• 20-09-2024 13:25:51   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Աներևակայելի է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մոռանար Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Արցախյան պատերազմի ավարտին ստորագրած փաստաթղթի կարևոր մանրամասները։
Առավել աներևակայելի է այն փաստը, որ մինչ Փաշինյանը խեղաթյուրում է 2020 թվականի համաձայնագրի որոշ դրույթներ, նա մեղադրում է ուրիշներին այն սխալ ներկայացնելու համար: Անհավատալի է, որ այնուհետև նա կոչ է անում նրանց կարդալ համաձայնագրի տեքստը՝ հիշեցնելով, որ այն հասանելի է հանրությանը:
Փաշինյանը ստորագրել է 2020 թվականի համաձայնագիրը, որը կոչ է անում ապաշրջափակել «տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը», մասնավորապես նշելով մի ճանապարհ, որն անցնելու է Հայաստանով՝ ցամաքային Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապելու համար։ 2020 թվականից ի վեր նա տասնյակ անգամ կրկնել է, որ Հայաստանը պատրաստ է «այս առավոտ» թույլ տալ ադրբեջանցիներին Հայաստանի տարածքով մեկնել Նախիջևան, և ոչ մի անգամ, մինչև 2024 թվականի օգոստոսի 31-ի իր մամուլի ասուլիսը, չի նշել, որ հայերը նույնպես իրավունք ունեն Ադրբեջանով մեկնել Ռուսաստան։
Բարեբախտաբար, Ադրբեջանը խոչընդոտել է 2020 թվականի համաձայնագրի այս դրույթը՝ պնդելով, որ Հայաստանով անցնող ճանապարհը պետք է լինի «միջանցք», ինչը նշանակում է, որ հայկական տարածքը, որով անցնելու են ադրբեջանցիները, պետք է լինի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Սա հակասում է 2020 թվականի համաձայնագրի դրույթներին և խախտում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ Եթե չլինեին Ալիևի խոչընդոտները, ապա ադրբեջանցիներն արդեն մի քանի տարի է, ինչ Հայաստանի տարածքով կանցնեին Նախիջևան։
Իրավիճակն ավելի է սրվում, քանի որ ռուս խաղաղապահների կողմից արցախահայությանը պաշտպանելու իրենց պարտականությունները չկատարելու և 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախն ամբողջությամբ գրավելու թույլտվության պատճառով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև վեճի հետևանքով Փաշինյանը սխալմամբ պնդում է, որ Ռուսաստանը ոչ մի դերակատարություն չունի Զանգեզուրի ճանապարհի վրա։ Նա, հետևաբար, անտեսում է 2020 թվականին իր ստորագրած համաձայնագրի 9-րդ կետը, որտեղ ասվում էր. «Տրանսպորտային հաղորդակցության  [Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև] նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում են Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային սահմանապահ ծառայության մարմինները»։
Փաշինյանը կարող էր արդարացված լինել Ռուսաստանի դերից հրաժարվելու մեջ, եթե ասեր, որ 2020 թվականի համաձայնագիրն այլևս ուժի մեջ չէ, քանի որ թե՛ Ռուսաստանը, թե՛ Ադրբեջանը խախտել են դրա դրույթներից շատերը, ինչպիսիք են Արցախի հայերի պաշտպանության բացակայությունը, Արցախի ամբողջական բռնագրավումը և բոլոր հայ ռազմագերիներին չվերադարձնելը: Սակայն Փաշինյանը պնդում է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագիրը դեռ ուժի մեջ է, դրանով իսկ հակասելով ինքն իրեն։
Ավելին, Փաշինյանը սխալմամբ պնդում է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրում Զանգեզուրի ճանապարհի համար ռուսական որևէ դերակատարություն չի նշվում։ Նա կոչ է անում բոլորին կարդալ 2020 թվականի համաձայնագրի տեքստը, այնուհետև մեջբերում է դրա 9-րդ կետից՝ բաց թողնելով այն նախադասությունը, որում նշված է, որ ռուս սահմանապահները վերահսկելու են Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև ցամաքային ճանապարհը:
Շփոթությունն ավելացնելով՝ պնդելուց հետո, որ Ռուսաստանը դերակատարություն չունի այս ճանապարհին, Փաշինյանը ևս մեկ անգամ հակասում է ինքն իրեն՝ հայտարարելով, որ Ռուսաստանը պետք է «մոնիտորինգ անի» ճանապարհը, այլ ոչ թե «վերահսկի» այն։ Իր փաստարկն ավելի տարօրինակ դարձնելով՝ Փաշինյանն ասում է, որ ռուս դիտորդները պարտադիր չէ, որ ֆիզիկապես ներկա գտնվեն Հայաստանի սահմանին՝ Զանգեզուրի ճանապարհը վերահսկելու համար, և որ նրանք կարող են հեռավար հսկողություն իրականացնել ցանկացած այլ վայրից, օրինակ՝ Մոսկվայից:
Այդ ընթացքում Զանգեզուրի ճանապարհը վերածվել է քաղաքական ֆուտբոլի Ադրբեջանի,  Թուրքիայի, Իրանի, Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև։ Երկար ժամանակ Ռուսաստանը ձգտել է բացել Զանգեզուրի ճանապարհը, որպեսզի կարողանա վերահսկել այս կարևոր զարկերակը, որը Կենտրոնական Ասիայի թյուրքական երկրները կապելու է Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ՝ մինչև Եվրոպա: Եթե Ռուսաստանի փոխարեն Արևմուտքը վերահսկի այս առանցքային ճանապարհը, դա կնվազեցնի Ռուսաստանի ազդեցությունը տարածաշրջանում։
Փաշինյանը փորձեց գոհացնել այս հակասության մեջ ներգրավված բոլոր կողմերին՝ հանկարծ հայտարարելով, որ միջազգային մի կազմակերպություն կարող է վերահսկել ադրբեջանական ապրանքների և մարդկանց տարանցումը։ Սակայն նույնքան արագ նա հետ վերցրեց իր առաջարկը, քանի որ Ադրբեջանը երբեք չէր ընդունի, որ նույն երրորդ կողմը վերահսկի նաև հայկական ապրանքների տարանցումը Ադրբեջանի տարածքով։
Ադրբեջանն ու Իրանը այլընտրանքային լուծում են առաջարկել։ Նրանք պայմանավորվել են թույլատրել ապրանքների տեղափոխումը ցամաքային Ադրբեջանից Նախիջևան Հյուսիսային Իրանի ճանապարհով։ Թեև Ադրբեջանը և Թուրքիան ճնշում էին գործադրում Հայաստանի վրա՝ բացելու «Զանգեզուրի միջանցքը», Հայաստանն ու Ադրբեջանը խորհրդավոր կերպով որոշեցին Զանգեզուրի հարցը բացառել իրենց խաղաղ պայմանագրի բանակցություններից։
Այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Հայաստանին մեղադրեց Զանգեզուրի ճանապարհը խափանելու մեջ, Իրանը խստորեն նախազգուշացրեց, որ թույլ չի տա «Զանգեզուրի միջանցքի» անցումը Հայաստանով։
Ռուսաստանն արագ հարթեց իր տարաձայնությունները Իրանի հետ և հանդարտեցրեց վեճը:
Այս խառնաշփոթ իրավիճակից կարելի կլիներ խուսափել, եթե Փաշինյանը չառաջարկեր Զանգեզուրի ճանապարհը ներառել 2020 թվականի համաձայնագրում։ Ահա թե ինչ է լինում, երբ վարչապետ Փաշինյանը Հայաստանի խնդիրները լուծելու փոխարեն իր անկարողության պատճառով դրանք ավելի է խորացնում։

• 20-09-2024 13:25:51   | Armenia  |  Politics
It is incomprehensible that Prime Minister Nikol Pashinyan would forget important details of the document he signed with President Ilham Aliyev of Azerbaijan and President Vladimir Putin of Russia, at the end of the 2020 Artsakh War.
More incomprehensible is the fact that while Pashinyan is distorting some of the provisions of the 2020 agreement, he is blaming others for misrepresenting it. Shockingly, he then challenges them to read the text of the agreement, reminding them that it is publicly available.
Pashinyan signed the 2020 agreement that called for the unblocking of “all economic and transport connections in the region,” specifically mentioning a road that will cross Armenia to link mainland Azerbaijan to its exclave of Nakhichevan. Since 2020 he has repeated dozens of times that Armenia is ready “this morning” to allow Azerbaijanis to travel to Nakhichevan through Armenia, not once mentioning, until his August 31, 2024 press conference, that Armenians also have the right to travel through Azerbaijan to Russia.
Fortunately, Azerbaijan has undermined this provision of the 2020 agreement by insisting that the road that will cross Armenia should be a “corridor” which means that the Armenian territory that Azeris will pass through is to be under Azerbaijan’s control. This is contrary to the provisions of the 2020 agreement and a violation of Armenia’s sovereignty. If it were not for Aliyev’s obstruction, Azeris would have been traveling through Armenia to Nakhichevan for several years by now.
To make matters worse, as a result of the dispute between Armenia and Russia resulting from Russian peacekeepers not carrying out their duties of protecting Artsakh Armenians and allowing Azerbaijan to completely occupy Artsakh on Sept. 19, 2023, Pashinyan has been wrongly insisting that Russia has no role to play in the Zangezur road. He is thus ignoring point 9 of the agreement he signed in 2020 which stated: “The Border Guard Service of the Russian Federal Security Service shall be responsible for overseeing the transport connections [between Armenia and Azerbaijan].”
Pashinyan could have been justified in rejecting the Russian role if he had said that the 2020 agreement is no longer valid as both Russia and Azerbaijan have violated many of its provisions, such as the lack of the protection of Artsakh Armenians, completing the occupation of Artsakh, and not returning all the Armenian prisoners of war. However, Pashinyan insists that the Nov. 9, 2020 agreement is still valid, thus contradicting himself.
Furthermore, Pashinyan wrongly insists that the Nov. 9, 2020 agreement does not mention any Russian role for the Zangezur road. He challenges everyone to read the text of the 2020 agreement and then quotes from its point 9, leaving out the sentence that calls for Russian border guards to oversee the road between mainland Azerbaijan and Nakhichevan.
To add to the confusion, after insisting that Russia has no role in this road, Pashinyan contradicts himself once again by claiming that Russia is supposed to “monitor” the road, not “oversee” it. Making his argument more bizarre, Pashinyan says that Russian monitors don’t have to be physically present on Armenia’s border to monitor the Zangezur road and that they can monitor it remotely from anywhere else, like Moscow.
In the meantime, the Zangezur road has become a political football between Azerbaijan, Turkey, Iran, Russia, and the West. For a long time, Russia had been pushing for the opening of the Zangezur road so it can control this critical artery that will link the Central Asian Turkic states with Azerbaijan and Turkey, all the way to Europe. If the West, instead of Russia, oversees this key road, this would reduce Russia’s influence in the region.
Pashinyan tried to appease all the sides involved in this controversy by suddenly announcing that an international organization could monitor the transit of Azeri goods and people. However, just as quickly, he withdrew his suggestion because Azerbaijan would have never accepted that the same third party would also monitor the transit of Armenian goods through Azerbaijan.
Azerbaijan and Iran have come up with an alternative solution. They agreed to allow the movement of goods from mainland Azerbaijan to Nakhichevan through a road in Northern Iran. Even though Azerbaijan and Turkey had been pressuring Armenia to open “the Zangezur Corridor,” Armenia and Azerbaijan mysteriously decided to exclude the Zangezur issue from their peace treaty negotiations.
After Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov accused Armenia of undermining the Zangezur road, Iran issued a stern warning that it will not allow a “Zangezur corridor” through Armenia. Russia quickly patched up its differences with Iran and quieted down the dispute.
This messy situation could have been avoided if Pashinyan had not suggested the inclusion of the Zangezur road in the 2020 agreement. This is what happens when Prime Minister Pashinyan, rather than solving Armenia’s problems, aggravates them because of his incompetence.