվածությունն ուղեկցվում է վնասաբեր մոբայլ գործիքների և տեխնոլոգիաների զարգացմամբ: Ընկերության փորձագետների կարծիքով՝ գրոհների թվի աճի նկատելի միտում է նկատվում. 2023-ին նման գրոհների թիվը հասել է 33 790 599-ի, ինչը զգալի՝ գրեթե 52% աճ է 2022-ին գրանցված 22 255 956 գրոհի համեմատ:
Մոբայլ սարքերի համար ամենատարածված սպառնալիքը եղել է գովազդային ԾԱ-ն՝ ծրագրային ապահովման մի տեսակ, որը ցուցադրում է անցանկալի (և երբեմն նյարդայնացնող) լողացող գովազդներ, որոնք կազմում են հայտնաբերված բոլոր սպառնալիքների 40,8%-ը: Ինչ վերաբերում է բանկային տրոյացիներին, ապա նման չարամիտ ծրագրերի տեղադրման փաթեթների քանակը նվազել է մինչև 153 682՝ նախորդ տարվա կտրուկ աճից հետո, երբ այդ ցուցանիշը կրկնապատկվել էր:
Միևնույն ժամանակ, մոբայլ բանկերների օգտագործմամբ գրոհների թիվը մնացել է գրեթե նույն մակարդակի վրա։
«Կասպերսկի»-ն հայտնում է, որ կիբեռհանցագործները հաճախ բջջային սպառնալիքներ են տարածում հավելվածների  ինչպես պաշտոնական, այնպես էլ ոչ պաշտոնական խանութների միջոցով: 2023-ին ընկերության փորձագետները հայտնաբերել են բազմաթիվ վնասաբեր հավելվածներ, որոնք թափանցում են Google Play։ 2023-ին քողարկման ամենատարածված տեսակներից մեկը կեղծ ներդրումային հավելվածներն էին, որոնք օգտագործում էին սոցիալական ինժեներիայի մարտավարությունն՝ օգտատերերի անձնական տվյալները, առաջին հերթին հեռախոսահամարներն ու լրիվ անունները կորզելու համար։ Դրանք հետագայում ավելացվում էին հեռախոսային խարդախության համար օգտագործվող տվյալների բազաներում: Դիտարկված գրոհների մյուս տարածված ուղղությունը WhatsApp-ի և Telegram-ի վնասաբեր մոդերն էին, որոնք նախատեսված էին օգտատերերի տվյալները գողանալու համար:
«2023-ի ընթացքում Android-ի համար վնասաբեր ծրագրերի ակտիվության աճը նշանավորում է տագնապալի տեղաշարժ հարաբերական հանգստի ժամանակահատվածից հետո: Տարեվերջին հասնելով մակարդակների, որոնք հիշեցնում են 2021-ի սկիզբը, այս աճն ընդգծում է այն նշանակալի սպառնալիքը, որին բախվում են օգտատերերը: Սա վառ հիշեցում է զգոնության պահպանման կարևորության և զարգացող կիբեռսպառնալիքներից պաշտպանվելու համար անվտանգության հուսալի միջոցների ներդրման մասին»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության մոբայլ անվտանգության փորձագետ Անտոն Կիվվան:
2023-ի մոբայլ սպառնալիքներին նվիրված ամբողջական հաշվետվությանը կարելի է ծանոթանալ Securelist.com կայքում։

12-03-2024 10:53:43 | Армения | Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Эксперты «Лаборатории Касперского» проанализировали ландшафт мобильных угроз 2023 года и пришли к выводу, что растущая распространенность угроз безопасности мобильных устройств сопровождается развитием вредоносных мобильных инструментов и технологий. По мнению экспертов компании, наблюдается заметная тенденция к росту числа атак։ в 2023 году число таких атак возросло до 33 790 599, что представляет собой значительное увеличение почти на 52% по сравнению с 22 255 956 атаками, зарегистрированными в 2022 году.
Наиболее распространенной угрозой для мобильных устройств было рекламное ПО, тип программного обеспечения, которое отображает нежелательную (а иногда и раздражающую) всплывающую рекламу, составляющую 40,8% от всех обнаруженных угроз. Что касается банковских троянцев, то количество установочных пакетов таких вредоносных программ сократилось до 153 682 после резкого увеличения в предыдущем году, когда эта цифра удвоилась. В то же время количество атак с использованием мобильных банкеров осталось на почти прежнем уровне.
«Лаборатории Касперского» сообщает, что киберпреступники часто распространяют мобильные угрозы как через официальные, так и неофициальные магазины приложений. В 2023 году эксперты компании обнаружили многочисленные вредоносные приложения, проникающие в Google Play. Одним из наиболее распространенным видом маскировок в 2023 году были поддельные инвестиционные приложения, которые использовали тактику социальной инженерии для извлечения личных данных пользователей, в первую очередь телефонных номеров и полных имен, которые позже добавлялись в базы данных, используемые для телефонного мошенничества. Другим распространенным направлением наблюдаемых атак были вредоносные моды WhatsApp и Telegram, предназначенные для кражи пользовательских данных.
«Всплеск активности вредоносных программ для Android в течение 2023 года знаменует собой тревожный сдвиг после периода относительного затишья. Достигнув к концу года уровней, напоминающих начало 2021 года, этот всплеск подчеркивает значительную угрозу, с которой сталкиваются пользователи. Это яркое напоминание о важности сохранения бдительности и внедрения надежных мер безопасности для защиты от развивающихся киберугроз», - комментирует Антон Кивва, эксперт по мобильной безопасности «Лаборатории Касперского».
Ознакомиться с полным отчетом, посвященным мобильным угрозам в 2023 году, можно на странице Securelist.com.