• 04-05-2024 11:15:36   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` Հայաստանի ազգային շահերին հակասող հայտարարություններն օրեցօր գնալով ավելի տագնապալի են դառնում։
Սկզբում Փաշինյանը նսեմացրեց Արարատ լեռը՝ հայոց ամենակարևոր խորհրդանիշը։ Այնուհետև ծաղրեց Հայաստանի զինանշանը՝ հարցադրելով, թե ինչու է այնտեղ առյուծ պատկերված՝ պնդելով, որ Հայաստանում առյուծներ չկան։ Այս հայտարարությամբ Փաշինյանը երեք փաստական սխալ թույլ տվեց․
1) Նա կարծես չէր հասկանում, որ առյուծը խիզախության և ուժի խորհրդանիշ է: Այն որևէ կապ չունի Հայաստանում առյուծներ լինել-չլինելու հետ.
2) Կան մեկ տասնյակից ավելի երկրներ, որոնք իրենց զինանշանի վրա առյուծ ունեն՝ առանց իրենց երկրներում որևէ առյուծ ունենալու.
3) Նա նաև ճիշտ չէ, որ Հայաստանում առյուծներ չկան։ Հայտնի օլիգարխը երկար տարիներ մի քանի առյուծ ուներ իր առանձնատանը։
Վարչապետն այնուհետև վիրավորական արտահայտություններ արեց Հայաստանի պետական օրհներգի վերաբերյալ՝ պատճառաբանելով, որ այն պարունակում է «թշնամի» բառը։ Կան մի քանի այլ երկրներ, որոնց պետական օրհներգում ևս առկա է թշնամի բառը:
Փաշինյանը շարունակեց դժգոհել, որ այն, ինչ այժմ կոչվում է «Հայոց բանակ», պետք է լինի «Հայաստանի բանակ», իսկ «Հայոց պատմության» դասագրքերը պետք է կոչվեն «Հայաստանի պատմություն»։ Նա նաև ցանկանում է հեռու պահել այսօրվա Հայաստանն իր անցյալից՝ հակադրելով «Իրական Հայաստանը» «Պատմական Հայաստանին»։ Այնուհետև, նախագահ Ալիևի պահանջին համահունչ, նա առաջարկեց, որ Հայաստանը ընդունի նոր սահմանադրություն՝ վերացնելով Արցախի և Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակումները։
Անցյալ շաբաթ ես գրել էի Փաշինյանի գլխավոր օգնականներից մեկի անհավանական առաջարկի՝ Հայոց ցեղասպանության բոլոր 1,5 միլիոն զոհերի ցուցակը կազմելու մասին։ Սա Հայոց ցեղասպանության ճշմարտացիությունը կասկածի տակ դնելու անուղղակի միջոց է։
Այս բոլոր հայտարարությունները վկայում են այն մասին, որ Փաշինյանը նահանջում է Հայաստանի և հայ ժողովրդի ազգայնական դիրքերից՝ Ադրբեջանին և Թուրքիային գոհացնելու համար։
Իրավիճակն ավելի վատթարացնելով, 2024 թվականի ապրիլի 24-ին վարչապետը հայտարարություն տարածեց՝ լի շփոթեցնող բառերով, որոնք արտացոլում են նրա անկայուն հոգեվիճակը։ Նա Հայոց ցեղասպանությունը 11 անգամ անվանեց Մեծ Եղեռն և ընդամենը չորս անգամ՝ Ցեղասպանություն։ Մեծ Եղեռնը մի եզրույթ է, որը հայերն օգտագործել են մինչև 1940-ական թվականները՝ նկարագրելու համար ցեղասպանությունը, նախքան Ռաֆայել Լեմկինի կողմից ցեղասպանություն եզրույթի ստեղծումը։ Այդ ժամանակից ի վեր, ճիշտ և իրավական եզրույթը, որը պետք է գործածվի, գենոցիդն է կամ ցեղասպանությունը՝ հայերեն։
Զարմանալի չէ, որ Փաշինյանն ապրիլի 24-ի իր հայտարարության մեջ ևս մեկ անգամ աղավաղեց ցեղասպանություն եզրույթի իմաստը՝ շարունակելով հայկական ազգային խորհրդանիշներն ու տերմինաբանությունը նսեմացնելու իր փորձերը։
Փաշինյանը դժգոհեց, որ Մեծ եղեռնի պատճառով Հայաստանը հաճախ այլ երկրների հետ առնչվում է հոգեցնցման կամ ցնցման վիճակում. «այդ պատճառով երբեմն չենք կարողանում ճիշտ զատորոշել իրողություններն ու գործոնները, պատմական ընթացքներն ու կանխատեսվող հորիզոնները։ Գուցե նաև սա է պատճառը, որ մենք ստանում ենք նորանոր ցնցումներ՝ Հայոց ցեղասպանության հոգեցնցումը վերապրելով արդեն որպես ժառանգություն և որպես ավանդույթ»:
Նման հայտարարությամբ Փաշինյանն իր անկարող որոշումների և պետության սխալ կառավարման մեջ մեղադրում է 1915 թվականի ցեղասպանության հոգեցնցումը։ Թեև ճիշտ է՝ գոյություն ունի միջսերնդային հոգեցնցում, սակայն ես խորհուրդ կտայի վարչապետին ավելի շուտ դիտարկել իր իշխելու անկարողությունը, քան Ցեղասպանության հոգեցնցումը:
Այնուհետ Փաշինյանը զարմանալիորեն առաջարկեց հայերին «դադարեցնել հայրենիքի փնտրտուքը, որովհետև մենք գտել ենք այդ հայրենիքը, մեր Ավետյաց երկիրը, որտեղ կաթ և մեղր է հոսում»։
Պարզվում է, որ Փաշինյանը կորցրել է իրականության բոլոր ընկալումները։ Նա Հայաստանն իր գոյաբանական խնդիրներով բնութագրում է որպես «ավետյաց երկիր, որտեղ կաթ ու մեղր է հոսում․․․»։ Ավելի հավանական է, որ նա և իր ընտանիքը շքեղ կյանքով են ապրում հայ հարկատուների հաշվին։
Փաշինյանի ապրիլի 24-ի ուղերձը գոհացրել է միայն Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիևին ու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին։ Այս հաճույքի վկայությունն էր թուրքերի բազմությունը, որն ապրիլի 24-ին հավաքվել էր Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատան դիմաց՝ հայ ցուցարարների երեսին վանկարկելով «Փաշինյա՛ն, Փաշինյա՛ն, Փաշինյա՛ն»:
Թուրքիայի նախագահը, ինչպես դա արել է 2014 թվականից ի վեր ամեն ապրիլի 24-ին, հայտարարություն տարածեց՝ փորձելով խաբել միջազգային հանրությանը, թե ինքը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը։ Նա իրականում միախառնեց հայերին ու թուրքերին և բոլոր մյուսներին, որոնք «Առաջին համաշխարհային պատերազմի» ընթացքում «մահացել կամ նահատակվել են զինված հակամարտությունների, ապստամբությունների, ավազակախմբերի բռնության և ահաբեկչական գործողությունների հետևանքով»։ Այդպիսով նա նենգափոխել է ցեղասպանության հայ զոհերին որպես պատերազմի զոհեր: Էրդողանը «1915 թվականի իրադարձությունները» որակել է ոչ թե որպես ցեղասպանություն, այլ մի «ողբերգություն, որի ընթացքում երկու կողմերն էլ զոհեր են ունեցել»։
Փաշինյանին ուղղված ուղերձում Էրդողանը հայտարարել է, որ «Թուրքիայի հարաբերությունները Հայաստանի հետ… կարծես թե կախված են [ցեղասպանության] հարցում Երևանի դիրքորոշումից… Տարածաշրջանում հիմա նոր կարգ է հաստատվում, և ժամանակն է մի կողմ թողնել անհիմն պահանջները։ Ժամանակն է առաջ շարժվել իրողություններով, որն ավելի լավ է, քան կեղծիքով, հեքիաթներով առաջ շարժվելը»։ Սա շատ նման է նրան, ինչ փորձում է անել Փաշինյանը։ Էրդողանն ավելի ակնհայտ դարձրեց իր ուղերձի նպատակը, երբ ասաց. «Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հասկանում է սա [իրականությունը]»։
Որպես վերջին ապտակ, Էրդողանը հայտարարեց. «Հուսով եմ, որ Հայաստանը կազատվի այն խավարից, որի մեջ իրեն ներքաշել է Սփյուռքը և կընտրի նոր նախաձեռնությունների ուղին»:
Էրդողանի խոսքերի իրական իմաստը բացահայտվեց, երբ Ստամբուլի նահանգապետարանը հերթական անգամ արգելեց ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչումը: Գործերն ավելի է խոսուն են, քան խոսքերը․․․

04-05-2024 10:48:36 | Армения | Политика
Противоречащие национальным интересам Армении заявления премьер-министра Никола Пашиняна с каждым днем становятся все более тревожными.
Поначалу Пашинян принижал значение горы Арарат - важнейшего символа армян. Затем он высмеял государственный Герб Армении, спросив, почему на нем лев, и утверждая, что в Армении львов нет. Этим заявлением Пашинян допустил три фактические ошибки.
1.Он не понимал, что лев на гербе – символ мужества и силы. И это не имеет никакого отношения к тому, есть в Армении львы или нет.
2.Есть более дюжины стран, у которых на гербе есть лев, но в этих странах львов нет;
3.Он не прав и в том, что в Армении нет львов. Известный олигарх на протяжении многих лет содержал в своем особняке нескольких львов.
Затем премьер-министр сделал оскорбительные высказывания в адрес государственного Гимна Армении, заявив, что в нем есть слово «враг». Есть еще несколько стран, в государственных гимнах которых также есть слово «враг».
Пашинян продолжал жаловаться на то, что то, что сегодня называется «Армянской армией», должно быть «Армией Армении», а учебники «История армянского народа» следует называть «Историей Армении». Он также хочет дистанцировать сегодняшнюю Армению от ее прошлого, противопоставляя «Реальную Армению» «Исторической Армении». Затем, по требованию президента Алиева, он предложил принять новую Конституцию Армении, исключив из нее упоминания об Арцахе и Геноциде армян.
На прошлой неделе я писал о невероятном предложении одного из главных помощников Пашиняна составить список всех 1,5 миллионов жертв Геноцида армян. Это косвенный способ поставить под сомнение реальность Геноцида армян.
Все эти заявления доказывают, что Пашинян отступает от национальных позиций Армении и армянского народа в угоду Азербайджану и Турции. Но, что еще хуже, 24 апреля 2024 года премьер-министр выступил с заявлением, полным путанных слов, отражающих его нестабильное душевное состояние. Он 11 раз называл Геноцид армян Великой резней и только четыре раза Геноцидом. Великая резня — это термин, который армяне использовали до 1940-х годов для описания геноцида, до того, как Рафаэль Лемкин ввел термин геноцид. С тех пор правильный и законный термин – геноцид или «ցեղասպանություն» по-армянски.
Неудивительно, что в своем заявлении от 24 апреля Пашинян в очередной раз исказил смысл термина «геноцид», продолжив попытки очернения армянских национальных символов и терминологии.
Пашинян посетовал, что из-за Великой резни Армения часто обращается с другими странами в состоянии душевного беспокойства или волнения. «Поэтому иногда мы не можем правильно различать реалии и факторы, исторические процессы и прогнозируемые горизонты. Возможно, именно поэтому мы переживаем новые потрясения, переживая травму Геноцида армян как наследие и традицию», - сказал он. Таким заявлением Пашинян свои некомпетентные решения и неправильное управление государством объясняет памятью о геноциде 1915 года.
После этого Пашинян неожиданно предложил армянам «прекратить поиски Родины, потому что мы нашли ту Родину, нашу Землю Обетованную, где льется молоко и мед». Получается, что Пашинян потерял всякое восприятие реальности. Он характеризует Армению с ее онтологическими проблемами как «землю обетованную, где текут молоко и мед...». Скорее всего, он и его семья живут роскошной жизнью за счет армянских налогоплательщиков.
Послание Пашиняна от 24 апреля удовлетворило только президентов Азербайджана и Турции Ильхама Алиева и Реджепа Эрдогана. Свидетельством этого удовольствия стала толпа турок, собравшаяся 24 апреля перед посольством Турции в Вашингтоне и скандировавшая «Пашинян, Пашинян, Пашинян» перед лицом протестующих там же армян.
Президент Турции, как он делал это каждое 24 апреля начиная с 2014 года, вновь выступил с заявлением, пытаясь обмануть международное сообщество тем, что он признает Геноцид армян. Фактически он объединил армян, турок и всех остальных, кто «погиб или принял мученическую смерть в результате вооруженных конфликтов, мятежей, группового насилия и террористических актов» во время Первой мировой войны. Таким образом, он замаскировал армян - жертв геноцида, под жертв войны. Эрдоган назвал «события 1915 года» не геноцидом, а «трагедией, в ходе которой были жертвы с обеих сторон».
В послании, адресованном Пашиняну, Эрдоган заявил, что «отношения Турции с Арменией... похоже, зависят от позиции Еревана по вопросу [геноцида]... В регионе сейчас устанавливается новый порядок, и пришло время положить конец необоснованным требованиям. Пришло время двигаться вперед с фактами, а это лучше, чем с ложью и сказками». Это очень похоже на то, что пытается сделать Пашинян. Эрдоган сделал цель своего послания более очевидной, сказав: «Премьер-министр Армении Никол Пашинян понимает эту [реальность]». В качестве последней пощечины Эрдоган объявил: «Надеюсь, что Армения избавится от тьмы, в которую ее затянула Диаспора, и выберет путь новых инициатив».
Истинный смысл слов Эрдогана раскрылся, когда 24 апреля администрация Стамбула в очередной раз запретила мероприятия памяти жертв Геноцида армян. Действия значат больше, чем слова...