• 20-09-2024 13:25:51   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Աներևակայելի է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մոռանար Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Արցախյան պատերազմի ավարտին ստորագրած փաստաթղթի կարևոր մանրամասները։
Առավել աներևակայելի է այն փաստը, որ մինչ Փաշինյանը խեղաթյուրում է 2020 թվականի համաձայնագրի որոշ դրույթներ, նա մեղադրում է ուրիշներին այն սխալ ներկայացնելու համար: Անհավատալի է, որ այնուհետև նա կոչ է անում նրանց կարդալ համաձայնագրի տեքստը՝ հիշեցնելով, որ այն հասանելի է հանրությանը:
Փաշինյանը ստորագրել է 2020 թվականի համաձայնագիրը, որը կոչ է անում ապաշրջափակել «տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը», մասնավորապես նշելով մի ճանապարհ, որն անցնելու է Հայաստանով՝ ցամաքային Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապելու համար։ 2020 թվականից ի վեր նա տասնյակ անգամ կրկնել է, որ Հայաստանը պատրաստ է «այս առավոտ» թույլ տալ ադրբեջանցիներին Հայաստանի տարածքով մեկնել Նախիջևան, և ոչ մի անգամ, մինչև 2024 թվականի օգոստոսի 31-ի իր մամուլի ասուլիսը, չի նշել, որ հայերը նույնպես իրավունք ունեն Ադրբեջանով մեկնել Ռուսաստան։
Բարեբախտաբար, Ադրբեջանը խոչընդոտել է 2020 թվականի համաձայնագրի այս դրույթը՝ պնդելով, որ Հայաստանով անցնող ճանապարհը պետք է լինի «միջանցք», ինչը նշանակում է, որ հայկական տարածքը, որով անցնելու են ադրբեջանցիները, պետք է լինի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Սա հակասում է 2020 թվականի համաձայնագրի դրույթներին և խախտում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ Եթե չլինեին Ալիևի խոչընդոտները, ապա ադրբեջանցիներն արդեն մի քանի տարի է, ինչ Հայաստանի տարածքով կանցնեին Նախիջևան։
Իրավիճակն ավելի է սրվում, քանի որ ռուս խաղաղապահների կողմից արցախահայությանը պաշտպանելու իրենց պարտականությունները չկատարելու և 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախն ամբողջությամբ գրավելու թույլտվության պատճառով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև վեճի հետևանքով Փաշինյանը սխալմամբ պնդում է, որ Ռուսաստանը ոչ մի դերակատարություն չունի Զանգեզուրի ճանապարհի վրա։ Նա, հետևաբար, անտեսում է 2020 թվականին իր ստորագրած համաձայնագրի 9-րդ կետը, որտեղ ասվում էր. «Տրանսպորտային հաղորդակցության  [Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև] նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում են Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային սահմանապահ ծառայության մարմինները»։
Փաշինյանը կարող էր արդարացված լինել Ռուսաստանի դերից հրաժարվելու մեջ, եթե ասեր, որ 2020 թվականի համաձայնագիրն այլևս ուժի մեջ չէ, քանի որ թե՛ Ռուսաստանը, թե՛ Ադրբեջանը խախտել են դրա դրույթներից շատերը, ինչպիսիք են Արցախի հայերի պաշտպանության բացակայությունը, Արցախի ամբողջական բռնագրավումը և բոլոր հայ ռազմագերիներին չվերադարձնելը: Սակայն Փաշինյանը պնդում է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագիրը դեռ ուժի մեջ է, դրանով իսկ հակասելով ինքն իրեն։
Ավելին, Փաշինյանը սխալմամբ պնդում է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրում Զանգեզուրի ճանապարհի համար ռուսական որևէ դերակատարություն չի նշվում։ Նա կոչ է անում բոլորին կարդալ 2020 թվականի համաձայնագրի տեքստը, այնուհետև մեջբերում է դրա 9-րդ կետից՝ բաց թողնելով այն նախադասությունը, որում նշված է, որ ռուս սահմանապահները վերահսկելու են Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև ցամաքային ճանապարհը:
Շփոթությունն ավելացնելով՝ պնդելուց հետո, որ Ռուսաստանը դերակատարություն չունի այս ճանապարհին, Փաշինյանը ևս մեկ անգամ հակասում է ինքն իրեն՝ հայտարարելով, որ Ռուսաստանը պետք է «մոնիտորինգ անի» ճանապարհը, այլ ոչ թե «վերահսկի» այն։ Իր փաստարկն ավելի տարօրինակ դարձնելով՝ Փաշինյանն ասում է, որ ռուս դիտորդները պարտադիր չէ, որ ֆիզիկապես ներկա գտնվեն Հայաստանի սահմանին՝ Զանգեզուրի ճանապարհը վերահսկելու համար, և որ նրանք կարող են հեռավար հսկողություն իրականացնել ցանկացած այլ վայրից, օրինակ՝ Մոսկվայից:
Այդ ընթացքում Զանգեզուրի ճանապարհը վերածվել է քաղաքական ֆուտբոլի Ադրբեջանի,  Թուրքիայի, Իրանի, Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև։ Երկար ժամանակ Ռուսաստանը ձգտել է բացել Զանգեզուրի ճանապարհը, որպեսզի կարողանա վերահսկել այս կարևոր զարկերակը, որը Կենտրոնական Ասիայի թյուրքական երկրները կապելու է Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ՝ մինչև Եվրոպա: Եթե Ռուսաստանի փոխարեն Արևմուտքը վերահսկի այս առանցքային ճանապարհը, դա կնվազեցնի Ռուսաստանի ազդեցությունը տարածաշրջանում։
Փաշինյանը փորձեց գոհացնել այս հակասության մեջ ներգրավված բոլոր կողմերին՝ հանկարծ հայտարարելով, որ միջազգային մի կազմակերպություն կարող է վերահսկել ադրբեջանական ապրանքների և մարդկանց տարանցումը։ Սակայն նույնքան արագ նա հետ վերցրեց իր առաջարկը, քանի որ Ադրբեջանը երբեք չէր ընդունի, որ նույն երրորդ կողմը վերահսկի նաև հայկական ապրանքների տարանցումը Ադրբեջանի տարածքով։
Ադրբեջանն ու Իրանը այլընտրանքային լուծում են առաջարկել։ Նրանք պայմանավորվել են թույլատրել ապրանքների տեղափոխումը ցամաքային Ադրբեջանից Նախիջևան Հյուսիսային Իրանի ճանապարհով։ Թեև Ադրբեջանը և Թուրքիան ճնշում էին գործադրում Հայաստանի վրա՝ բացելու «Զանգեզուրի միջանցքը», Հայաստանն ու Ադրբեջանը խորհրդավոր կերպով որոշեցին Զանգեզուրի հարցը բացառել իրենց խաղաղ պայմանագրի բանակցություններից։
Այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Հայաստանին մեղադրեց Զանգեզուրի ճանապարհը խափանելու մեջ, Իրանը խստորեն նախազգուշացրեց, որ թույլ չի տա «Զանգեզուրի միջանցքի» անցումը Հայաստանով։
Ռուսաստանն արագ հարթեց իր տարաձայնությունները Իրանի հետ և հանդարտեցրեց վեճը:
Այս խառնաշփոթ իրավիճակից կարելի կլիներ խուսափել, եթե Փաշինյանը չառաջարկեր Զանգեզուրի ճանապարհը ներառել 2020 թվականի համաձայնագրում։ Ահա թե ինչ է լինում, երբ վարչապետ Փաշինյանը Հայաստանի խնդիրները լուծելու փոխարեն իր անկարողության պատճառով դրանք ավելի է խորացնում։

20-09-2024 13:25:51 | Армения | Политика
Немыслимо, чтобы премьер-министр Никол Пашинян мог забыть важные детали документа, который он подписал с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом России Владимиром Путиным в конце арцахской войны. Еще более невероятным является тот факт, что Пашинян, искажая некоторые положения соглашения 2020 года, обвиняет в его искажении других. Невероятно, но затем он призывает их прочитать текст соглашения, напоминая, что документ находится в открытом доступе.
Пашинян подписал соглашение 2020 года, которое призывает к разблокированию «всех экономических и транспортных связей в регионе», особо упоминая дорогу, которая пройдет через Армению и соединит сухопутный Азербайджан с Нахичеванью. С 2020 года он десятки раз повторял, что Армения готова «сегодня утром» разрешить азербайджанцам проехать в Нахичевань через территорию Армении, и ни разу, вплоть до своей пресс-конференции 31 августа 2024 года, он не упомянул, что и армяне тоже имеют право ехать в Россию через Азербайджан.
К счастью, Азербайджан заблокировал это положение соглашения 2020 года, настаивая на том, что дорога через Армению должна быть «коридором», а это означает, что территория Армении, через которую пройдут азербайджанцы, должна находиться под контролем Азербайджана. Это противоречит положениям соглашения 2020 года и нарушает суверенитет Армении. Если бы не препятствия Алиева, азербайджанцы уже несколько лет назад прошли бы через территорию Армении в Нахичевань.
Ситуация еще более усугубляется, так как в результате противоречий между Арменией и Россией из-за невыполнения российскими миротворцами своих обязанностей по защите арцахских армян и разрешения Азербайджану на полную оккупацию Арцаха 19 сентября 2023 года, Пашинян ошибочно утверждает, что у России нет миссии на Зангезурской дороге.
Поэтому он игнорирует пункт 9 соглашения, которое он подписал в 2020 году, в котором говорилось: «Контроль за транспортным сообщением [между Арменией и Азербайджаном] осуществляют органы Федеральной пограничной службы России».
Пашинян мог бы быть прав, отвергая роль России, если бы сказал, что соглашение 2020 года больше не действует, поскольку и Россия, и Азербайджан нарушили многие его положения, допустив отсутствие защиты армян Арцаха, полную оккупацию Арцаха и отказ от возвращения в Армению всех армянских военнопленных. Однако, Пашинян утверждает, что соглашение от 9 ноября 2020 года все еще действует, тем самым противореча самому себе.
Более того, Пашинян ложно утверждает, что в соглашении от 9 ноября 2020 года не упоминается какая-либо роль России в отношении Зангезурской дороги. Он призывает всех прочитать текст соглашения 2020 года, а затем цитирует его пункт 9, опуская предложение, в котором говорится, что российские пограничники будут контролировать сухопутный маршрут между Азербайджаном и Нахичеванью.
Усугубляя путаницу, Пашинян, настаивая на том, что Россия не играет никакой роли на дороге, еще раз противоречит сам себе, заявляя, что Россия должна «мониторить» дорогу, а не «контролировать» ее. Делая свой аргумент еще более странным, Пашинян говорит, что российским наблюдателям не обязательно физически присутствовать на границе с Арменией, чтобы контролировать Зангезурскую дорогу, и что они могут осуществлять мониторинг удаленно из любой точки мира, например, из Москвы.
Между тем, Зангезурская дорога превратилась в политический футбол между Азербайджаном, Турцией, Ираном, Россией и Западом. В течение долгого времени Россия стремилась открыть Зангезурскую дорогу, чтобы она могла контролировать эту важную артерию, которая соединит тюркские страны Центральной Азии с Азербайджаном и Турцией вплоть до Европы. Если Запад будет контролировать эту ключевую дорогу вместо России, это уменьшит влияние России в регионе.
Пашинян попытался удовлетворить все стороны, вовлеченные в этот спор, внезапно заявив, что международная организация может контролировать транзит азербайджанских товаров и людей. Однако, он так же быстро отозвал свое предложение, поскольку Азербайджан никогда не согласится с тем, чтобы та же третья сторона также контролировала транзит армянских товаров через территорию Азербайджана.
Азербайджан и Иран предложили альтернативное решение. Они согласились разрешить перевозку товаров по суше из Азербайджана в Нахичевань через Северный Иран. Хотя Азербайджан и Турция оказывали давление на Армению, чтобы она открыла Зангезурский коридор, Армения и Азербайджан загадочным образом решили исключить Зангезурский вопрос из переговоров по мирному договору.
После того как министр иностранных дел России Сергей Лавров обвинил Армению в блокировании Зангезурской дороги, Иран решительно предупредил, что не позволит «Зангезурскому коридору» пройти через Армению. Россия быстро урегулировала разногласия с Ираном и разрядила спор.
Этой запутанной ситуации можно было бы избежать, если бы Пашинян не предложил включить Зангезурскую дорогу в соглашение 2020 года. Вот что происходит, когда премьер-министр Пашинян вместо того, чтобы решать проблемы Армении, усугубляет их из-за своей некомпетентности.