• 25-05-2024 11:21:05   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Մայիսի 24-ին Ucom  ընկերության աջակցությամբ մեկնարկեց «Արևորդի» 12-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնը։ Այս տարի այն նվիրված է կենսաբազմազանության պահպանությանը:
Փառատոնի շրջանակում Հայաստանի կինոգործիչների միությունում մայիսի 24-28-ը կցուցադրվեն ավելի քան 30 բնապահպանական ֆիլմեր։ Մուտքն ազատ է։
Փառատոնի շրջանակում գործելու է Երիտասարդական անկյուն, որտեղ չորս օր շարունակ երիտասարդների համար անցկացվելու են հնարավորությունների էքսպո և տարատեսակ աշխատարաններ։ Այս տաղավարների միջոցով  հնարավոր կլինի ծանոթանալ ոլորտում առաջատար կազմակերպությունների բնապահպանական ու կրթական ծրագրերին, ինչպես նաև մասնակցել աշխատարանների և քննարկումների։
«Փառատոնի շրջանակներում ցուցադրվող ֆիլմերը փորձ են՝ հուշելու, որ անկախ բոլոր հանգամանքներից, աշխարհագրական դիրքից ու սոցիալական կարգավիճակից, այսօր բոլորս էլ առերեսվում ենք կենսաբազմազանության ոչնչացման հետևանքներին, և հետևաբար բոլորս էլ պետք է նույնքան հոգատարությամբ փորձենք քայլեր ձեռնարկել առավել կանաչ ապագայի համար», - ասել է Սոնա Քալանթարյանը, «Արևորդի» միջազգային փառատոնի տնօրենը։
«Մենք շատ ուրախ ենք աջակցել այս փառատոնին, որը թույլ է տալիս երիտասարդությանը ծանոթանալ կարևորագույն բնապահպանական խնդիրներն ու բացահայտեն, թե ինչ ներդրում կարող են ունենալ այդ խնդիրների լուծման հարցում։ Բնությունն այն միջավայրն է, որտեղ մենք ապրում ենք, ու որից կախված է բոլորիս կյանքի որակը, ու Ucom-ը որպես կանաչ ու պատասխանատու ընկերություն գիտակցում է դրա կարևորությունը», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Փառատոնի բացման արարողությանը ցուցադրվեց Մաշա Կարպուխինայի «Սոխակներից վերջինը» կարճամետրաժ ֆիլմը։
Վերջինս մի կոմպոզիտորի մասին է, ով  անտառային ձայների հետ պատահական հանդիպումից հետո որոշում է փոխել կարիերայի ուղին՝ նպատակ ունենալով հավաքել վայրի բնության ձայնագրություններ և օգնել պայքարել կլիմայական ճգնաժամի դեմ՝ օգտագործելով ակուստիկ տեղեկատվություն։
«Արևորդի» 12-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի իրականացմանը աջակցել են նաև  Երևանի քաղաքապետարանը, ԱՄՆ անտառային ծառայությունը, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակը։ Փառատոնի ընթացքում ցուցադրվող ֆիլմերի ժամանակացույցին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։

• 25-05-2024 11:21:05   | Армения  |  Общество
При поддержке компании Ucom 24 мая в Ереване открылся 12-й международный фестиваль Sunchild. В этом году фестиваль посвящен теме сохранения биоразнообразия.
В ходе фестиваля в здании Союза кинематографистов Армении 24-28 мая состоится показ 30 фильмов, посвященных теме охраны природы. Вход свободный.
В рамках фестиваля организован также Молодежный уголок, где четыре дня будут организовываться выставки и мастер-классы. В павильонах можно будет ознакомиться с экологическими и образовательными программами ведущих организаций сферы, а также принять участие в тренингах и обсуждениях.
«Фильмы, которые мы показываем в рамках фестиваля, это попытка напомнить всем, что независимо от обстоятельств, географического положения и социального статуса мы все сталкиваемся с последствиями уничтожения биоразнообразия, и следовательно, мы все должны одинаково стараться обеспечить миру более зеленое будущее», - отметиа директор фестиваля Sunchild  Сона Калантарян.
«Мы с радостью поддерживаем этот фестиваль, который дает молодежи возможность познакомиться с важнейшими экологическими проблемами и узнать, какой вклад они могут внести в решение этих проблем. Природа – это та среда, в которой мы все живем, и от которой зависит качество нашей жизни. Ucom как зеленая и ответственная компания осознает эту важность», - сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
В ходе церемонии открытия фестиваля был показан короткометражный фильм Маши Карпухиной «Последний соловей». Он рассказывает о композиторе, жизнь которого резко изменилась после случайной встречи с лесными звуками. Под ярким впечатлением он решил собрать записи звуков дикой природы и помочь в борьбе с климатическим кризисом с использованием акустических записей.
12-й фестиваль Sunchild организован при содействии мэрии Еревана, Лесной службы США, Фонда защиты дикой природы и культурных ценностей, а также армянского офиса Британского совета. Ознакомиться с графиком показа фильмов можно по следующей ссылке.