18-10-2024 12:07:42 | Հայաստան | Հասարակություն
Հոկտեմբերի 7-11-ը Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվեց միջազգային ամենահեղինակավոր Միջազգային CMC համաժողովը՝ հայաստանյան խորհրդատվական և գործարար համայնքի կարևորագույն իրադարձություններից մեկը։ Ավելի քան 150 մասնակից և խորհրդատու 30 երկրներից ժամանել էին Հայաստան՝ քննարկելու խորհրդատվական ոլորտի նորամուծությունները և առաջնահերթությունները։
Համաժողովի ընթացքում Հայաստան այցելեցին ավելի քան 30 ներկայացուցիչներ և 35 հյուրեր ու խոսնակներ տարբեր երկրների առաջատար խորհրդատվական ընկերություններից։
«Համաժողովի հաջողությունն ակնհայտ է, և ես հատկապես կարևորում եմ այն, որ Հայաստանում անցկացվեց այսպիսի հեղինակավոր միջոցառում՝ Միջազգային CMC համաժողովը։ Համաժողովի ընթացքում ձևավորվեցին մի շարք կարևոր գործընկերային պայմանավորվածություններ, որոնք ապագայում կունենան էական ազդեցություն մեր երկրի խորհրդատվական և գործարար համայնքների զարգացման վրա։ IMC Armenia-ի տարեկան համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան էին ժամանել նաև ավելի քան 45 պատվիրակներ, և միջազգային խորհրդի կողմից Հայաստանում անցկացված խորհրդատվական կոնֆերանսը գնահատվեց որպես լավագույնը»,- ասաց IMC Armenia-ի գործադիր տնօրեն Սիլվա Մեսրոպյանը։
Ucom ընկերությունը CMC համաժողովի տեխնոլոգիական գործընկերն էր։ Համագործակցության շրջանակներում, Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը համաժողովում հանդես եկավ որպես խոսնակ՝ «Տեխնոլոգիական առաջընթացը և կայուն շրջակա միջավայրը» թեմայի շուրջ։ Միջազգային CMC համաժողովն ընդգրկում էր թեմաների լայն շրջանակ՝ ուղղված տեխնոլոգիաների, կայունության և բիզնեսի վերափոխմանը:
«Շատ ուրախալի է տեսնել, որ կայուն զարգացման թեման Հայաստանում լուրջ քննարկման առիթ է դառնում, առավել ևս այսպիսի միջազգային մակարդակով և առաջատար մասնագետների ներգրավմամբ: Ucom-ն էլ մեծ նշանակություն է տալիս կայունությանը` մասնավորապես մեր կորպորատիվ սոցիալական նախագծերի միջոցով, ուստի և չէինք կարող անմասն մնալ նման միջոցառմանը: Հուսով ենք, որ մոտ ապագայում կայուն մոտեցումները կլինեն մեր երկրում բոլոր գործընթացների հիմքում և մենք արագ զարգացում կունենանք փոխգործակցության շնորհիվ», - ասաց Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Հիմնական ելույթներն անդրադարձան արհեստական բանականության և մարդանման ռոբոտների զարգացմանը, ինչպես նաև թվայնացման ու բիզնեսում կայունության ապագային: Թվային փոխակերպման և կայուն զարգացման խորհրդատվության մասին ելույթները կարևորեցին կայուն գործելակերպի ու կառավարման դերը ժամանակակից ընկերություններում:
Համաժողովի պանելային քննարկումներն անդրադարձան ապագայի աշխատաշուկայի դինամիկային, արհեստական բանականության ազդեցությանը արդյունաբերության վերափոխման գործընթացում և թվային միջավայրում բիզնեսների առջև ծառացած մարտահրավերներին՝ կարևորելով նորարարական գործիքների կիրառումը փոփոխվող աշխարհում:
Վարպետության դասերը հնարավորություն տվեցին ձեռք բերելու գործնական գիտելիքներ՝ անդրադառնալով տեխնոլոգիաներին, կայունությանը, թվային փոխակերպմանը և ղեկավարման մի շարք նորարար գործիքներին:
Համաժողովի օրերին՝ հոկտեմբերի 9-ին, տեղի ունեցավ նաև «Կոնստանտինուս» միջազգային մրցանակաբաշխությունը, որը համարվում է խորհրդատվական ոլորտի «Օսկարը»։ «Կոնստանտինուսը» մրցանակներ էր սահմանել խորհրդատվական ոլորտում նորարարական լուծումներ առաջարկող ծրագրերի համար, և հաղթող ճանաչվեցին 9 երկրներից ներկայացված նախագծեր։ Այս տարի առաջին անգամ մասնակցում էին նաև հայկական ընկերություններ ու նախաձեռնություններ։
Հայաստանի ազգային հաղթողի կոչման արժանացավ՝ «Հայաստանում օրգանական պարարտանյութերի ոլորտի գնահատում և աջակցություն ՀՀ կառավարությանը՝ ծախս-շահույթ և արժեշղթայի ուսումնասիրությունների գործում» (Assessment of organic origin fertilizers sector status in Armenia and support to the GoA with cost-benefit and VC studies) նախագիծը։
Համաժողովի ընթացքում տարբեր ձևաչափերով ելույթ ունեցան ITC-ի Առևտրի կայուն զարգացման բաժնի ղեկավար Ջոզեֆ Վոզնյակը, ամերիկացի գործարար Դեյվիդ Յանգը, ամերիկյան McKinsey կորպորացիայի Ցյուրիխի գրասենյակի ներկայացուցիչ Լեոնիդ Կիրակոսյանը և առաջնորդության խորհրդատու Լարս Սուդմանը։ Ելույթներով և պանելային քննարկումներով հանդես եկան նաև ոլորտի առաջատարներ Սանովբար Այուբովան (Sanovbar Ayubova), Վեսլի Փաթերսոնը (Wesley Paterson), Դանկո Դիմկովը (Dancho Dimkov), Նիկ Վարնը (Nick Warn), Նատալիա Մակովա (Natalia Makova), Ֆանի Զայլըրի (Fani Xylori) և շատ ուրիշներ։
2024 թվականին համաժողովը, որը կրում է «Թվային հորիզոններ. Միավորելով նորարարությունները կայուն ապագայի համար» խորագիրը, նախաձեռնել է Կառավարման խորհրդատվության Հայաստանի ինստիտուտը (IMC Հայաստան)։
IMC Հայաստանի մասին․ Կառավարման Խորհրդատվության Հայաստանի Ինստիտուտը (IMC Հայաստան) հիմնադրվել է 2011-ի դեկտեմբերին՝ նպատակ ունենալով հայ խորհրդատուների կարողությունները հասցնել միջազգային չափանիշներին։
Աջակցություն ստանալով EBRD BAS Հայաստանի կողմից՝ IMC Հայաստանը կենտրոնացած է Հայաստանում բիզնեսի զարգացման ծառայությունների շուկայի բարելավմանը՝ հիմնվելով լավագույն փորձի վրա։
IMC Հայաստանը խթանում է կառավարման խորհրդատվության գերազանցությունը և էթիկան՝ միջազգային սերտիֆիկացման, մասնագիտական զարգացման և ցանցային կապերի միջոցով: Այն ձգտում է անդամակցել Կառավարման խորհրդատվական ինստիտուտների միջազգային խորհրդին (ICMCI)՝ առաջարկելու հեղինակավոր Հավատարմագրված կառավարման խորհրդատուի (CMC) հավատարմագրում:

• 18-10-2024 12:07:42   | Armenia  |  Social
From October 7-11, for the first time the prestigious International CMC Conference was held in Armenia marking one of the most significant events for the Armenian Consulting and Business Community. More than 150 participants and consultants from 30 countries came to Armenia to discuss innovations and priorities in the Consulting.
Over 30 representatives, along with 35 guests and speakers from leading Consulting firms from different countries, arrived in Armenia to become part of the international event.
"The success of the Conference is obvious, and I especially emphasize the importance of holding such a prestigious event as the International CMC Conference in Armenia. The Conference initiated several significant partnership agreements that will have a substantial impact on the Consulting and Business communities’ future development. More than 45 delegates arrived in Armenia to participate in the annual IMC Armenia conference, further highlighting Armenia's important role in the consulting market. I would also add that the consulting conference held in Armenia, organized by the IMC Armenia, was marked as the best," said Silva Mesropyan, IMC Armenia Executive Director.
Ucom was the technological partner of the prominent International CMC Conference. Within the scope of the cooperation, the General Director of Ucom Ralph Yirikian joined the event as a speaker sharing his expertise on "The Intersection of Technology and Sustainability."
"It is good to see the matter of sustainable development being seriously discussed in Armenia, especially at international level and with the involvement of leading specialists. Ucom also attaches great importance to sustainability, particularly through our corporate social projects, so we couldn't stay away from such an event. We hope that in the near future every process in our country will be based on sustainable approaches and we will go through a rapid development,"- emphasized Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
The International CMC Conference covered a diverse range of topics centered on technology, sustainability, and business transformation.
Keynote speeches addressed the rise of AI agents and humanoid robots, emphasizing their impact on industries and the global economy. Sessions on digitalization and traceability explored the future of compliance and sustainability in business, while discussions on digital transformation and ESG consultancy highlighted the growing importance of sustainable practices and governance in modern companies.
Panel discussions focused on the future of workforce dynamics, the role of AI in transforming industries, and the challenges businesses face in navigating the digital landscape. These discussions emphasized the need for adaptability and innovation in a rapidly changing world.
Master classes provided hands-on learning, covering the intersection of technology and sustainability, steps for digital transformation, and navigating sustainability journeys․
In the frames of the conference, on October 9, the Constantinus International Award Ceremony was held. The award is considered the Oscar of the consulting industry and international recognition and is being granted for projects offering innovative solutions in consulting. In 2024 projects from 9 countries were recognized as winners and for the first time, Armenian companies and initiatives were also listed.
The project “Assessment of organic origin fertilizers sector status in Armenia and support to the GoA with cost-benefit and VC studies,” was awarded the title of Armenian National Champion.
During the conference, various presentations were delivered by Joseph Wozniak, Head of Trade for Sustainable Development at ITC, David Yang, Ph.D., a serial entrepreneur from Silicon Valley, Leonid Kirakosyan, a partner at McKinsey’s Zurich office, Lars Sudmann, a leadership consultant. Keynote speeches and panel discussions were also held by industry leaders such as Sanovbar Ayubova, Wesley Paterson, Dancho Dimkov, Nick Warn, Natalia Makova, Fani Xylori and many others.
The International CMC Conference 2024 with the tagline "Digital Horizons: Innovations for a Sustainable Tomorrow," was organized, branded and implemented by the Institute of Management Consulting of Armenia (IMC Armenia).
About IMC Armenia: The Institute of Management Consulting (IMC) Armenia, a non-profit organization founded in December 2011, aims to elevate Armenian consultants to international standards. Supported by EBRD BAS Armenia, it focuses on developing the Business Development Services market through best practices. IMC Armenia promotes excellence and ethics in management consulting via international certification, professional development, and networking. It seeks membership in the International Council of Management Consulting Institutes (ICMCI) to offer the prestigious Certified Management Consultant (CMC) accreditation.