Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական հասարակության շուրջ 50 կազմակերպություններ դիմում են հղել Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Գործող նախագահ Յան ԲՈՐԳ-ին
03-09-2024 13:16:53 | Հայաստան | Մամլո հաղորդագրություն
2024 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական հասարակության շուրջ 50 կազմակերպություններ դիմում են հղել Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Գործող նախագահ Յան ԲՈՐԳ-ին։ Փաստաթղթում, մասնավորապես, ասվում է.
«Ինչպես Ձեզ հայտնի է, Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և իր ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ը 150 հազար հայ ֆիզիկական բնաջնջման սպառնալիքի տակ ստիպված է եղել թողնել իր պատմական հայրենիքը, որտեղ հայկական մշակութային ժառանգությունը հազարամյակների պատմություն ունի։ Ներկայումս Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ տարածքը Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի, 10-ամսյա ամբողջական շրջափակման, էթնիկ զտման և այլ ցեղասպան գործողությունների արդյունքում բռնազավթված է։
Freedom House, International Partnership for Human Rights, Democracy Development Foundation, Helsinki Citizens’ Assembly - Vanadzor, Protection of Rights without Borders NGO, Law Development and Protection Foundation и Truth Hounds կազմակերպությունների փաստահավաք առաքելությունը հաստատել է, որ բավականաչափ ապացույցներ կան եզրահանգելու, որ ադրբեջանական իշխանությունների և զինվորականների գործողությունները, ինչպես նաև այլ արարքները, որոնք արձանագրվել են Առաքելության զեկույցում և հրապարակվել «Ինչու՞ հայեր չկան Լեռնային Ղարաբաղում» վերնագրով, հանցագործություններ են համարվում Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի համաձայն, ներառյալ հոդված 7-ը/հանցագործություններ մարդկության դեմ/ և հոդված 8-ը/ռազմական հանցագործություններ/ և համապատասխանում են բնակչության արտաքսման և բռնի տեղահանման բնորոշմանը։
Վերոհիշյալ հանցավոր գործողությունների իրագործումից հետո և ձեռք բերված արդյունքները ամրագրելու նպատակով Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի դադարեցնում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման միակ, միջազգային մանդատով օժտված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման փորձերը։ Իր անօրեն մտադրություններին օրինականություն հաղորդելու համար ադրբեջանական կողմը ցինիկաբար Հայաստանից պահանջում է համատեղ դիմել ԵԱՀԿ՝ Մինսկի խումբը և դրան հարակից կազմակերպության մյուս կառույցները լուծարելու խնդրանքով։ Միաժամանակ անտեսվում են հակամարտության ամենաշահագրգիռ կողմի՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի օրինական իրավունքները։
Ադրբեջանի նախագահը արդեն չորրորդ տարին է ինչ փորձում է միջազգային հանրությանը համոզել, որ Ադրբեջանը միակողմանի կարգով «ռազմական-դիվանագիտական» ճանապարհով լուծել է ղարաբաղյան հակամարտությունը, և այնպիսի հասկացություն, ինչպիսին Լեռնային Ղարաբաղն է, այլևս գոյություն չունի։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրները երկու տասնամյակների ընթացքում մեկ անգամ չեն հրապարակայնորեն նշել ուժի կիրառումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ որպես գործիք օգտագործելու անթույլատրելիության մասին։
Համաձայնվել ադրբեջանական կողմի կեղծ նարատիվներին և կատարված փաստը (fait accompli) օրինականցնելու քաղաքանակությանը, նշանակում է ամբողջովին հրաժարվել ՄԱԿ-ի կանոնադրությունից, ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքներից և օրինականացնել միջազգային կոնվենցիաների կանխամտածված զանգվածային խախտումները, Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները և ուժի ոչ օրինական կիրառումը։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրները և մյուս ներգրավված դերակատարները բազմիցս հայտարարել են, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը մնում է չկարգավորված, հետևաբար, Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական բռնազավթումը անօրինական է, և ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը իր մանդատին համաձայն պետք է շարունակի գործունեությունը։
Միջազգային հանրությանն ուղղված Արցախի Հանրապետության քաղաքական և քաղաքացիական ուժերի 2023 թվականի դեկտեմբերի 9-ի դիմումի մեջ գնահատական է տրվել ստեղծված իրավիճակին և նշվել են հինգ անվիճարկելի պայմաններ՝ իր Հայրենիք մեր ժողովրդի խաղաղ, անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի համար։ Վերահաստատում ենք, որ մենք մտադիր չենք հրաժարվել մեր սկզբունքներից, համոզմունքներից և սեփական Հայրենիքի նկատմամբ մեր իրավունքներից ոչ ուժի, ոչ բնաջնջվելու սպառնալիքի դեմ, ոչ աքսորի մեջ, ոչ որևէ այլ ֆիզիկական և քաղաքական հանգամանքներում։
ԵԱՀԿ ընդունած որոշումների համաձայն Մինսկի խմբի առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշումն է և կոնֆլիկտային հարաբերությունների հիմքերի վերացումը։ 1992 թվականին միջազգային հանրությունն արձանագրել է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ տարաձայնությունները՝ վիճարկելի ճանաչելով տվյալ տարածքը։ Նույն տարում Հայաստանը և Ադրբեջանը անդամակցեցին ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելության հարցի շուրջ գոյություն ունեցող տարաձայնությունների առկայության փաստը ընդունելու պայմանով և համաձայնությամբ, որ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը որոշվելու է ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ հովանու ներքո անցկացվելիք խորհրդաժողովում։ Երկու պետությունները պարտավորություն ստանձնեցին հիմնախնդիրը կարգավորել բացառապես խաղաղ ճանապարհով։
Նույն, 1992 թվականին ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ բոլոր անդամ-պետությունները ճանաչել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը նվիրված ԵԱՀԿ միջազգային խորհրդաժողովին Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված ներկայացուցիչների մասնակցության իրավունքը։ Հետագայում Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի կառավարությունների հետ միասին հակամարտության կողմ է ճանաչվել։
Սակայն, անդամակցելով ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ-ին, Ադրբեջանն անմիջապես խախտել է վեճերի խաղաղ կարգավորման իր միջազգային պարտավորությունը։ Պաշտոնական Բաքուն անօրինական ուժ է կիրառել ԼՂՀ վիճելի տարածքի նկատմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցով միջազգային խորհրդաժողովի անցկացումը ձախողելու նպատակով։
Մինսկի գործընթացի հենց սկզբից ՄԽ բոլոր անդամ-երկրների կողմից անտեսվել է առանցքային մի հանգամանք՝ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու պարտավորության խախտումը։ Նման մոտեցումը Ադրբեջանի մոտ հիմնախնդրի ռազմական լուծման տրամադրություններ է խթանել, իսկ բանակցային գործընթացը նրա կողմից օգտագործվել է որպես ծածկույթ ռազմական ներուժի զարգացման, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման միջազգային ջանքերին հակազդելու համար։
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, լինելով Ադրբեջանի կողմից մանրակրկիտ պլանավորված և իրագործված ռազմական ագրեսիայի զոհ, դիմում է ԵԱՀԿ-ին՝ միջազգային մանդատով ստանձնած իր պարտավորությունները արժանապատիվ կատարելու պահանջով և չտրվելու Ադրբեջանի նման պետության քմահաճույքներին, որտեղ ատելությունը և հայաատյացությունը մշակվում և կիրառվում են պետական բարձր մակարդակով։
Ադրբեջանն ի սկզբանե ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վիճելի լինելը և այդ կարգավիճակը միջազգային խորհրդաժողովում որոշելու համաձայնություն է տվել։ Հետևաբար, նրա կողմից Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հիմնախնդրի առկայության անտեսման փորձերը որևէ իրական հիմք չունեն։
ԵԱՀԿ-ն և նրա Մինսկի խումբը պարտավոր են ուշադրության կենտրոնում պահել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցը և պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի/Արցախի ժողովրդի իրավունքների ամբողջ համալիրը։ Հակամարտության գոտում ոչ մի ուժային փոխակերպում չի կարող օրինական համարվել և փոփոխել ԵԱՀԿ առաջնային գործառույթները, որ սահմանվել են 1992 թվականի մարտի 24-ին ԵԱՀԽ խորհրդի Հելսինկիի լրացուցիչ հանդիպմանը, մասնավորապես, Միջազգային խաղաղ խորհրդաժողովում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման մասով։ Տվյալ տարածքի կարգավիճակի հարցը այդպես էլ մնացել է չլուծված, ինչը պահպանում է հակամարտության արմատական պատճառը։ Մինսկի խմբի գործառույթներում ոչ մի իրավաբանական փոփոխություններ չեն կատարվել։ Ուկրաինայում պատերազմի պատճառով համատեղ աշխատելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի չկամությունը չի կարող ՄԽ գործունեության սառեցման արդարացում լինել։ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցով միջազգային խորհրդաժողովի նախապատրաստումն ու անցկացումը առաջվա պես մնում է ԵԱՀԿ խնդիրը և պահպանում է իր արդիականությունը։
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշմանը խոչընդոտելու, առավել ևս, հակամարտության կողմերի վրա ուժային ճնշումը շարունակելու դեպքում անհրաժեշտ է միջազգային քաղաքականության զինանոցից գործադրել այլ միջոցներ, այդ թվում՝ միջազգային պատժամիջոցներ։
Միջազգային կազմակերպությունը, որը պատասխանատու է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության համար, չի կարող այն անդամ-պետությունների պատանդը դառնալ, որոնք բացահայտորեն խախտում են ԵԱՀԿ-ին ստանձնած պարտավորությունները և անտեսում միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները։
Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական հասարակությունը հիշում է ԵԱՀԿ հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ միջազգային խորհրդաժողովին իր ընտրած ներկայացուցիչների մասնակցության իրավունքի մասին և Արցախի Հանրապետության, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին է հասցնում իր պահանջները, մտահոգություններն ու առաջարկությունները։
Խնդրում ենք Ձեզ համապատասխան վերաբերմունք և հարգանք դրսևորել Լեռնային Ղարաբաղին առնչվող ԵԱՀԿ որոշումների նկատմամբ և ամենամոտ ժամանակում պայմաններ ստեղծել Լեռնային Ղարաբաղի հարցով միջազգային խորհրդաժողովի անցկացման համար։ Միանգամայն ակնհայտ է, որ այժմ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հարցով միջազգային խորհրդաժովն է ի զորու ընդունել քաղաքական որոշումներ, որոնք անհրաժեշտ են տարածաշրջանում մարդու խախտված իրավունքները վերականգնելու համար։ Մենք գիտակցում ենք, որ մինչև արմունկները արյան մեջ թաթախված պետությունների ղեկավարները կխոչընդոտեն ԵԱՀԿ-ին իրագործելու սեփական որոշումները՝ դիմելով մարդու հիմնարար իրավունքները ուժի միջոցով խախտելու հանցավոր գործելակերպին, բայց միևնույն ժամանակ հավատում ենք, որ Ձեր գլխավորած միջազգային կազմակերպությունը օժտված է բավականաչափ քաղաքական կամքով հաղթահարելու այդ արգելքը։
Մեկ անգամ ևս ընդգծում ենք՝ Լեռնային Ղարաբաղը հակամարտության կարգավորման ամենաշահագրգիռ կողմն է։
Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է իր միջազգային պարտավորությունները և, օգտագործելով իր ռազմական գերազանցությունը, հասել է նաև նրան, որ Հայաստանի իշխանությունները հրաժարվել են պաշտպանել Արցախի ժողովրդի շահերը։ Այսպիսով, Արցախի ժողովրդի իրավունքների ամբողջ համալիրի, այդ թվում նաև ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանությունը միջազգային հանրության և, առաջին հերթին, ԵԱՀԿ խնդիրն է։
Հարգարժան պարոն Նախագահ, խնդրում ենք Ձեզ սույն դիմումը, որպես պաշտոնական փաստաթուղթ, տարածել ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդում»։

03-09-2024 13:16:53 | Armenia | Press release
On September 2, 2024, about 50 civil society organizations of the Republic of Artsakh sent an Appeal to the Chairperson-in-Office of the Organization for Security and Cooperation in Europe Dr. Ian BORG. The document, in particular, states:
“As you know, following the large-scale military aggression of Azerbaijan against the Nagorno-Karabakh Republic (Republic of Artsakh) and its people, from September 27, 2020 to October 4, 2023, under the threat of physical annihilation, some 150,000 ethnic Armenians were forced to leave their historical homeland, where the history of the Armenian cultural heritage counts several millennia. As a result, the entire territory of Nagorno-Karabakh has been captured by Azerbaijan, which employed coercive tactics, such as a 10-month-long complete blockade, military aggression, an ethnic cleansing and other genocidal actions.
The fact-finding mission, jointly conducted by the Freedom House, the International Partnership for Human Rights, the Democracy Development Foundation, the Helsinki Citizens’ Assembly - Vanadzor, the Protection of Rights without Borders NGO, the Law Development and Protection Foundation and the Truth Hounds, confirmed that there is sufficient evidence to conclude that the actions undertaken by the Azerbaijani authorities and its military, as well as other acts mentioned in the mission’s report, published under the title “Why Are There No Armenians in Nagorno-Karabakh?”, constitute crimes under the Rome Statute of the International Criminal Court, including Article 7 (crimes against humanity) and Article 8 (war crimes), and meet the definition of deportation or forcible transfer of population.
After committing the above-mentioned criminal acts and in order to consolidate the results, the leadership of Azerbaijan has been attempting to dissolve the OSCE Minsk Group, the only international body mandated with achieving a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. To legitimize its illegal intentions, Azerbaijan now cynically demands Armenia to jointly appeal to the OSCE requesting to liquidate the Minsk Group and the related structures. At the same time, the legitimate rights and expectations of the most interested party to the conflict - the people of Nagorno-Karabakh – are being ignored. For the fourth year, the President of Azerbaijan has been trying to convince the international community that Azerbaijan has “unilaterally resolved the Nagorno-Karabakh conflict by military-diplomatic means”, and that even a concept of Nagorno-Karabakh no longer exists.
Over the past two decades, the OSCE Minsk Group co-chair countries have repeatedly stressed the inadmissibility of the use of force as an instrument of settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Hence, to agree with false narratives and the fait accompli policy of Azerbaijani would mean to completely reject the UN Charter, the principles of the CSCE/OSCE Helsinki Final Act and to legitimize Azerbaijan’s deliberate mass violation of international conventions, genocidal actions and unlawful use of force.
The OSCE Minsk Group co-chair countries and other involved actors have also repeatedly stated that the Nagorno-Karabakh conflict remains unresolved and, therefore, the military occupation of Nagorno-Karabakh is illegal and the OSCE Minsk Group must continue to function in accordance with its mandate.
In the Appeal of the political and civil society representatives of Nagorno-Karabakh / Artsakh to the international community, dated December 9, 2023, we presented our assessment of the situation and put forward five indisputable conditions for the peaceful, safe and dignified return and life of our people in their homeland. Today, we confirm that we do not intend to compromise our principles, convictions and rights related to our own Motherland, either in the face of force, threat of destruction, or in exile, under any other physical and political circumstances.
According to OSCE decisions, the mission of the Minsk Group is to provide a framework for conflict resolution, i.e. determining the status of Nagorno-Karabakh and eliminating the basis for conflict. In 1992, the international community recorded an existing disagreement over the status of Nagorno-Karabakh, recognizing the disputed nature of the territory. Armenia and Azerbaijan then became participant-countries of the CSCE/OSCE on the condition that they recognized the fact of disagreement over the issue of Nagorno-Karabakh and agreed that the future status of Nagorno-Karabakh would be determined at a peace conference under the auspices of the CSCE/OSCE. Both states assumed an international obligation to resolve the issue exclusively by peaceful means.
Also in 1992, all CSCE/OSCE member states recognized the right of elected representatives of Nagorno-Karabakh to participate in the OSCE international conference mandated to resolve the Nagorno-Karabakh conflict. Subsequently, Nagorno-Karabakh along with Azerbaijan and Armenia, was recognized as a party to the conflict.
However, having become a member of CSCE/OSCE, Azerbaijan immediately violated its international commitment to resolve disputes peacefully. The official Baku illegally used force against Nagorno-Karabakh, a disputed territory, in order to prevent the international conference on determining the status of Nagorno-Karabakh.
From the very beginning of the Minsk process, all MG member states ignored a key circumstance – Azerbaijan's violation of its commitment to resolve the conflict exclusively by peaceful means. This approach nurtured Azerbaijan’s intention to opt for a “military solution”, while using the negotiation process to cover-up its military buildup and to offset the international efforts to determine the status of Nagorno-Karabakh.
The people of Nagorno-Karabakh, being the victims of a meticulously planned and implemented military aggression by Azerbaijan, appeal to the OSCE demanding to fulfill its obligations under its international mandate and not to placate Azerbaijan, a country where the policy of hatred and Armenophobia is cultivated and practiced at the highest state level.
Azerbaijan initially recognized the disputed status of Nagorno-Karabakh and agreed to determine this status at an international conference. Therefore, its attempts to ignore the existence of the problem of determining the Nagorno-Karabakh status have no basis.
The OSCE and its Minsk Group are obliged to continue focusing on the issue of determination of the status of Nagorno-Karabakh and to protect the entire range of rights of the people of Nagorno-Karabakh/Artsakh. Any forcible transformation in the conflict zone cannot be considered legitimate and cannot change the initial functions of the OSCE, defined on March 24, 1992 at the Helsinki Additional Meeting of the CSCE Council, in particular, to determine the status of Nagorno-Karabakh within the framework of an international peace conference. The status of this territory remains unresolved, which preserves the root cause of the conflict. No legal changes have taken place in the functions of the Minsk Group. The reluctance of the OSCE Minsk Group co-chairs to collaborate due to the war in Ukraine cannot serve as a justification for freezing the functioning of the Minsk Group. Preparing and holding the international conference on determining the status of Nagorno-Karabakh remains the task of the OSCE and continues to be relevant.
If Azerbaijan obstructs the process of determining the status of Nagorno-Karabakh and, moreover, continues to exert force on the parties to the conflict, it is then necessary to apply other measures from the arsenal of international politics, including international sanctions.
The international organization responsible for the collective security and cooperation in Europe cannot be held hostage by participating states which openly violate their commitments to the OSCE and which ignore the basic principles of international law.
The civil society of Nagorno-Karabakh is well aware of the right of its elected representatives to participate in the international conference on Nagorno-Karabakh under the auspices of the OSCE and, hence, also conveys its demands, concerns and proposals to the authorities of the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia.
Mr Chairperson-in-Office,
We are asking you to display a responsible attitude and respect to the OSCE decisions on Nagorno-Karabakh and to create conditions for holding a conference on Nagorno-Karabakh in the nearest future. It is absolutely clear that now only an international conference on Nagorno-Karabakh can make the political decisions necessary to restore the violated human rights in this region. We understand that the heads of states, whose hands are covered in blood up to their elbows, will hinder the OSCE from implementing its own decisions, true to their criminal practice of forcible denial of the fundamental human rights, but - at the same time - we believe that this international organization headed by you has sufficient political will to overcome this obstacle.
We emphasize once again: Nagorno-Karabakh is the most interested party in the conflict settlement process. Azerbaijan grossly violated its international obligations and, using its military advantage, was also able to achieve the refusal of the Armenian authorities to defend the interests of the people of Nagorno-Karabakh. Thus, the protection of the entire spectrum of rights of the people of Nagorno-Karabakh, including the right to self-determination, is the task of the international community, the OSCE primarily.
On behalf of tens of thousands of our compatriots, whose fundamental rights continue to be grossly violated but whose hopes are now pinned on the international community, we are kindly asking you to heed to these calls.