• 06-08-2024 10:45:29   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերությունը Kaspersky Automated Security Awareness Platform հարթակում գործարկել է ԱԲ-ի և նեյրոցանցերի հետ անվտանգ աշխատանքի դասընթաց: Կազմակերպությունների աշխատակիցները կկարողանան սովորել, թե ինչպես դիմակայել արհեստական բանականության (ԱԲ) հետ կապված կիբեռսպառնալիքներին: Ընկերությունը տեղեկացնում է, որ նոր դասընթացն անցնելու համար մասնագիտացված գիտելիքներ կամ հմտություններ պետք չեն, այն նախատեսված է լայն լսարանի համար: Ընդ որում, նոր մոդուլը հատկապես օգտակար կլինի նրանց, ովքեր անմիջականորեն են աշխատում նեյրոցանցերի հետ։ Այն բաղկացած է երկու մակարդակից, որոնցից յուրաքանչյուրը ներկայացված է յոթ դասով: Դրանք հասանելի են թվային գրագիտության մակարդակի բարձրացման Kaspersky Automated Security Awareness Platform հարթակում։
Առաջին մակարդակ։ Դրա ընթացքում դասընթացի մասնակիցները կիմանան ԱԲ կիրառող չարագործների սխեմաների մասին և կսովորեն դիմակայել նման կիբեռսպառնալիքներին։ Խոսքը, մասնավորապես, դիպֆեյքերի՝ կեղծ ձայնային և տեսանյութերի, լուսանկարների, ինչպես նաև ֆիշինգային հաղորդագրությունների օգտագործմամբ գրոհների մասին է, որոնք գրելու համար խարդախները կարող են նեյրոցանցեր օգտագործել:
Երկրորդ մակարդակ։ Դրա շրջանակներում մասնագետները պատմում են կիբեռռիսկերի մասին, որոնք կարևոր է հաշվի առնել աշխատանքում ԱԲ-ի օգտագործման ժամանակ։ Նրանք բացատրում են, թե ինչու չպետք է նեյրոցանցեր փոխանցել գաղտնի տվյալներ և ամբողջությամբ դրանց պատվիրակել որոշումների կայացումը։ Դասընթացի մշակողները վեր են հանում ԱԲ-ի օգնությամբ ստեղծված ստեղծագործությունների հեղինակային իրավունքի հարցերը, բացահայտում, թե ինչ վտանգներ են կապված նեյրոցանցերի սահմանափակումների շրջանցման (jailbreak) հետ, ինչպես նաև, թե ինչի համար և ինչպես են չարագործները գրոհում արհեստական բանականության համակարգերը։
Kaspersky Automated Security Awareness Platform-ի օգտատերերին այժմ հասանելի է նաև «Արհեստական բանականություն և նեյրոցանցեր» Էքսպրես դասընթացը: Դա երկրորդ մակարդակի կրճատված տարբերակն է՝ ԱԲ-ի կիրառումը աշխատանքում։
«Տարբեր ոլորտների ընկերությունների աշխատակիցներն օր-օրի ավելի հաճախ են օգտագործում նեյրոցանցերը աշխատանքային խնդիրների լուծման համար, բայց, դրա հետ մեկտեղ, միշտ չէ, որ հաշվի են առնում տեղեկատվական անվտանգության ռիսկերը։ Տեխնոլոգիաները  չեն կարողանում տարբերել, թե որ տեղեկատվությունն է գաղտնի և հավաստի, և որը՝ ոչ: Նեյրոցանցերի համար ցանկացած ներմուծված տվյալ աշխատանքի նյութ է, և դրանք կարող են այն անփոփոխ ցույց տալ այլ մարդու՝ ի պատասխան նրա հարցման: Բացի այդ, չարժե մոռանալ նման լուծումների նկատմամբ չարագործների հետաքրքրության մասին, ովքեր դրանց օգնությամբ կարող են ստեղծել իրականին ավելի մոտ ֆիշինգային նամակներ և դիփֆեյքեր: Այս մոդուլը օգտակար կլինի ոչ միայն նրանց, ովքեր օգտագործում կամ ծրագրում են ապագայում օգտագործել նեյրոցանցերը, այլև ընդհանրապես բոլորին, որպեսզի կարողանան ճանաչել և դիմակայել ժամանակակից կիբեռսպառնալիքներին»,- մեկնաբանում է Kaspersky Security Awareness-ի թվային գրագիտության մակարդակի բարձրացման ուղղության փորձագետ Տատյանա Շումայլովան:
Աշխատակիցների թվային գրագիտության մակարդակի բարձրացման հարթակի գործառույթներին, ինչպես նաև այս և այլ մոդուլների բովանդակությանը կարելի է ծանոթանալ անվճար փորձնական տարբերակի շրջանակներում, որը հասանելի է կայքում գրանցվելուց հետո երկու ամսվա ընթացքում:

06-08-2024 10:45:29 | Армения | Новости науки и технологии
«Лаборатория Касперского» запустила обучающий курс по безопасной работе с ИИ и нейросетями на платформе Kaspersky Automated Security Awareness Platform. Сотрудники организаций смогут узнать, как противостоять киберугрозам, связанным с искусственным интеллектом (ИИ). Компания сообщает, что для прохождения нового курса не нужны специализированные знания или навыки, он рассчитан на широкую аудиторию. При этом новый модуль будет особенно полезен тем, кто непосредственно работает с нейросетями. Он состоит из двух уровней, каждый из которых представлен семью уроками. Они доступны на платформе для повышения уровня цифровой грамотности — Kaspersky Automated Security Awareness Platform.
Первый уровень. На нём участники курса узнают о схемах злоумышленников, применяющих ИИ, и научатся противостоять таким киберугрозам. Речь идёт, в частности, про атаки с использованием дипфейков — поддельных голосовых и видеороликов, фотографий, а также про фишинговые сообщения, для написания которых мошенники могут использовать нейросети.
Второй уровень. В его рамках специалисты рассказывают о киберрисках, которые важно учитывать при использовании ИИ в работе. Они объясняют, почему не стоит делиться с нейросетями конфиденциальными данными и полностью перекладывать на них принятие решений. Разработчики курса поднимают вопросы авторских прав на произведения, созданные с помощью ИИ, раскрывают, какие опасности связаны с обходом ограничений (джейлбрейками) нейросетей, а также для чего и как злоумышленники атакуют системы искусственного интеллекта.
Пользователям Kaspersky Automated Security Awareness Platform теперь также доступен экспресс-курс «Искусственный интеллект и нейросети». В нём представлена сокращённая версия второго уровня — применение ИИ в работе.
«С каждым днём сотрудники компаний из разных сфер всё чаще используют для решения рабочих задач нейросети, но не всегда учитывают при этом риски информационной безопасности. Технологии не умеют различать, какая информация конфиденциальна и достоверна, а какая — нет. Для нейросетей любые „залитые” данные — материал для работы, и они могут выдать их в неизменном виде другому человеку в ответ на его запрос. К тому же не стоит забывать об интересе к таким решениям со стороны злоумышленников, которые с их помощью могут создавать более реалистичные фишинговые письма и дипфейки. Этот модуль будет полезен не только тем, кто использует или планирует использовать нейросети в будущем, но и вообще всем, чтобы уметь распознавать и противостоять современным киберугрозам», — комментирует Татьяна Шумайлова, эксперт направления повышения цифровой грамотности Kaspersky Security Awareness.
Ознакомиться с функциями платформы для повышения уровня цифровой грамотности сотрудников, а также с содержанием этого и других модулей можно в рамках бесплатной пробной версии, доступной в течение двух месяцев после регистрации на сайте.