• 03-08-2024 10:19:33   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը հուլիսի 21-ին հայտարարեց, որ Հայաստանը պաշտոնապես հրավիրվել է Բաքվում նոյեմբերի 11-22-ը կայանալիք Կլիմայի փոփոխության հարցերով ՄԱԿ-ի միջազգային համաժողովին (COP29): Հաջիևն ասաց, որ հրավերն Ադրբեջանի բնապահպանության և բնական պաշարների նախարար Մուխթար Բաբաևի կողմից ուղարկվել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությանը։
Թեև ՄԱԿ-ի բոլոր անդամներն ավտոմատ կերպով հրավիրվում են, Հաջիևն այնպես ներկայացրեց, կարծես Ադրբեջանը հատուկ բարեհաճություն է արել Հայաստանին՝ հրավերը որակելով որպես «բարի կամքի դրսևորում և ներառական մոտեցում երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում»: Հաջիևը հավելել է. «Հիմա ժամանակն է, որ Հայաստանի իշխանությունները որոշում կայացնեն»։
Հայաստանի պաշտոնյաները դեռևս պաշտոնական պատասխան չեն տվել հրավերին։ Նրանք երկու խուսափողական մեկնաբանություն են արել․ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակն ասաց՝ «նման այց նախատեսված չէ վարչապետի աշխատանքային օրակարգում», իսկ ՀՀ արտգործնախարարի խոսնակը լրագրողներին ասաց, որ «հարցին անդրադարձ լինելու պարագայում կտեղեկացնենք»։
Բաքուն պնդում է, որ այդ առիթով 70-80 հազար զբոսաշրջիկ կայցելի Բաքու։ Սպասվում է, որ համաժողովին կմասնակցեն հազարավոր լրագրողներ, միջազգային բնապահպանական կազմակերպությունների պատվիրակներ, տարբեր կառավարությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և տասնյակ պետությունների ղեկավարներ ամբողջ աշխարհից:
Աշխարհի 198 երկիր ստորագրել է Կլիմայի փոփոխության մասին կոնվենցիան։
2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմը համատեղ հայտարարություն էին տարածել, որում բացահայտվում էր, որ Կլիմայի համաժողովը հյուրընկալող Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի վետոյի իրավունքը չկիրառելու դիմաց Ադրբեջանը ազատ կարձակի 32 հայ ռազմագերիներին, որոնք պահվում էին Բաքվի բանտերում, իսկ Հայաստանն իր հերթին ազատ կարձակի երկու ադրբեջանցի զինվորներին, որոնք գերի էին ընկել Հայաստանի սահմանը հատելուց և հայ քաղաքացուն սպանելուց հետո։ Բացի այդ, Ադրբեջանը համաձայնել է աջակցել Հայաստանի թեկնածությանը Արևելյան Եվրոպայի խմբի՝ COP29-ի բյուրոյի կազմում: Այն ժամանակ ես գրեցի, որ նախագահ Ալիևն այնքան է տարված Բաքվում այս հեղինակավոր միջազգային համաժողովի անցկացնելու գաղափարով, որ Հայաստանը պետք է պնդեր, որ Ադրբեջանը ազատ արձակի 2020 թվականի պատերազմից հետո Բաքվում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիներին, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերից ի վեր պահվող Արցախի ութ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին։
Վերջին ամիսներին մի քանի միջազգային հավաքների ժամանակ նախագահ Ալիևը հոխորտացել է, որ Ադրբեջանը հյուրընկալում է COP29 համաժողովը՝ դա վերագրելով «իր երկրի նկատմամբ միջազգային հարգանքի աճով՝ երկուսուկես ամիս անց» նրա կողմից Արցախի բռնազավթումից և էթնիկ զտումներից հետո։ «COP29-ը նախագահելը և այս միջոցառման անցկացումը Բաքվում վառ օրինակ են այն մեծ վստահության, որ միջազգային հանրությունը տածում է մեր երկրի նկատմամբ։
Գրեթե 200 երկիր միաձայն պաշտպանել է մեր թեկնածությունը», պարծեցել է Ալիևը։
Հայաստանի կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնել են, որ Փաշինյանը Բաքվում կայանալիք COP29 համաժողովին մասնակցելու Ադրբեջանի հրավերին կանդրադառնա օգոստոսին կայանալիք մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Ադրբեջանցի պաշտոնյաները ակնարկել են, որ Բաքվում նոյեմբերին կայանալիք համաժողովի ընթացքում Փաշինյանն և Ալիևը հնարավոր է, որ նախնական համաձայնագիր ստորագրեն, որը նախանշում է վերջնական խաղաղության պայմանագրի հիմնական սկզբունքները: Հաջիևը գովազդում է «COP զինադադարի» գաղափարը՝ համաժողովի ընթացքում դադարեցնելու բոլոր ռազմական գործողություններն ամբողջ աշխարհում՝ նման «Օլիմպիական զինադադարի» հայեցակարգին՝ խթանելու Ադրբեջանի կեղծ իմիջը որպես խաղաղարար։ Մայիսի վերջին նախագահի հատուկ բանագնաց Էլչին Ամիրբեկովը նշել է, որ համաժողովը կարող է լավ հնարավորություն լինել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար։
Մայիսի 7-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Երևանը համաձայն է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրել մինչեւ նոյեմբեր: Այդուհանդերձ, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հունիսի 19-ին նախազգուշացրեց, որ «Ադրբեջանը կանի հնարավոր ամեն ինչ՝ նոյեմբերին Բաքվում COP29 գագաթնաժողովի ժամանակ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացը վիժեցնելու համար՝ Հայաստանի Հանրապետության դեմ նոր ագրեսիա սանձազերծելու նպատակով»։
Հայտնի չէ, թե օգոստոսին ինչ է հայտարարելու Փաշինյանը՝ նոյեմբերին կայանալիք Բաքվի համաժողովին իր հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ։ Սակայն, իմ կարծիքով, Փաշինյանը պետք է խուսափի Հայաստանի հաշվին համաշխարհային լսարանի առաջ բոնուսային միավորներ ձեռք բերելու Ալիևի ստեղծած ծուղակն ընկնելուց՝ ցուցադրելով Փաշինյանի կամ նրա ներկայացուցչի մասնակցությունը Բաքվի համաժողովին։ Սա լուրջ ձեռքբերում կլինի Ալիևի համար՝ հանդես գալով որպես խաղաղարար, միաժամանակ շարունակելով հաճախակի սպառնալիքներ հնչեցնել Հայաստանի հասցեին և մեծացնելով Հայաստանից զիջումների իր պահանջները: Ավելին, խաղաղության պայմանագրի քողի տակ թղթի տակ ստորագրելը չի խոչընդոտիԱլիևին Հայաստանի վրա հետագա հարձակումներից:
Կարծում եմ, որ ոչ մի հայ պաշտոնյա չպետք է նույնիսկ մտածի Բաքու մեկնելու մասին, քանի դեռ Ադրբեջանը պահում է տասնյակ հայ ռազմագերիների և 2021 թվականից բռնազավթել է Հայաստանի Հանրապետության որոշ հատվածները: Առանց Ադրբեջանի կողմից բոլոր հայ բանտարկյալներին նախապես ազատ արձակելու և Հայաստանի տարածքներից դուրս գալու, ոչ մի հայ պաշտոնյա չպետք է գնա Ադրբեջան և ոչ էլ որևէ հանդիպում ունենա կամ բանակցություն վարի Բաքվի հետ:
Նվազ ցանկալի այլընտրանք կլինի, որ Փաշինյանը կամ նրա ներկայացուցիչը մեկնի Բաքու և պահանջի ելույթ ունենալ 198 երկրների միջազգային համաժողովում՝ դատապարտելով Ադրբեջանի բազմիցս սպառնալիքները ներխուժելու Հայաստան, Արցախի բռնազավթումը, 120 հազար արցախահայերի էթնիկ զտումները, միջազգային երաշխիքներով նրանց վերադարձը իրենց պապենական հայրենիք մերժումը, բոլոր հայ ռազմագերիներին չազատելը և ադրբեջանական զորքերը Հայաստանից դուրս չբերելը։
Այնուամենայնիվ, մեծ հավանականություն կա, որ Ադրբեջանը կարող է վերջին պահին հրաժարվել իր խոստումից՝ թույլ չտալով Հայաստանի ներկայացուցչին ելույթ ունենալ համաժողովում: Հայաստանի համար շատ ավելի լավ տարբերակ կլիներ հրաժարվել համաժողովին մասնակցելուց, քանի դեռ Ադրբեջանը չի ազատել հայ ռազմագերիներին և իր զորքերը դուրս չի բերել Հայաստանից համաժողովից առաջ:

• 03-08-2024 10:19:33   | Armenia  |  Politics
Hikmet Hajiyev, Head of Foreign Policy Department of Pres. Ilham Aliyev of Azerbaijan, announced on July 21 that Armenia was officially invited to the United Nations’ International Conference on Climate Change (COP29) to be held in Baku, Nov. 11-22. Hajiyev said that the invitation was sent by Mukhtar Babayev, Azerbaijan’s Minister of Ecology and Natural Resources, to the Armenian Foreign Ministry. Even though all UN members are automatically invited, Hajiyev made it sound like Azerbaijan was doing a special favor to Armenia by describing the invitation as a “goodwill and inclusive approach in the absence of diplomatic relations between the two countries.” Hajiyev added: “Now is the time for the Armenian authorities to make a decision.”
Armenian officials have not issued a formal response to the invitation. They have made two evasive comments: The spokeswoman of Prime Minister Nikol Pashinyan said: “such a visit is not planned in the work agenda of the Prime Minister,” and the spokeswoman of the Armenian Foreign Ministry told a journalist: “we will inform you in case the issue is addressed.”
Baku claims that there will be 70-80,000 tourists visiting Baku on that occasion. Thousands of journalists, delegates of international environmental organizations, high-ranking officials of various governments and dozens of heads of state from around the world are expected to attend the Conference. 198 countries are parties to the Convention on Climate Change.
On Dec. 7, 2023, the Armenian Prime Minister’s office and the Azerbaijani President’s administration had issued a joint declaration disclosing that in return for Armenia not exercising its veto power on Azerbaijan hosting the Climate conference, Azerbaijan would release 32 Armenian Prisoners of War held in Baku, and Armenia in turn would release two Azeri soldiers who were captured after crossing Armenia’s border and murdering an Armenian citizen. In addition, Azerbaijan agreed to support Armenia’s candidacy to the Eastern Europe Group‘s Bureau of COP29. At the time, I wrote that Pres. Aliyev was so obsessed with holding this prestigious international conference in Baku that Armenia should have insisted that Azerbaijan release all of the Armenian Prisoners of War held in Baku since the 2020 war as well as the eight high-ranking Artsakh officials held since September 2023.
In recent months, at several international gatherings, Pres. Aliyev has boasted about Azerbaijan hosting the COP29 Conference, attributing that to “the increasing international respect for his country, two and a half month after” its occupation and ethnic cleansing of Artsakh. “Chairing the COP29 and holding this event in Baku is a clear example of the great trust that the international community has in our country. Almost 200 countries unanimously supported our candidacy,” Aliyev bragged.
Pashinyan will respond to Azerbaijan’s invitation to participate in the COP29 Conference in Baku at a press conference in August, according to the Government Information and Public Relations Department of Armenia.
Azeri officials have raised the possibility of Pashinyan and Aliyev signing during the November Conference in Baku a preliminary agreement outlining the basic principles of an eventual peace treaty. Hajiyev is touting the idea of “COP Truce,” suspending all hostilities around the world during the conference, similar to the concept of “Olympic Truce” to promote its false image as a peacemaker. At the end of May, Elchin Amirbekov, the Azerbaijani president’s Special Envoy, mentioned that the Conference could be a good opportunity for signing a peace treaty with Armenia.
During his press conference on May 7, Pashinyan said that Yerevan agrees to sign a peace treaty with Azerbaijan before November.
However, the Armenian Foreign Ministry warned on June 19 that “Azerbaijan will do everything possible to abort the process of signing a peace treaty with Armenia in November during the COP29 Summit in Baku in order to unleash a new aggression against the Republic of Armenia.”
It is not known what Pashinyan will announce in August regarding his possible participation in the Baku Conference in November.
However, in my opinion, Pashinyan should avoid falling in the trap set by Aliyev to gain bonus points in front of a worldwide audience at the expense of Armenia by showcasing the attendance of Pashinyan or his representative in the Conference in Baku. This would be a major coup for Aliyev, acting as a peacemaker, while continuing to make regular threats to Armenia and escalating his demands for concessions from Armenia. Furthermore, signing a piece of paper under the guise of a peace treaty will not obstruct Aliyev from any future attacks on Armenia.
I believe that no Armenian official should consider going to Baku, while Azerbaijan is holding dozens of Armenian Prisoners of War and occupying parts of the Republic of Armenia since 2021. Without Azerbaijan first releasing all of the Armenian prisoners and withdrawing from Armenia, no Armenian official should go to Azerbaijan nor hold any kind of meeting or negotiation with Baku.
A less desirable alternative would be for Pashinyan or his representative to go to Baku and demand to address the international conference of 198 nations, condemning Azerbaijan’s repeated threats to invade Armenia, castigating its occupation of Artsakh, ethnic cleansing of 120,000 Artsakh Armenians, refusal to allow them to return to their ancestral homeland under international guarantees, not releasing all of the Armenian Prisoners of War, and not withdrawing the Azeri troops from Armenia.
However, there is a good chance that Azerbaijan may renege on its promise to allow Armenia’s representative to address the conference at the last minute. A much better option for Armenia would be to refuse to attend the conference unless Azerbaijan releases the Armenian Prisoners of War and withdraws its troops from Armenia in advance of the conference.