• 26-04-2024 12:05:27   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Արցախ Միության նախագահ Արտակ Բեգլարյանը, Փարիզի քաղաքապետ Անն Հիդալգոյի հրավերով, ապրիլի 24-ին Փարիզում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցին նվիրված պաշտոնական միջոցառմանը, որի ժամանակ պարգևատրվել է Փարիզ քաղաքի բարձրագույն՝ «Գրանդ վերմեյ» մեդալով:
Ելույթներով հանդես են եկել Ֆրանսահայ կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի համանախագահներ Արա Թորանյանը և Մուրադ Փափազյանը, Ֆրանսիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, քաղաքապետ Անն Հիդալգոն, իսկ վերջում՝ Արտակ Բեգլարյանը:
Բոլոր ելույթ ունեցողները անդրադարձել են նաև Արցախի ժողովրդի ցեղասպանությանը՝ ընդգծելով միջազգային հանրության ձախողումը Արցախի ժողովրդի բռնի տեղահանումը կանխելու հարցում, ինչպես նաև կարևորել են Արցախի ժողովրդի հավաքական վերադարձի, միջազգային պաշտպանության ապահովման, պատանդների ազատ արձակման և մի շարք այլ գործողությունների անհրաժեշտությունը:
Քաղաքապետ Հիդալգոն անվերապահ աջակցություն է հայտնել Արցախի ժողովրդին՝ ընդգծելով ցեղասպանության հետևանքների վերացման և հանցագործների պատասխանատվության ենթարկման անհրաժեշտությունը: Նա շեշտադրել է իր պատրաստակամությունը հնարավորինս աջակցելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության ու արդարության ապահովման ջանքերին:
Անն Հիդալգոն Արտակ Բեգլարյանին է տրամադրել Փարիզ քաղաքի բարձրագույն պարգևը՝ «Գրանդ վերմեյ» մեդալը՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության համար և հաջակցություն ադրբեջանական բանտում գտնվող հայ պատանդների ազատ արձակման:
Արտակ Բեգլարյանն այնուհետև հանդես է եկել ելույթով, որտեղ կոնկրետ հորդորներ ու առաջարկներ է հղել քաղաքապետին և Ֆրանսիայի ղեկավարությանը: Հիդալգոն այդ հորդորներին դրականորեն է արձագանքել ժամեր անց Կոմիտասի արձանի մոտ տեղի ունեցած հիշատակի պաշտոնական միջոցառման իր ելույթով՝ կոչ անելով Ֆրանսիայի ղեկավարությանը  բոյկոտել COP29 համաժողովը, ինչպես նաև ֆրանսիական բիզնեսներին՝ խզել իրենց կապերը Ադրբեջանի հետ:
Բեգլարյանի ելույթի տեքստը ներկայացվում է ստորև.
«Մեծարգո՛ տիկին քաղաքապետ,
Ձե՛րդ գերազանցություն տիկին դեսպան,
Հարգարժա՛ն պարոն Գևորգյան,
Հարգարժա՛ն պարոնայք Փափազյան ու Թորանյան,
Գերաշնո՛րհ հոգևոր հայրեր,
Հարգելի՛ ներկաներ,
Ինձ համար պատիվ է այս միջոցառմանը մասնակցել, և շնորհակալ եմ Փարիզի քաղաքապետարանի բարձրագույն պարգևին արժանացնելու համար: Նախ, ես այս մեդալը համարում եմ տրված ոչ թե ինձ, այլ՝ Արցախի ողջ ժողովրդին և բաքվում պատանդառված մեր ներկայացուցիչներին: Երկրորդ, այսպիսի պարգևը ինձ լրացուցիչ պարտավորեցնում է՝ շարունակելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության պայքարը: Երրորդ, երանի այս մեդալի կարիքը չլիներ, և նման առիթով այս բեմը չբարձրանայի:
Երբ իմ չորս տարեկան աղջկան Արցախի շրջափակման ժամանակ բացատրում էի շրջափակման պատճառները՝ նշելով, որ չարամիտ մարդիկ ցանկանում են մեզ սովամահ անել ու խլել մեր հայրենիքը, նա հակընդդեմ հարց տվեց, թե արդյոք աշխարհի բարի մարդիկ կույր են, որ չեն տեսնում մեր դատարկ խանութներն ու մեր տառապանքները, որ չեն գալիս մեզ օգնելու: Դա շատ բարդ հարց էր, բայց ես փորձեցի բացատրել, թե ինչ է նշանակում հոգով կույր լինել...
Այսօր մենք հավաքվել ենք ծանր սրտով ոգեկոչելու պատմության մի սև էջ՝ Հայոց ցեղասպանությունը, որն արատավորում է մարդկության խիղճը: Ֆրանսիան՝ ազատության և մարդու իրավունքների փարոսը, նշանակալի դեր է խաղացել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում: Ֆրանսիան ոչ միայն ընդունել է ցեղասպանված հայ ժողովրդի մազապուրծ պատառիկներին, ոչ միայն դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը, այլև ճանապարհ է հարթել այլ պետությունների համար՝ դեպի պատմական արդարությունն ու ճշմարտությունը:
Սակայն արդյո՞ք դա է արդարությունը, եթե ո՛չ սպանվածներն են հարություն առնում, ո՛չ փրկվածներն են վերադառնում իրենց հայրենիք, ո՛չ հանցագործներն են պատժվում, ո՛չ էլ, առավել ևս, կանխվում են նոր ոճրագործությունները: Հետևաբար, միջազգային ոճրագործությունների ճանաչումն ու դատապարտումը լոկ սրտհովանք է, իսկ գոնե մասնակի արդարության ապահովման և կրկնությունների բացառման համար անհրաժեշտ է նաև համարժեք պատիժ հանցագործություններ կատարած անձանց ու պետությունների հանդեպ:
Ես երբեք չէի կարող պատկերացնել, որ մի օր, որպես նորօրյա ցեղասպանությունից փրկված անձ, կխոսեմ պատմության նոր արատավոր էջի մասին: Երբեք չէի կարող պատկերացնել, որ արդի աշխարհը թույլ կտա արդի երիտթուրքերին արդի միջոցներով իրականացնել օսմանյան երիտթուրքերի անավարտ երազանքները: Ինչու՞, որովհետև հավատում էի, որ հոգու կուրությունն այլևս գերիշխող չէ աշխարհում:
Թեև Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման ընթացքում Ֆրանսիան որոշակիորեն ակտիվ հայտարարություններ ու գործողություններ է կատարել միջազգային ճնշում գործադրելու ալիևյան ցեղասպանական ու բռնապետական ռեժիմի վրա, այնուամենայնիվ, Ֆրանսիան, ինչպես և միջազգային հանրության բոլոր անդամները՝ ամեն մեկն իր չափով, Արցախի պարագայում ձախողել է ցեղասպանությունները կանխարգելելու և ժողովուրդներին պաշտպանելու իր սուրբ պատասխանատվության կատարումը:
Փաստորեն, այդ բեռն ընկել է Ֆրանսիայի համայնքապետարանների ուսերին, որտեղ Փարիզը ստանձնել է առաջնորդող դեր: Կուզեի հիշատակել Փարիզի քաղաքապետարանի և անձամբ տիկին քաղաքապետի հետևյալ քայլերը՝ 2020թ. ադրբեջանական ագրեսիայից հետո Արցախի Հանրապետության անկախությանն աջակցող բանաձևի ընդունումը, շրջափակման ընթացքում մարդասիրական աջակցության առաքումը և Արցախի ժողովրդի բռնի տեղահանումից հետո, որպես բարոյական աջակցություն, Արցախի ողջ ժողովրդին խորհրդանշականորեն Փարիզի պատվավոր քաղաքացու կոչում շնորհելը: Շնորհակալ ենք, տիկի՛ն Հիդալգո, Ձեր արժեքահեն վարքի և Ձեր կարողությունների սահմաններում մեր բարեկամությանը հավատարիմ մնալու համար:
Թանկագի՛ն ներկաներ,
Արցախում վերջին վայրագությունները, որոնք իրականացվել են Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի համակողմանի աջակցությամբ, մռայլ հիշեցում են այն մասին, որ ցեղասպանության ուրվականը դեռ թևածում է աշխարհում։ Արցախի ժողովրդի ամբողջական ու բռնի տեղահանումից և մեր հայրենիքի բռնազավթումից հետո Ադրբեջանն ու Թուրքիան այժմ էլ սպառնում են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքին և ողջ հայ ժողովրդին՝ նոր ագրեսիայով ու ոճրագործություններով: Հարկ է հաշվի առնել, որ ակտիվ ցեղասպանությունը շարունակվում է Բռնազավթված Արցախում, քանի որ եկեղեցիների, հուշարձանների, գերեզմանոցների և տների ավերումն ու յուրացումը ոչ միայն հանցագործություններ են հայկական ու համաշխարհային նյութական ժառանգության նկատմամբ, այլև՝ Արցախի բնիկ հայ ժողովրդի գոյությունն ու պատմությունն իր նախնիների հինավուրց հողից արմատախիլ անելու ցեղասպանական քաղաքականություն:
Պատահական չէ, որ ադրբեջանական վանդալները Արցախի բռնազավթման հենց առաջին փուլում ոչնչացրեցին նաև Շառլ ազնավուրի կիսանդրին, որը կանգնած էր Ստեփանակերտում՝ մեծ մարդասերի հիմնած մշակութային կենտրոնի առջև: Ի՞նչ եք կարծում՝ այդ հանցագործությունն ուղղված էր միայն հայերի՞ս դեմ, թե՞ նաև ֆրանսիական ժողովրդի ու ողջ մարդկության դեմ. չէ՞ որ Ազնավուրը երգում էր այդ հանցագործների համար խիստ խորթ ու վտանգավոր արժեքների՝ սիրո, ճշմարտության, արդարության, ազատության և նման այլ համամարդկային երևույթների մասին...
Ալիևյան ցեղասպանական ու բռնապետական ռեժիմի կողմից իրականացված ցեղասպանության մեկ այլ դրսևորում է Արցախի ժողովրդի մի խումբ առաջնորդների առևանգումը, որոնք այժմ պատանդ են Բաքվում։ Ես ինձ բախտավոր եմ համարում, որ կարողացա բռնի տեղահանման ժամանակ խուսափել ադրբեջանական հետապնդումից ու վերահաս առևանգումից, այլապես ես էլ հիմա կլինեի բանտում՝ զուտ իմ ազգային պատկանելիության և առաջնորդության համար։ Այնուամենայնիվ, ես պարտավորված եմ շարունակել պայքարը իմ ժողովրդի իրավունքների ու արդարության համար՝ նաև պատանդառված անձանց փոխարեն և նրանց ազատելու նպատակով։
Այդ համատեքստում հարկ է ընդգծել, որ պատանդներից մեծ մարդասեր Ռուբեն Վարդանյանը ապրիլի 5-ից հացադուլի մեջ է, և ալիևյան ռեժիմն ավելի քան երկու շաբաթ շարունակ արգելել է նրա կապն ընտանիքի հետ: Ուստի, նրա կյանքին լրացուցիչ ու անմիջական վտանգ է սպառնում, և անհրաժեշտ են հրատապ ու կոշտ միջոցներ նրա կյանքը փրկելու և բոլորին ազատելու համար:
Հայ պատանդները խղճի, ազատության և հավատի բանտարկյալներ են, ինչպես ազատության համար մարտնչող Միսակ Մանուշյանն էր: Մահապատժից առաջ Մանուշյանն իր կնոջն ուղղված վերջին նամակում գրել է. «Երջանկություն նրանց, ովքեր պիտի ապրեն մեզնից հետո և վայելեն վաղվա խաղաղության ու ազատության քաղցրությունը»:
Այո՛, միասնական պայքարի արդյունքում խաղաղությունն ու ազատությունը կգան մեկ օր, սակայն մենք չպետք է թույլ տանք, որ Միսակ Մանուշյանի վերջին տողերը վերագրելի լինեն հայ պատանդներին. վաղվա խաղաղության ու ազատության քաղցրությունը պետք է վայելեն նաև նրանք, նաև մեր բռնի տեղահանված ժողովուրդը՝ հավաքական, անվտանգ ու արժանապատիվ կերպով վերադառնալով իր բնօրրան և վերականգնելով հավատն առ համամարդկային արժեքներ ու հոգու կուրության բացառում:
Այս համատեքստում կուզեի մի քանի գործնական առաջարկ ու հորդոր հղել ներկաներին և Ֆրանսիայի քաղաքական ու հասարակական առաջնորդներին, մասնավորապես՝
Տիկին քաղաքապետին առաջարկում եմ սեպտեմբերի 19-ին, ադրբեջանական ագրեսիայի առաջին տարելիցի առթիվ, իր հովանու ներքո համատեղ կազմակերպել Արցախի ժողովրդի և այլ ցեղասպանությունների վերաբերյալ գիտագործնական մեծ ու միջազգային համաժողով.
Բարձր գնահատելով տիկին Հիդալգոյի որոշումը Ադրբեջանում կայանալիք «ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության COP 29 համաժողովը» բոյկոտելու հարցում՝ առաջարկում եմ այստեղ ներկա բոլոր անձանց հորդորել Ֆրանսիայի ողջ ղեկավարությանը նույն վարքը դրսևորել, իսկ տիկին քաղաքապետը կարող է նույն հորդորն ուղղել նաև Ֆրանսիայի մնացած քաղաքների ու Փարիզի քույր քաղաքների ղեկավարներին.
Առաջարկում եմ հանրային արշավ սկսել Ադրբեջանում ֆրանսիական խոշոր բիզնեսներին հորդորելու խզել Ադրբեջանի հետ իրենց կապերը՝ չաջակցելու համար Ալիևի ցեղասպանական քաղաքականությանը. նրանք, վերջիվերջո, պետք է արժեքային ընտրություն կատարեն մարդու իրավունքների և արյունոտ փողերի միջև, որոնք, ամեն դեպքում, չեն կարողանալու վայելել:
Սիրելի՛ բարեկամներ,
Եզրափակելով՝ իմ սրտանց շնորհակալությունն եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր բարձրացրել են իրենց ձայնը և անխոնջ աշխատել հայ ժողովրդի և մնացած ցեղասպանված ժողովուրդների համար արդարության հասնելու ուղղությաբ:
Եկե՛ք կանխենք նոր Հիտլերների ծնունդը և թույլ չտանք նրանց հղում անել հայերի նոր ցեղասպանության անպատժելիությանն ու մոռացվածությանը.
Եկե՛ք օգնենք մերօրյա Մանուշյաններին վայելելու վաղվա ազատության և խաղաղության քաղցրությունը.
Եկե՛ք մեր երեխաներին ու թոռնիկներին ապացուցենք, որ հոգով կուրությունը բնորոշ չէ մեզ և այդպիսի վարքը չենք խրախուսում նաև իրենց համար:
Մենք միասին կարող ենք աշխարհը դարձնել ավելի արդար, իսկ ցեղասպանությունները՝ զուտ պատմական ցավոտ հիշողություններ ու դասեր:

26-04-2024 12:05:27 | Armenia | Press release
Artsakh Union’s President Artak Beglaryan, at the invitation of Paris Mayor Anne Hidalgo, participated in the official event dedicated to the 109th anniversary of the Armenian Genocide in Paris on April 24, during which he was awarded the highest 'Grand Vermeil' medal of the city of Paris.
Ara Toranyan and Murad Papazyan, co-chairs of the French-Armenian Organizations Coordinating Council, Hasmik Tolmajyan, Armenian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to France, Mayor Anne Hidalgo and Artak Beglaryan made speeches.
All the speakers also touched on the genocide of the Artsakh people, emphasizing the failure of the international community in preventing their forced displacement, and also emphasized the need for the collective return of the Artsakh people, the provision of international protection, the release of hostages and a number of other actions.
Mayor Hidalgo expressed unconditional support to the people of Artsakh, emphasizing the need to eliminate the consequences of the genocide and bring criminals to justice. She emphasized her readiness to support as much as possible the efforts to protect the rights of the people of Artsakh and ensure justice.
Anne Hidalgo presented Artak Beglaryan with the highest award of the city of Paris, the 'Grand Vermeil' medal, for advocating for the rights of the people of Artsakh and supporting the release of Armenian hostages in Azerbaijani prisons.
Artak Beglaryan then made a speech, where he presented concrete suggestions and proposals to the mayor and the French leadership. Hidalgo positively responded to those urges hours later in his speech at the official commemorative event held near the statue of Komitas, calling on the French leadership to boycott the COP29 conference, as well as urging French businesses to sever their ties with Azerbaijan.
The text of Beglaryan's speech is presented below:
“Dear Madam Mayor,
Your Excellency Madam Ambassador,
Dear Mr. Gevorgyan,
Dear Messrs. Papazyan and Toranyan,
Dear spiritual fathers,
Dear attendees,
It is an honor for me to participate in this event, and I am grateful for receiving the highest award from the City of Paris. First and foremost, I consider this medal not as an individual honor, but as a recognition of the entire people of Artsakh and our representatives held hostage in Baku. Secondly, such an award further obliges me to continue the struggle for the protection of the rights of the people of Artsakh. Thirdly, I wish I didn't need this medal and wouldn't be on this stage under these circumstances.
When I explained to my four-year-old daughter during the siege of Artsakh the reasons for the blockade, stating that malicious people want to starve us to death and take away our homeland, she counter-questioned whether the good people of the world are blind to not see our empty shops and our suffering, and why they do not come to help us. It was a very difficult question, but I tried to explain what blindness of the soul means...
Today, we have gathered with heavy hearts to commemorate a dark chapter in history, the Armenian Genocide, which stains the conscience of humanity. France, the beacon of freedom and human rights, played a significant role in the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide. France not only accepted the survivors of the Armenian Genocide and condemned it, but also paved the way for other countries to pursue historical justice and truth.
But is that justice, if neither the murdered are resurrected, nor the survivors return to their homeland, nor the criminals punished, nor, even more importantly, are new crimes prevented? Therefore, the recognition and condemnation of international crimes provide only solace, and in order to ensure at least partial justice and prevent future atrocities, it is necessary to adequately punish the individuals and states responsible for these crimes.
I could never have imagined that one day, as a survivor of modern-day genocide, I would speak about a new dark chapter in history. I could never have imagined that the modern world would allow modern young Turks to fulfill the unfinished dreams of the young Ottoman Turks through modern means. Why? Because I believed that the blindness of the soul was no longer predominant in the world.
Although during the siege of Artsakh by Azerbaijan, France made certain active statements and took actions to exert international pressure on the genocidal and dictatorial regime of Aliyev, nevertheless, France, like all members of the international community, to varying extents, failed in the case of Artsakh to prevent genocide and protect peoples, neglecting that sacred responsibility.
In fact, that burden has fallen on the shoulders of French municipalities, with Paris taking a leading role. I would like to mention the following steps taken by the Paris Municipality and the Mayor herself: in 2020, the adoption of a resolution supporting the independence of the Republic of Artsakh following the Azerbaijani aggression, the delivery of humanitarian aid during the blockade and the symbolic awarding of the title of honorary citizen of Paris to the entire people of Artsakh as a moral support after the forced displacement of the people of Artsakh. Thank you, Mrs. Hidalgo, for your value-based behavior and for remaining faithful to our friendship to the best of your ability.
The recent atrocities in Artsakh, carried out by Azerbaijan with the full support of Turkey, serve as a grim reminder that the specter of genocide still haunts the world. After the complete and forced displacement of the people of Artsakh and the occupation of our homeland, Azerbaijan and Turkey now threaten the sovereign territory of the Republic of Armenia and the entire Armenian people with new aggression and crimes. It should be noted that active genocide continues in Occupied Artsakh, as the destruction and usurpation of churches, monuments, cemeteries and homes are not only crimes against Armenian and world heritage, but also a genocidal policy aiming to the elimination of existence and history of the indigenous Armenian people of Artsakh from the ancient land of their ancestors.
It is no coincidence that Azerbaijani vandals, in the very first stage of the occupation of Artsakh, also destroyed the bust of Charles Aznavour, which stood in front of the cultural center founded by the great philanthropist in Stepanakert. Was that crime directed only against Armenians, or against the French people and humanity as a whole? After all, Aznavour sang about values very foreign and dangerous to those criminals: love, truth, justice, freedom and other such universal phenomena...
Another manifestation of the genocide carried out by the genocidal and dictatorial regime of Aliyev is the kidnapping of a group of leaders of the Artsakh people who are now held hostage in Baku. I consider myself fortunate to have avoided Azerbaijani persecution and imminent kidnapping during the forced deportation; otherwise, I would be in prison now, simply for my nationality and leadership. However, I am committed to continuing the struggle for the rights and justice of my people, including advocating for the release of the hostages.
In this context, it should be emphasized that Ruben Vardanyan, the greatest philanthropist among the hostages, has been on a hunger strike since April 5, and the Aliyev regime has banned his contact with his family for more than two weeks. Therefore, his life is in additional and immediate danger, and urgent and drastic measures are needed to save his life and free everyone.
Armenian hostages are prisoners of conscience, freedom and faith, like Misak Manushyan, who fought for freedom. Before his execution, Manushyan wrote in his last letter to his wife: "Happiness to those who will live after us and enjoy the sweetness of tomorrow's peace and freedom."
Yes, as a result of united struggle, peace and freedom will come one day, but we should not allow the last lines of Misak Manushyan to be attributed to the Armenian hostages. They too should enjoy the sweetness of tomorrow's peace and freedom, as well as our forcibly displaced people, returning to their homeland in a collective, safe and dignified manner, thereby restoring faith in universal values and eradicating the blindness of the soul.
In this context, I would like to propose some practical suggestions and appeals to those present and to the political and public leaders of France:
1. I suggest to Mrs. Mayor that on September 19, on the occasion of the first anniversary of the Azerbaijani aggression, under her auspices, a large scientific and international conference on the Artsakh people and other genocides be jointly organized.
2. Highly appreciating Ms. Hidalgo's decision to boycott the UN Climate Change Conference COP 29 to be held in Azerbaijan, I suggest that all those present urge the entire leadership of France to exhibit similar behavior, and Madam Mayor can extend this call to the leaders of France's cities and sister cities of Paris.
3. I suggest initiating a public campaign to urge large French businesses in Azerbaijan to sever their ties with Azerbaijan in order not to support Aliyev's genocidal policy. Ultimately, they must make a value choice between human rights and blood money, which they will not be able to enjoy anyway.
Dear friends,
In conclusion, I express my heartfelt thanks to all those who have raised their voices and worked tirelessly to achieve justice for the Armenian people and other victims of genocides.
Let us prevent the emergence of new Hitlers and not allow them to refer to the impunity and forgetfulness of new genocides against Armenians.
Let us help today's Manushyans to enjoy the sweetness of tomorrow's freedom and peace.
Let us demonstrate to our children and grandchildren that blindness of the soul is not characteristic of us, and we do not condone such behavior for them either.
Together, we can make the world more just, and consign genocides to be nothing more than painful historical memories and lessons.