07-08-2024 14:38:33 | Հայաստան | Քաղաքական
Երկու ամիս առաջ ես վերլուծական էի գրել՝ «Թուրքիան աջակցում է արտերկրի իր քաղաքացիներին, մինչդեռ Հայաստանը վանում է իր Սփյուռքը» վերնագրով։ Դրա հիմքում Աբդուլլահ Բոզքուրտի՝ «Թուրքիան ընդլայնում է իր սփյուռքի ներգրավվածությունը՝ արտերկրում քաղաքական նպատակների հասնելու համար» հոդվածն էր, որը հրապարակվել էր Nordic Monitor կայքում։
Անցյալ շաբաթ Բոզքուրտը հրապարակեց հաջորդ հոդվածը՝ «Թուրքիան պատրաստվում է ուժեղացնել իր միջամտությունը այլ երկրների ներքին գործերին՝ օգտագործելով թուրքական սփյուռքը» վերնագրով։ Այն լրացուցիչ մանրամասներ է ներկայացնում թուրքական կառավարության ջանքերի մասին՝արտերկրում գտնվող իր քաղաքացիների միջոցով ներկայացուցչական խմբեր ստեղծելու համար: Ի հակադրություն դրա, Հայաստանը վանում է իր Սփյուռքը՝ ճեղքեր ստեղծելով և արգելելով նրանցից ոմանց մուտքը հայրենիք: Հաշվի առնելով այն լուրջ ճգնաժամը, որում գտնվում է Հայաստանը, նրա կառավարությունը պետք է հնարավոր ամեն ինչ անի, որպեսզի գրավի արտասահմանում գտնվող հայրենակիցներին՝ այցելելու իրենց հայրենիքը, ներդրումներ կատարելու երկրում և փոխանցելու իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները: Սփյուռքը Հայաստանի համար արժեքավոր ակտիվ է, այլ ոչ թե «կթու կով»։
Հզոր թուրքական պետությունը, որն արտասահմանում գտնվող իր քաղաքացիների օգնության կարիքն ամենևին չունի, սնուցում և հզորացնում է իր սփյուռքը: Թուրքիայի կառավարությունը 544.2 միլիոն դոլար բյուջե է հատկացրել 2024-28 թվականների համար սփյուռքի իր գործակալությանը՝ Արտերկրում գտնվող թուրքերի և հարակից համայնքների նախագահությանը (թուրքերեն՝YTB-ին): Նրա ռազմավարական ծրագիրն է` «խրախուսել ավելի ամուր հավատարմություն թուրքական սփյուռքի մարդկանց կողմից Թուրքիայի նկատմամբ՝ Էրդողանի կառավարության ֆինանսական և այլ աջակցության մեծացման միջոցով»։
Բոզքուրտը բացատրել է, որ Թուրքիայի կառավարության իսկական նպատակն է «ավելի մեծ ազդեցություն գործադրել եվրոպական երկրների ներքին քաղաքականության վրա՝ ակտիվորեն աջակցելով թուրքական և մահմեդական համայնքներին իրենց քաղաքական ներգրավվածության մեջ, ինչպես հայտնել է կառավարության սփյուռքի գործակալության ղեկավարը խորհրդարանական հանձնաժողովի առջև վկայություն տալու ժամանակ»: YTB-ի ղեկավար Աբդուլլահ Էրենը հուլիսի 17-ին թուրքական խորհրդարանում ասել է, որ «կարող է ավելին բացահայտել դռնփակ նիստում, որտեղից իր մեկնաբանությունների արձանագրությունը չի հրապարակվի»:
Էրենի գաղտնիության պատճառը այն է, որ YTB-ին «աջակցում են թուրքական գործակալությունները, որոնք աշխատում են սփյուռքի խմբերի հետ, ինչպիսիք են թուրքական հետախուզական կազմակերպությունը (MIT), Արտաքին ծառայությունը, «Մաարիֆ» հիմնադրամը, Կրոնական գործերի տնօրենությունը (Diyanet), Յունուս Էմրեի ինստիտուտը և Թուրքիայի համագործակցության ու զարգացման գործակալությունը»: Նպատակն է՝«ավելի շատ թուրքամետ քաղաքական գործիչներ տեղավորել արտերկրի քաղաքական քարտեզի վրա»: Նրանց ջանքերը հատկապես կենտրոնացած են Եվրոպայում, որտեղ բնակվում է թուրքական սփյուռքի մեծ մասը: Վերջին տասնամյակում Էրդողանի կառավարությունն աջակցել է Եվրոպայում ավելի փոքր քաղաքական կուսակցությունների ստեղծմանը, հատկապես նրանց, որոնք առաջնորդվում են կրոնական օրակարգով: Այն աջակցել է կայացած հիմնական կուսակցություններում աշխատող թեկնածուներին՝ ակնկալելով, որ նրանք հանդես կգան որպես թուրքական կառավարության քաղաքականության վստահված անձինք: Այնուամենայնիվ, արդյունքները մինչ օրս բավարար չեն եղել, ինչը թուրքական կառավարությանը ստիպել է խոստանալ ակտիվացնել ջանքերը՝ հասնելու նրան, ինչը նա անվանում է ռազմավարական նպատակ»:
Ըստ YTB-ին վերահսկող խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Սեդա Գորեն Բոլուկի՝ «Սփյուռքի թիրախային բնակչությունը մոտ 40 միլիոն է, որը բաղկացած է մոտավորապես 7 միլիոն թուրքերից և ավելի քան 30 միլիոն մարդկանցից՝ այլ երկրների հարակից [մահմեդական] համայնքներից: Նա խոստացել է անել հնարավոր ամեն ինչ՝ լուծելու սփյուռքի խմբերին առնչվող խնդիրները՝ թուրքական պետության հզորացման համար»։
Համաձայն YTB-ի հարցման՝ «թուրքական սփյուռքի երիտասարդների շրջանում, որոնց թիվը գնահատվում է մոտ 2 միլիոն, որն այժմ արդեն չորրորդ սերունդն է, հարցվածների մեկ երրորդը ցանկություն է հայտնել ակտիվորեն մասնակցել եվրոպական երկրների քաղաքականությանը և աջակցել նրանց քարոզարշավներին»։ Արտերկրում գտնվող թուրք երիտասարդության ևս մեկ երրորդը «մտադիր է թաքցնել իրենց իրական մտադրությունները և սկսել իրենց քարոզարշավը Թուրքիայի անունից միայն հիմնական կուսակցություններում առանցքային դիրքեր ապահովելուց հետո»: Վերջին մեկ երրորդը նշել է, որ քաղաքականության մեջ ներգրավվելու նկատմամբ հետաքրքրությունը զրոյական է:
Թուրք երիտասարդներին խրախուսելու համար՝ ներգրավվելու այն երկրների քաղաքականության մեջ, որտեղ նրանք ապրում են, Էրենը վկայակոչել է թուրքական ծագում ունեցող Սերապ Գյուլերի օրինակը, որը քաղաքական գործիչ է Գերմանիայում, ՔԴՄ-ի (Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն) և Բունդեսթագի (Գերմանիայի խորհրդարան) անդամ 2021 թվականից ի վեր։
Չնայած նախկինում Թուրքիայի հասցեին հնչեցրած որոշ քննադատություններին, Գուլերը կապ է պահպանում Թուրքիայի դեսպանատան և թուրքական պետական կառույցների հետ»։
Հաղթահարելով արտասահմանում ապրող թուրքերի իրավական և քաղաքական մարտահրավերները՝ YTB-ն կոչ է արել Թուրքիայի կառավարությանը «օգտագործել իր դիվանագիտական ազդեցությունը և հանրային դիվանագիտության գործիքները՝ ճնշում գործադրելու օտարերկրյա պետությունների վրա՝ վերացնելու այդ սահմանափակումները թուրքական սփյուռքի խմբերի նկատմամբ»։
YTB-ն «արդեն համագործակցում է Եվրոպայում և այլ մայրցամաքներում գործող բազմաթիվ խմբերի հետ՝ նրանց տրամադրելով ֆինանսավորում, նյութածրագրային և տեխնիկական աջակցություն՝ նրանց արդյունավետությունը բարձրացնելու համար»: YTB-ն մայիսի սկզբին Անկարայում մասնակցել է «Միջազգային դեմոկրատների միության կողմից կազմակերպված ծրագրին, որը հանդես է գալիս որպես օտարերկրյա շահերի խումբ, ներկայացնելով Էրդողանի իշխող կուսակցությունը՝ AKP-ն, արտասահմանում»:
YTB-ն «ամեն տարի Թուրքիա է բերում 4000 երիտասարդ տղաների ու աղջիկների՝ Թուրքիայի երիտասարդության և սպորտի նախարարության կողմից կազմակերպվող ճամբարներում վերապատրաստման և կրթության տարբեր սխեմաների ներքո: Ըստ Էրենի, բազմաթիվ երիտասարդ թուրք ինժեներներ, որոնք սովորում են Եվրոպայում, ընդգրկվել են պրակտիկայի ծրագրերում, որոնք նա անվանել է «կրիտիկական արդյունաբերություններ», ինչպիսիք են պաշտպանական և ռազմական տեխնոլոգիաները:
Նա նշել է պետական սեփականություն հանդիսացող պաշտպանական կապալառուներին, ինչպիսիք են «Ասելսանը» և «Թուսաշը», որպես վայրեր, որտեղ այդ անձինք հավաքագրվել են պրակտիկայի համար»։
Էրենը հայտարարել է, որ «Էրդողանի կառավարությանը քննադատող և ընդդիմադիր խմբերը սպառնալիք են հանդիսանում YTB-ի հայտարարած նպատակներին հասնելու համար, քանի որ դրանք խաթարում են թուրքական կառավարության քաղաքականությունը սփյուռքում։ Սա ներառում է Գյուլենի շարժումը, քրդական ընդդիմադիր խմբերը և ալևիներին»:
Մնում է տեսնել, թե ինչպես կվարվեն Եվրոպայի և Միացյալ Նահանգների կառավարությունները Էրդողանի կառավարության վստահված խմբերի հետ, որոնք համարվում են չգրանցված օտարերկրյա գործակալներ:

07-08-2024 14:38:33 | Армения | Политика
Два месяца назад я написал анализ под названием «Турция поддерживает турок за рубежом, а Армения отталкивает свою диаспору». В основу публикации легла статья Абдуллы Бозкурта «Турция расширяет участие диаспоры для достижения политических целей за рубежом», опубликованная на сайте Nordic Monitor.
На прошлой неделе Бозкурт опубликовал очередную статью под заголовком: «Турция готовится усилить вмешательство во внутренние дела других стран, используя турецкую диаспору». В ней представлена дополнительная информация об усилиях турецкого правительства по созданию представительных групп через своих граждан за рубежом. В противоположность туркам, Армения изгоняет свою диаспору, создавая раскол и не позволяя некоторым из зарубежных соотечественников въезжать на Родину. Учитывая серьезный кризис, в котором находится Армения, ее правительство должно сделать все возможное, чтобы привлечь соотечественников из-за рубежа для посещения Родины, инвестирования в страну, передачи своих знаний и навыков. Диаспора – ценный актив для Армении, а не «дойная корова».
Могущественное турецкое государство, не нуждающееся в помощи своих зарубежных граждан, питает и расширяет возможности своей диаспоры. Правительство Турции выделило бюджет в размере 544,2 миллиона долларов на 2024-2028 годы своему агентству по работе с диаспорой - «Президиуму турецких и родственных общин за рубежом» (YTB на турецком языке). Стратегический план состоит в том, чтобы «поощрять более сильную приверженность к Турции со стороны турецкой диаспоры путем увеличения финансовой и иной поддержки, выделяемой правительством Эрдогана».
Бозкурт пояснил, что настоящая цель турецкого правительства, согласно заявлению главы правительственного агентства по работе с диаспорой, данному во время показаний перед парламентским комитетом, состоит в том, чтобы «оказывать большее влияние на внутреннюю политику европейских стран, активно поддерживая турецкую и мусульманскую общины в их политической деятельности». Абдулла Эрен, глава YTB, заявил 17 июля турецкому парламенту, что он «может рассказать больше на закрытом заседании, протоколы которого не будут опубликованы».
Причина секретности выступления Эрена заключается в том, что YTB «поддерживается такими, работающими с диаспорой турецкими агентствами, как Турецкая разведывательная организация (MIT), Дипломатическая служба, Фонд Маарифа, Управление по делам религии (Диянет), Институт Юнуса Эмре. и Турецкое агентство сотрудничества и развития». Цель состоит в том, чтобы «поместить больше протурецких политиков на политическую карту за рубежом». Усилия особенно сильно сконцентрированы в Европе, где проживает большая часть турецкой диаспоры. В течение последнего десятилетия правительство Эрдогана поддерживало создание небольших политических партий в Европе, особенно тех, которые руководствуются религиозной повесткой дня. Поддерживались и кандидаты, работающие в основных партиях, в ожидании, что они будут выступать в качестве доверенных лиц политики турецкого правительства. Однако, результаты до сих пор не были удовлетворительными, что побудило турецкое правительство взять на себя обязательство активизировать усилия для достижения того, что оно называет стратегической целью.
По словам председателя парламентского комитета, курирующего YTB, Седы Горен Болюк «Целевая численность диаспоры составляет около 40 миллионов человек, включая примерно 7 миллионов турок и более 30 миллионов человек из мусульманских общин в других странах. Она пообещала сделать все возможное для решения проблем, связанных с диаспорами, в целях укрепления турецкого государства.
По данным опроса YTB, «среди примерно 2 миллионов молодых людей турецкой диаспоры, составляющих сейчас четвертое поколение, треть респондентов выразила желание активно участвовать в политике европейских стран и поддерживать их кампании. Еще треть турецкой молодежи за рубежом намерены скрыть свои истинные намерения и начать кампанию от имени Турции только после того, как займут ключевые позиции в основных партиях». Последняя треть указала на отсутствие интереса к участию в политике.
Чтобы побудить турецкую молодежь участвовать в политике стран, где она живет, Эрен привел пример уроженца Турции Серапа Гюлера, политика в Германии, члена ХДС (Христианско-демократического союза) и депутата Бундестага (парламента Германии) с 2021 года. «Несмотря на некоторую критику Турции в прошлом, Гюлер поддерживает контакты с посольством Турции и турецкими государственными учреждениями».
Обращаясь к правовым и политическим проблемам, с которыми сталкиваются турки, живущие за рубежом, YTB призвал турецкое правительство «использовать свое дипломатическое влияние и инструменты публичной дипломатии, чтобы оказать давление на зарубежные страны с целью снятия этих ограничений для групп турецкой диаспоры».
YTB «уже сотрудничает со многими группами, работающими в Европе и на других континентах, предоставляя им финансирование, программное обеспечение и техническую поддержку для повышения их эффективности». YTB в Анкаре в начале мая принял участие в «программе, организованной Международным союзом демократов, который действует как группа иностранных интересов, представляющая правящую партию Эрдогана, ПСР, за рубежом».
YTB «ежегодно привозит в Турцию 4000 юношей и девушек в рамках различных программ обучения и образования в лагерях, организованных Министерством молодежи и спорта Турции. По словам Эрена, многие молодые турецкие инженеры, обучающиеся в Европе, были зачислены на программы стажировок в так называемых «критических отраслях», таких как оборона и военные технологии. Он назвал государственные оборонные предприятия, такие как «Асельсан» и «Тусаш», местами, где этих людей набирали для практики.
Эрен заявил, что «критики правительства Эрдогана и оппозиционных групп представляют угрозу для достижения заявленных целей YTB, поскольку они подрывают политику турецкого правительства в диаспоре. Сюда входят движение Гюлена, курдские оппозиционные группы и алевиты».
Нам остается понаблюдать, как правительства стран Европы и США будут обращаться с доверенными лицами правительства Эрдогана, которые в Европе и США считаются незарегистрированными иностранными агентами.