Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական հասարակության շուրջ 50 կազմակերպություններ դիմում են հղել Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Գործող նախագահ Յան ԲՈՐԳ-ին
03-09-2024 13:16:53 | Հայաստան | Մամլո հաղորդագրություն
2024 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական հասարակության շուրջ 50 կազմակերպություններ դիմում են հղել Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Գործող նախագահ Յան ԲՈՐԳ-ին։ Փաստաթղթում, մասնավորապես, ասվում է.
«Ինչպես Ձեզ հայտնի է, Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և իր ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ը 150 հազար հայ ֆիզիկական բնաջնջման սպառնալիքի տակ ստիպված է եղել թողնել իր պատմական հայրենիքը, որտեղ հայկական մշակութային ժառանգությունը հազարամյակների պատմություն ունի։ Ներկայումս Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ տարածքը Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի, 10-ամսյա ամբողջական շրջափակման, էթնիկ զտման և այլ ցեղասպան գործողությունների արդյունքում բռնազավթված է։
Freedom House, International Partnership for Human Rights, Democracy Development Foundation, Helsinki Citizens’ Assembly - Vanadzor, Protection of Rights without Borders NGO, Law Development and Protection Foundation и Truth Hounds կազմակերպությունների փաստահավաք առաքելությունը հաստատել է, որ բավականաչափ ապացույցներ կան եզրահանգելու, որ ադրբեջանական իշխանությունների և զինվորականների գործողությունները, ինչպես նաև այլ արարքները, որոնք արձանագրվել են Առաքելության զեկույցում և հրապարակվել «Ինչու՞ հայեր չկան Լեռնային Ղարաբաղում» վերնագրով, հանցագործություններ են համարվում Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի համաձայն, ներառյալ հոդված 7-ը/հանցագործություններ մարդկության դեմ/ և հոդված 8-ը/ռազմական հանցագործություններ/ և համապատասխանում են բնակչության արտաքսման և բռնի տեղահանման բնորոշմանը։
Վերոհիշյալ հանցավոր գործողությունների իրագործումից հետո և ձեռք բերված արդյունքները ամրագրելու նպատակով Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի դադարեցնում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման միակ, միջազգային մանդատով օժտված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման փորձերը։ Իր անօրեն մտադրություններին օրինականություն հաղորդելու համար ադրբեջանական կողմը ցինիկաբար Հայաստանից պահանջում է համատեղ դիմել ԵԱՀԿ՝ Մինսկի խումբը և դրան հարակից կազմակերպության մյուս կառույցները լուծարելու խնդրանքով։ Միաժամանակ անտեսվում են հակամարտության ամենաշահագրգիռ կողմի՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի օրինական իրավունքները։
Ադրբեջանի նախագահը արդեն չորրորդ տարին է ինչ փորձում է միջազգային հանրությանը համոզել, որ Ադրբեջանը միակողմանի կարգով «ռազմական-դիվանագիտական» ճանապարհով լուծել է ղարաբաղյան հակամարտությունը, և այնպիսի հասկացություն, ինչպիսին Լեռնային Ղարաբաղն է, այլևս գոյություն չունի։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրները երկու տասնամյակների ընթացքում մեկ անգամ չեն հրապարակայնորեն նշել ուժի կիրառումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ որպես գործիք օգտագործելու անթույլատրելիության մասին։
Համաձայնվել ադրբեջանական կողմի կեղծ նարատիվներին և կատարված փաստը (fait accompli) օրինականցնելու քաղաքանակությանը, նշանակում է ամբողջովին հրաժարվել ՄԱԿ-ի կանոնադրությունից, ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքներից և օրինականացնել միջազգային կոնվենցիաների կանխամտածված զանգվածային խախտումները, Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները և ուժի ոչ օրինական կիրառումը։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրները և մյուս ներգրավված դերակատարները բազմիցս հայտարարել են, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը մնում է չկարգավորված, հետևաբար, Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական բռնազավթումը անօրինական է, և ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը իր մանդատին համաձայն պետք է շարունակի գործունեությունը։
Միջազգային հանրությանն ուղղված Արցախի Հանրապետության քաղաքական և քաղաքացիական ուժերի 2023 թվականի դեկտեմբերի 9-ի դիմումի մեջ գնահատական է տրվել ստեղծված իրավիճակին և նշվել են հինգ անվիճարկելի պայմաններ՝ իր Հայրենիք մեր ժողովրդի խաղաղ, անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի համար։ Վերահաստատում ենք, որ մենք մտադիր չենք հրաժարվել մեր սկզբունքներից, համոզմունքներից և սեփական Հայրենիքի նկատմամբ մեր իրավունքներից ոչ ուժի, ոչ բնաջնջվելու սպառնալիքի դեմ, ոչ աքսորի մեջ, ոչ որևէ այլ ֆիզիկական և քաղաքական հանգամանքներում։
ԵԱՀԿ ընդունած որոշումների համաձայն Մինսկի խմբի առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշումն է և կոնֆլիկտային հարաբերությունների հիմքերի վերացումը։ 1992 թվականին միջազգային հանրությունն արձանագրել է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ տարաձայնությունները՝ վիճարկելի ճանաչելով տվյալ տարածքը։ Նույն տարում Հայաստանը և Ադրբեջանը անդամակցեցին ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելության հարցի շուրջ գոյություն ունեցող տարաձայնությունների առկայության փաստը ընդունելու պայմանով և համաձայնությամբ, որ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը որոշվելու է ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ հովանու ներքո անցկացվելիք խորհրդաժողովում։ Երկու պետությունները պարտավորություն ստանձնեցին հիմնախնդիրը կարգավորել բացառապես խաղաղ ճանապարհով։
Նույն, 1992 թվականին ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ բոլոր անդամ-պետությունները ճանաչել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը նվիրված ԵԱՀԿ միջազգային խորհրդաժողովին Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված ներկայացուցիչների մասնակցության իրավունքը։ Հետագայում Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի կառավարությունների հետ միասին հակամարտության կողմ է ճանաչվել։
Սակայն, անդամակցելով ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ-ին, Ադրբեջանն անմիջապես խախտել է վեճերի խաղաղ կարգավորման իր միջազգային պարտավորությունը։ Պաշտոնական Բաքուն անօրինական ուժ է կիրառել ԼՂՀ վիճելի տարածքի նկատմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցով միջազգային խորհրդաժողովի անցկացումը ձախողելու նպատակով։
Մինսկի գործընթացի հենց սկզբից ՄԽ բոլոր անդամ-երկրների կողմից անտեսվել է առանցքային մի հանգամանք՝ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու պարտավորության խախտումը։ Նման մոտեցումը Ադրբեջանի մոտ հիմնախնդրի ռազմական լուծման տրամադրություններ է խթանել, իսկ բանակցային գործընթացը նրա կողմից օգտագործվել է որպես ծածկույթ ռազմական ներուժի զարգացման, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման միջազգային ջանքերին հակազդելու համար։
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, լինելով Ադրբեջանի կողմից մանրակրկիտ պլանավորված և իրագործված ռազմական ագրեսիայի զոհ, դիմում է ԵԱՀԿ-ին՝ միջազգային մանդատով ստանձնած իր պարտավորությունները արժանապատիվ կատարելու պահանջով և չտրվելու Ադրբեջանի նման պետության քմահաճույքներին, որտեղ ատելությունը և հայաատյացությունը մշակվում և կիրառվում են պետական բարձր մակարդակով։
Ադրբեջանն ի սկզբանե ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վիճելի լինելը և այդ կարգավիճակը միջազգային խորհրդաժողովում որոշելու համաձայնություն է տվել։ Հետևաբար, նրա կողմից Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հիմնախնդրի առկայության անտեսման փորձերը որևէ իրական հիմք չունեն։
ԵԱՀԿ-ն և նրա Մինսկի խումբը պարտավոր են ուշադրության կենտրոնում պահել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցը և պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի/Արցախի ժողովրդի իրավունքների ամբողջ համալիրը։ Հակամարտության գոտում ոչ մի ուժային փոխակերպում չի կարող օրինական համարվել և փոփոխել ԵԱՀԿ առաջնային գործառույթները, որ սահմանվել են 1992 թվականի մարտի 24-ին ԵԱՀԽ խորհրդի Հելսինկիի լրացուցիչ հանդիպմանը, մասնավորապես, Միջազգային խաղաղ խորհրդաժողովում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման մասով։ Տվյալ տարածքի կարգավիճակի հարցը այդպես էլ մնացել է չլուծված, ինչը պահպանում է հակամարտության արմատական պատճառը։ Մինսկի խմբի գործառույթներում ոչ մի իրավաբանական փոփոխություններ չեն կատարվել։ Ուկրաինայում պատերազմի պատճառով համատեղ աշխատելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի չկամությունը չի կարող ՄԽ գործունեության սառեցման արդարացում լինել։ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցով միջազգային խորհրդաժողովի նախապատրաստումն ու անցկացումը առաջվա պես մնում է ԵԱՀԿ խնդիրը և պահպանում է իր արդիականությունը։
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշմանը խոչընդոտելու, առավել ևս, հակամարտության կողմերի վրա ուժային ճնշումը շարունակելու դեպքում անհրաժեշտ է միջազգային քաղաքականության զինանոցից գործադրել այլ միջոցներ, այդ թվում՝ միջազգային պատժամիջոցներ։
Միջազգային կազմակերպությունը, որը պատասխանատու է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության համար, չի կարող այն անդամ-պետությունների պատանդը դառնալ, որոնք բացահայտորեն խախտում են ԵԱՀԿ-ին ստանձնած պարտավորությունները և անտեսում միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները։
Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական հասարակությունը հիշում է ԵԱՀԿ հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ միջազգային խորհրդաժողովին իր ընտրած ներկայացուցիչների մասնակցության իրավունքի մասին և Արցախի Հանրապետության, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին է հասցնում իր պահանջները, մտահոգություններն ու առաջարկությունները։
Խնդրում ենք Ձեզ համապատասխան վերաբերմունք և հարգանք դրսևորել Լեռնային Ղարաբաղին առնչվող ԵԱՀԿ որոշումների նկատմամբ և ամենամոտ ժամանակում պայմաններ ստեղծել Լեռնային Ղարաբաղի հարցով միջազգային խորհրդաժողովի անցկացման համար։ Միանգամայն ակնհայտ է, որ այժմ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հարցով միջազգային խորհրդաժովն է ի զորու ընդունել քաղաքական որոշումներ, որոնք անհրաժեշտ են տարածաշրջանում մարդու խախտված իրավունքները վերականգնելու համար։ Մենք գիտակցում ենք, որ մինչև արմունկները արյան մեջ թաթախված պետությունների ղեկավարները կխոչընդոտեն ԵԱՀԿ-ին իրագործելու սեփական որոշումները՝ դիմելով մարդու հիմնարար իրավունքները ուժի միջոցով խախտելու հանցավոր գործելակերպին, բայց միևնույն ժամանակ հավատում ենք, որ Ձեր գլխավորած միջազգային կազմակերպությունը օժտված է բավականաչափ քաղաքական կամքով հաղթահարելու այդ արգելքը։
Մեկ անգամ ևս ընդգծում ենք՝ Լեռնային Ղարաբաղը հակամարտության կարգավորման ամենաշահագրգիռ կողմն է։
Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է իր միջազգային պարտավորությունները և, օգտագործելով իր ռազմական գերազանցությունը, հասել է նաև նրան, որ Հայաստանի իշխանությունները հրաժարվել են պաշտպանել Արցախի ժողովրդի շահերը։ Այսպիսով, Արցախի ժողովրդի իրավունքների ամբողջ համալիրի, այդ թվում նաև ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանությունը միջազգային հանրության և, առաջին հերթին, ԵԱՀԿ խնդիրն է։
Հարգարժան պարոն Նախագահ, խնդրում ենք Ձեզ սույն դիմումը, որպես պաշտոնական փաստաթուղթ, տարածել ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդում»։

03-09-2024 13:16:53 | Армения | Пресс-релизы
2 сентября 2024 года около 50-и организаций гражданского общества Республик Арцах направили Обращение к Действующему председателю Организации по Безопасности и Сотрудничеству в Европе Яну БОРГУ. В документе, в частности, говорится:
«Как вам известно, в результате широкомасштабной военной агрессии Азербайджана против народа Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) с 27 сентября 2020 года по 4 октября 2023 года 150 тысяч армян под угрозой физического уничтожения были вынуждены покинуть свою историческую родину, где история армянского культурного наследия насчитывает несколько тысячелетий. В настоящее время вся территория Нагорного Карабаха в результате вооруженной агрессии Азербайджана, 10-месячной тотальной блокады, этнической чистки и других геноцидальных действий захвачена.
Миссия по установлению фактов, осуществлённая организациями Freedom House, International Partnership for Human Rights, Democracy Development Foundation, Helsinki Citizens’ Assembly - Vanadzor, Protection of Rights without Borders NGO, Law Development and Protection Foundation и Truth Hounds, подтвердила, что имеются достаточные доказательства заключить, что действия, совершённые азербайджанскими властями и военными, а также другие деяния, упомянутые в докладе Миссии, опубликованном под названием «Почему нет армян в Нагорном Карабахе?», являются преступлениями в соответствии с Римским статутом Международного уголовного суда, включая статью 7 (преступления против человечности) и статью 8 (военные преступления), и соответствуют определению депортации или насильственного перемещения населения.
После совершения вышеназванных преступных действий и с целью закрепления достигнутых результатов руководство Азербайджана не оставляет попыток расформирования Минской группы ОБСЕ – единственной структуры, обладающей международным мандатом по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Для придания легитимности своим незаконным умыслам азербайджанская сторона цинично требует от Армении совместно обратиться к ОБСЕ с просьбой о ликвидации Минской группы и связанных с ней структур Организации. В то же время игнорируются легитимные права и ожидания наиболее заинтересованной стороны конфликта - народа Нагорного Карабаха. Президент Азербайджана уже четвертый год пытается убедить международное сообщество, что Азербайджан в одностороннем порядке разрешил нагорно–карабахский конфликт “военно-дипломатическим” путем, и такого понятия, как Нагорный Карабах, больше не существует.
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ на протяжении двух десятилетий не раз публично подчеркивали недопустимость применения силы в качестве инструмента в нагорно-карабахском урегулировании. Согласиться с лживыми нарративами и политикой легитимации свершившегося факта (fait accompli) азербайджанской стороны, значит полностью отказаться от Устава ООН, принципов Хельсинкского Заключительного Акта СБСЕ/ОБСЕ и узаконить преднамеренное массовое нарушение международных конвенций, геноцидальные действия и неправомерное применение силы со стороны Азербайджана.
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ и другие вовлеченные акторы неоднократно заявляли, что нагорно-карабахский конфликт остается неурегулированным и, следовательно, военная оккупация Нагорного Карабаха является незаконной и Минская группа ОБСЕ должна продолжать деятельность согласно своему мандату.
В Обращении политических и гражданских сил Республики Арцах к международному сообществу от 9 декабря 2023 года нами была дана оценка сложившейся ситуации и отмечены пять неоспоримых условий для мирного, безопасного и достойного возвращения и жизни нашего народа на своей Родине. Подтверждаем, что мы не намерены поступаться своими принципами, убеждениями и нашими правами по отношению к собственной Родине ни перед лицом силы, ни перед угрозой уничтожения, ни в изгнании, ни при каких-либо других физических и политических обстоятельствах.
В соответствии с принятыми ОБСЕ решениями миссией Минской группы является определение статуса Нагорного Карабаха и ликвидация основы конфликтных отношений. В 1992 году международное сообщество зафиксировало факт наличия разногласий по статусу Нагорного Карабаха, признав спорность данной территории. Армения и Азербайджан тогда стали странами-участницами СБСЕ/ОБСЕ на условиях признания ими факта существования разногласий по вопросу принадлежности Нагорного Карабаха и согласия на то, что будущий статус Нагорного Карабаха будет определен на мирной конференции под эгидой СБСЕ/ОБСЕ. Оба государства взяли на себя международное обязательство решать вопрос исключительно мирным путем.
В том же 1992 году все государства-члены СБСЕ/ОБСЕ признали право избранных представителей Нагорного Карабаха участвовать в международной конференции ОБСЕ, уполномоченной урегулировать нагорно-карабахский конфликт. В дальнейшем руководство Нагорного Карабаха, наряду с правительствами Азербайджана и Армении, было признано в качестве стороны конфликта.
Однако, став участником СБСЕ/ОБСЕ, Азербайджан сразу же нарушил свое международное обязательство по мирному разрешению споров. Официальный Баку незаконно применил силу по отношению к НКР как к спорной территории с целью недопущения проведения международной конференции по определению статуса Нагорного Карабаха.
С самого начала Минского процесса всеми странами-членами МГ было проигнорировано ключевое обстоятельство – нарушение обязательства решить конфликт исключительно мирным путем. Такой подход стимулировал у Азербайджана настрой на военное решение проблемы, а переговорный процесс использовался им в качестве прикрытия для наращивания военного потенциала, а также механизма противодействия международным усилиям по определению статуса Нагорного Карабаха.
Народ Нагорного Карабаха, будучи жертвой скрупулезно спланированной и осуществленной военной агрессии Азербайджана, обращается к ОБСЕ с требованием достойно выполнять свои обязательства согласно полученному международному мандату и не потакать капризам Азербайджана - государства, где политика ненависти и армянофобии культивируется и практикуется на высшем государственном уровне.
Азербайджан изначально признал спорность статуса Нагорного Карабаха и дал согласие на определение этого статуса на международной конференции. Следовательно, любые его попытки игнорировать наличие проблемы определения статуса Нагорного Карабаха не имеют под собой никакой основы.
ОБСЕ и ее Минская группа обязаны продолжать держать в центре внимания вопрос определения статуса Нагорного Карабаха и защищать весь комплекс прав народа Нагорного Карабаха /Арцаха. Никакие силовые трансформации в зоне конфликта не могут считаться легитимными и изменить первичные функции ОБСЕ, определенные 24 марта 1992 года на Хельсинкской дополнительной встрече Совета СБСЕ, в частности, по определению статуса Нагорного Карабаха в рамках международной мирной конференции. Вопрос статуса данной территории так и остался нерешенным, что сохраняет первопричину конфликта. Никаких юридических изменений в функциях Минской группы не произошло. Нежелание сопредседателей Минской группы ОБСЕ проводить совместную работу из-за войны в Украине не может служить оправданием для заморозки функционирования Минской Группы. Подготовка и проведение международной конференции по определению статуса Нагорного Карабаха по-прежнему остается задачей ОБСЕ и сохраняет свою актуальность.
В случае препятствования Азербайджаном определению статуса Нагорного Карабаха и, более того, продолжения силового давления на стороны конфликта необходимо применить иные меры из арсенала международной политики, в том числе международные санкции.
Международная организация, ответственная за коллективную безопасность и сотрудничество в Европе, не может быть заложником государств-участников, которые открыто нарушают свои обязательства перед ОБСЕ и игнорируют базовые принципы международного права.
Гражданское общество Нагорного Карабаха помнит о праве его избранных представителей участвовать в международной конференции по Нагорному Карабаху под эгидой ОБСЕ и доводит до властей Республики Арцах, а также Республики Армения свои требования, озабоченности и предложения.
Просим Вас проявить ответственное отношение и уважение к решениям ОБСЕ по Нагорному Карабаху и в самое ближайшее время создать условия для проведения конференции по Нагорному Карабаху. Совершенно очевидно, что сейчас только международная конференция по Нагорному Карабаху может принять политические решения, необходимые для восстановления нарушенных прав человека в этом регионе. Мы понимаем, что руководители государств, чьи руки по локоть в крови, будут препятствовать реализации ОБСЕ своих собственных решений, ссылаясь на свою преступную практику силой отвергать фундаментальные права человека, но в то же время верим, что возглавляемая Вами международная организация обладает достаточной политической волей для преодоления этой преграды.
Вновь подчеркиваем: Нагорный Карабах - самая заинтересованная сторона в процессе урегулирования конфликта. Азербайджан грубо нарушил свои международные обязательства и, используя военное преимущество, также добился отказа властей Армении от отстаивания интересов народа Арцаха. Таким образом, защита всего комплекса прав народа Арцаха, в том числе права на самоопределение, является задачей международного сообщества, и, в первую очередь, ОБСЕ.
Просим Вас, уважаемый господин Председатель, распространить данное Обращение в качестве официального документа Постоянного Совета ОБСЕ».