07-09-2024 11:00:14 | Հայաստան | Քաղաքական
2024 թվականի օգոստոսի 31-ին կայացած իր վերջին ասուլիսում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, թե ինչու պետք է հնարավորինս շուտ հրաժարական տա։
Քանի որ ո՛չ Փաշինյանը, ո՛չ նրա խորհրդականներն ու նրա նշանակած պաշտոնյաները չգիտեն, թե ինչ են անում, ես պարտավոր եմ կամավոր մի քանի խորհուրդներ ու առաջարկություններ անել, մի բան, որ արել եմ 30 տարվա ընթացքում Հայաստանի բոլոր նախկին և ներկայիս ղեկավարներին:
Թեև ողջունելի է, որ Փաշինյանը ցանկանում է հանդիպել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ և պատասխանել նրանց հարցերին, սակայն նրա մամուլի ասուլիսները չպետք է տևեն մեկ ժամից ավելի, որպեսզի նվազեցնեն նրա հակասական հայտարարությունների քանակը և քողարկեն նրա անկարողությունը։ Նախորդ ասուլիսների ժամանակ նա խոսել է չորս կամ հինգ ժամ՝ այդպիսով կրկնօրինակելով նախկին խորհրդային և ներկայիս ռուս ղեկավարների գործելակերպը, որոնց հանդիպումները լրատվամիջոցների հետ տևել են հավերժ։ Բարեբախտաբար, այս անգամ Փաշինյանի մամուլի ասուլիսը տևեց ընդամենը 2 ժամ 17 րոպե։ Պատասխանելով այդքան հարցերի՝ Փաշինյանն ավելի շատ առիթ տվեց իր ընդդիմախոսներին՝ իր պատասխանները քննադատելու համար։
Առաջին հարցը, որին կցանկանայի անդրադառնալ, Փաշինյանի պատասխանն է այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանը պետք է մասնակցի նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք ՄԱԿ-ի բնապահպանական միջազգային համաժողովին։ Հուլիսին այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանը կմասնակցի ՄԱԿ-ի համաժողովին (COP29), կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը խոստացավ, որ Փաշինյանը կպատասխանի Ադրբեջանի հրավերին օգոստոսին կայանալիք իր մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Սակայն օգոստոսի 31-ին իր որոշման մասին հարցին նա անփութորեն պատասխանեց, որ որոշում չի կայացրել, և որ հետագայում կտեղեկացնի բոլորին։ Եթե նա հիմա հիմնավոր պատճառ ունի չկողմնորոշվելու համար, ապա ինչո՞ւ էր կառավարությունը հուլիսին խոստացել, որ օգոստոսին նա կհայտարարի որոշման մասին։
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանի կառավարությունը որևէ ջանք գործադրում է հայ ռազմագերիների և քաղաքական պատանդների ազատ արձակման համար, Փաշինյանը, ինչպես միշտ, մեղադրեց բոլորին, բացի իրենից։ Նա մոռացել է, որ 2020 թվականի պատերազմից անմիջապես հետո նա էր, ով անմտորեն ազատ արձակեց բոլոր ադրբեջանցի ռազմագերիներին՝ հայ գերիներից մի քանիսի դիմաց։ Նա պետք է ազատ արձակեր ԲՈԼՈՐ ադրբեջանցի գերիներին միայն ԲՈԼՈՐ հայ գերիներին ազատելու դիմաց։ Փաշինյանը ևս մեկ կոպիտ սխալ թույլ տվեց, երբ համաձայնեց վերացնել Հայաստանի վետոն՝ թույլ տալով Բաքվին, որ կարողանա հյուրընկալել նոյեմբերին կայանալիք միջազգային հեղինակավոր համաժողովը։ Նախագահ Իլհամ Ալիևն այնքան մոլեռանդությամբ էր համակված այս համաժողովի անցկացմամբ, որ կհամաձայներ ազատ արձակել ոչ միայն որոշ, այլ բոլոր հայ բանտարկյալներին և նույնիսկ ազատել Հայաստանի Հանրապետության՝ 2021 և 2022 թվականներին գրավված շրջանները:
Այնուհետև Փաշինյանը բացահայտեց, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության են եկել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի 17 հոդվածներից 13-ի շուրջ։ Ուստի Փաշինյանը երկու երկրներին առաջարկեց ստորագրել փաստաթուղթը՝ համաձայնեցված 13 կետերի հիման վրա՝ մնացած չորս կետերը թողնելով ապագայի համար։ Սակայն Փաշինյանը կարծես թե չի հասկանում, որ Ալիևը զրոյական շահագրգռվածություն ունի Հայաստանի հետ խաղաղություն հաստատելու հարցում։ Նրա ուզածը Հայաստանի մի կտորն է, իրականում ամբողջ Հայաստանը, ինչպես բազմիցս նա սպառնացել է։
Նախևառաջ, Փաշինյանի մշտական խաղաղության խնդրանքը չի հանգեցնի խաղաղության այն պարզ պատճառով, որ Ադրբեջանը շահագրգռված չէ խաղաղությամբ։ «Տանգոն երկուսով են պարում»: Միակակողմանի խաղաղություն գոյություն չունի:
Երկրորդ, հուսահատորեն խաղաղություն մուրալով, Փաշինյանը պարզապես խրախուսում է Ալիևին ավելի ու ավելի շատ զիջումներ կորզել Հայաստանից:
Երրորդ, «խաղաղության պայմանագրի» ստորագրումը չի խանգարի Ալիևին պատերազմ հռչակել Հայաստանի դեմ։
«Խաղաղության պայմանագիրը» չի երաշխավորի խաղաղություն։ Ալիևի համար «խաղաղության պայմանագիրը» ընդամենը թղթի մի կտոր է։
Փաշինյանը պարծեցավ, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջև անցած ուրբաթ սահմանների սահմանազատման վերաբերյալ ստորագրված համաձայնագիրը առաջին իրավական փաստաթուղթն է, որը ստորագրվել է երկու երկրների միջև, չնայած այն պետք է դեռ վավերացվի: Նա, երևի, մոռացել է, որ դեռևս 1994 թվականին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի կառավարությունները հրադադարի պայմանագիր են ստորագրել։ Նա նաև մոռացել է, որ ինքը Պուտինի և Ալիևի հետ նմանատիպ պայմանագիր է ստորագրել 2020 թվականի պատերազմի ավարտին։
Թերևս Փաշինյանի մամուլի ասուլիսի ամենագռեհիկ հատվածն այն էր, երբ նա որոշեց անհարկի կասկածներ առաջացնել Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ, որը 2023 թվականի սեպտեմբերից որպես պատանդ պահվում է Բաքվի բանտում։ Փաշինյանը, հայ ռազմագերիների և պատանդների ազատ արձակման համար իր գոյություն չունեցող ջանքերի վրա կենտրոնանալու փոխարեն, նվաստացրեց Վարդանյանին՝ ասելով. «Իսկ ինչ տեղի ունեցավ, ինչպե՞ս ստացվեց, որ Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվեց Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիությունից, ո՞վ նրան խորհուրդ տվեց կամ հանձնարարեց անել այդ քայլը: Ո՞վ նրան այդ իմաստով ուղարկեց, գործուղեց Հայաստանի Հանրապետություն, ո՞վ նրան գործուղեց Լեռնային Ղարաբաղ, ի՞նչ նպատակով, ինչ երաշխիքներով, ի՞նչ հավաստիացումներով, ի՞նչ խոստումներով։ Եվ ո՞վ վերջում ասաց՝ դե, գիտե՞ք ինչ, մենք այնքան էլ լավ չենք ճանաչում՝ ինքն ով է, որովհետև ինքը, ոնց որ, այլ երկրի քաղաքացի է»:
Այնուհետեւ Փաշինյանը հարցն ուղղած լրագրողին ասաց. «Այս հարցերին մենք ուզո՞ւմ ենք պատասխան ունենալ, թե՞ չենք ուզում Դուք ինքներդ նշեցիք, և ես արձագանքում եմ դրան։ Եվ ես ուզում եմ ասել և խոստովանել, որ դա իրոք խնդիր է, դա լուրջ խնդիր է, որով մենք պետք է զբաղվենք և որով մենք զբաղվում ենք։ Ես հիմա չեմ ուզում այլ՝ լրացուցիչ բարդությունների մասին խոսել և մանրամասներ հայտնել, բայց ուզում եմ ասել նաև, որ խաղաղության օրակարգի հաջող իրականացումը նաև այդ հարցի համար է կարևոր: Ընդ որում՝ պարտադիր չէ հաջող վերջնակետը․․․․»: Փոխարենը օգնելու ազատել Վարդանյանին՝ Փաշինյանն ավելի բարդացրեց նրա ազատ արձակումը։
Փաշինյանն իր մամուլի ասուլիսի ժամանակ բազմաթիվ այլ սխալներ թույլ տվեց, բայց դրանց անդրադառնալու համար պետք է մի ամբողջ գիրք գրել։

• 07-09-2024 11:00:14   | Armenia  |  Politics
Since neither Pashinyan nor his advisors and appointees know what they are doing, I am obliged to volunteer some advice and suggestions, something I have done for 30 years with all previous and current leaders of Armenia.
While it is commendable that Pashinyan wants to meet with the media and answer questions, his press conferences should not be longer than one hour, to lessen the number of his contradictory statements and to conceal his incompetence. During past press conferences, he had spoken for four or five hours, thus copying the practice of past Soviet and current Russian leaders whose meetings with the media lasted forever. Fortunately, this time, Pashinyan’s press conference lasted only 2 hours and 17 minutes. By answering so many questions, Pashinyan provided more ammunition to his opponents to criticize his answers.
The first issue that I would like to cover is Pashinyan’s reply to a question on whether Armenia should attend the International Environmental UN Conference to be held in Baku in November. In July, when asked if Armenia will participate in the UN Conference (COP29), the Government Information and Public Relations Department promised that Pashinyan will respond to Azerbaijan’s invitation during his press conference in August. However, on August 31, when asked about his decision, he nonchalantly said, he had not made a decision and that he will let everyone know at a later date. If he has a good reason for not deciding now, why did the government promise in July that he will announce the decision in August?
In reply to a question about whether the Armenian government is making any efforts to gain the release of the Armenian prisoners of war and political hostages, Pashinyan as usual blamed everyone else except himself. He forgot that immediately after the 2020 War, he is the one who foolishly released all Azeri prisoners of war in return for some of the Armenian prisoners. He should have freed ALL Azeri prisoners only in exchange for the release of ALL Armenian prisoners. Pashinyan made another major blunder when he agreed to lift Armenia’s veto, allowing Baku to host the highly prestigious international conference in November. Pres. Ilham Aliyev was so desperate to host this conference that he would have agreed to release, not just some, but all of the Armenian prisoners and even vacate the regions of the Republic of Armenia occupied since 2021 and 2022.
Pashinyan next disclosed that Armenia and Azerbaijan have agreed on 13 out of the 17 articles in the draft of the peace agreement.
Therefore, Pashinyan suggested that the two countries sign the document on the basis of the agreed 13 points, leaving the remaining four points for the future. However, Pashinyan does not seem to understand that Aliyev has zero interest in seeking peace with Armenia. What he wants is a piece of Armenia, in fact all of Armenia, as he has repeatedly threatened.
First of all, Pashinyan constantly asking for peace will not lead to peace for the simple reason that Azerbaijan is not interested in peace. It takes two to tango. There is no such thing as a one-sided peace.
Secondly, by desperately begging for peace, Pashinyan is simply encouraging Aliyev to demand more and more concessions from Armenia.
Thirdly, the signing of a “peace treaty” will not prevent Aliyev from waging war on Armenia. The “peace treaty” will not guarantee peace. For Aliyev, the “peace treaty” is just a piece of paper.
Pashinyan boasted that the agreement signed by Armenia and Azerbaijan last Friday to demarcate the borders was the first legal document signed between the two countries, even though it has yet to be ratified. He must have forgotten that back in 1994, the governments of Armenia, Azerbaijan and Nagorno Karabagh signed a ceasefire agreement. He also forgot that he himself signed a similar agreement at the end of the 2020 War with Putin and Aliyev.
Perhaps the ugliest part of Pashinyan’s press conference was when he decided to raise unnecessary suspicions about Ruben Vardanyan, the former State Minister of Artsakh, who has been held in a Baku jail as a hostage since Sept. 2023. Instead of focusing on his non-existent efforts to gain the release of the Armenian prisoners of war and hostages, Pashinyan disparaged Vardanyan by saying: “What happened? How come Ruben Vardanyan gave up his Russian citizenship? Who advised him or recommended to him to take that step? Who sent him in that sense to the Republic of Armenia? Who sent him to Nagorno Karabagh? For what purpose, what guarantees, what assurances, what promises?” And who at the end said, ‘you know we do not really know who he is, since he is a citizen of another country?’” Pashinyan then told the reporter who asked the question: “Do you want that we have answers to these questions or not? You yourself mentioned it and I am reacting to it. And I would like to say and confess that it is a real problem, it is a serious problem with which we need to occupy ourselves and we are occupying ourselves with. I don’t want now to talk about other additional complexities and reveal details. But, I also want to say that the successful realization of the peace agenda is for that issue as well for which it is not mandatory to have a successful endpoint….” Rather than helping to free Vardanyan, Pashinyan made his release even more complicated.