• 16-09-2024 12:20:25   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Երկրները պետք է տարբեր գործիքներ ունենան իրենց զինանոցում՝ իրենց թշնամիներին հակազդելու կամ թուլացնելու համար:
Ամենահայտնի միջոցը ուժի կիրառումն է։ Սակայն Հայաստանն չի կարող դա հաջողությամբ անել իր թույլ զինված ուժերի պատճառով:
Մեկ այլ հնարավոր գործիք է թշնամի պետությունների ապակայունացումը՝ ներքին խռովություններ ստեղծելով և նրանց ճնշված փոքրամասնություններին հրահրելով:
Երրորդ գործիքը թշնամական ազգի և նրա դաշնակիցների միջև պառակտում առաջացնելն է՝ օգտագործելով «բաժանիր և տիրիր» հայտնի մեթոդը: Հայաստանը շրջապատված է երկու թշնամական հարևաններով՝ Ադրբեջան և Թուրքիա, որոնք իրենց անվանում են «մեկ ազգ, երկու պետություն»: Հետևաբար, Հայաստանը պետք է փորձի սեպ խրել նրանց միջև՝ խորացնելով նրանց տարաձայնությունները, երբ առաջանան նման հնարավորություններ։
Վերջին 30 տարիների ընթացքում առնվազն երեք անգամ Հայաստանի երկու թշնամիները հակասության մեջ են եղել միմյանց հետ։
Առաջին հնարավորությունը եղել է 1995 թվականի մարտին, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը,  Թուրքիայի որոշ խմբակցությունների աջակցությամբ, փորձեցին պետական հեղաշրջում իրականացնել նախագահ Հեյդար Ալիևի դեմ: Նրանք ցանկանում էին իշխանության վերադարձնել նախկին նախագահ Աբուլֆազ Էլչիբեյին, որին Ալիևը տապալել էր 1993 թվականին:
Թուրքիայի վարչապետ Թանսու Չիլլերը, որի գլխավոր օգնականները ներգրավված էին հեղաշրջման մեջ, կանաչ լույս վառեց նախագահ Ալիևից ազատվելու համար։ Հեղաշրջումը խափանվեց, երբ Թուրքիայի նախագահ Սուլեյման Դեմիրելը տեղեկացավ դավադրության մասին և զգուշացրեց նախագահ Ալիևին։ Ըստ Վիքիպեդիայի՝ հեղաշրջման փորձը «հրահրեց դիվանագիտական ճգնաժամ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև»։
Սա բաց թողնված հնարավորություն էր Հայաստանի կառավարության համար 1995 թվականին՝ օգտվելու հեղաշրջման փորձից և դրա հետևանքով Ադրբեջանում ստեղծված քաոսից՝ երկու թշնամիներին միմյանցից ավելի հեռացնելու համար՝ հրապարակայնացնելով և շեշտադրելով պառակտումը:
Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև երկրորդ ճգնաժամը տեղի ունեցավ 2009 թվականին՝ հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման ժամանակ, որոնք նախատեսում էին երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորում, այդ թվում՝ պաշտոնական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում, հայ-թուրքական սահմանի բացում և Հայոց ցեղասպանության հարցն ուսումնասիրող համատեղ պատմական հանձնաժողովի ձևավորում։ Այս Արձանագրությունները միջնորդել էին Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան:
Ադրբեջանը դեմ էր Արձանագրություններին` մտավախություն ունենալով, որ եթե Թուրքիան կարգավորի հարաբերությունները Հայաստանի հետ, դա կթուլացնի Ադրբեջանի ճնշումը Հայաստանի վրա Արցախյան հակամարտության հարցում:
Թուրքիան հայտնվել էր մի քանի հակասական շահերի միջև․
1) Թուրքիան ցանկանում էր իր սեփական շահը հետապնդել, որը Հայաստանի հետ նրա հակամարտող հարաբերությունների մեղմացումն էր՝ վերացնելու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման վերաբերյալ հայկական վաղեմի պահանջները.
2) Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի կողմից ճնշում էր գործադրվում Թուրքիայի վրա այդ Արձանագրությունները վավերացնելու համար.
3) Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի կրտսեր գործընկերը, սկզբում դիվանագիտական ճնշում գործադրեց Թուրքիայի վրա, իսկ հետագայում սպառնաց դադարեցնել գազի արտահանումը կամ բարձրացնել դրա գինը։ Երբ դա ցանկալի արդյունք չտվեց, Ադրբեջանը փակեց Բաքվում թուրքական ֆինանսավորմամբ գործող մի քանի մզկիթներ և հանեց թուրքական դրոշները:
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարեց, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավումը «ուղղակիորեն հակասում է Ադրբեջանի ազգային շահերին և ստվերում է պատմական խորը արմատների վրա կառուցված Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև եղբայրական հարաբերությունների ոգին»:
Եվս մեկ անգամ, Հայաստանը այս հակամարտության մեջ ընդամենը հանդիսատես էր: Ի վերջո, Թուրքիան հանձնվեց ադրբեջանական ճնշումներին և հրաժարվեց վավերացնել Արձանագրությունները:
Անկարայի և Բաքվի միջև երրորդ վեճը տեղի է ունենում այս պահին, երբ նախագահ Էրդողանը խայտառակեց Ադրբեջանին՝ հուլիսի 28-ին հայտարարելով. «Ինչպես մտանք Ղարաբաղ, ինչպես մտանք Լիբիա, նույնը պետք է անենք Իսրայելի հետ։ Մեզ ոչինչ չի կարող կանգնեցնել։ Մենք պարզապես պետք է ուժեղ լինենք այս քայլը կատարելու համար»:
Ադրբեջանի պաշտոնյաները վճռականորեն դեմ արտահայտվեցին Էրդողանի հայտարարությանը, քանի որ այն բացահայտում էր ադրբեջանական առասպելն այն մասին, որ նրանք հաղթել են Արցախյան պատերազմում առանց որևէ արտաքին օգնության:
Փաստն այն է, որ 2020 թվականի պատերազմում Ադրբեջանին աջակցել են թուրք զինվորականները և հրամանատարները, ինչպես նաև հազարավոր ջիհադիստ վարձկանները, որոնց Թուրքիան Սիրիայից բերել էր Ադրբեջան՝ հայերի դեմ կռվելու համար։
Չնայած ադրբեջանական հերքումներին, Էրդողանը շարունակեց կրկնել իր հայտարարությունը՝ Արցախյան հակամարտության մեջ թուրքական բանակի ներգրավվածության մասին: Օգոստոսի 1-ին նա ասաց. «Ադրբեջանի Ղարաբաղում, մենք մեր ադրբեջանցի եղբայրների հետ ամբողջությամբ ոչնչացրեցինք թշնամու ուժերը»։
Ադրբեջանի պաշտոնական թերթն արձագանքեց խմբագրականում. «Մեր ժողովուրդը, բանակը և հրամանատարը հիասթափությամբ և խորը ցավով են նայում մեր օրինական հաղթանակին հավակնելու և տեր կանգնելու փորձերին։
Ադրբեջանի հաղթանակը ողջ թյուրքական աշխարհինն է, բայց Թուրքիան դրա ճարտարապետը չէ։ Ղարաբաղյան հաղթանակի ճարտարապետներն են Գերագույն գլխավոր հրամանատար Ալիևը և ադրբեջանական բանակը»։ Ադրբեջանական պաշտոնական թերթը Էրդողանի խոսքերը որակեց որպես «ծանր բարոյական հարված»։
Բաքուն Թուրքիայի հետ իր անհամաձայնությանը հետամուտ եղավ դիվանագիտական ուղիներով։ Հուլիսի 29-ին Թուրքիայում Ադրբեջանի դեսպան Ռաշադ Մամեդովը հանդիպեց Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Մեհմեդ Քեմալ Բոզայի հետ՝ բողոքելով Էրդողանի հայտարարությունից։ Այնուհետև, Մամեդովը հաջորդ օրն այցելեց  Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Բերիս Էքինջիին, որպեսզի երկրորդ անգամ բողոքի Էրդողանի հայտարարության կապակցությամբ։
Բարեբախտաբար, Հայաստանի վարչապետն արձագանքեց Ադրբեջան-Թուրքիա այս վերջին վեճին՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին օգոստոսի 31-ի իր ասուլիսում. «44-օրյա պատերազմի ընթացքում [2020թ․] բազմաթիվ տեղերում մեր զինվորականները, մեր հետախուզությունը տեսել էին թուրքական դրոշներ, թուրքական զինծառայողներ, Թուրքիայի հատուկ ջոկատայիններ, Թուրքիայի բարձրաստիճան սպաներ։ Եվ եկեք չմոռանանք, որ 44-օրյա պատերազմին նախորդեցին լայնածավալ զորավարժություններ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև։ Եվ պատերազմի ողջ ընթացքում Թուրքիային պատկանող F-16 ինքնաթիռները եղել են օդում, բառիս բուն իմաստով, և Թուրքիային պատկանող անօդաչու թռչող սարքերը եղել են օդում և սպասարկվել են թուրքական անձնակազմի կողմից»։
Ժամանակակից պատերազմները միայն զենքով չեն վարվում։ Ազգերը նաև հոգեբանական պատերազմ են վարում, տարածում են ապատեղեկատվություն, ներքին խռովություններ հրահրում թշնամական երկրներում ու ձեռնարկում բաժանիր և տիրիր մարտավարություն: Հայաստանը պետք է օգտագործի այս բոլոր գործիքները՝ իր թշնամիներին թուլացնելու և իր ազգային շահերը պաշտպանելու համար:
Եթե Հայաստանն այդպիսի մասնագիտացված գործողությունների փորձ չունի, կան խորհրդատվական ընկերություններ, որոնց Հայաստանը կարող է վարձել՝ զենքի վրա ծախսվող միլիոնների մի փոքր մասի դիմաց՝ թշնամուն ներսից տկարացնելու համար:

• 16-09-2024 12:20:25   | Армения  |  Политика
Страны должны иметь в своем арсенале различные инструменты для противодействия или ослабления своих врагов. Самый популярный способ – применение силы. Однако, Армения не может сделать это успешно из-за своих слабых вооруженных сил.
Другим возможным инструментом является дестабилизация вражеских государств путем создания внутренних беспорядков и подстрекания их угнетенных меньшинств.
Третий инструмент — создать раскол между враждебной нацией и ее союзниками, используя популярный метод «разделяй и властвуй». Армению окружают два враждебных соседа – Азербайджан и Турция, которые называют себя «одной нацией, двумя государствами». Поэтому Армения должна попытаться вбить клин между ними, углубляя их разногласия, когда возникают такие возможности.
За последние 30 лет как минимум трижды два врага Армении вступали в конфликт друг с другом.
Первая возможность представилась в марте 1995 года, когда вооруженные силы Азербайджана при поддержке некоторых турецких группировок предприняли попытку государственного переворота против президента Гейдара Алиева. Они хотели вернуть к власти бывшего президента Абульфаза Эльчибея, свергнутого Алиевым в 1993 году.
Премьер-министр Турции Тансу Чиллер, чьи главные помощники участвовали в перевороте, дала зеленый свет на избавление от президента Алиева. Переворот провалился, когда президент Турции Сулейман Демирель узнал о заговоре и предупредил президента Алиева. По данным Википедии, попытка государственного переворота «спровоцировала дипломатический кризис между Турцией и Азербайджаном».
В 1995 году правительство Армении упустило возможность использовать попытку государственного переворота и последовавший за этим хаос в Азербайджане для дальнейшего отчуждения двух врагов путем пропаганды и подчеркивания раскола.
Второй кризис между Азербайджаном и Турцией произошел в 2009 году во время подписания армяно-турецких протоколов, которые предусматривали урегулирование отношений между двумя странами, включая установление официальных дипломатических отношений, открытие армяно-турецкой границы и формирование совместной исторической комиссии по изучению вопроса Геноцида армян. Эти Протоколы были подписаны при посредничестве США, России и Франции.
Азербайджан выступил против Протоколов, опасаясь, что если Турция нормализует отношения с Арменией, это ослабит давление Азербайджана на Армению в связи с арцахским конфликтом.
Турция оказалась между несколькими конфликтующими между собой интересами:
1. Турция хотела преследовать свои собственные интересы, которые заключались в смягчении ее конфликтных отношений с Арменией и устранении давних требований армян о международном признании Геноцида армян;
2. Со стороны США, России и Франции оказывалось давление на Турцию, с тем, чтобы она ратифицировала эти протоколы.
3. Азербайджан, младший партнер Турции, сначала оказывал дипломатическое давление на Турцию, а затем пригрозил прекратить экспорт газа или поднять его цену. Когда это не сработало, Азербайджан закрыл несколько финансируемых Турцией мечетей в Баку и снял турецкие флаги. В МИД Азербайджана заявили, что улучшение армяно-турецких отношений "прямо противоречит национальным интересам Азербайджана и затмевает дух братских отношений между Азербайджаном и Турцией, построенных на глубоких исторических корнях".
И вновь Армения была лишь зрителем в этом конфликте. В конце концов Турция поддалась давлению Азербайджана и отказалась ратифицировать Протоколы.
Третий спор между Анкарой и Баку происходит в настоящее время, когда президент Эрдоган поставил Азербайджан в неловкое положение, заявив 28 июля следующее: «Как мы вошли в Карабах, как мы вошли в Ливию, мы должны сделать то же самое с Израилем. Ничто не может остановить нас. Нам просто нужно быть сильными, чтобы сделать этот шаг».
Официальные лица Азербайджана решительно выступили против заявления Эрдогана, поскольку оно разоблачило азербайджанский миф о том, что они выиграли войну в Арцахе без какой-либо внешней помощи. Дело в том, что в войне 2020 года Азербайджан поддержали турецкие военные и командиры, а также тысячи наемников-джихадистов, которых Турция перебросила в Азербайджан из Сирии для борьбы с армянами.
Несмотря на опровержения Азербайджана, Эрдоган продолжал повторять свое заявление об участии турецкой армии в арцахском конфликте. 1 августа он сказал: «В азербайджанском Карабахе мы вместе с нашими азербайджанскими братьями полностью уничтожили силы врага».
Официальная газета Азербайджана отреагировала на это в своей редакционной статье: «Наш народ, армия и командующий смотрят с разочарованием и глубокой болью на попытки взять на себя ответственность за нашу законную победу. Победа Азербайджана принадлежит всему тюркскому миру, но Турция не является ее архитектором. Архитекторами карабахской победы являются главнокомандующий Алиев и азербайджанская армия». Официальная азербайджанская газета назвала слова Эрдогана «тяжелым моральным ударом».
Баку заявил о своих разногласиях с Турцией и по дипломатическим каналам. 29 июля посол Азербайджана в Турции Рашад Мамедов встретился с заместителем министра иностранных дел Турции Мехмедом Кемалем Боза и выразил недовольство заявлением Эрдогана. Затем, на следующий день, Мамедов посетил заместителя министра иностранных дел Турции Бериса Экинджи, чтобы во второй раз пожаловаться на заявление Эрдогана.
К счастью, премьер-министр Армении отреагировал на этот последний азербайджано-турецкий спор, ответив на вопрос журналистов на своей пресс-конференции 31 августа. «Во время 44-дневной войны (в 2020 году) наши военные, наша разведка во многих местах видели турецкие флаги, турецких солдат, турецкий спецназ, высокопоставленных турецких офицеров. И не будем забывать, что 44-дневной войне предшествовали масштабные военные учения между Азербайджаном и Турцией. И на протяжении всей войны принадлежащие Турции F-16 буквально находились в воздухе, а принадлежащие Турции беспилотники находились в воздухе и обслуживались турецким персоналом».
Современные войны ведутся не только с помощью оружия. Нации также ведут психологическую войну, распространяют дезинформацию, разжигают гражданские беспорядки во враждебных странах и применяют тактику «разделяй и властвуй».
Армения должна использовать все эти инструменты, чтобы ослабить своих врагов и защитить свои национальные интересы.
Если у Армении нет такого специализированного опыта операций, есть консалтинговые фирмы, которые Армения может нанять за небольшую часть от миллионов, потраченных на оружие, чтобы ослабить врага изнутри.