08-06-2024 14:00:09 | Հայաստան | Հասարակություն
Երևանի Մոսկովյան-Բաղրամյան խաչմերուկում գաստրոտոն էր՝ լցված տարատեսակ հայկական մթերքների ու գինու նուրբ ու ախորժելի բույրով։
Դերասանուհի և հեռուստահաղորդավարուհի Հերմինե Ստեփանյանի հեղինակած HerMine Dialog նախագիծը դուրս եկավ տաղավարից և ներկայացվեց բացօթյա շոուի ձևաչափով։
Վաղ առավոտից Հայաստանի և արտերկրի ազգությամբ հայ ֆուդ բլոգերները երևանյան ռեստորաններից մեկի խոհանոցում պատրաստել էին նախուտեստ, աղցան, հիմնական ուտեստ և աղանդեր, որոնց հիմքում հայկական մթերքն էր։
HerMine Dialog Show-ի ժամանակ նրանք կատարեցին վերջին հպումներն ուներկաներին հյուրասիրեցին իրենց պատրաստած ուտեստները՝ համադրված հայկական գինով։
Ռուստաստանաբնակ Կարինե Վարդանյանը՝ ՄուշԿարան, պատրաստել էր բլղուրով նախուտեստ, “Cairo Foodie Couple” Շահան և Մելիս Թերզիբաշյանները՝ Եգիպտոսից, պատրաստել էին նուռով, ընկույզով և ծիրանաչրով աղցան, հայաստանաբնակ Շաղիկ Տեր-Վարդանյանը հայկական իշխանը համադրել էր Միջին Արևելքի խոհանոցի բաղադրիչներ զաթարի ու թահինի հետ, ՌԴ-ում բնակվող Սոնյա Ավագյանն էլ ապահովել էր հյուրասիրության ամենաքաղցր հատվածը՝ ելակով և շոկոլադով աղանդերը։
«Իմ գործունեության առանցքում մշտապես եղել է հայկական մշակույթի ու տեղական արտադրանքի հանրայնացումը։ Խոհանոցը սահմաններ չի ճանաչում․ այն միավորում է տարբեր ազգության, տարիքի, նախընտրությունների մարդկանց ևհնարավորություն տալիս պատմելու երկրի մասին՝առանց «թարգմանության»։ Ուրախ եմ, որ շոուի մասնակից ֆուդ բլոգերների հետ կարողացանք իրական գաստրոտոն պարգևել մեր հյուրերին՝նրանց մատուցելով նրբաճաշակ համադրություններ, որոնց հիմքում հայկական տարբեր մթերքներն էին»,-ասաց Հերմինե Ստեփանյանը։
HerMine Dialog Show-ն ծառայեց հարթակ, որպեսզի արտերկրում մեծ լսարան ունեցող հայ ֆուդբլոգերները ևս մեկ անգամ աշխարհին պատմեն Հայաստանի գաստրոնոմիական հնարավորությունների մասին։
Եգիպտոսում բնակվող Շահան և Մելիս Թերզիբաշյանները, ովքեր արդեն 8 տարի է վարում են “Cairo Foodie Couple” բլոգն ու իրենց հետևորդներին ներկայացնում տարբեր ուտեստներ, հաճախ են անդրադառնում Հայաստանին ու հայկական խոհանոցին։
«Երբ Հերմինեն մեզ հրավիրեց մասնակցելու այս շոուին, մենք շատ մեծ ուրախությամբ ընդունեցինք հրավերը, քանի որ այն ևս մեկ առիթ էր մեր լսարանին պատմելու Հայաստանի, դրա գեղեցիկ բնության ու ճարտարապետության, ինչպես նաև մարդկանց ու խոհանոցի մասին»,-նշեց զույգը։
HerMine Dialog Show-ի հյուրերը դարձան Հերմինեի ևիր հյուրերի անկեղծ ու անմիջական զրույցի մասնակիցը, ստացան խոհարարական գիտելիքներ ուտեստների ու խմիչքի ճիշտ համադրության, գեղեցիկ ու ներդաշնակ միջավայր ստանալու գաղտնիքների մասին։
HerMine Dialog Show-ն կայացավ «Երևանյան Գաստրոնոմիկ Շոուներ» միջոցառման շրջանակում։ Երեք օր շարունակ արտերկրի և Հայաստանի հեղինակավոր խոհարարների, ֆուդ բլոգերների ու գինեգետների մասնակցությամբ անցկացվելու են վարպետության դասեր, գաստրոնոմիկ շոուներ, ինչպես նաև տարատեսակ ուտեստների, գինու և ոգելիչ խմիչքների համտես, խաղեր։ Այս օրերին բացի HerMine Dialog Show-ից Հերմինե Ստեփանյանը վարելու է այլ միջոցառումներ ևս, որոնց ընթացքում կկրի հայկական նորաձևության տների ստեղծած հագուստները՝ ևս մեկ անգամ շեշտադրելով հայկական արտադրանքին նախապատվություն տալու կարևորությունը։
*** Դերասանուհի, հաղորդավարուհի Հերմինե Ստեփանյանի կյանքում արվեստը, ստեղծարարությունն ու նորի բացահայտումները միշտ իրենց ուրույն տեղն են ունեցել։ Դեպիհեռուստատեսություն, կինո, արվեստ ու խոհարարություն տանող ճանապարհներին Հերմինեի թողած հետագիծը նպաստել է Հայաստանի ու հայկական մշակույթի ճանաչելիության բարձրացմանը թե՛ հայրենիքում, թե՛ դրա սահմաններից դուրս։
2000-ականների սկզբին մասնագիտական ուղինսկսելով հեռուստատեսության ոլորտում՝ ի թիվս տարբեր նախագծերի, հեղինակել ու վարել է խոհարարական հաղորդումներ։ «Դար 21» հեռուստաընկերության «MIX-եր» խոհանոցային հաղորդաշարի հաղորդավարն ու սցենարիստն է եղել, Հանրային հեռուստատեսությամբ էլ վարել է «Ազգային համեր» հաղորդաշարը։
Հերմինեն իրականացրել է “Life is Beautiful in Armenia” թվային նախագիծը՝ ներկայացնելով Հայաստանի չբացահայտած ու գողտրիկ անկյունները։ Հայկական արտադրանքի ճանաչելիության բարձրացման նպատակով իրականացրել է նաև “Wine is Beautiful in Armenia”, “Testy Stories” նախագծերը։ Կինոդերասանուհի Հերմինե Ստեփանյանի ուղին ևստպավորիչ է․ նա խաղացել է հեղինակային ֆիլմերում՝ «Սպիտակ», «Շքամուտք», «Անիկո», «Զուլալի»՝ արժանանալով միջազգային հեղինակավոր մրցանակների՝ արդեն կինոյի լեզվով աշխարհում խոսելով հայկական հարուստ մշակույթի մասին։

• 08-06-2024 14:00:09   | Armenia  |  Social
At the Moskovyan-Baghramyan crossroad in Yerevan, a vibrant gastro celebration filled the air with the delicate and appetizing aromas of various Armenian foods and wines. The HerMine Dialog, founded by actress and TV host Hermine Stepanyan, went from pavilion and was presented in an outdoor show format. From early morning, Armenian food bloggers from both Armenia and abroad took over the kitchen of one of Yerevan restaurants to prepare a variety of dishes. They crafted a set menu consisting of an appetizer, a salad, a main dish and a dessert using Armenian ingredients. During the HerMine Dialog Show, the bloggers added final touches and treated attendees to their creations, all paired with exquisite Armenian wines.
Karine Vardanyan from Russia, known as MushKara, prepared a bulgur appetizer. The "Cairo Foodie Couple," Shahan and Melisse Terzibashians from Egypt, crafted a salad featuring pomegranate, walnuts, and apricot. Shaghik Ter-Vardanyan from Armenia combined Armenian trout with Middle Eastern ingredients like za'atar and tahini. Sonya Avagyan, residing in Russia, provided the sweetest part of the event with strawberry and chocolate desserts enriched with dried fruits.
"My mission has always been to promote Armenian culture and local products. The kitchen knows no boundaries; it unites people of different nationalities, ages, and preferences, allowing us to share our country's story without the need for translation," said Hermine Stepanyan. "I'm delighted that we, along with the food bloggers, could offer our guests a true gastro celebration with delicious combinations based on Armenian foods."
The HerMine Dialog Show served as a platform for Armenian food bloggers with large international audiences to showcase the gastronomic delights of Armenia. Shahan and Melisse Terzibashians, who have been running the "Cairo Foodie Couple" blog for eight years, often feature Armenian cuisine. "When Hermine invited us to participate in this show, we accepted with great joy, as it was another opportunity to share Armenia's beautiful nature, architecture, people, and cuisine with our audience," the couple noted.
Guests of the HerMine Dialog Show enjoyed a heartfelt conversation with Hermine and her guests, gaining culinary insights into dish and drink pairings, and the secrets of creating a beautiful, harmonious dining environment.
The HerMine Dialog Show was part of the "Yerevan Gastronomic Shows" event. Over three days, master classes, gastronomic shows, and tastings of various dishes, wines, and other beverages took place, featuring renowned chefs, food bloggers, and wine pubs from Armenia and abroad. In addition to the HerMine Dialog Show, Hermine Stepanyan hosted other events, wearing clothes designed by Armenian fashion houses, further emphasizing the importance of supporting Armenian products.
Art, creativity and discoveries of the new have always had their own special place in Hermine's life. The trajectory left by Hermine on the paths leading to television, cinema, art and cooking contributed to the increase of recognition of Armenia and Armenian culture both in the homeland and beyond its borders. From the age of 10, she loved and was interested in the world of gastronomy, where she carried out her culinary experiments. They were later to be the inspiration for one of his most successful projects “HerMine Dialog”. In the early 2000s, having started her professional career in the field of television, among other projects, she authored and hosted cooking programs. She was the presenter and screenwriter of the cooking program "Mixer" of the "Dar 21" TV, and hosted the "National Flavors" program on the Public Television.
Hermine Stepanyan launched the "Life is Beautiful in Armenia" digital project, showcasing the hidden and charming corners of Armenia rural areas. To further promote Armenian products, she also implemented the "Wine is Beautiful in Armenia" project. Hermine Stepanyan's journey as a film actress is equally impressive. She starred in acclaimed films such as "Spitak," "Aniko," and "Zulali," earning prestigious international awards. Through her work in cinema, she has effectively brought the richness of Armenian culture to a global audience.