• 14-05-2024 10:43:49   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Աշխարհում ստիլերների կողմից 2023-ին գրոհի ենթարկված սարքերի կեսից ավելին (55%) վարակվել է RedLine վնասաբեր ծրագրով (ստիլերը վնասաբեր ԾԱ-ի տեսակ է, որն օգտագործվում է տեղեկատվություն, օրինակ, մուտքանուններ և գաղտնաբառեր գողանալու համար)։ Այսպիսին են Kaspersky Digital Footprint Intelligence-ի փորձագետների վերլուծության տվյալները. վերլուծության մեջ օգտագործվել են տվյալներ, որոնք ստացվել են 2020-2023-ին դարքվեբում վաճառված կամ ազատորեն տարածված լոգ ֆայլերից:
«Կասպերսկի» ընկերության տվյալներով՝ RedLine-ը կիբեռանվտանգության փորձագետներին հայտնի է 2020-ից: Վնասաբեր ծրագիրը թույլ է տալիս չարագործներին գողանալ մուտքանուններ, գաղտնաբառեր, cookie-ներ, բանկային քարտերի և կրիպտոդրամապանակների տվյալներ, ինչպես նաև ներբեռնել և գործարկել կողմնակի ծրագրեր: RedLine-ը տարածվում է նաև վնասաբեր սպամ առաքումների և կողմնակի ներբեռնիչների միջոցով։
2020-2023-ին RedLine-ն օգտագործվել է ստիլերների կողմից սարքերի վարակման դեպքերի 51%-ում: Դրան հաջորդում են Vidar (17%) և Raccoon (մոտ 12%) վնասաբեր ծրագրերը:
Ընդհանուր առմամբ, 2020-2023-ին փորձագետները հայտնաբերել են ստիլերների ավելի քան հարյուր տեսակ: Ընդ որում՝ 2021-2023-ին նման վնասաբեր ծրագրերի նոր ընտանիքների միջոցով գրոհների մասնաբաժինը 4%-ից հասել է 28%-ի։ Օրինակ՝ 2023-ին միայն Lumma ստիլերին բաժին է ընկել սարքերի վարակման դեպքերի ավելի քան 6%-ը:
«Lumma ստիլերը հայտնվել է 2022-ին և տարածում գտել 2023-ին այն պատճառով, որ չարագործներին հասանելի է դարձել «Վնասաբեր ԾԱ-ն որպես ծառայություն» մոդելի միջոցով։ Սա նշանակում է, որ այն մարդը, ով նույնիսկ չունի առաջադեմ տեխնիկական հմտություններ, կարող է որոշակի վճարի դիմաց հասանելիություն ստանալ ծրագրին և օգտագործել այն գրոհներ իրականացնելու համար։ Առաջին հերթին, Lumma-ն նախատեսված է հաշվառման տվյալների և այդ թվում կրիպտոարժույթի դրամապանակներից այլ տեղեկատվություն գողանալու համար: Սովորաբար, այս վնասաբեր ԾԱ-ն տարածվում է էլ. փոստի, YouTube-ի և Discord-ում սպամի արշավների միջոցով»,- մեկնաբանում է Kaspersky Digital Footprint Intelligence-ի փորձագետ Սերգեյ Շչերբելը։
Տվյալները, որոնք գողանում են ստիլերները, կարող են վաճառվել ստվերային ռեսուրսներում, ինչը լուրջ սպառնալիք է ստեղծում ինչպես օգտատերերի, այնպես էլ բիզնեսի կիբեռանվտանգության համար: Այս խնդրի վրա ուշադրություն հրավիրելու համար «Կասպերսկի» ընկերությունն ստեղծել է ռեսուրս (https://dfi.kaspersky.ru/stealers), որտեղ ընկերությունները կարող են թողնել Kaspersky Digital Footprint Intelligence թիմի միջոցով իրենց սարքերի և վեբ-հավելվածների կորպորատիվ հաշվառման տվյալների կոտրման փաստի առկայությունը ստուգելու հայտ:

14-05-2024 10:43:49 | Армения | Новости науки и технологии
Более половины устройств (55%) в мире, атакованных в 2023 году стилерами (тип вредоносного ПО, которое используется для кражи информации, например логинов и паролей), было заражено вредоносным ПО RedLine. Таковы данные анализа экспертов Kaspersky Digital Footprint Intelligence: при анализе использовались данные, полученные из лог-файлов, которые продавались или свободно распространялись в дарквебе, за 2020-2023 годы.
По данным «Лаборатории Касперского», RedLine известен экспертам по кибербезопасности с 2020 года. Зловред позволяет злоумышленникам красть логины, пароли, cookie, данные банковских карт и криптокошельков, а также скачивать и запускать сторонние программы. RedLine распространяется в том числе с помощью вредоносных спам-рассылок и сторонних загрузчиков.
В 2020-2023 годах RedLine использовался в 51% случаев заражения устройств стилерами. За ним следуют вредоносные программы Vidar (17%) и Raccoon (около 12%).
Всего c 2020-го по 2023-й годы эксперты обнаружили более ста видов стилеров. При этом с 2021 по 2023 год доля атак с помощью новых семейств таких зловредов выросла с 4% до 28%. Например, в 2023 году только на стилер Lumma пришлось более 6% случаев заражений устройств.
«Стилер Lumma появился в 2022 году и набрал популярность в 2023-ом из-за того, что стал доступен злоумышленникам по модели «Вредоносное ПО как услуга». Это значит, что человек, даже не обладающий продвинутыми техническими навыками, может за определённую плату получить доступ к программе и использовать её для совершения атак. В первую очередь Lumma предназначен для кражи учётных данных и другой информации, в том числе из криптовалютных кошельков. Обычно это вредоносное ПО распространяется через электронную почту, YouTube и спам-кампании на Discord», — комментирует Сергей Щербель, эксперт Kaspersky Digital Footprint Intelligence.
Данные, которые крадут стилеры, могут продаваться на теневых ресурсах, что создаёт серьёзную угрозу для кибербезопасности как пользователей, так и бизнеса. Чтобы привлечь внимание к этой проблеме, «Лаборатория Касперского» создала ресурс, на котором компании могут оставить заявку на проверку наличия факта компрометации корпоративных учётных данных от устройств и своих веб-приложений благодаря команде Kaspersky Digital Footprint Intelligence: https://dfi.kaspersky.ru/stealers.