• 11-04-2024 11:43:19   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Անցած ուրբաթ Բրյուսելում տեղի ունեցավ եվրոպացի, ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյաների և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շատ սպասված հանդիպումը։ Հայերը չափազանց ոգևորված էին այդ հանդիպման առիթով դրա կայացումից շատ առաջ։
Որոշ հայեր իզուր տեղը ենթադրում էին, որ Հայաստանը շուտով կանդամակցի Եվրամիությանը, իսկ ուրիշներն  ավելի հեռուն գնալով կանխատեսում էին, որ Հայաստանը կդառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ:
Թեև հայերը հիանալի ժողովուրդ են, սակայն իրենց ողջ պատմության ընթացքում նրանք ունեցել են մի մեծ թերություն, որը դիվանագիտության մեջ հմտությունների պակասն է։
Չնայած հայերը տուժել են ներխուժումներից, բռնազավթումներից, կոտորածներից և նույնիսկ ցեղասպանությունից, նրանք երբեք չեն հասկացել, որ ոչ մի օտար ուժ չի կարողանա փրկել իրենց: Նրանք մշտապես հույս են ունեցել, որ ինչ-որ երկիր կփրկի իրենց, կարծես թե ինչ-որ մեկը պարտավոր էր դա անել։ Եթե հայերը երբեք չեն պաշտպանել իրենց երկիրը, ապա ինչո՞ւ պետք է օտարը  նման բան անի։ Ինչպե՞ս կարող են օտարներն ավելի շատ մտահոգված լինել Հայաստանի անվտանգության և բարեկեցության խնդիրներով, քան հայերը:
Չնայած հակառակն ապացուցող բոլոր փաստերին՝ հայերը հազարավոր տարիների ընթացքում հավատացել են այն հեքիաթին, որ ինչ-որ մեկը կգա իրենց փրկելու: Մինչև վերջերս հայերի մեծ մասը հավատում էր, որ եթե իրենք հայտնվեն իրական վտանգի մեջ, Ռուսաստանը կփրկի իրենց: Բնականաբար, սա վաղեմի ցանկալին իրականի փոխարեն ընդունելու շարունակությունն է։
Չնայած հայերի ակնկալիքներին, երբ Ռուսաստանը 2020 թվականին Արցախը չպաշտպանեց Ադրբեջանի ներխուժումից, ակնհայտ էր, որ Ռուսաստանը պարտավորություն չուներ պաշտպանելու Արցախը, քանի որ այն Հայաստանի Հանրապետության մաս չէր։ Ի վերջո, ռազմական դաշինքը, որը կոչվում էր Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն (ՀԱՊԿ), եղել է Ռուսաստանի, նախկին խորհրդային չորս այլ հանրապետությունների և Հայաստանի Հանրապետության միջև, այլ ոչ թե Արցախի։ Բայց երբ Ադրբեջանը 2021 և 2022 թվականներին գրավեց Հայաստանի որոշ տարածքները, ավելի շատ հայեր սկսեցին սթափվել այն փաստից, որ ՀԱՊԿ-ը ոչինչ չի անելու Հայաստանի տարածքը պաշտպանելու համար:
Կարելի էր կարծել, որ երբ մի օր հայերը վերջապես հասկանան այս փաստը, նրանք կհամոզվեն, որ ոչ ոք չի պաշտպանելու Հայաստանը: Ցավոք, դա տեղի չունեցավ: Նրանք շարունակեցին փրկիչների իրենց հավերժական փնտրտուքը:
Պայմանավորված Ռուսաստանի նկատմամբ աճող հակակրանքով՝ բազմաթիվ հայեր սկսեցին հավատալ, որ այժմ իրենց օգնության կգա Արևմուտքը (Եվրոպան, ԱՄՆ-ը) կամ Իրանը: Որոշ ժամանակ անց, երբ տեսնեն, որ ոչ Եվրոպան, ոչ ԱՄՆ-ը, ոչ էլ Իրանը չեն պատրաստվում փրկել իրենց, նրանք երևակայելու են, որ Հնդկաստանն ու Չինաստանը կպաշտպանեն իրենց։
Այսպիսով, նրանք կգնան երկրից երկիր՝ նոր պաշտպան  փնտրելու։ Բայց հայերը շարունակում են հավատալ, որ ուրիշները պարտավոր են պաշտպանել իրենց: Աշխարհի յուրաքանչյուր երկիր պաշտպանում է իր ազգային շահերը, բացառությամբ, կարծես թե, Հայաստանի։ Եթե Հայաստանը ձեռնհաս ղեկավար ունենար, նա շտապ քայլեր կձեռնարկեր՝ մինչև ատամները զինելու երկիրը՝ ինքն իրեն պաշտպանելու համար։ Կան մարդիկ, որոնք ասում են՝  Հայաստանը երբեք չի կարողանա պաշտպանվել իր ավելի հզոր թշնամիներից, որքան էլ լավ զինվի։ Թեև դա ճիշտ է, սակայն դրա  լուծումը Հայաստանի սահմաններն անպաշտպան թողնելը չէ, որ ամեն մեկը կարողանա ներխուժել: Հայաստանի թշնամիները պետք է գիտակցեն, որ եթե համարձակվեն հատել նրա սահմանները, ապա թանկ գին կվճարեն: Նրանք պետք է իմանան, որ Հայաստանը հանրային զբոսայգի չէ, որտեղ կարող են ազատորեն մտնել, երբ ուզեն։
Անդրադառնալով անցած ուրբաթ Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը, բնականաբար, երբեք չքննարկվեց Եվրամիությանը կամ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարցը։ Հայաստանն իսկապես ստացավ մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի խոստումներ հաջորդ չորս տարվա ընթացքում, և ավելի փոքր գումար՝ Միացյալ Նահանգների տնտեսական օգնությունից։ Բնականաբար, սա լավ է։ Ո՞վ կարող է վիճարկել դրամաշնորհի ստացումը, ենթադրելով, որ այդ գումարը կծախսվի խելամտորեն և չի գնա իշխանամետ կապալառուների գրպանները։
Հայաստանին գումար հատկացվեց տնտեսական զարգացման և այլ ենթակառուցվածքների համար, օրինակ՝ էներգետիկայի։
Դա նույնպես լավ է։ Այնուհետև մենք շատ քարոզչություն լսեցինք Հայաստանի ժողովրդավարական պետություն լինելու մասին:
Սա պարզապես շողոքորթություն էր՝ Փաշինյանին զվարճացնելու համար։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը շարունակեց խրախուսել Հայաստանում ժողովրդավարության խթանումը, թեև ԱՄՆ կառավարությունը ուշադրություն չի դարձնում նման անիմաստ սկզբունքների վրա, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դա համապատասխանում է իր քաղաքական ու ռազմական շահերին: Հակառակ դեպքում, Միացյալ Նահանգները վաղուց պատժամիջոցներ կսահմաներ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ՝ իրենց սեփական բնակչության, ինչպես նաև արցախահայերի ժողովրդավարական իրավունքների բազմաթիվ խախտումների պատճառով։
Հայաստանն Արևմուտքից քաղաքական քարոզչության կարիք չունի։ Հաշվի առնելով Ադրբեջանի շարունակական հարձակումները Հայաստանի վրա, նույնիսկ Բրյուսելում հանդիպման կայացման ժամանակ, այս պահին Հայաստանին ամենաշատն անհրաժեշտ է զենք՝ պաշտպանվելու իր մահացու թշնամիներից՝ Ադրբեջանից և Թուրքիայից: Եթե հանկարծ կորցնենք մեր հայրենիքը, անիմաստ կդառնա բարելավված կառույցներ կամ ժողովրդավարական կառավարում ունենալը։ Քանի որ ոչ Արևելքը, ոչ Արևմուտքը չեն ապահովում Հայաստանի անվտանգությունը, նախագահ Ալիևը համոզված է, որ Հայաստանի հետ կարող է վարվել ինչպես ինքն է ցանկանում, և ոչ ոք ոչինչ չի անի նրան պաշտպանելու համար՝ բացի մի «բուռ» դոլարից ու բազում անօգուտ գովասանքներից ։

• 11-04-2024 11:43:19   | Армения  |  Политика
В минувшую пятницу в Брюсселе состоялась долгожданная встреча высокопоставленных чиновников Европы и США с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Армяне были чрезвычайно взволнованы этой встречей задолго до того, как она состоялась. Некоторые из них напрасно предполагали, что Армения скоро вступит в Европейский Союз, а другие пошли еще дальше и предсказали, что Армения станет членом НАТО. Хотя армяне – замечательный народ, на протяжении всей своей истории у них был один серьезный недостаток – отсутствие дипломатических навыков.
Хотя армяне страдали от вторжений, оккупаций, массовых убийств и даже геноцида, они никогда не понимали, что никакая иностранная держава не сможет их спасти. Они всегда надеялись, что какая-то страна их спасет, как будто кто-то обязан был это сделать. Если армяне никогда не защищали свою страну, то почему иностранец должен делать что-то подобное? Как иностранцы могут быть более обеспокоены вопросами безопасности и благосостояния Армении, чем сами армяне?
Несмотря на все доказательства обратного, армяне на протяжении тысячелетий верили в сказку о том, что кто-то придет их спасти. До недавнего времени большинство армян считали, что если им будет угрожать реальная опасность, Россия их спасет. Естественно, это продолжение старого принятия желаемого вместо реального. Несмотря на ожидания армян, когда Россия не защитила Арцах от вторжения Азербайджана в 2020 году, было очевидно, что Россия не обязана защищать Арцах, поскольку он не был частью Республики Армения. В конце концов, военный союз, получивший название Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), был между Россией, четырьмя другими бывшими советскими республиками и Республикой Армения, а не Арцахом. Но когда Азербайджан оккупировал часть Армении в 2021 и 2022 годах, все больше армян начало осознавать тот факт, что ОДКБ ничего не сделает и для защиты территории Армении.
Можно было подумать, что когда армяне наконец поймут этот факт, они убедятся, что Армению никто не защитит. К сожалению, этого не произошло. Они продолжили свой вечный поиск спасителей. Из-за растущей антипатии к России многие армяне стали верить, что Запад (Европа, США) или Иран теперь придут им на помощь. Через какое-то время, когда они увидят, что ни Европа, ни США, ни Иран их не спасут, они вообразят, что их защитят Индия и Китай. Так они и пойдут из страны в страну в поисках нового защитника. Но армяне продолжают считать, что другие обязаны их защищать. Все страны мира защищают свои национальные интересы, за исключением, видимо, Армении. Если бы у Армении был способный лидер, он предпринял бы срочные шаги, чтобы вооружить страну до зубов и защитить себя. Есть люди, которые говорят, что Армения никогда не сможет защитить себя от своих более могущественных врагов, как бы хорошо она ни была вооружена.
Хотя это и правда, решение состоит в том, чтобы не оставлять границы Армении незащищенными, чтобы кто угодно мог вторгнуться. Враги Армении должны осознать, что если они осмелятся пересечь ее границы, им придется заплатить высокую цену. Они должны знать, что Армения – не общественный парк, куда они могут свободно войти, когда захотят.
Если говорить о встрече, состоявшейся в прошлую пятницу в Брюсселе, то, естественно, вопрос вступления в Евросоюз или НАТО ни разу не обсуждался. Армения действительно получила обещания нескольких сотен миллионов евро в течение следующих четырех лет и меньшую сумму экономической помощи от Соединенных Штатов. Естественно, это хорошо. Кто сможет оспорить получение гранта, если предположить, что деньги будут потрачены с умом, а не пойдут в карманы провластных подрядчиков?
Деньги были выделены Армении на развитие экономики и другой инфраструктуры, например, энергетики. Это тоже хорошо.
Мы услышали много пропаганды о том, что Армения является демократическим государством. Это была просто лесть, чтобы развлечь Пашиняна. Госсекретарь США Энтони Блинкен продолжал поощрять продвижение демократии в Армении, хотя правительство США не обращало внимания на такие бессмысленные принципы, за исключением тех случаев, когда это отвечало его политическим и военным интересам. В противном случае США уже давно ввели бы санкции против Азербайджана и Турции из-за многочисленных нарушений демократических прав их собственного населения, а также армян Арцаха.
Армения не нуждается в политической пропаганде Запада. Учитывая продолжающиеся нападения Азербайджана на Армению, даже во время встречи в Брюсселе, Армения в данный момент больше всего нуждается в оружии, чтобы защитить себя от своих смертельных врагов - Азербайджана и Турции. Если мы внезапно потеряем нашу родину, будет бессмысленно иметь улучшенные структуры или демократическое управление. Поскольку ни Восток, ни Запад не обеспечивают безопасность Армении, президент Алиев убежден, что может поступать с Арменией как хочет, и никто ничего не сделает, чтобы защитить ее.