• 16-04-2024 10:46:21   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: Ռուսաստանում և ԱՊՀ-ում 2023-ին ամենամեծ թվով կիբեռգրոհների են բախվել արդյունաբերության (տարածաշրջանում միջադեպերի ընդհանուր թվի 20%-ը), ֆինանսների (17%) և ՏՏ (8%) ոլորտների կազմակերպությունները։ Այսպիսին են կիբեռսպառնալիքների շուրջօրյա մոնիթորինգի, պրոակտիվ որոնման և վերացման Kaspersky Managed Detection and Response լուծման կողմից օգտատերերի մոտ հայտնաբերված միջադեպերի վիճակագրության վրա հիմնված ամենամյա վերլուծական հաշվետվության տվյալները:
Միջին հաշվով, «Կասպերսկի»-ի կիբեռանվտանգության մոնիթորինգի կենտրոնի (SOC) փորձագետներն օրեկան երկուսից ավելի բարձր կրիտիկական միջադեպ են հայտնաբերել։ Խոսքն այն դեպքերի մասին է, որոնց արձագանքման ընթացակարգերը ավելի քիչ են ենթակա ավտոմատացման և պահանջում են մասնագետների ներգրավում։
Ռուսաստանում և ԱՊՀ-ում կրիտիկական միջադեպերն առավել հաճախ կապված են եղել տարբեր տեսակի կիբեռվարժանքների (բարձր կրիտիկական միջադեպերի ընդհանուր թվի 41%-ը) և մարդու անմիջական մասնակցությամբ թիրախային գրոհների հետ (28%):
Բարձր կրիտիկական մակարդակի միջադեպի հայտնաբերման միջին ժամանակը, ըստ բոլոր ոլորտների, 36 րոպե է կազմել: Նախորդ տարվա համեմատ այս ցուցանիշը նվազել է 17%-ով։
«2023-ին կրիտիկական միջադեպերի որոշակի անկումը ավելիով փոխհատուցվել է միջին և ցածր կրիտիկական միջադեպերի աճով՝ կապված տարբեր վնասաբեր ծրագրերի հայտնաբերման հետ, որոնց համար շուկայում առկա ավտոմատացման միջոցներն ի վիճակի են արդյունավետ հակազդեցություն ապահովել: SOC թիմի ներսում մենք այս միտումը անվանեցինք «գրոհների կոմոդիզացիա», երբ նախկինում գլխավորապես թիրախային գրոհներում օգտագործվող գործիքներն ավելի ու ավելի հաճախ դառնում են լիովին ավտոմատացված վնասաբեր ԾԱ-ի բաղադրիչներ, որը գործում է առանց գրոհողի ակտիվ մասնակցության: Այնուամենայնիվ, կրիտիկական միջադեպերի քանակի նվազումը չի հանգեցնում դրանց հնարավոր վնասի նվազման: Թիրախային գրոհները սկսել են ավելի մանրակրկիտ պլանավորվել, հետևաբար, ավելի վտանգավոր դառնալ։
Հետևաբար, չնայած XDR-ի կամ EPP-ի նման ավտոմատացված լուծումների արդյունավետ աշխատանքին, MDR-ի շրջանակներում SOC վերլուծաբանների արդյունավետ աշխատանքը չափազանց կարևոր է»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի»-ի Կիբեռանվտանգության մոնիթորինգի կենտրոնի ղեկավար Սերգեյ Սոլդատովը:
Թիրախային գրոհները կանխելու համար «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները խորհուրդ են տալիս կազմակերպություններին.
օգտագործել մասնագիտացված կառավարվող լուծում, որը համատեղում է հայտնաբերման և արձագանքման գործառույթները threat hunting-ի գործառույթների հետ և թույլ է տալիս ճանաչել հայտնի և անհայտ սպառնալիքները՝ առանց ընկերության ներքին ռեսուրսների ներգրավման;
գործառնական անվտանգության ոլորտում ներքին իրավասությունների զարգացման հնարավորության դեպքում օգտագործել լավագույն գործելակերպերը և դիմել ժամանակով ստուգված գործընկերներին՝ SOC-ի կառուցման նախագծերի իրականացման, ինչպես նաև դրա հասունության կանոնավոր գնահատման համար;
իսկ եթե միջադեպն արդեն տեղի է ունեցել, ապա չափազանց կարևոր է օպերատիվ կերպով կազմակերպել միջադեպին արձագանքումը, իսկ ծառայության որակը կախված կլինի տվյալ ծառայությունը մատուցող թիմի փորձաքննությունից, փորձից և գիտելիքներից:

16-04-2024 10:41:21 | Армения | Новости науки и технологии
«Лаборатории Касперского» в Армении. В 2023 году в России и СНГ с наибольшим числом кибератак столкнулись организации в сферах промышленности (20% от общего количества инцидентов в регионе), финансов (17%) и ИТ (8%).
Таковы данные ежегодного аналитического отчёта, основанного на статистике инцидентов, выявленных у пользователей Kaspersky Managed Detection and Response — решения по круглосуточному мониторингу, проактивному поиску и устранению киберугроз.
В среднем эксперты Центра мониторинга кибербезопасности (SOC) «Лаборатории Касперского» ежедневно выявляли более двух инцидентов высокой критичности. Речь идёт о случаях, для которых процедуры реагирования в меньшей степени поддаются автоматизации и требуют подключения специалистов.
В России и СНГ критичные инциденты чаще всего были связаны с киберучениями разного типа (41% от общего количества инцидентов высокой критичности) и целевыми атаками с непосредственным участием человека (28%).
Среднее время обнаружения инцидента высокого уровня критичности — по всем отраслям — составляло 36 минут. По сравнению с прошлым годом этот показатель уменьшился на 17%.
«Некоторое снижение критичных инцидентов в 2023 году с лихвой было компенсировано ростом числа инцидентов средней и низкой критичности, связанных с обнаружением различного вредоносного ПО, на которые доступные на рынке средства автоматизации способны обеспечить эффективное реагирование. Внутри команды SOC мы назвали эту тенденцию „коммодизация атак“ — когда инструменты, используемые ранее главным образом в целевых атаках, всё чаще становятся компонентами полностью автоматизированного вредоносного ПО, функционирующего без активного участия атакующего.
Однако снижение количества критичных инцидентов не ведет к снижению потенциального ущерба от них. Целевые атаки стали тщательнее планироваться, а следовательно, становиться более опасными. Поэтому, несмотря на эффективную работу автоматизированных решений, таких как XDR или EPP, крайне важна результативная работа аналитиков SOC в рамках MDR», — комментирует Сергей Солдатов, руководитель Центра мониторинга кибербезопасности «Лаборатории Касперского».
Для предотвращения целевых атак эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют организациям:
•использовать специализированное управляемое решение, которое сочетает функции детектирования и реагирования с функциями threat hunting и позволяет распознавать известные и неизвестные угрозы без привлечения внутренних ресурсов компании;
•при наличии возможности развития внутренних компетенций в операционной безопасности использовать лучшие практики и обращаться к проверенным временем партнерам для реализации проектов построения SOC, а также регулярной оценки его зрелости;
•если же инцидент уже случился, то крайне важно оперативно организовать реагирование на инцидент, а качество услуги будет зависеть от экспертизы, опыта и знаний команды, предоставляющей данный сервис.