«Կասպերսկի». PipeMagic բեքդորն ընդլայնել է կիբեռգրոհների աշխարհագրությունը
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: PipeMagic տրոյացին, որն առաջին անգամ նկատվել է 2022-ին, ասիական ընկերությունների վրա գրոհներում, նոր թիրախներ ունի՝ կազմակերպություններ ասիական մեկ այլ երկրում՝ Սաուդյան Արաբիայում: Դա հայտնաբերել են Kaspersky GReAT-ի փորձագետները 2024-ի սեպտեմբերին։ Բեքդորը, որը կարողանում է գողանալ գաղտնի տվյալները և հեռավար հասանելիություն ստանալ կոտրանքի ենթարկված սարքերին, կորպորատիվ համակարգեր է ներթափանցում ChatGPT հավելվածի քողի տակ։
«Կասպերսկի» ընկերությունը հայտնում է, որ այդ ալիքում օգտագործվել է կեղծ ChatGPT հավելվածը, որը գրված է եղել Rust ծրագրավորման լեզվով: Առաջին հայացքից այն օրինական է թվում, պարունակում է մի քանի սովորական Rust շտեմարաններ, որոնք օգտագործվում են այդ լեզվով գրված բազմաթիվ հավելվածներում: Սակայն, հավելվածը բացելու դեպքում դատարկ էկրան կհայտնվի: Դրա հետևում թաքնված է ծածկագրված տվյալների զանգված՝ 105 615 բայթ չափով, որը պարունակում է վնասաբեր ԾԱ։ Այն անվանումների հեշավորման ալգորիթմների օգնությամբ հիշողությունում համապատասխան տեղաշարժերի որոնման միջոցով փնտրում է Windows API-ի առանցքային գործառույթները, իսկ այնուհետև բեռնում է բեքդորը, կարգավորում անհրաժեշտ պարամետրերը և գործարկում այն:
«Չարագործներն ավելի խոշոր զոհերի գրոհելու համար անընդհատ կատարելագործում են իրենց ռազմավարությունները և ընդլայնում իրենց ներկայությունը: Դրա օրինակը PipeMagic արշավն է: Մենք սպասում ենք, որ այս բեքդորի օգտագործմամբ կիբեռգրոհների թիվը կաճի»,- մեկնաբանում է GReAT-ի առաջատար փորձագետ Սերգեյ Լոժկինը:
Հայտնի և անհայտ կիբեռխմբերի թիրախային գրոհներից խուսափելու համար «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները խորհուրդ են տալիս.
•զգուշություն դրսևորել համացանցից, հատկապես՝ կողմնակի կայքերից ծրագրեր ներբեռնելիս. ԾԱ ներբեռնել միայն պաշտոնական աղբյուրներից (հավելվածների խանութներից կամ մշակող ընկերությունների կայքերից).
•անվտանգության մոնիտորինգի կենտրոնների (SOC) աշխատակիցներին տրամադրել հասանելիություն չարագործների նորագույն մարտավարությունների, տեխնիկաների և ընթացակարգերի վերաբերյալ թարմ տեղեկատվությանը, օրինակ՝ Threat Intelligence ծառայությունների միջոցով.
•տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում, որի արդյունավետությունը հաստատվում է անկախ թեստավորման լաբորատորիաների կողմից.
•վերջնակետերի մակարդակում միջադեպերը ժամանակին հայտնաբերելու, հետաքննելու և վերացնելու համար օգտագործել EDR լուծումներ, ինչպիսին է Kaspersky EDR Expert-ը.
•ի լրումն վերջնական կետերի պաշտպանության հիմնական միջոցների ներդնել կորպորատիվ մակարդակի անվտանգության լուծում, որը վաղ փուլում հայտնաբերում է ժամանակակից սպառնալիքները ցանցի մակարդակում, օրինակ՝ Kaspersky Anti Targeted Attack.
•քանի որ թիրախային շատ գրոհներ սկսվում են ֆիշինգով կամ սոցիալական ինժեներիայի այլ մեթոդներով, բարձրացնել աշխատակիցների շրջանում կիբեռանվտանգության մասին իրազեկվածության մակարդակը, օրինակ՝ Kaspersky Automated Security Awareness Platform-ի միջոցով:

• 22-10-2024 10:49:26   | Армения  |  Новости науки и технологии
У троянца PipeMagic, впервые замеченного в атаках на азиатские компании в 2022 году, появились новые цели ― организации в другой азиатской стране – Саудовской Аравии. Это обнаружили эксперты Kaspersky GReAT в сентябре 2024 года. Бэкдор, который умеет красть конфиденциальные данные и осуществлять удалённый доступ к скомпрометированным устройствам, проникает в корпоративные системы под видом приложения ChatGPT.
«Лаборатория Касперского» сообщает, что в этой волне использовалось поддельное приложение ChatGPT, написанное на языке программирования Rust. На первый взгляд оно кажется легитимным, содержащим несколько рядовых библиотек Rust, которые используются во многих приложениях, написанных на этом языке. Однако, если открыть приложение, появится пустой экран. За ним скрывается массив зашифрованных данных размером 105 615 байт, в котором и содержится вредоносное ПО. Оно ищет ключевые функции Windows API путём поиска соответствующих смещений в памяти с помощью алгоритма хэширования имён, а затем загружает бэкдор, настраивает необходимые параметры и запускает его.
«Злоумышленники постоянно совершенствуют свои стратегии, чтобы атаковать более крупные жертвы, и расширяют своё присутствие. Примером этого стала кампания PipeMagic. Мы ожидаем, что число кибератак с использованием этого бэкдора будет расти», ― комментирует Сергей Ложкин, ведущий эксперт GReAT.
Чтобы избежать целевых атак известных и неизвестных кибергрупп, эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
соблюдать осторожность при загрузке программ из интернета, особенно со сторонних сайтов: скачивать ПО только из официальных источников (магазинов приложений или с сайтов компаний-разработчиков);
предоставлять сотрудникам центров мониторинга безопасности (SOC) доступ к свежей информации о новейших тактиках, техниках и процедурах злоумышленников, например с помощью сервисов Threat Intelligence;
устанавливать надёжное защитное решение, эффективность которого подтверждается независимыми тестовыми лабораториями;
для обнаружения, расследования и своевременного устранения инцидентов на уровне конечных точек использовать EDR-решения, такие как Kaspersky EDR Expert;
в дополнение к основным средствам защиты конечных точек внедрить решение безопасности корпоративного уровня, которое обнаруживает современные угрозы на сетевом уровне на ранней стадии, например Kaspersky Anti Targeted Attack;
поскольку многие целевые атаки начинаются с фишинга или других методов социальной инженерии, повышать уровень осведомлённости о кибербезопасности среди сотрудников, например с помощью Kaspersky Automated Security Awareness Platform.