• 03-07-2024 12:00:21   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անցած շաբաթ շարունակել է պաշտպանել իր զիջողական քաղաքականությունն Ադրբեջանի նկատմամբ՝ համարելով, որ հայերը նախընտրում են վայելել իրենց կյանքը, քան հավերժական պայքար մղել:
Հունիսի 23-ին դիմելով իր՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավարներին՝ Փաշինյանը հռետորական հարց է տվել. «Կարո՞ղ ենք պետությունն ընկալել որպես այստեղ ապրող մարդկանց բարեկեցությունն ու երջանկությունը հնարավոր դարձնելու միջոց և ոչ թե պլացդարմ, ֆորպոստ հավերժական ինչ-որ պայքարի համար․․․ Հայաստանի Հանրապետությունը հավերժական պայքարի գործի՞ք է, թե՞ Հայաստանի Հանրապետությունն ապրելու գործիք է»։
Սա այն վարդագույն խոստումն է, որ Փաշինյանը տվել է ժողովրդին՝ 2018 թվականին իշխանության գալու համար: Նա խաբել է հայ հասարակությանը՝ խոստանալով նրանց բերել խաղաղություն և ավելի բարձր եկամուտ: Հիմա մենք տեսնում ենք, որ մահից ու տառապանքից բացի նա ոչինչ չի բերել ազգին՝ զոհաբերելով հազարավոր զինվորների, Արցախի ամբողջ տարածքը և Հայաստանի Հանրապետության որոշ հատվածներ։ Հակասելով նախկին վարչակարգերին ուղղված իր իսկ քննադատություններին՝ պետական պարտքն ավելացնելու համար, նա ավելի քան կրկնապատկեց այն՝ միլիարդավոր դոլարների պարտք վերցնելով միջազգային ֆինանսական կառույցներից՝ այդպիսով հսկայական բեռ դնելով ապագա հայ սերունդների ուսերին։
Փաշինյանի միակ ձեռքբերումը սեփական ընտանիքի համար շքեղ կյանք ստեղծելն է՝ ապրելով կառավարական առանձնատանը, շրջելով թանկարժեք ավտոմեքենաներով, թռչելով շքեղ կառավարական ինքնաթիռով ամբողջ աշխարհով մեկ և մնալով տարբեր մայրաքաղաքների հինգաստղանի հյուրանոցներում: Ի հակադրություն, նա հեծանիվով էր գնում գրասենյակ վեց տարի առաջ։
Հունիսի 23-ի իր ելույթում Փաշինյանը հորինեց երկու գոյություն չունեցող «մարտահրավերներ և սպառնալիքներ», որոնց ենթադրաբար առերեսվում է հայ ժողովուրդը: Նա ասաց.
1) «Կան մեծ երկրներ, միջազգային մեծ խաղացողներ, որոնք ասում են․ «․...Դու ախր ապրող ժողովուրդ չես, դու տառապող ժողովուրդ ես, դու պետք է տառապես, դու պետք է գաղթես, կոտորվես, մաքառես և այդ ամեն ինչի միջոցով գաս ինձնից փրկություն աղերսես, ու ես պետք է գամ քեզ փրկեմ»։
2) Փաշինյանն ասաց, որ երկրորդ մարտահրավերը եկել է «Ադրբեջանից, հատկապես Ադրբեջանից, որի ասածը, շատ կարճ ձևակերպված, հետևյալն է. Դու ինձ չես թողել ես 30 տարի ապրեմ, ես էլ քեզ չեմ թողելու, որ դու ապրես, ու պիտի վրեժս քեզանից լուծեմ»:
Փաշինյանի վերոնշյալ երկու պարտվողական հայտարարությունները լավագույն ապացույցն են այն բանի, որ նա ապաշնորհ ղեկավար է, ինչը պահանջում է նրա անհապաղ հրաժարականը՝ քանի դեռ նա չի կործանել մեր հայրենիքը:
Նախևառաջ, աշխարհում ոչ ոք չի ասել, որ հայերը պետք է տառապեն: Սա կեղծ լուր է: Միակ մարդը, որից հայերին պետք է փրկել՝ Փաշինյանն է: Եթե հայերը ցանկանում են շարունակել իրենց գոյությունը որպես ազգ, ապա պետք է հնարավորինս շուտ Փաշինյանին փոխարինեն ավելի ունակ ղեկավարով, որը կկարողանա պաշտպանել Հայաստանի շահերը՝ միաժամանակ ապահովելով ժողովրդի պատշաճ կենսամակարդակը: Այս երկու նպատակները միմյանց չեն բացառում:
Երկրորդ, ինչո՞ւ է Փաշինյանը վարվում այնպես, կարծես թե ինքն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսնակն է: Ամեն անգամ, երբ Փաշինյանը բացում է բերանը, հստակ տպավորություն է ստեղծվում, որ Ալիևը նստած է ոչ թե Բաքվում, այլ Երևանում՝ Հայաստանի վարչապետի աթոռին․․․ Ադրբեջանցիները 30 տարի չեն տառապել․ նրանք հիանալի ապրել են՝ միլիարդավոր դոլարներ վաստակելով իրենց նավթն ու գազը աշխարհով մեկ արտահանելով, Բաքվում բազմաթիվ երկնաքերներ կառուցելով և  հեղինակավոր միջազգային միջոցառումներ ու համաժողովներ հյուրընկալելով: Առավել զարմանալին այն է, որ քանի որ Փաշինյանն ասում է՝ Ալիևը մտադիր է վրեժ լուծել Հայաստանից, ապա ինչո՞ւ է նա խնդրում Ադրբեջանին խաղաղության պայմանագիր ստորագրել: Արդյոք թղթի մի կտորը կխանգարի՞ Ալիևին հրաժարվել վրեժ լուծելու մտադրությունից:
Կարծես թե այս անհեթեթ հայտարարությունները բավարար չէին, Փաշինյանը խոսեց «այն պատճառների մասին», թե ինչու է ընդդիմադիր շարժումը, որը ղեկավարում է արքեպիսկոպոս Բագրատ Գալստանյանը, «թուլացել»: Բացի բարձրաստիճան հոգևորականի նվաստացմանն ուղղված աղաղակող ստերից, Փաշինյանն ու նրա համախոհներն անընդհատ կրկնում են այն կեղծ գաղափարը, թե ընդդիմադիր շարժումը ձախողվել է։ Եթե շարժումը իսկապես ձախողվել է, ինչո՞ւ է Փաշինյանը շարունակում խոսել դրա մասին: Ճշմարտությունն այն է, որ Փաշինյանը և նրա հետևորդները լրջորեն մտահոգված են արքեպիսկոպոսի գործունեությամբ և նրա բազմաթիվ հետևորդներով: Վարչակարգի մտահոգությունն արդարացված է, որովհետև վեց տարվա ընթացքում առաջին անգամ մեկ մարդ կարողացել է համախմբել ողջ ընդդիմադիր դաշտը մեկ հովանու ներքո, ինչը մինչև հիմա ոչ մեկին չի հաջողվել իրականացնել․․․
Նման անհեթեթ հայտարարություններով Փաշինյանը պարզապես փորձում է հետ պահել իր կուսակցության անդամներին հանձնվելուց՝ խորտակվող նավը լքող առնետների նման: Գաղտնիք չէ, որ խորհրդարանում և կառավարությունում նրա հետևորդները խիստ անհանգստացած են իրենց աշխատանքով և եկամուտներով, եթե ընդդիմությանը հաջողվի տապալել իշխանությունը։ Բացի այդ, Փաշինյանը և նրա կողմնակիցները լրջորեն մտավախություն ունեն, որ կձերբակալվեն և կմեղադրվեն կոռուպցիայի, իշխանության չարաշահման, Հայաստանի Հանրապետության օրենքները խախտելու և Արցախն ու Հայաստանի Հանրապետության տարածքները Ադրբեջանին հանձնելու մեջ:
Վերջին օրերին արքեպիսկոպոս Գալստանյանը սկսել է ճամփորդել Երևանից դուրս՝ երկրի այլ հատվածներում համախոհներ ձեռք բերելու նպատակով: Արքեպիսկոպոսը պետք է ընդդիմադիր խմբեր ձևավորի Հայաստանի բոլոր գյուղերում և քաղաքներում, որպեսզի շարժումը ընդլայնվի Երևանից դուրս՝ այն դարձնելով ազգային: Բողոքի ակցիաները ամբողջ երկրում տարածելու երկրորդ առավելությունն այն է, որ Փաշինյանը չի կարողանա հազարավոր ոստիկաններ բերել ամբողջ երկրից Երևան՝ ընդդիմության բողոքի ակցիաները ճնշելու համար: Եթե նույն օրը Հայաստանի բոլոր մարզերում միաժամանակյա բողոքի ցույցեր լինեն, ոստիկանները ստիպված կլինեն մնալ իրենց տեղական տարածքներում՝ դրանով իսկ անհնարին դարձնելով նրանց մեծ թվով Երևան գալը՝ ցուցարարների վրա հարձակվելու համար։
Վերջապես, քանի որ սփյուռքահայերը նույնպես աջակցում են ընդդիմադիր շարժմանը, արքեպիսկոպոսը պետք է իր շարժման ներկայացուցիչներ նշանակի տարբեր երկրներում, որպեսզի այն դառնա համահայկական համաշխարհային շարժում՝ չսահմանափակվելով միայն Երևանով կամ Հայաստանով:

• 03-07-2024 11:50:21   | Armenia  |  Politics
Prime Minister Nikol Pashinyan last week continued to advocate for his policy of appeasement towards Azerbaijan, suggesting that Armenians rather enjoy their lives than engage in eternal struggles.
Addressing the leaders of his political party, Civil Contract, on June 23, Pashinyan rhetorically asked: “Can we perceive the state as a means to make the well-being of and happiness of the people living here possible and not as a springboard, an outpost, for some eternal struggle? …Is the Republic of Armenia an instrument of eternal struggle or is the Republic of Armenia an instrument of living?”
This is the rosy promise that Pashinyan made to the people to come to power in 2018. He deceived the Armenian public by pledging to bring them peace and higher income. We now see that he brought nothing but death and misery to the nation after sacrificing thousands of soldiers, the entire territory of Artsakh, and parts of the Republic of Armenia. Contradicting his own criticisms of the previous regimes for increasing the national debt, he more than doubled it by borrowing billions of dollars from international financial institutions, thus placing a huge burden on future Armenian generations.
Pashinyan’s only accomplishment is creating a luxurious life for his own family by living in a government mansion, being driven in expensive cars, flying around the world in a luxurious government jet, and staying in five-star hotels in various capitals. In contrast, he came to the office on a bicycle six years ago.
In his June 23 remarks, Pashinyan fabricated two non-existent ‘challenges and threats’ that supposedly face the Armenian nations. He said:
1) “There are large countries, international big players, who tell us: ‘ …You are not really a living people; you are a suffering people. You have to suffer, you have to migrate, be slaughtered, have to struggle, and through all that, come and beg for salvation from me, and I have to come and save you.’”
2) Pashinyan said that the second challenge came from “Azerbaijan, especially Azerbaijan, whose words, to put it very briefly, are as follows: ‘You did not let me live for 30 years, I won’t let you live either, and I will take revenge on you.’”
Pashinyan provided in the above two defeatist statements the best evidence that he is not a competent leader which necessitates his immediate resignation, before he destroys the homeland.
First of all, no one in the world has said that Armenians must suffer. This is fake news. The only person that Armenians need to be saved from is Pashinyan. If Armenians want to continue their existence as a nation, they must replace Pashinyan as soon as possible with a more capable leader who could defend Armenia’s interests while ensuring the people’s proper living standards. These two goals are not mutually exclusive.
Secondly, why is Pashinyan acting as if he is the spokesman for Azerbaijan’s President Ilham Aliyev? Each time Pashinyan opens his mouth, one has distinct the impression that Aliyev is not sitting in Baku, but in Yerevan on the Armenian Prime Minister’s chair! Azerbaijanis did not suffer for 30 years. They lived perfectly well earning billions of dollars from exporting their oil and gas around the world, building multiple sky scrapers in Baku, and hosting prestigious international events and conferences. Even more astonishingly, since Pashinyan says that Aliyev is intent on seeking revenge from Armenia, why is he then begging Azerbaijan to sign a peace treaty? Will a piece of paper deter Aliyev from his fixation on seeking revenge from Armenia?
As if these absurd statements were not sufficient, Pashinyan spoke about “the reasons why ‘the opposition movement,’ led by Archbishop Bagrat Galstanyan, ‘has waned.’ Besides using outrageous lies to disparage the high-ranking clergyman, Pashinyan and his cohorts constantly repeat the fake notion that the opposition movement has failed. If the movement had really failed, why does Pashinyan keep talking about it? The truth is that Pashinyan and his followers are seriously worried about the Archbishop’s activities and his numerous followers. The regime’s concern is justified because for the first time in six years, one man has been able to unite the entire opposition field under one umbrella, something no one else has been able to accomplish until now!
By making such absurd statements, Pashinyan is simply trying to discourage his party members from giving up, like rats leaving a sinking ship. It is no secret that his followers in the Parliament and government are very worried about their jobs and incomes if the opposition succeeds in toppling the government. Furthermore, Pashinyan and his supporters seriously fear that they will be arrested and charged with corruption, abuse of power, violating the laws of the Republic of Armenia, and handing over Artsakh and the territories of the Republic of Armenia to Azerbaijan.
In recent days, Archbishop Galstanyan started to travel outside of Yerevan to gain supporters in other parts of the country. The Archbishop must form opposition groups in all villages and cities throughout Armenia to expand the movement beyond Yerevan, making it national in scope. The second benefit of spreading the protests throughout the country is to prevent Pashinyan from being able to bring thousands of policemen from all over the country to Yerevan to suppress the opposition protests. If there are simultaneous protests in all regions of Armenia on the same day, the police will be forced to remain in their local areas, thereby making it impossible for them to come to Yerevan in large numbers to attack the protesters.
Finally, since the opposition movement is also supported by Armenians in the Diaspora, the Archbishop must appoint his movement’s representatives in various countries so it becomes a pan-Armenian worldwide movement rather than being limited to just Yerevan or Armenia.