• 11-07-2024 13:20:51   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Միայն Հայաստանում կարող է երկրի ղեկավարը ելույթ ունենալ Սահմանադրության տարելիցի կապակցությամբ՝ քննադատելով Սահմանադրությունը․․․ Սա նման է նրան, որ երկրի ղեկավարն Անկախության օրը քննադատի իր երկրի անկախությունը:
Ավելի տեղին կլիներ, եթե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վեց տարի առաջ հայտարարեր, որ ցանկանում է փոխել Սահմանադրության որոշ մասերը: Բազմաթիվ երկրներ փոփոխություններ են կատարել իրենց սահմանադրությունների մեջ՝ իրենց հասարակություններում տեղի ունեցող փոփոխություններին համահունչ։ Հայաստանի Սահմանադրությունն առաջին անգամ ընդունվել է 1995 թվականի հուլիսի 5-ին, փոփոխվել է 2005 թվականի նոյեմբերի 27-ին, այնուհետև՝ կրկին փոփոխվել 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին։ Բոլոր երեք տարբերակները հաստատվել են հանրաքվեի միջոցով:
Փաշինյանը, նախքան վարչապետ դառնալը, բազմիցս քննադատել է Հայաստանի Սահմանադրությունը: Այնուամենայնիվ, իշխանության գալուց անմիջապես հետո նա մտափոխվեց և ասաց. «Եկեք աշխատենք մեր ունեցած Սահմանադրությամբ: Մենք չենք կարող այն ամեն օր փոխել»: Մտափոխության պատճառը այն էր, որ նա շատ գոհ էր գործող Սահմանադրությունից՝ հաշվի առնելով, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգը վարչապետին տալիս է գրեթե անսահմանափակ լիազորություններ:
Սակայն, երբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պահանջեց, որ Հայաստանը փոխի իր Սահմանադրությունը, Փաշինյանն անմիջապես համաձայնեց՝ այդպիսով անձնատուր լինելով Հայաստանի թշնամու հրամաններին։ Ալիևը հատկապես պահանջեց, որ Հայաստանն իր Սահմանադրության նախաբանից հանի Անկախության հռչակագրի հղումը, որտեղ հիշատակվում են Արցախն ու Հայոց ցեղասպանությունը։ Ալիևն ասաց, որ դա իր նախապայմանն է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման համար, ինչի մասին Փաշինյանը տարիներ շարունակ աղաչում է Ադրբեջանին։ Փաստորեն, Փաշինյանը կրկնեց Ալիևի հայտարարությունը, որ անհնար է խաղաղություն հաստատել Ադրբեջանի հետ, քանի դեռ Սահմանադրության նախաբանում ներառված է այն հղումը, որն Ալիևը մերժել է:
Իրավիճակն ավելի բարդացնելով, բոլոր հարցերի շուրջ իր մշտական հակադրություններին համահունչ, Փաշինյանն սկզբում ասաց, որ համաձայն չէ այդ հղումը Սահմանադրությունից հանելու Ալիևի պահանջին։ Նա պատճառաբանեց, որ խաղաղության պայմանագրի դրույթները գերակա են լինելու բոլոր ներպետական օրենքների կամ նույնիսկ երկու երկրների Սահմանադրությունների նկատմամբ։
Ավելին, Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը նույնպես վճռականորեն մերժեց Սահմանադրությունը փոխելու Ալիևի պահանջը՝ հայտարարելով, որ նման պահանջը կհամարվի միջամտություն երկրի ներքին գործերին։ Կարծես թե վարչապետի և արտգործնախարարի նման վճռական մերժումներից հետո այս թեման կարելի էր համարել փակված։
Սակայն՝ ոչ Փաշինյանի դեպքում: Վերջերս նա հրամանագիր ստորագրեց հանձնաժողով ձևավորելու մասին, որը կնախապատրաստի միանգամայն նոր Սահմանադրություն, ոչ թե պարզապես կփոփոխի այն: Այդպիսով, նա չեղյալ հայտարարեց խորհրդարանի գործող հանձնաժողովի՝ Սահմանադրության բարեփոխման ուղղությամբ շուրջ երկու տարի շարունակվող ջանքերը։ Փաշինյանի ստեղծած մյուս խնդիրն այն է, որ նոր Սահմանադրություն մշակելու համար նա հանձնաժողովին վերջնաժամկետ է տվել մինչև 2026 թվականի վերջը, ինչը նշանակում է, որ Ալիևը Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրի դեռևս երկուսուկես տարի։
Հուլիսի 5-ին Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ իր ելույթում Փաշինյանը երկար քննադատեց գործող Սահմանադրությունը՝ ասելով․ «Քաղաքացին համարում է, որ իշխող վերնախավն է այդ տեքստը ստեղծել, հայտարարել դրա ընդունման մասին և, ըստ էության, ներդրել այն Հայաստանում»: Նա հավելեց՝ «Իսկ բուն [նոր] Սահմանադրության տեքստում ժողովուրդն արտահայտում է իր պատկերացումը, թե ինչպիսին է պատկերացնում այդ պետությունը, նրա կառավարումը, ինչպիսին պետք է լինի այն ընդհանուր առմամբ և ինչ նախագիծ կյանքի կոչելու վրա ենք աշխատելու բոլորով»: Այսպիսով, նա կեղծորեն ակնարկեց, որ, ի տարբերություն գործող Սահմանադրության, նոր Սահմանադրության տեքստը պատրաստվելու է երկրի քաղաքացիների կողմից: Ցավոք, նոր Սահմանադրությունը, ամենայն հավանականությամբ, կմշակեն Փաշինյանի մի խումբ կուսակիցները, որոնք ունակություններ չունեն իրավագիտության ոլորտում: Քաղաքացիների ցանկություններն արտահայտելու փոխարեն, այն արտացոլելու է իշխող վարչախմբի քաղաքական օրակարգը: Փաշինյանն ու իր շրջապատը հուսով են, որ նոր Սահմանադրություն պատրաստելով՝ կկարողանան խուսափել գործող Սահմանադրությամբ իրենց բազմաթիվ խախտումների համար նախատեսված մեղադրանքներից։
Ի կատարումն Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելու նախագահ Ալիևի պահանջի՝ Փաշինյանը չկարողացավ բարձրացնել Հայաստանի առարկություններն Ադրբեջանի Սահմանադրության որոշ մասերի վերաբերյալ: Ինչո՞ւ Փաշինյանը չի պահանջում, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելու դիմաց Ալիևը փոխի Ադրբեջանի Սահմանադրությունը: Փաշինյանի դեպքում ամեն ինչ միշտ միակողմանի է: Երբ Ալիևը տարածքներ է պահանջում Հայաստանից, ինչո՞ւ Փաշինյանը չի պահանջում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հայկական տարածքները: Երբ Ալիևը պահանջում է, որ Հայաստանն Ադրբեջանին միջանցք տա Հայաստանի տարածքով, ինչո՞ւ Փաշինյանը չի պահանջում, որ Ադրբեջանը նման միջանցք տա Հայաստանին՝ Ադրբեջանի տարածքով: Երբ սկսում ես հանձնվել բռնակալի պահանջներին, ապա անվերջ կլինեն այլ պահանջներ: Ալիևը երբեք չի բավարարվի Հայաստանի զիջումներով: Ընդհակառակը, նա կքաջալերվի՝ պահանջելով ավելի շատ զիջումներ, մինչև Հայաստանից ոչինչ չի մնա:
Ի վերջո, Փաշինյանը չասաց, թե ինչ կլինի, եթե և երբ Հայաստանի քաղաքացիները հանրաքվեի միջոցով մերժեն նոր Սահմանադրությունը: Արդյոք Փաշինյանը կկիրառի՞ վախեցնելու իր նախասիրած մարտավարությունը՝ նախազգուշացնելով, որ եթե ժողովուրդը հավանություն չտա Սահմանադրությանը, Ալիևը նոր պատերազմ կսկսի Հայաստանի դեմ:
Ալիևի պահանջով Փաշինյանի կողմից Սահմանադրության փոփոխության հեռանկարն ավելացնում է ևս մեկ կարևոր պատճառ, թե ինչու հայ ժողովուրդը պետք է ամեն ինչ անի նրանից հնարավորինս շուտ ազատվելու համար: Հայաստանը նոր Սահմանադրության կարիք չունի. Հայաստանը նոր, ձեռնհաս ղեկավարի կարիք ունի:

• 11-07-2024 13:08:51   | Armenia  |  Politics
Only in Armenia does the leader of the country give a speech criticizing the Constitution on the Anniversary of the Constitution! This would be similar to the head of a country criticizing the independence of his country on Independence Day.
It would have been more appropriate if Prime Minister Nikol Pashinyan had announced six years ago that he wanted to have parts of the Constitution amended. Many countries have amended their Constitutions to keep up with changes in their societies. Armenia’s Constitution was first adopted on July 5, 1995, amended on Nov. 27, 2005, and then amended again on Dec. 6, 2015. All three versions were approved by a public referendum.
Pashinyan had repeatedly criticized the Constitution before he became Prime Minister. However, as soon as he came to power, he changed his mind, saying: “let’s work with the Constitution we have. This is not something that we can change every day.” The reason for his reversal was that he was very pleased with the existing Constitution given the fact the parliamentary governmental system gave the Prime Minister almost limitless authority.
However, when Pres. Ilham Aliyev of Azerbaijan insisted that Armenia change its Constitution, Pashinyan immediately agreed, thus capitulating to the orders of Armenia’s enemy. Aliyev specifically demanded that Armenia remove from the Preamble of its Constitution the reference to the Declaration of Independence which mentioned Artsakh and the Armenian Genocide. Aliyev said that this was his pre-condition to sign a peace treaty with Armenia, which is something Pashinyan has been begging Azerbaijan for years. In fact, Pashinyan repeated Aliyev’s statement that it would be impossible to have peace with Azerbaijan as long as the Constitution's Preamble included the reference that Aliyev rejected.
To complicate matters more, in line with his constant contradictions on all issues, Pashinyan initially said he disagreed with Aliyev’s request to remove that reference from the Constitution. He reasoned that the peace treaty's provisions will take precedence over all domestic laws or even the Constitutions of both countries.
Furthermore, Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan also firmly rejected Aliyev’s demand to amend the Constitution, declaring that such a demand would be considered interference in the country’s internal affairs. One would think that after such firm rejections by the Prime Minister and Foreign Minister, this subject would have been closed.
Not if you are Pashinyan. He recently signed an order to form a commission that will prepare a whole new Constitution, not just amend it. By doing so, he annulled the two-year-long effort of the parliament’s existing commission to reform the Constitution. The other problem Pashinyan created is that he gave the commission the deadline of end 2026 to come up with a new Constitution which means that Aliyev will not sign a peace treaty with Armenia until two and a half years from now.
In his July 5 speech on Constitution Day, Pashinyan went into a lengthy diatribe against the existing Constitution, saying: “the citizen believes that the ruling elite created that text, announced about its adoption, and, in fact, introduced it in Armenia.” He further stated that: “And in the text of the [new] Constitution itself, the people express their idea of how they imagine that state, its governance, what it should be like in general, and what project we will all be working on to realize.” He thus falsely implied that, as opposed to the existing Constitution, the text of the new Constitution will be prepared by the citizens of the country. Regrettably, the new Constitution will probably be drafted by a group of Pashinyan’s party members who have no competence in jurisprudence. Rather than expressing the wishes of the citizens, it will reflect the self-serving political agenda of the ruling regime. Pashinyan and his circle hope that by preparing a new Constitution, they will be able to avoid being charged for their many violations under the existing Constitution.
In complying with Pres. Aliyev's demand to change Armenia’s Constitution, Pashinyan failed to raise Armenia's objections to certain parts of Azerbaijan’s Constitution. Why doesn’t Pashinyan demand that in return for changing Armenia’s Constitution, Aliyev change Azerbaijan’s Constitution? With Pashinyan, it is always a one-way street. When Aliyev demands territories from Armenia, why doesn’t Pashinyan demand the Armenian territories under Azerbaijan’s control? When Aliyev demands that Armenia give Azerbaijan a corridor through Armenia, why doesn’t Pashinyan demand that Azerbaijan give a similar corridor to Armenia through Azerbaijan? Once you start capitulating to a bully’s demands, there will be endless other demands. Aliyev will never be satisfied with Armenia’s concessions.
On the contrary, he will be encouraged to demand many more concessions until nothing is left of Armenia.
Finally, Pashinyan did not say what would happen if and when the new Constitution is rejected by the citizens of Armenia in a referendum? Would Pashinyan use his favorite scare tactic warning that if the people don't approve the Constitution, Aliyev will start a new war with Armenia?
The prospect of Pashinyan changing the Constitution at Aliyev's demand adds one more important reason why Armenians should do everything possible to get rid of him at the earliest opportunity. Armenia does not need a new Constitution. It needs a new competent leader.