• 28-03-2024 12:16:21   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Մի քանի տասնամյակ շարունակ Իսրայելն ու Թուրքիան մեղրամսի մեջ էին` քաղաքական և տնտեսական աջակցություն ցուցաբերելով միմյանց:
Սակայն, տարիների ընթացքում նրանց հարաբերությունները սրվեցին պաղեստինյան հարցերի վերաբերյալ իրենց հակադիր դիրքորոշումների պատճառով: Մի քանի անգամ Իսրայելը և Թուրքիան նման հակամարտությունների պատճառով հետ կանչեցին իրենց դեսպաններին միմյանց մայրաքաղաքներից, սակայն նրանց կրկին վերականգնելու համար: Այլ կերպ ասած, բազմիցս վիճել և հաշտվել են։
Բոլորս էլ գիտենք հետևյալ արտահայտությունը՝ «Քաղաքականությունը տարօրինակ կողակիցներ է ստեղծում»։ Իսրայելն ու Թուրքիան այդ տարօրինակ քաղաքական զույգերից են: Ի սկզբանե նրանց գործընկերության մեջ կար որոշակի հիմք, որն ավելի ճիշտ կարելի է անվանել փոխադարձ շահագործում։ Իսրայելը, շրջապատված մեծ թվով թշնամական արաբական երկրներով, Թուրքիայի կարիքն ուներ որպես իր քաղաքական և տնտեսական դաշնակից և իսլամական պետություն, որը 1949 թվականին դիվանագիտական հարաբերություններ էր հաստատել Իսրայելի հետ: Մինչդեռ Թուրքիան Իսրայելի կարիքն ուներ տարբեր պատճառներով, ներառյալ Արևմուտքի քաղաքական աջակցությունը, առաջադեմ զենքի ձեռքբերումը և միլիարդավոր դոլարների առևտուրը:
Այս կեղտոտ դաշինքի մեկ այլ կողմն այն էր, որ երկու երկրներն էլ ժխտում էին Հայոց ցեղասպանությունը: Թուրքիան օգտագործեց Իսրայելի հետ իր հարաբերությունները՝ համոզելու ԱՄՆ հզոր հրեական լոբբիին՝ արգելափակել ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը։ Թուրքիան ճնշում գործադրեց Իսրայելի վրա՝ արգելափակելու Հոլոքոստի և ցեղասպանության վերաբերյալ միջազգային կոնֆերանսը Թել Ավիվում 1982 թվականին, և կանխելու Հայոց ցեղասպանության մասին վավերագրական ֆիլմի հեռարձակումն ու Կնեսետի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը։ Թուրքիան այնքան հեռուն գնաց, որ սպառնաց իր ներքին հրեական համայնքին և պահանջեց Ստամբուլի գլխավոր ռաբբիից Թուրքիայի անունից լոբբինգ իրականացնել ամերիկյան հրեական կազմակերպություններում:
2009 թվականին Շվեյցարիայի Դավոս քաղաքում Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի ընթացքում, համաշխարհային ղեկավարների ներկայությամբ, Էրդողանն ասաց Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսին. «Ես շատ լավ գիտեմ, թե դուք ինչպես եք սպանել երեխաներին [Գազայի] լողափերում»։
Այնուհետև 2010 թվականին տեղի ունեցավ «Մավի Մարմարայի» միջադեպը, երբ իսրայելական զինված ուժերը հարձակվեցին Միջերկրական ծովում վեց թուրքական քաղաքացիական նավերի վրա, որոնք փորձում էին մարդասիրական օգնություն հասցնել Գազա, սպանելով ինը թուրք ուղևորների: Այդ հարձակումը լրջորեն վատթարացրեց իսրայելա-թուրքական հարաբերությունները։ Թուրքիան Թել Ավիվից հետ կանչեց իր դեսպանին և արտաքսեց Իսրայելի դեսպանին Անկարայից։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ներողություն խնդրեց  Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանից և 20 միլիոն դոլար հատուցում վճարեց հարձակման համար։
2023 թվականի հոկտեմբերին ՀԱՄԱՍ-ի կողմից Իսրայելի վրա հարձակումից կարճ ժամանակ առաջ, իսրայելցի մաքսավորները առգրավեցին հրթիռների պատրաստման համար նախատեսված 16 տոննա պայթուցիկ նյութերը, որոնք թաքցված էին Գազայի համար նախատեսված թուրքական շինարարական բեռների մեջ: Զարմանալի է, որ Իսրայելը ոչ մի քայլ չձեռնարկեց Թուրքիայի դեմ: Սա ևս մեկ օրինակ էր, թե ինչպես է Իսրայելը մեղմում Թուրքիայի հակաիսրայելական գործողությունները։ Փոխանակ Թուրքիային անվանելու ահաբեկչությունը հովանավորող պետություն, Իսրայելի ղեկավարները փայփայեցին Էրդողանին՝ խրախուսելով նրան շարունակել իր չարագործությունները:
Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի վերջին հարձակումից հետո Էրդողանը ՀԱՄԱՍ-ն անվանեց «ազատության մարտիկներ», իսկ Նեթանյահուին նմանեցրեց «Հիտլերին, Մուսոլինին և Ստալինին՝ այսօրվա նացիստներին»:
2024 թվականի հունվարին Իսրայելի արտգործնախարարը թվիթերում գրեց. «Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը՝ Հայոց ցեղասպանության պատմություն ունեցող երկրից, այժմ պարծենում է Իսրայելի դեմ անհիմն մեղադրանքներով: Մենք հիշում ենք հայերին ու քրդերին։ Ձեր պատմությունը ինքնին խոսուն է։ Իսրայելը պաշտպանվում է ձեր բարբարոս դաշնակիցներից, ոչ թե կործանում»։
Անցյալ շաբաթ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Իսրայել Կացը կանչել էր Թուրքիայի դեսպան Շաքիր Օզքան Թորունլարին՝ բողոքելու Էրդողանի այն հայտարարության համար, որ նա «Նեթանյահուին կուղարկի Ալլահի մոտ՝ նրա մասին հոգ տանելու, նրան դժբախտացնելու և անիծելու համար»: Կացը պատասխանել է X/Twitter-ում. «Դո՛ւ [Էրդողան], որ աջակցում ես ՀԱՄԱՍ-ի հանցագործների կողմից երեխաների վառելուն, մարդասպաններին, բռնաբարողներին և դիակների խեղմանը, վերջինն ես, որ կարող ես խոսել Աստծո մասին: Չկա Աստված, ով կլսի նրանց, որոնք աջակցում են ՀԱՄԱՍ-ի ձեր բարբարոս ընկերների կողմից իրականացված վայրագություններին ու մարդկության դեմ հանցագործություններին»: Այնուհետև Կացը զգուշացրել է Էրդողանին. «Լռի՛ր և  ամո՛թ քեզ․․․»:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը պատասխանեց Կացին. Իսրայելն իր ստեղծման օրվանից կառուցվել է «բռնագրավված» պաղեստինյան հողի վրա: «Պաղեստինյան հողերի գրավման առաջին օրվանից Իսրայելի իշխանությունները մեծ ջանքեր են գործադրել պաղեստինցիների դեմ գործած ծանր հանցագործությունները գաղտնի պահելու համար և փորձել են իրենց համար անձեռնմխելիության զրահ ստեղծել։ Նրանք թիրախավորել են մեր նախագահին, որը բղավում է ճշմարտության մասին»։
Այնուհետև Թուրքիայի արտգործնախարարությունը մեղադրեց Իսրայելին «ցեղասպանություն» իրականացնելու մեջ՝ հայտարարելով, որ «ամբողջ համաշխարհային հանրային կարծիքն անհամբեր սպասում է այն օրվան, երբ հանցագործություն կատարած իսրայելցի պաշտոնյաները պատասխանատվության կենթարկվեն»։
Ավելի վաղ Նեթանյահուն, որն ինքն էլ չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, քննադատեց Էրդողանին ցեղասպանությունը ժխտելու համար։ Նեթանյահուն իր թվիթերյան էջում գրեց․ «Իսրայելը, որը հավատարիմ է պատերազմի օրենքներին, չի ընդունի Էրդողանի բարոյական քարոզները, որն աջակցում է ՀԱՄԱՍ ահաբեկչական կազմակերպության մարդասպաններին և բռնաբարողներին, ժխտում է հայկական Հոլոքոստը, կոտորում քրդերին իր երկրում և վերացնում վարչակարգի հակառակորդներին ու լրագրողներին»: Այնուամենայնիվ, Նեթանյահուն շարունակում է զինել Թուրքիայի դաշնակից Ադրբեջանին արդիական զենքերով, որոնք օգտագործվել են Արցախում հայերի դեմ նոր ցեղասպանություն իրականացնելու համար։
Եզրափակելով, թե՛ Էրդողանը, և թե՛ Նեթանյահուն պետք է ամաչեն իրենց վեճերում Հայոց ցեղասպանությունը և Հոլոքոստը որպես սակարկության առարկա օգտագործելու համար:
Միմյանց կշտամբելու համար ցեղասպանություն եզրույթը որպես մահակ օգտագործելու փոխարեն և՛ Իսրայելը, և՛ Թուրքիան պետք է վաղուց ճանաչած լինեին Հայոց ցեղասպանությունը, որպեսզի դասվեին քաղաքակիրթ պետությունների շարքին․․․

• 28-03-2024 12:06:21   | Armenia  |  Press release
For several decades, Israel and Turkey were in a honeymoon, supporting each other politically and economically.
However, over the years, their relationship soured due to their opposing positions on the Palestinian issues. On several occasions, Israel and Turkey withdrew their ambassadors from each other’s capitals due to such conflicts, only to reinstate them again. In other words, they kissed and made up repeatedly.
We all know the expression, “politics makes strange bedfellows.” Israel and Turkey are one of those political odd couples. Initially, there was some basis in their partnership, more aptly described as mutual exploitation. Israel, surrounded by a large number of hostile Arab nations, needed Turkey as its political and economic ally, an Islamic nation that had established diplomatic relations with Israel in 1949. Meanwhile, Turkey needed Israel for various reasons, including political support from the West, the purchase of advanced weapons and billions of dollars of trade.
The other aspect of this unholy union was that both countries denied the Armenian Genocide. Turkey used its relations with Israel to convince the powerful Jewish lobby in the United States to block the recognition of the Armenian Genocide by the U.S. Congress. Turkey pressured Israel to block the International Conference on the Holocaust and Genocide in Tel Aviv in 1982, prevent the broadcast of a documentary on the Armenian Genocide and its recognition by the Knesset. Turkey went as far as threatening its domestic Jewish community and demanded that the Chief Rabbi of Istanbul to lobby American Jewish organizations on behalf of Turkey.
In 2009, Erdogan told the Israeli President Shimon Peres during a panel discussion at the World Economic Forum in Davos, Switzerland, in front of the assembled world leaders: “When it comes to killing you know very well how to kill. I know very well how you killed children on the beaches [of Gaza].”
Then the Mavi Marmara incident occurred in 2010, when the Israeli military attacked six Turkish civilian ships in the Mediterranean Sea trying to deliver humanitarian aid to Gaza, killing nine Turkish passengers. The raid seriously deteriorated Israeli-Turkish relations. Turkey recalled its ambassador from Tel Aviv and expelled Israel’s ambassador from Ankara. Israel’s Prime Minister Benjamin Netanyahu apologized to Turkey’s Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and offered $20 million in compensation for the raid.
Shortly before Hamas attacked Israel in October 2023, Israeli customs officials intercepted 16 tons of explosive materials for making missiles hidden in a Turkish shipment of construction supplies for Gaza. Surprisingly, Israel took no action against Turkey. This was yet another example of Israel appeasing Turkey’s anti-Israeli actions. Rather than designating Turkey as a state sponsor of terrorism, Israeli leaders embraced Erdogan, encouraging him to continue his misdeeds.
Following the recent Hamas attack on Israel, Erdogan called Hamas “freedom fighters,” and likened Netanyahu to “Hitler, Mussolini, and Stalin, today’s Nazis.”
In January 2024, Israel’s Foreign Minister tweeted: “The President of Turkey Erdogan, from a country with the Armenian Genocide in its past, now boasts of targeting Israel with unfounded claims. We remember the Armenians, the Kurds. Your history speaks for itself. Israel stands in defense, not destruction, against your barbarian allies.”
Last week, Israel’s Foreign Minister Israel Katz summoned the Turkish envoy, Shakir Ozkan Torunlar, to complain about Erdogan’s statement that he will “send Netanyahu to Allah to take care of him, make him miserable and curse him.” Katz replied on X/Twitter: “You [Erdogan] who support the burning of babies, murderers, rapists and the mutilation of corpses by Hamas criminals, [are] the last one who can speak about God. There is no God who will listen to those who support the atrocities and crimes against humanity committed by your barbaric Hamas friends.” Katz then admonished Erdogan: “Be quiet and shame on you!”
The Turkish foreign ministry replied to Katz: Israel has been built upon ‘occupied’ Palestinian land since its creation. “Since the first day they occupied Palestinian lands, the Israeli authorities have made a great effort to keep the serious crimes they committed against the Palestinians secret, and have tried to create an armor of immunity for themselves. They have targeted our President, who screams the truth.”
The Turkish Foreign Ministry then accused Israel of committing ‘genocide,’ stating that the “entire world public opinion is eagerly awaiting the day when Israeli officials who committed crimes will be brought to justice.”
Earlier, Netanyahu, who himself does not recognize the Armenian Genocide, criticized Erdogan for denying the Genocide. Netanyahu tweeted: “Israel, which adheres to the laws of war, will not accept moral preaching from Erdogan, who supports murderers and rapists of the terrorist organization Hamas, denies the Armenian Holocaust, massacres Kurds in his own country and eliminates regime opponents and journalists.” However, Netanyahu keeps arming Turkey’s ally, Azerbaijan, with sophisticated weapons which were used to commit a new genocide against Armenians in Artsakh.
In conclusion, both Erdogan and Netanyahu should be ashamed of using the Armenian Genocide and Holocaust as a bargaining chip in their dispute.
Rather than using the term genocide as a cudgel to bash each other, both Israel and Turkey should have recognized the Armenian Genocide long ago, in order to be classified among the ranks of civilized nations!