• 05-06-2024 12:30:35   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Շա՜տ կաթ ու շա՜տ սեր, Երևանի կենտրոնում փոքրիկ ֆերմա՝ կաթնատու կովիկներ, հորթուկներ ու գյուղտեխնիկա , հազարավոր այցելուներ՝ մեծահասակներ ու երեխաներ, նաև  անակնկալներ, համերգային ծրագիր ու բարձր տրամադրություն․ Հայաստանում Գինեսի նոր ռեկորդ սահմանվեց։
Հունիսի 1-ին՝ Կաթի համաշխարհային օրը,  «Երեմյան Փրոդաքթս»-ը գերազանցեց «1 ժամում ամենաշատ բաժակներով կաթի մատուցում» (Most cups of milk served in one hour) անվանակարգում Գինեսի նախորդ՝ Կոստա Ռիկայում սահմանված ռեկորդը և գրանցեց նորը․ «Սիզընս» այգում 1 ժամվա ընթացքում 7469 մարդ մեկական բաժակ կաթ խմեց` Գինեսի ռեկորդի համար նախատեսված  6000-ի փոխարեն։
«ՇԱ՜Տ ԿԱԹԸ ՇԱ՜Տ ՍԵՐ Է» կարգախոսով կաթի մարդաշատ հյուրասիրությունը «Երեմյան Փրոդաքթս»-ն արդեն երկրորդ անգամ էր իրականացնում։ Այս նախաձեռնության նպատակն է նպաստել կաթի օգտագործման նոր մշակույթի ձևավորմանն ու տարածմանը, կաթնամթերքի օգտակարության հանրայնացմանը։
Ավելի քան 2000 շիշ՝ 0,75 լ տարողությամբ․ հենց այսքան կաթ է սպառվել Գինեսի ռեկորդի գրանցման համար։
«Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը նշում է․
«Մենք մեզ համար հստակ ռազմավարություն ենք որդեգրել՝ ոչ միայն արտադրել բարձրորակ կաթ, այլև մեր երկրում փոխել կաթի սպառման մշակույթը, կոտրել այն կարծրատիպերը, որոնց պատճառով մեր հասարակություն կաթ քիչ են օգտագործում։ «Շատ կաթը շատ սեր է»-ն այդ նպատակին ուղղված միջոցառումներից է, որն անցյալ տարի բուռն արձագանքներ ստացավ, ու մենք որոշեցինք այս տարի կրկնել այն։ Ուրախ եմ և հպարտ, որ մեզ արդեն երկրրոդ անգամ հաջողվեց Հայաստանում Գինեսի ռեկորդ գրանցել․ այսօր մենք միասին ՝ մեր քաղաքի բնակիչների ու հյուրերի հետ շատ կաթ խմելու համաշխարհային ռեկորդ սահմանեցինք։ Սա թե՛ մեր և թե՛ Հայաստանի համար մեծ ու աննախադեպ իրադարձություն է, ինչի առիթով շնորհավորում եմ բոլորիս»։
Ռեկորդը հավաստող փաստաթուղթը Դավիթ Երեմյանին հանձնեց Գինեսի համաշխարհային ռեկորդների պաշտոնական դատավոր Պրավին Պատելը, ով Հայաստան էր ժամանել հատուկ այս միջոցառման համար։ Նա ուշադրությամբ և մանրակրկտորեն հետևում էր բոլոր ընթացակարգերի պահպանմանն ու սահուն ընթացքին։
«Այս ռեկորդի գրանցման էությունը ոչ միայն բաժակներով կաթի մատուցումն էր, այլև խիստ կանոնների պահպանումը։ «Երեմյան Փրոդաքթսի» թիմը, իսկապես, շատ մեծ ու պատասխանատու աշխատանք իրականացրեց, ամեն ինչ բարձր մակարդակով էր կազմակերպված։ Շատ ուրախ ենք, որ պահպանվեցին  բոլոր կանոններն ու ընկերությունը գրանցեց Գինեսի ռեկորդը»,-նշում է Պրավին Պատելը։
ՀՀ ՍԱՏՄ Սննդամթերքի անվտանգության վարչության պետ, Ռեկորդի հիգիենայի կանոնների պահպանման վերահսկող Գոհար Վարդանյանի խոսքով Գինեսի ռեկորդի գրանցման ընթացքում պահպանվել են բոլոր կանոնները․
«Հաշվի առնելով միջոցառման մասշտաբները՝ բավականին լուրջ խնդիր էր դրված որպեսզի պահպանվեին սննդամթերքի անվտանգության բոլոր կանոնները՝ մատուցումը, հիգիենան, կաթի պահպանման պայմանները և այլն։ Սա նաև կարևոր խթան էր, որպեսզի մեր երեխաները սկսեն կաթ օգտագործել՝ ոչ առողջ ըմպելիքների փոխարեն»։
Բժիշկ-սննդաբան, Ռեկորդի կանոնների պահպանման վերահսկող Վարդանուշ Պետրոսյանը նշեց․ «Մեր գործընկերների հետ արձանագրեցինք, որ միջոցառումը բարձր մակարդակով անցկացվեց։ Նմանատիպ նախաձեռնություններն առավել քան կարևոր են, առողջ մթերքների և առողջ ապրելակերպի տարածման, սննդային վարքի փոփոխության տեսանկյունից»։
Այս տարի ևս այգում հյուրընկալվել էր փոքրիկ ֆերման՝ կաթնատու կովիկները, հորթուկները, գյուղտեխնիկան, կաթ տեղափոխող մեծ մեքենան։ Միջոցառումը վարում էր հաղորդավար Գոռ Գլումովը, իսկ հատուկ հյուրը Կարո Այրումյանն էր, ով իր երգերով ապահովեց երեխաների բարձր տրամադրությունը։
Նշենք, որ «Երեմյան Փրոջեքթս»-ն արդեն երկրորդ անգամ է Գինեսի ռեկորդ սահմանում։ 2018 թվականին ընկերության կողմից պատրաստված գաթան պաշտոնապես գրանցվեց Գինեսի համաշխարհային ռեկորդների գրքում՝ որպես «Աշխարհի ամենամեծ գաթա»։ Ռեկորդը նվիրված էր Երևանի 2800-ամյակին:

• 05-06-2024 12:30:35   | Armenia  |  Social
Much milk and Much love; a small farm in the heart of Yerevan with its dairy cows, calves, agricultural machinery, and a milk transporter; thousands of visitors, both adults and children, attended the event featuring surprises, a concert program, and an amazing mood: a new GUINNESS WORLD RECORDS title was set in Armenia.
On June 1st, the International Children’s Day and World Milk Day, “Yeremyan Products” surpassed the previous record set in Costa Rica for the "Most cups of milk served in one hour” and as a result set a new one. At Seasons Park, 7,469 people each drank a glass of milk within one hour, exceeding the intended goal of 6,000 for a GUINNESS WORLD RECORDS title.
Over 2,000 bottles of milk, each with a capacity of 0.75 liters, were consumed to achieve this record.
“We have adopted a new strategy to not only produce high-quality milk but also to transform the culture of milk consumption in our country, breaking the stereotypes that cause reduced milk usage in our society. “MUCH MILK IS MUCH LOVE” is one of our initiatives aimed at that goal. It received positive feedback last year, prompting us to repeat it this year. I am delighted and proud that we have succeeded in setting a GUINNESS WORLD RECORDS title in Armenia for the second time. Today, alongside the residents and guests of our city, we established a new GUINNESS WORLD RECORDS title for 'Most cups of milk served in one hour.' This is a remarkable and unprecedented event for both us and Armenia, and I extend my congratulations to each of us," stated General Director of "Yeremyan Projects" company Davit Yeremyan.
Davit Yeremyan received the record certificate from Guinness World Records official adjudicator Pravin Patel, who traveled to Armenia specifically for this event. He meticulously oversaw the observance and smooth running of all procedures.
"The essence of this record attempt was not merely about serving the most cups of milk, but also about adhering to the strict guidelines. The "Yeremyan Products'' team did a great and responsible job, organizing everything at a high level. We are very delighted that all the rules were followed and the company successfully registered the GUINNESS WORLD RECORDS title for the most cups of milk served in one hour,” said Pravin Patel.
Gohar Vardanyan, Head of the Food Safety Department at the RA Food Safety Inspection Body, who was also the hygienist during the event, commented on the adherence to all guidelines during the record attempt. "Given the scale of the event, a significant effort was required to ensure all food safety rules were observed, including serving, hygiene, and milk storage conditions. This event also served as an important incentive for our children to start drinking milk instead of unhealthy beverages," she said.
Doctor-nutritionist Vardanush Petrosyan, who was the witness of the record attempt, mentioned, “My colleagues and I observed that the event was conducted at a high level. Initiatives like this are crucial for encouraging healthy foods and lifestyles and changing dietary behavior.”
The event was hosted by Gor Glumov and the headliner was Karo Ayrumyan. This year, too, the park hosted a small farm, featuring dairy cows, calves, agricultural machinery, and a large milk transporter.
It is worth noting that "Yeremyan Projects" has now set a GUINNESS WORLD RECORDS title for the second time. In 2018, the company's gata was officially registered by Guinness World Records as the "Largest Serving of Gata" a record dedicated to the 2800th anniversary of Yerevan.