• 19-10-2024 10:50:14   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ադրբեջանի բռնապետական և կոռումպացված կառավարությունը 4,7 միլիոն դոլար է վճարում ամերիկյան PR ընկերությանը, որպեսզի մաքրագործի իր արատավոր իմիջը՝ այս տարվա նոյեմբերին Բաքվում COP29 հեղինակավոր միջազգային համաժողովի հյուրընկալումից առաջ:
Փետրվարին Ադրբեջանը վարձել է հասարակայնության հետ կապերի ամերիկյան Teneo Strategy ընկերությունը, որպեսզի «պատերազմող նավթային պետությունը նմանվի Մայր Թերեզային», ըստ Նիք Քլիվլենդ-Սթաուտի, որը ResponsibleStatecraft.org կայքում մի հոդված է հրապարակել՝ «Ինչպես է Ադրբեջանը «կեղծ խաղաղությամբ մաքրում» իր իմիջը COP29-ից առաջ․ Բաքուն, թանկարժեք PR ընկերության որոշակի օգնությամբ, նոյեմբերին հյուրընկալում է կլիմայի գագաթնաժողովը» վերնագրով։
Իր չափազանց բարձր վարձատրությունը վաստակելու համար Teneo-ն շուրջ 500 անգամ կապ է հաստատել «88 տարբեր համաշխարհային լրատվամիջոցների 144 լրագրողների հետ՝ առաջ մղելու Ադրբեջանի COP29-ի օրակարգը․․․․ Միայն մեկ օրվա ընթացքում PR ընկերությունը… մեդիա ֆորումի ժամանակ ընթրել է երեք լրագրողների հետ Լեռնային Ղարաբաղի հինգաստղանի հյուրանոցի ռեստորանում: Հենց հաջորդ օրը նրանցից մեկը Պակիստանում հրապարակված հոդվածում գովաբանել է Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանի նկատմամբ նոր հաստատված վերահսկողությունը, իսկ մի քանի շաբաթ անց թվիթերում գրել է՝ Ադրբեջանի «բախտը բերել է, որ նախագահ Իլհամ Ալիևի նման ղեկավար ունի»։
Ադրբեջանցի մի պաշտոնյա հայտարարել է, որ իր երկիրը վարձել է Teneo-ին «COP29-ի հաղորդակցման գործառույթը կազմակերպելու համար, ներառյալ պատմության զարգացում, սկզբնական բովանդակության մշակում, հաղորդակցության և ներգրավվածության քարոզարշավի պլանավորում, խնդիրների կառավարում, կազմակերպչական զարգացում, լրատվամիջոցների հետ կապերի կարողության հաստատում և լրատվամիջոցների վերապատրաստում»: Նիք Քլիվլենդ-Սթաուտը հայտնել է, որ «Teneo-ի առնվազն հինգ ղեկավարներ մշտապես գտնվում են Բաքվում՝ մինչ օրս 350 հազար դոլար ծախսելով ավիատոմսերի և հյուրանոցների վրա»:
Նախագահ Ալիևի գլխավոր խորհրդական Հիքմաթ Հաջիևն անամոթաբար հայտարարել է  «COP29 զինադադարի» մասին, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանը կոչ է անում աշխարհի բոլոր պատերազմող կողմերին հրադադար հայտարարել նոյեմբերյան համաժողովի ընթացքում: Նման կեղծ  հայտարարություն անում է մի երկիր, որի ղեկավարը բազմիցս սպառնացել է ներխուժել Հայաստան։ Սա մեզ հիշեցնում է աստվածաշնչյան հորդորը. «Բժի՛շկ, բժշկի՛ր ինքդ քեզ»:
Նիք Քլիվլենդ-Սթաուտը գրել է. «Ադրբեջանը հայտնի է դարձել իր նավթային հարստությունը ցուցադրելով՝ օտարերկրյա պաշտոնյաներին, օրենսդիրներին և լրագրողներին նվերներով, անվճար թռիչքներով և շքեղ հյուրանոցներով սիրաշահելու համար, ինչը կոչվում է «խավիարային դիվանագիտություն»: Համաձայն Responsible Statecraft-ի՝ Հասանելիության ազատության մասին ակտի պահանջի միջոցով ստացված ուղևորության երթուղու, Մեյն նահանգի օրենսդիրները մայիսին ինը օր անցկացրել են Ադրբեջանում, որոնց ճանապարհածախսը, սնունդը և կացարանն ապահովել է Ադրբեջանի Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեն, այն նույն գործակալությունը, որը հյուրընկալել էր [Նյու-Յորքի քաղաքապետ Էրիկ] Ադամսի օգնականներին։ Երթուղու մի մասը ներառում էր երկօրյա ուսուցում «օկուպացիայից ազատագրելուց հետո նոր զարգացման» մասին Լեռնային Ղարաբաղում: «Կարծում եմ, որ պետք է գտնեմ անձնագիրս։ Ես շատ հուզված եմ․․․», գրել է նահանգի ներկայացուցիչ Ջիլ Դյուսոնը՝ ի պատասխան հրավերի։ Հունիսին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի դեսպանատունը նույնիսկ վարձել էր նախկին պատգամավոր Քրիս Ստյուարտին (Հանրապետական-Յուտա)՝ Կոնգրեսի պատվիրակությունների այցերն Ադրբեջան համակարգելու համար»:
Բացի այդ, Նիք Քլիվլենդ-Սթաուտը նշել է, որ Ադրբեջանը վարձել է մեկ այլ PR ընկերություն՝ «The Friedlander Group-ը, որն Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության կողմից վարձված ընկերություն է, [որը] Վաշինգտոնում Կոնգրեսում առաջատարն է: RS-ի կողմից ստացված էլեկտրոնային նամակը ցույց է տալիս, որ ընկերությունը սեպտեմբերի 23-ին նամակ է հղել Կոնգրեսի անդամներին՝ խնդրելով չստորագրել Կոնգրեսի նամակը, որը կոչ էր անում Բաքվին ազատ արձակել հայ բանտարկյալներին COP29-ից առաջ»: Ընկերության գործադիր տնօրեն Էզրա Ֆրիդլենդերը գրել է Կոնգրեսի անդամներին՝ «մենք Ադրբեջանին պարտք ենք գովասանք, ներողություն և օգնության ձեռք»:
Վերադառնալով Teneo PR ընկերությանը՝ Նիք Քլիվլենդ-Սթաուտը հայտնել է, որ. «Երբ Ադրբեջանը հուլիսին 300 օտարերկրյա լրագրող տեղափոխեց նոր վերահսկվող Լեռնային Ղարաբաղ՝ մեդիա ֆորումի, Teneo-ն հանդիպումներ անցկացրեց և թանկարժեք ընթրիքներ կազմակերպեց՝ դրանց ընթացքում քննարկելով հարցազրույցներ Ադրբեջանի COP ղեկավար թիմի հետ»:
RS-ի թղթակիցը գրել է, որ «Teneo-ի հետ հանդիպումից երեք օր անց հնդկական The Hindu ազդեցիկ թերթը հոդված հրապարակեց՝ «Կլիմայի համաժողով նոյեմբերին՝ ընդգծելու «խաղաղությունը» և «հրադադարը»» վերնագրով։ Ընկերությունը նաև «օժանդակել է «Նյու Յորք Թայմս» թերթի հոդվածին, որտեղ ներկայացված է [Մուխթար] Բաբաևը [COP-ի նախագահ] Ադրբեջանում, որը մասամբ հիմնված է Լեռնային Ղարաբաղ կատարած ուղևորության վրա»։
Teneo-ն 17 հոգուց բաղկացած թիմ է առանձնացրել ադրբեջանամետ PR առաջադրանքի համար։ Ադրբեջանի պաշտոնյաները շատ գոհ են իրենց երկրի համար Teneo-ի կողմից իրականացվող քարոզչությունից: Բաբաևն ադրբեջանական հեռուստաընկերությանն ասել է, որ «Ադրբեջանի մասին միջազգային ընկալումները փոխելու կառավարության մեդիա ռազմավարությունը հաջողված պատմություն է, ներառյալ նրա «տարածքային ամբողջականության վերականգնումը»՝ անդրադառնալով նրա հարձակմանը Լեռնային Ղարաբաղում։ Առանց Teneo-ի անունը նշելու, նա բարձր է գնահատել նոր մեդիա թիմը, որը «բաղկացած է լուրջ մասնագետներից․․․»։ Շնորհիվ այս պրոֆեսիոնալ թիմի աշխատանքի, այս տարի չկա մի շաբաթ, որ մենք տեղեկատվություն չտրամադրենք և հայտարարություններ չանենք միջազգային լրատվամիջոցներին... Հիմա նրանք բոլորը հասկանում և տեսնում են մեր երկրի հզորությունը»։
Ամենացավալին այն է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է, որ թույլ տվեց Ադրբեջանին անցկացնել համաժողովը՝ հանելով Հայաստանի վետոն՝ 32 հայ ռազմագերիների ազատ արձակման դիմաց ազատ արձակելով 2023 թվականին Հայաստանի սահման ներթափանցած և անմեղ հայ աշխատողին սպանած ադրբեջանցի երկու մարդասպաններին։
Թեև ես ողջունում եմ 32 հայ գերիների վերադարձը, սակայն կարծում եմ, որ Փաշինյանը պետք է սակարկեր Ադրբեջանի կողմից Բաքվում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիներին և Արցախի ութ քաղաքական պատանդներին ազատ արձակելու համար:
Նախագահ Ալիևն այնքան տարված էր ՄԱԿ-ի հեղինակավոր համաժողովն Ադրբեջանում հյուրընկալելու ցանկությամբ, որ նա կհամաձայներ նման համապարփակ գործարքի:
Եթե Փաշինյանը նման գործարքի գնար, ապա ամբողջ աշխարհում հայերն ու ոչ հայ կարեկից մարդիկ ստիպված չէին լինի այդքան տքնաջանորեն աշխատել Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու համար՝ մինչև նոյեմբերի համաժողովը բոլոր հայ բանտարկյալներին ազատելու նպատակով։

• 19-10-2024 10:50:14   | Армения  |  Политика
Диктаторское и коррумпированное правительство Азербайджана платит американской PR-компании 4,7 миллиона долларов за то, чтобы она очистила запятнанный имидж Азербайджана перед проведением престижной международной климатической конференции COP29 в Баку в ноябре этого года.
В феврале Азербайджан нанял американскую фирму по связям с общественностью «Teneo Strategy», чтобы «воюющее нефтяное государство выглядело как Мать Тереза». Об этом пишет Ник Кливленд-Стаут, опубликовавший на ResponsibleStatecraft.org (RS) статью под названием «Как Азербайджан очищает свой имидж перед COP29 при помощи дорогой PR-фирмы».
Чтобы заработать свой непомерный гонорар, «Тенео» около 500 раз связывался со «144 журналистами из 88 различных мировых СМИ, чтобы продвигать повестку COP29 Азербайджана... Всего за один день представители фирмы ужинали с тремя журналистами в ресторане пятизвездочного отеля в Нагорном Карабахе во время медиа-форума. Уже на следующий день один из них в статье, опубликованной в Пакистане, похвалил недавно установленный контроль Азербайджана над регионом, а несколько недель спустя написал в Твиттере, что Азербайджану «повезло, что у него есть такой лидер, как президент Ильхам Алиев».
Представитель Азербайджана заявил, что его страна наняла «Тенео» для «управления коммуникационной функцией COP29, включая разработку сюжетов, разработку оригинального контента, планирование кампаний по информированию и вовлечению, управление проблемами, организационное развитие, наращивание потенциала по связям со СМИ и обучение работе со СМИ». Ник Кливленд-Стаут сообщил, что «по крайней мере пять руководителей «Teneo» постоянно находятся в Баку, потратив на сегодняшний день 350 тысяч долларов на авиабилеты и гостиницы».
Главный советник президента Алиева Хикмет Гаджиев бесстыдно объявил о «прекращении огня в связи с COP29». Это означает, что Азербайджан призывает все воюющие стороны в мире объявить о прекращении огня во время ноябрьской конференции. Такое фальшивое заявление сделано страной, лидер которой неоднократно угрожал вторгнуться в Армению. Все это напоминает нам о библейском наставлении: «Врач, исцели себя сам!»
Ник Кливленд-Стаут написал: «Азербайджан прославился тем, что выставлял напоказ свое нефтяное богатство, чтобы привлечь иностранных чиновников, законодателей и журналистов подарками, бесплатными перелетами и роскошными отелями. Эта практика известна как «икорная дипломатия». Согласно маршруту поездки, полученному по запросу RS в соответствии с Законом о свободе доступа к информации, законодатели штата Мэн провели девять дней в Азербайджане в мае. При этом проезд, питание и проживание американцев были предоставлены Государственным комитетом по работе с азербайджанской диаспорой, то есть тем же агентством, которое принимало помощника мэра Нью-Йорка Эрика Адамса.
Часть маршрута включала двухдневный тренинг по «новому развитию после освобождения от оккупации» в Нагорном Карабахе. «Думаю, мне нужно найти свой паспорт. Я так взволнована...», — написала в ответ на приглашение представительница штата Джилл Дьюсон. В июне посольство Азербайджана в Вашингтоне даже наняло бывшего члена палаты представителей Криса Стюарта (республиканец от штата Юта) для координации визитов делегации Конгресса в Азербайджан.
Кроме того, Ник Кливленд-Стаут отметил, что МИД Азербайджан нанял еще одну PR-фирму – «The Friedlander Group», которая является ведущей в Конгрессе США в Вашингтоне. Электронное письмо, полученное RS, показывает, что 23 сентября компания направила письмо конгрессменам с просьбой не подписывать письмо Конгресса, призывающее Баку освободить армянских заключенных до проведения COP29. Генеральный директор компании Эзра Фридлендер написал конгрессменам: «Мы обязаны похвалить Азербайджан, извиниться и протянуть ему руку помощи».
Далее, вернувшись к «Teneo», Ник Кливленд-Стаут сообщил: «Когда в июле Азербайджан для проведения медиа-форума перевез 300 иностранных журналистов в недавно взятый под контроль Нагорный Карабах, «Тенео» проводил встречи и устраивал дорогие обеды с журналистами, обсуждая с ними интервью с руководством азербайджанского COP»
Журналист RS написал, что «через три дня после встречи с «Тенео» влиятельная индийская газета The Hindu опубликовала статью под названием «Климатическая конференция в ноябре, чтобы подчеркнуть мир и перемирие». Компания также «участвовала в написании статьи в New York Times, частично основанной на поездке в Нагорный Карабах, в которой рассказывается о Мухтаре Бабаеве, президенте COP в Азербайджане».
«Teneo» отобрала команду из 17 человек для решения проазербайджанской пиар-задачи. Азербайджанские официальные лица очень довольны тем, как «Тенео» защищает интересы Азербайджана. Бабаев заявил азербайджанскому телевидению, что медиа-стратегия правительства по изменению международного восприятия Азербайджана является историей успеха, включая «восстановление территориальной целостности», имея в виду наступление в Нагорном Карабахе. Не называя «Тенео» по имени, он похвалил новую медиа-команду, которая «состоит из серьезных профессионалов…». «Благодаря работе этой профессиональной команды, в этом году не проходит и недели, чтобы мы не предоставляли информацию и не делали заявления международным СМИ... Теперь они все понимают и видят силу нашей страны», сказал Бабаев.
Самое печальное, что именно премьер-министр Никол Пашинян в обмен на освобождение 32-х армянских военнопленных позволил Азербайджану провести конференцию, сняв вето Армении и освободив двух азербайджанских убийц, проникших на территорию Армении в 2023 году и убивших невинного армянского рабочего. Хотя я приветствую возвращение 32 армянских военнопленных, но считаю, что Пашиняну следовало договориться об освобождении всех армянских военнопленных, удерживаемых Азербайджаном в Баку, в том числе восьми политических заложников из Арцаха. Президент Ильхам Алиев был настолько одержим идеей проведения престижной конференции ООН в Азербайджане, что согласился бы на такое всеобъемлющее соглашение. Если бы Пашинян пошел на такую сделку, то армянам во всем мире и их неармянским сторонникам за пределами Армении, не пришлось бы так усердно работать, чтобы оказать давление на Азербайджан, требуя от него освобождения всех армянских заключенных до ноябрьской конференции.