20-08-2024 11:14:34 | Հայաստան | Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Kaspersky Digital Footprint Intelligence-ի փորձագետները վերլուծել են դարկնետում և Telegram-ի մասնագիտացված ալիքներում բոտնետների շահագործման հետ կապված ծառայությունների մատուցման մասին հայտարարությունները:
Բոտնետը վնասաբեր ծրագրերով վարակված սարքերի ցանց է: Դրանց օգնությամբ չարագործները կարող են ավտոմատացված զանգվածային գրոհներ իրականացնել, այդ թվում՝ DDoS։ Վառ օրինակներից մեկը Mirai բոտնետն է: Այն սկանավորում է ցանցը թույլ գաղտնաբառերով IoT սարքեր գտնելու համար, այնուհետև հասանելիություն ստանում դրանց՝ լռելյայն օգտագործվող հաշվառման տվյալների միջոցով, և վարակում դրանք:
«Կասպերսկի» ընկերությունը տեղեկացնում է, որ պատրաստի բոտնետների օգտագործման արժեքը սկսվում է 99 ԱՄՆ դոլարից, և դրանք հաճախ շահագործվում են չարագործների կողմից: Ընդհանուր առմամբ, նման ցանցերի առևտրային օգտագործման տարածված տարբերակներից են վարձակալությունը, պատվերով մշակումը, ինչպես նաև արտահոսած սկզբնական կոդով էժան բոտնետների ձեռքբերումը:
Ռուսաստանում խոցելի խելացի սարքերի թիվը կրկնապատկվել է։ Բոտնետներ ստեղծելու համար կարող են օգտագործվել օգտատերերի և կորպորատիվ խոցելի սարքեր, օրինակ՝ թույլ գաղտնաբառերով. դրանք կարող են լինել խելացի տեսախցիկներից մինչև առաջադեմ արդյունաբերական սարքեր: «Կասպերսկի»-ի վերլուծաբանները 2024-ի առաջին կիսամյակում միայն Ռուսաստանում գրանցել են վարակված IoT սարքերի թվի ավելի քան կրկնակի աճ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Վաճառվող և վարձույթով բոտնետներ: Նման գործիքները կարող են ունենալ անհատական կարգավորումներ և տարբերվել ըստ վարակի եղանակի, օգտագործվող վնասաբեր ԾԱ-ի տեսակի, ենթակառուցվածքի, հայտնաբերումը շրջանցելու մեթոդների:
Դրանք մշակվում են ստվերային շուկայում վաճառքի համար, իսկ արժեքը կախված է որակից։ 2024-ի հայտարարություններում, որոնք վերլուծել են փորձագետները, ամենացածր գինը կազմել է 99 ԱՄՆ դոլար, իսկ ամենաբարձրը՝ 10 հազար։ Բոտնետները կարելի է նաև վարձակալել. նման ծառայության արժեքը տատանվում է ամսական 30-ից 4,800 ԱՄՆ դոլարի սահմաններում:
Բախտի բերման ապավինած գրոներ։ Բոտնետները, որոնց սկզբնական կոդը հայտնի է դարձել արտահոսքի արդյունքում, ավելի մատչելի են, բայց ավելի քիչ հավանական է, որ դրանք օգուտ տան գրոհողներին: Դրանց հասանելիություն կարելի է ստանալ անվճար կամ ցածր՝ 10-50 ԱՄՆ դոլար գնով, սակայն պաշտպանական լուծումներով նման բոտնետների հայտնաբերման հավանականությունը մեծ է:
Պատվերով։ Չարագործներն ստվերային շուկայում առաջարկում են զրոյից ստեղծել բոտնետ. այդպիսի ծառայությունների արժեքը սկսվում է 3 հազար ԱՄՆ դոլարից: Նման գործարքների մեծ մասը կնքվում է մասնավոր կարգով, անձնական հաղորդագրությունների միջոցով։ Կատարողներին սովորաբար ընտրում են նրանց հեղինակության հիման վրա, որն արտացոլում է օգտատիրոջ վարկանիշը ստվերային ֆորումներում:
«Առևտրային օգուտ հետապնդելով՝ չարագործները բոտնետների միջոցով կարող են կազմակերպել կրիպտոարժույթի ապօրինի մայնինգ կամ շորթող ծրագրերի կիրառմամբ գրոհներ: Բաց աղբյուրների տվյալների համաձայն՝ այժմ փրկագնի միջին գումարը կազմում է 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Ու թեև բոտնետները համեմատաբար մատչելի գործիք են համեմատած գրոհներ կատարելու այլընտրանքային եղանակների հետ, բայց դա դրանց բնավ միակ տարրը չէ», - մեկնաբանում է Kaspersky Digital Footprint Intelligence-ի վերլուծաբան Ալիսա Կուլիշենկոն։
Ենթակառուցվածքը չարագործներից պաշտպանելու համար «Կասպերսկի»-ի փորձագետները խորհուրդ են տալիս.
•օգտագործել այնպիսի լուծումներ, ինչպիսին է Kaspersky Digital Footprint Intelligence-ը, որոնք կօգնեն ՏԱ մասնագետներին գնահատել ընկերության պաշտպանվածության աստիճանը և արագ հայտնաբերել գրոհների հնարավոր վեկտորները, իսկ անհրաժեշտության դեպքում շտկել անվտանգության միջոցները,
•վերջնական կետերի համար տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում, ինչպիսին է Kaspersky Security-ն բիզնեսի համար՝ վարքի վրա հիմնված անոմալ ակտիվությունը հայտնաբերելու և վերահսկելու հնարավորությամբ, որպեսզի կազմակերպությունը պաշտպանվի նոր և արդեն լավ հայտնի սպառնալիքներից,
բոտնետ ցանցին միացման չենթարկվելու համար օգտատերերին խորհուրդ է տրվում.
•փոխել լռելյայն գաղտնաբառերը ցանցին միացված բոլոր սարքերում,
•օգտագործել հուսալի պաշտպանական լուծումներ, ինչպիսին է Kaspersky Premium-ը, որոնք լրացուցիչ կպաշտպանեն սարքերը տարածված կիբեռսպառնալիքներից և կհուշեն օգտատիրոջը, եթե նրա ցանցին փորձում է միանալ անծանոթ սարք:

20-08-2024 11:10:34 | Армения | Новости науки и технологии
Эксперты Kaspersky Digital Footprint Intelligence проанализировали объявления о предоставлении услуг, связанных с эксплуатацией ботнетов в даркнете и специализированных Telegram-каналах.
Ботнет — сеть устройств, заражённых вредоносным ПО. С их помощью злоумышленники могут совершать автоматизированные массовые атаки, в том числе и DDoS. Один из ярких примеров — ботнет Mirai. Он сканирует сеть на наличие IoT-устройств со слабыми паролями, затем получает к ним доступ с помощью учётных данных, используемых по умолчанию, и заражает их.
«Лаборатория Касперского» сообщает, что стоимость использования готовых ботнетов начинается с 99 долларов США, и они часто эксплуатируются злоумышленниками. В целом среди распространенных вариантов коммерческого использования подобных сетей — сдача в аренду, разработка на заказ, а также приобретение дешёвых ботнетов с утёкшим исходным кодом.
Количество уязвимых умных устройств в России выросло в два раза. Для создания ботнетов могут использоваться уязвимые пользовательские и корпоративные гаджеты, например со слабыми паролями: от умных камер до продвинутых промышленных устройств. Аналитики «Лаборатории Касперского» в первом полугодии 2024 года только в России зафиксировали рост более чем в два раза числа заражённых IoT-устройств по сравнению с аналогичным периодом в прошлом году.
Ботнеты на продажу и в аренду. Такие инструменты могут обладать индивидуальными настройками и различаться по способам заражения, типу используемого вредоносного ПО, инфраструктуре, методам обхода обнаружения. Их разрабатывают для продажи на теневом рынке, а стоимость зависит от качества. В объявлениях за 2024 год, которые проанализировали эксперты, самая низкая цена составила 99 долларов США, а самая высокая — 10 тысяч долларов США. Ботнеты также можно взять в аренду: стоимость такой услуги варьируется от 30 до 4 800 долларов США в месяц.
Атака «на авось». Ботнеты, исходный код которых стал известен в результате утечки, являются более доступными, но с меньшей вероятностью принесут атакующим результат. Доступ к ним можно получить бесплатно или за небольшую цену, от 10 до 50 долларов США, однако вероятность обнаружения таких ботнетов защитными решениями высока.
На заказ. Злоумышленники на теневом рынке предлагают создать ботнет с нуля: стоимость таких услуг начинается от 3 тысяч долларов США. Большинство подобных сделок заключаются в частном порядке, через личные сообщения. Исполнителей обычно выбирают на основе их репутации, которую отражает рейтинг пользователя на теневых форумах.
«Преследуя коммерческую выгоду, с помощью ботнетов злоумышленники могут организовать незаконный майнинг криптовалюты или атаки с использованием программ-вымогателей. Согласно данным из открытых источников, в среднем сумма выкупа сейчас составляет 2 миллиона долларов США. И хотя ботнеты – относительно доступный инструмент по сравнению с альтернативными способами совершения атак, но далеко не единственный их элемент», — комментирует Алиса Кулишенко, аналитик Kaspersky Digital Footprint Intelligence.
Чтобы обезопасить инфраструктуру от злоумышленников, эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
•использовать решения, такие как Kaspersky Digital Footprint Intelligence, которые помогут ИБ-специалистам оценить степень защищённости компании и оперативно обнаружить потенциальные векторы атак, а при необходимости скорректировать меры безопасности;
•установить надёжное защитное решение для конечных точек, такое как Kaspersky Security для бизнеса, с возможностью обнаружения и контроля аномальной активности на основе поведения, чтобы защищать организацию от новых и уже хорошо известных угроз;
пользователям, чтобы их устройства не подверглись подключению к ботнет-сети:
•менять пароли по умолчанию на всех устройствах, подключённых к сети;
•использовать надёжные защитные решения, такие как Kaspersky Premium, которые дополнительно обезопасят устройства от распространённых киберугроз и подскажут пользователю, если к его сети пытается подключиться незнакомое устройство.