• 03-08-2024 10:19:33   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը հուլիսի 21-ին հայտարարեց, որ Հայաստանը պաշտոնապես հրավիրվել է Բաքվում նոյեմբերի 11-22-ը կայանալիք Կլիմայի փոփոխության հարցերով ՄԱԿ-ի միջազգային համաժողովին (COP29): Հաջիևն ասաց, որ հրավերն Ադրբեջանի բնապահպանության և բնական պաշարների նախարար Մուխթար Բաբաևի կողմից ուղարկվել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությանը։
Թեև ՄԱԿ-ի բոլոր անդամներն ավտոմատ կերպով հրավիրվում են, Հաջիևն այնպես ներկայացրեց, կարծես Ադրբեջանը հատուկ բարեհաճություն է արել Հայաստանին՝ հրավերը որակելով որպես «բարի կամքի դրսևորում և ներառական մոտեցում երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում»: Հաջիևը հավելել է. «Հիմա ժամանակն է, որ Հայաստանի իշխանությունները որոշում կայացնեն»։
Հայաստանի պաշտոնյաները դեռևս պաշտոնական պատասխան չեն տվել հրավերին։ Նրանք երկու խուսափողական մեկնաբանություն են արել․ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակն ասաց՝ «նման այց նախատեսված չէ վարչապետի աշխատանքային օրակարգում», իսկ ՀՀ արտգործնախարարի խոսնակը լրագրողներին ասաց, որ «հարցին անդրադարձ լինելու պարագայում կտեղեկացնենք»։
Բաքուն պնդում է, որ այդ առիթով 70-80 հազար զբոսաշրջիկ կայցելի Բաքու։ Սպասվում է, որ համաժողովին կմասնակցեն հազարավոր լրագրողներ, միջազգային բնապահպանական կազմակերպությունների պատվիրակներ, տարբեր կառավարությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և տասնյակ պետությունների ղեկավարներ ամբողջ աշխարհից:
Աշխարհի 198 երկիր ստորագրել է Կլիմայի փոփոխության մասին կոնվենցիան։
2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմը համատեղ հայտարարություն էին տարածել, որում բացահայտվում էր, որ Կլիմայի համաժողովը հյուրընկալող Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի վետոյի իրավունքը չկիրառելու դիմաց Ադրբեջանը ազատ կարձակի 32 հայ ռազմագերիներին, որոնք պահվում էին Բաքվի բանտերում, իսկ Հայաստանն իր հերթին ազատ կարձակի երկու ադրբեջանցի զինվորներին, որոնք գերի էին ընկել Հայաստանի սահմանը հատելուց և հայ քաղաքացուն սպանելուց հետո։ Բացի այդ, Ադրբեջանը համաձայնել է աջակցել Հայաստանի թեկնածությանը Արևելյան Եվրոպայի խմբի՝ COP29-ի բյուրոյի կազմում: Այն ժամանակ ես գրեցի, որ նախագահ Ալիևն այնքան է տարված Բաքվում այս հեղինակավոր միջազգային համաժողովի անցկացնելու գաղափարով, որ Հայաստանը պետք է պնդեր, որ Ադրբեջանը ազատ արձակի 2020 թվականի պատերազմից հետո Բաքվում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիներին, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերից ի վեր պահվող Արցախի ութ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին։
Վերջին ամիսներին մի քանի միջազգային հավաքների ժամանակ նախագահ Ալիևը հոխորտացել է, որ Ադրբեջանը հյուրընկալում է COP29 համաժողովը՝ դա վերագրելով «իր երկրի նկատմամբ միջազգային հարգանքի աճով՝ երկուսուկես ամիս անց» նրա կողմից Արցախի բռնազավթումից և էթնիկ զտումներից հետո։ «COP29-ը նախագահելը և այս միջոցառման անցկացումը Բաքվում վառ օրինակ են այն մեծ վստահության, որ միջազգային հանրությունը տածում է մեր երկրի նկատմամբ։
Գրեթե 200 երկիր միաձայն պաշտպանել է մեր թեկնածությունը», պարծեցել է Ալիևը։
Հայաստանի կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնել են, որ Փաշինյանը Բաքվում կայանալիք COP29 համաժողովին մասնակցելու Ադրբեջանի հրավերին կանդրադառնա օգոստոսին կայանալիք մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Ադրբեջանցի պաշտոնյաները ակնարկել են, որ Բաքվում նոյեմբերին կայանալիք համաժողովի ընթացքում Փաշինյանն և Ալիևը հնարավոր է, որ նախնական համաձայնագիր ստորագրեն, որը նախանշում է վերջնական խաղաղության պայմանագրի հիմնական սկզբունքները: Հաջիևը գովազդում է «COP զինադադարի» գաղափարը՝ համաժողովի ընթացքում դադարեցնելու բոլոր ռազմական գործողություններն ամբողջ աշխարհում՝ նման «Օլիմպիական զինադադարի» հայեցակարգին՝ խթանելու Ադրբեջանի կեղծ իմիջը որպես խաղաղարար։ Մայիսի վերջին նախագահի հատուկ բանագնաց Էլչին Ամիրբեկովը նշել է, որ համաժողովը կարող է լավ հնարավորություն լինել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար։
Մայիսի 7-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Երևանը համաձայն է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրել մինչեւ նոյեմբեր: Այդուհանդերձ, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հունիսի 19-ին նախազգուշացրեց, որ «Ադրբեջանը կանի հնարավոր ամեն ինչ՝ նոյեմբերին Բաքվում COP29 գագաթնաժողովի ժամանակ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացը վիժեցնելու համար՝ Հայաստանի Հանրապետության դեմ նոր ագրեսիա սանձազերծելու նպատակով»։
Հայտնի չէ, թե օգոստոսին ինչ է հայտարարելու Փաշինյանը՝ նոյեմբերին կայանալիք Բաքվի համաժողովին իր հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ։ Սակայն, իմ կարծիքով, Փաշինյանը պետք է խուսափի Հայաստանի հաշվին համաշխարհային լսարանի առաջ բոնուսային միավորներ ձեռք բերելու Ալիևի ստեղծած ծուղակն ընկնելուց՝ ցուցադրելով Փաշինյանի կամ նրա ներկայացուցչի մասնակցությունը Բաքվի համաժողովին։ Սա լուրջ ձեռքբերում կլինի Ալիևի համար՝ հանդես գալով որպես խաղաղարար, միաժամանակ շարունակելով հաճախակի սպառնալիքներ հնչեցնել Հայաստանի հասցեին և մեծացնելով Հայաստանից զիջումների իր պահանջները: Ավելին, խաղաղության պայմանագրի քողի տակ թղթի տակ ստորագրելը չի խոչընդոտիԱլիևին Հայաստանի վրա հետագա հարձակումներից:
Կարծում եմ, որ ոչ մի հայ պաշտոնյա չպետք է նույնիսկ մտածի Բաքու մեկնելու մասին, քանի դեռ Ադրբեջանը պահում է տասնյակ հայ ռազմագերիների և 2021 թվականից բռնազավթել է Հայաստանի Հանրապետության որոշ հատվածները: Առանց Ադրբեջանի կողմից բոլոր հայ բանտարկյալներին նախապես ազատ արձակելու և Հայաստանի տարածքներից դուրս գալու, ոչ մի հայ պաշտոնյա չպետք է գնա Ադրբեջան և ոչ էլ որևէ հանդիպում ունենա կամ բանակցություն վարի Բաքվի հետ:
Նվազ ցանկալի այլընտրանք կլինի, որ Փաշինյանը կամ նրա ներկայացուցիչը մեկնի Բաքու և պահանջի ելույթ ունենալ 198 երկրների միջազգային համաժողովում՝ դատապարտելով Ադրբեջանի բազմիցս սպառնալիքները ներխուժելու Հայաստան, Արցախի բռնազավթումը, 120 հազար արցախահայերի էթնիկ զտումները, միջազգային երաշխիքներով նրանց վերադարձը իրենց պապենական հայրենիք մերժումը, բոլոր հայ ռազմագերիներին չազատելը և ադրբեջանական զորքերը Հայաստանից դուրս չբերելը։
Այնուամենայնիվ, մեծ հավանականություն կա, որ Ադրբեջանը կարող է վերջին պահին հրաժարվել իր խոստումից՝ թույլ չտալով Հայաստանի ներկայացուցչին ելույթ ունենալ համաժողովում: Հայաստանի համար շատ ավելի լավ տարբերակ կլիներ հրաժարվել համաժողովին մասնակցելուց, քանի դեռ Ադրբեջանը չի ազատել հայ ռազմագերիներին և իր զորքերը դուրս չի բերել Հայաստանից համաժողովից առաջ:

• 03-08-2024 10:19:33   | Армения  |  Политика
Хикмет Гаджиев, заведующий отделом внешней политики администрации президента Азербайджана Ильхама Алиева, объявил 21 июля, что Армения официально приглашена на Международную конференцию ООН по изменению климата (COP29), которая пройдет в Баку 11-22 ноября. Гаджиев сообщил, что приглашение было направлено министром охраны природы и природных ресурсов Азербайджана Мухтаром Бабаевым в МИД Армении. Хотя все члены ООН приглашаются автоматически, Гаджиев создал впечатление, будто Азербайджан оказал Армении особую услугу, назвав приглашение «демонстрацией доброй воли и инклюзивного подхода в условиях отсутствия дипломатических отношений между двумя странами». Гаджиев добавил: «Сейчас пришло время властям Армении принять решение».
Официального ответа на приглашение армянские официальные лица пока не дали. Они сделали два уклончивых комментария. Пресс-секретарь премьер-министра Никола Пашиняна заявил: "Такой визит не запланирован в рабочей повестке премьер-министра", а пресс-секретарь министра иностранных дел РА сообщил журналистам, что "мы сообщим вам, если вопрос будет решен".
В Баку утверждают, что по этому случаю Баку посетят 70-80 тысяч туристов. Ожидается, что в конференции примут участие тысячи журналистов, делегаты международных экологических организаций, высокопоставленные чиновники различных правительств и десятки глав государств со всего мира. 198 стран мира подписали Конвенцию об изменении климата.
7 декабря 2023 года аппарат премьер-министра Армении и администрация президента Азербайджана распространили совместное заявление, в котором выяснилось, что в обмен на неприменение права вето Армении к Азербайджану, принимающему Климатический форум, Азербайджан освободит 32 армянских военнопленных, содержащихся в тюрьмах Баку, а Армения, в свою очередь, освободит двух азербайджанских солдат, попавших в плен после пересечения армянской границы и убийства гражданина Армении. Кроме того, Азербайджан согласился поддержать кандидатуру Армении в качестве члена бюро Восточноевропейской группы COP29. Тогда я писал, что президент Алиев настолько одержим идеей проведения этой престижной международной конференции в Баку, что Армения должна настоять на том, чтобы Азербайджан освободил всех армянских военнопленных, удерживаемых в Баку после войны 2020 года, в том числе восьмерых высокопоставленных должностных лиц Республики Арцах, удерживаемых в азербайджанском плену с сентября 2023 года.
На нескольких международных встречах в последние месяцы президент Алиев расхваливал проведение Азербайджаном конференции COP29, объясняя это «растущим международным уважением к его стране спустя два с половиной месяца после» оккупации Арцаха и этнической чистки. «Председательство на COP29 и проведение этого мероприятия в Баку являются ярким примером большого доверия, которое международное сообщество оказывает нашей стране. Почти 200 стран единогласно поддержали нашу кандидатуру», - похвастался Алиев.
В департаменте информации и общественных связей правительства Армении сообщили, что Пашинян рассмотрит приглашение Азербайджана принять участие в конференции COP29 в Баку в ходе августовской пресс-конференции.
Официальные лица Азербайджана намекнули, что Пашинян и Алиев могут подписать предварительное соглашение, определяющее основные принципы окончательного мирного договора, на конференции в Баку в ноябре. В ходе конференции Гаджиев продвигает идею «перемирия», чтобы остановить все боевые действия по всему миру, аналогично концепции «олимпийского прекращения огня», чтобы продвигать ложный имидж Азербайджана как миротворца. В конце мая спецпредставитель президента Эльчин Амирбеков отметил, что конференция может стать хорошей возможностью для подписания мирного договора с Арменией.
На состоявшейся 7 мая пресс-конференции Пашинян заявил, что Ереван согласен подписать мирный договор с Азербайджаном к ноябрю. Тем не менее, МИД Армении 19 июня предупредил, что «Азербайджан сделает все возможное, чтобы сорвать процесс подписания мирного договора с Арменией во время саммита COP29 в Баку в ноябре, чтобы развязать новую агрессию против Республики Армения».
Неизвестно, что Пашинян объявит в августе относительно своего возможного участия в Бакинской конференции, которая пройдет в ноябре. Однако, на мой взгляд, Пашиняну следует избегать попадания в ловушку, созданную Алиевым для получения бонусных баллов за счет Армении перед мировой аудиторией, демонстрируя участие Пашиняна или его представителя в Бакинском форуме. Это было бы большим достижением для Алиева, выступающего в роли миротворца, продолжающего при этом часто угрожать Армении и усиливающего свои требования об уступках со стороны Армении. Более того, подписание документа под видом мирного договора не помешает Алиеву от дальнейших нападений на Армению.
Я считаю, что ни одному армянскому чиновнику не следует даже думать о поездке в Баку, поскольку Азербайджан удерживает десятки армянских военнопленных и с 2021 года оккупировал часть Республики Армения. Ни один армянский чиновник не должен ехать в Азербайджан или проводить какие-либо встречи или переговоры с Баку, пока Азербайджан не освободит всех армянских пленных и не уйдет с армянских территорий.
Альтернативой могло бы быть, если бы Пашинян или его представитель поехали в Баку и потребовали выступить на международной конференции перед представителями 198 стран, осудив неоднократные угрозы Азербайджана вторгнуться в Армению, оккупацию Арцаха, этническую чистку 120 тысяч арцахских армян, отказ от их возвращения на историческую родину под международные гарантии, а также отказ от освобождения всех армянских военнопленных и невывод азербайджанских войск из Армении.
Однако, существует высокая вероятность того, что Азербайджан может в последнюю минуту отказаться от своего обещания, не позволив представителю Армении выступить на форуме. Гораздо лучшим вариантом для Армении было бы отказаться от участия в форуме до тех пор, пока Азербайджан не освободит армянских военнопленных и не выведет свои войска из Армении до форума.