07-08-2024 14:38:33 | Հայաստան | Քաղաքական
Երկու ամիս առաջ ես վերլուծական էի գրել՝ «Թուրքիան աջակցում է արտերկրի իր քաղաքացիներին, մինչդեռ Հայաստանը վանում է իր Սփյուռքը» վերնագրով։ Դրա հիմքում Աբդուլլահ Բոզքուրտի՝ «Թուրքիան ընդլայնում է իր սփյուռքի ներգրավվածությունը՝ արտերկրում քաղաքական նպատակների հասնելու համար» հոդվածն էր, որը հրապարակվել էր Nordic Monitor կայքում։
Անցյալ շաբաթ Բոզքուրտը հրապարակեց հաջորդ հոդվածը՝ «Թուրքիան պատրաստվում է ուժեղացնել իր միջամտությունը այլ երկրների ներքին գործերին՝ օգտագործելով թուրքական սփյուռքը» վերնագրով։ Այն լրացուցիչ մանրամասներ է ներկայացնում թուրքական կառավարության ջանքերի մասին՝արտերկրում գտնվող իր քաղաքացիների միջոցով ներկայացուցչական խմբեր ստեղծելու համար: Ի հակադրություն դրա, Հայաստանը վանում է իր Սփյուռքը՝ ճեղքեր ստեղծելով և արգելելով նրանցից ոմանց մուտքը հայրենիք: Հաշվի առնելով այն լուրջ ճգնաժամը, որում գտնվում է Հայաստանը, նրա կառավարությունը պետք է հնարավոր ամեն ինչ անի, որպեսզի գրավի արտասահմանում գտնվող հայրենակիցներին՝ այցելելու իրենց հայրենիքը, ներդրումներ կատարելու երկրում և փոխանցելու իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները: Սփյուռքը Հայաստանի համար արժեքավոր ակտիվ է, այլ ոչ թե «կթու կով»։
Հզոր թուրքական պետությունը, որն արտասահմանում գտնվող իր քաղաքացիների օգնության կարիքն ամենևին չունի, սնուցում և հզորացնում է իր սփյուռքը: Թուրքիայի կառավարությունը 544.2 միլիոն դոլար բյուջե է հատկացրել 2024-28 թվականների համար սփյուռքի իր գործակալությանը՝ Արտերկրում գտնվող թուրքերի և հարակից համայնքների նախագահությանը (թուրքերեն՝YTB-ին): Նրա ռազմավարական ծրագիրն է` «խրախուսել ավելի ամուր հավատարմություն թուրքական սփյուռքի մարդկանց կողմից Թուրքիայի նկատմամբ՝ Էրդողանի կառավարության ֆինանսական և այլ աջակցության մեծացման միջոցով»։
Բոզքուրտը բացատրել է, որ Թուրքիայի կառավարության իսկական նպատակն է «ավելի մեծ ազդեցություն գործադրել եվրոպական երկրների ներքին քաղաքականության վրա՝ ակտիվորեն աջակցելով թուրքական և մահմեդական համայնքներին իրենց քաղաքական ներգրավվածության մեջ, ինչպես հայտնել է կառավարության սփյուռքի գործակալության ղեկավարը խորհրդարանական հանձնաժողովի առջև վկայություն տալու ժամանակ»: YTB-ի ղեկավար Աբդուլլահ Էրենը հուլիսի 17-ին թուրքական խորհրդարանում ասել է, որ «կարող է ավելին բացահայտել դռնփակ նիստում, որտեղից իր մեկնաբանությունների արձանագրությունը չի հրապարակվի»:
Էրենի գաղտնիության պատճառը այն է, որ YTB-ին «աջակցում են թուրքական գործակալությունները, որոնք աշխատում են սփյուռքի խմբերի հետ, ինչպիսիք են թուրքական հետախուզական կազմակերպությունը (MIT), Արտաքին ծառայությունը, «Մաարիֆ» հիմնադրամը, Կրոնական գործերի տնօրենությունը (Diyanet), Յունուս Էմրեի ինստիտուտը և Թուրքիայի համագործակցության ու զարգացման գործակալությունը»: Նպատակն է՝«ավելի շատ թուրքամետ քաղաքական գործիչներ տեղավորել արտերկրի քաղաքական քարտեզի վրա»: Նրանց ջանքերը հատկապես կենտրոնացած են Եվրոպայում, որտեղ բնակվում է թուրքական սփյուռքի մեծ մասը: Վերջին տասնամյակում Էրդողանի կառավարությունն աջակցել է Եվրոպայում ավելի փոքր քաղաքական կուսակցությունների ստեղծմանը, հատկապես նրանց, որոնք առաջնորդվում են կրոնական օրակարգով: Այն աջակցել է կայացած հիմնական կուսակցություններում աշխատող թեկնածուներին՝ ակնկալելով, որ նրանք հանդես կգան որպես թուրքական կառավարության քաղաքականության վստահված անձինք: Այնուամենայնիվ, արդյունքները մինչ օրս բավարար չեն եղել, ինչը թուրքական կառավարությանը ստիպել է խոստանալ ակտիվացնել ջանքերը՝ հասնելու նրան, ինչը նա անվանում է ռազմավարական նպատակ»:
Ըստ YTB-ին վերահսկող խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Սեդա Գորեն Բոլուկի՝ «Սփյուռքի թիրախային բնակչությունը մոտ 40 միլիոն է, որը բաղկացած է մոտավորապես 7 միլիոն թուրքերից և ավելի քան 30 միլիոն մարդկանցից՝ այլ երկրների հարակից [մահմեդական] համայնքներից: Նա խոստացել է անել հնարավոր ամեն ինչ՝ լուծելու սփյուռքի խմբերին առնչվող խնդիրները՝ թուրքական պետության հզորացման համար»։
Համաձայն YTB-ի հարցման՝ «թուրքական սփյուռքի երիտասարդների շրջանում, որոնց թիվը գնահատվում է մոտ 2 միլիոն, որն այժմ արդեն չորրորդ սերունդն է, հարցվածների մեկ երրորդը ցանկություն է հայտնել ակտիվորեն մասնակցել եվրոպական երկրների քաղաքականությանը և աջակցել նրանց քարոզարշավներին»։ Արտերկրում գտնվող թուրք երիտասարդության ևս մեկ երրորդը «մտադիր է թաքցնել իրենց իրական մտադրությունները և սկսել իրենց քարոզարշավը Թուրքիայի անունից միայն հիմնական կուսակցություններում առանցքային դիրքեր ապահովելուց հետո»: Վերջին մեկ երրորդը նշել է, որ քաղաքականության մեջ ներգրավվելու նկատմամբ հետաքրքրությունը զրոյական է:
Թուրք երիտասարդներին խրախուսելու համար՝ ներգրավվելու այն երկրների քաղաքականության մեջ, որտեղ նրանք ապրում են, Էրենը վկայակոչել է թուրքական ծագում ունեցող Սերապ Գյուլերի օրինակը, որը քաղաքական գործիչ է Գերմանիայում, ՔԴՄ-ի (Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն) և Բունդեսթագի (Գերմանիայի խորհրդարան) անդամ 2021 թվականից ի վեր։
Չնայած նախկինում Թուրքիայի հասցեին հնչեցրած որոշ քննադատություններին, Գուլերը կապ է պահպանում Թուրքիայի դեսպանատան և թուրքական պետական կառույցների հետ»։
Հաղթահարելով արտասահմանում ապրող թուրքերի իրավական և քաղաքական մարտահրավերները՝ YTB-ն կոչ է արել Թուրքիայի կառավարությանը «օգտագործել իր դիվանագիտական ազդեցությունը և հանրային դիվանագիտության գործիքները՝ ճնշում գործադրելու օտարերկրյա պետությունների վրա՝ վերացնելու այդ սահմանափակումները թուրքական սփյուռքի խմբերի նկատմամբ»։
YTB-ն «արդեն համագործակցում է Եվրոպայում և այլ մայրցամաքներում գործող բազմաթիվ խմբերի հետ՝ նրանց տրամադրելով ֆինանսավորում, նյութածրագրային և տեխնիկական աջակցություն՝ նրանց արդյունավետությունը բարձրացնելու համար»: YTB-ն մայիսի սկզբին Անկարայում մասնակցել է «Միջազգային դեմոկրատների միության կողմից կազմակերպված ծրագրին, որը հանդես է գալիս որպես օտարերկրյա շահերի խումբ, ներկայացնելով Էրդողանի իշխող կուսակցությունը՝ AKP-ն, արտասահմանում»:
YTB-ն «ամեն տարի Թուրքիա է բերում 4000 երիտասարդ տղաների ու աղջիկների՝ Թուրքիայի երիտասարդության և սպորտի նախարարության կողմից կազմակերպվող ճամբարներում վերապատրաստման և կրթության տարբեր սխեմաների ներքո: Ըստ Էրենի, բազմաթիվ երիտասարդ թուրք ինժեներներ, որոնք սովորում են Եվրոպայում, ընդգրկվել են պրակտիկայի ծրագրերում, որոնք նա անվանել է «կրիտիկական արդյունաբերություններ», ինչպիսիք են պաշտպանական և ռազմական տեխնոլոգիաները:
Նա նշել է պետական սեփականություն հանդիսացող պաշտպանական կապալառուներին, ինչպիսիք են «Ասելսանը» և «Թուսաշը», որպես վայրեր, որտեղ այդ անձինք հավաքագրվել են պրակտիկայի համար»։
Էրենը հայտարարել է, որ «Էրդողանի կառավարությանը քննադատող և ընդդիմադիր խմբերը սպառնալիք են հանդիսանում YTB-ի հայտարարած նպատակներին հասնելու համար, քանի որ դրանք խաթարում են թուրքական կառավարության քաղաքականությունը սփյուռքում։ Սա ներառում է Գյուլենի շարժումը, քրդական ընդդիմադիր խմբերը և ալևիներին»:
Մնում է տեսնել, թե ինչպես կվարվեն Եվրոպայի և Միացյալ Նահանգների կառավարությունները Էրդողանի կառավարության վստահված խմբերի հետ, որոնք համարվում են չգրանցված օտարերկրյա գործակալներ:

07-08-2024 14:38:33 | Armenia | Politics
Two months ago, I wrote an analysis titled: “Turkey is Backing its Citizens Abroad, While Armenia is Alienating its Diaspora.” It was based on an article by Abdullah Bozkurt in the Nordic Monitor: “Turkey is expanding its Diaspora engagement to promote political goals abroad.”
Last week, Bozkurt published a follow-up article titled: “Turkey poised to intensify its interference in the domestic affairs of other countries using the Turkish Diaspora.” It provides further details about the Turkish government’s efforts to set up proxy groups using its citizens abroad. In contrast, Armenia is alienating its Diaspora by creating rifts and banning some of them from entering the country. Given the serious crisis Armenia is in, its government should be doing everything possible to entice compatriots abroad to visit their homeland, invest in the country, and bring over their knowledge and skills. The Diaspora is a valuable asset for Armenia, not a ‘milking cow.’
The powerful Turkish State, which doesn’t really need the help of its citizens abroad, is nurturing and strengthening its Diaspora. The Turkish government has allocated a budget of $544.2 million for the years 2024-28 to its Diaspora agency, the Presidency for Turks Abroad and Related Communities (YTB in Turkish). Its strategic plan is “to foster a stronger allegiance to Turkey on the part of people in the Turkish Diaspora, with increased financial and other support from the Erdogan government.”
Bozkurt explained that the real aim of the Turkish government is “to exert greater influence over the domestic politics of European nations by actively supporting Turkish and Muslim communities in their political engagement, as revealed by the head of the government’s diaspora agency during testimony before a parliamentary committee.” Abdullah Eren, head of YTB, told the Turkish Parliament on July 17 that he “could reveal more in a closed-door session, from which the record of his comments would not be made public.”
The reason for Eren’s secrecy is that YTB is “supported by Turkish agencies that work with Diaspora groups, such as the Turkish intelligence organization MIT, Foreign Service, Maarif Foundation, Religious Affairs Directorate (Diyanet), Yunus Emre Institute and Turkish Cooperation and Development Agency.” The aim is “to place more pro-Turkish politicians on the political map abroad. Their efforts are particularly focused on Europe, where the bulk of Turkish Diaspora groups reside. In the last decade the Erdogan government has supported the establishment of smaller political parties in Europe, particularly those driven by religious agendas. It has endorsed candidates working in established mainstream parties, expecting them to act as proxies for Turkish government policies. However, the results have been unsatisfactory so far, prompting the Turkish government to vow increased efforts to fulfill what it describes as a strategic goal.”
According to Seda Goren Boluk, the chair of the parliamentary committee overseeing YTB, “the target population in the Diaspora is nearly 40 million, consisting of approximately 7 million Turks and over 30 million people from related [Muslim] communities in other countries. She vowed to do everything possible to address issues concerning Diaspora groups in order to empower the Turkish nation.”
According to a YTB survey, “among the youth in the Turkish Diaspora, estimated to be around 2 million strong and now in its fourth generation, one-third of respondents expressed a desire to be proactive in the politics of European countries and sustain their campaigns.” Another third of the Turkish youth abroad “intends to conceal their true intentions and launch their campaigns on behalf of Turkey only after securing key positions in mainstream political parties.” The last third said that they have zero interest in getting involved in politics.
To encourage Turkish youth to get involved in the politics of the countries they live in, Eren cited the example of “Serap Guler, a German politician of Turkish background in the CDU [Christian Democratic Union] and a member of the Bundestag [German Parliament] since 2021. Despite expressing some criticism towards Turkey in the past, Guler has maintained contact with the Turkish embassy and Turkish government institutions.”
The overcome the legal and political challenges of Turks living overseas, YTB urged the Turkish government “to utilize its diplomatic influence and public diplomacy tools to exert pressure on foreign countries to lift these restrictions on Turkish Diaspora groups.”
YTB “has already been collaborating with numerous groups operating in Europe and other continents, providing them with funding, logistical, and technical support to enhance their effectiveness.” YTB participated in Ankara in early May “in a program organized by the Union of International Democrats, an organization that acts as a foreign interest group representing Erdogan’s ruling AKP abroad.”
YTB “brings 4,000 young men and women to Turkey every year under various schemes for training and education in camps maintained by Turkey’s Ministry for Youth and Sports. According to Eren, many young Turkish engineers studying in Europe have been enrolled in internship programs in what he termed ‘critical industries,’ such as defense and military technologies. He identified state-owned defense contractors like Aselsan and Tusash as venues where these individuals were recruited for internships.”
Eren stated that “groups critical of and opposed to the Erdogan government [are] a threat to achieving YTB’s stated goals since they undermine the Turkish government’s policies in the Diaspora. This includes the Gulen movement, Kurdish opposition groups, and Alevis.”
It remains to be seen how governments in Europe and the United States will deal with the Erdogan government’s proxy groups which are considered to be unregistered foreign agents.