• 25-10-2024 15:22:59   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Քանի որ նոյեմբերի 11-ին Բաքվում նախատեսված է անցկացնել ՄԱԿ-ի կլիմայի գագաթնաժողովը (COP29), գնալով ավելի հստակ է դառնում, որ չպետք է Ադրբեջանին թույլ տրվեր հյուրընկալել նման հեղինակավոր հավաք։ Ի հավելումն Բաքվում էթնիկ զտումների և հայ բանտարկյալների անօրինական կալանավորման վերաբերյալ հայկական բողոքների՝ ամբողջ աշխարհում առարկություններ են առաջացել Բաքվում համաժողովի անցկացման վերաբերյալ՝ Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների կոպիտ և շարունակական խախտումների պատճառով։
Հոկտեմբերի 10-ին Human Rights Watch կազմակերպությունը (HRW) հրապարակեց մի հոդված՝ «COP29-ը հյուրընկալող երկրի համաձայնագրում բացակայում է իրավունքների պաշտպանությունը. Ադրբեջանը պետք է երաշխավորի քաղաքացիական հասարակության մասնակիցների իրավունքները կլիմայի համաժողովում» վերնագրով: HRW-ն իր լուրջ մտահոգությունն է հայտնել Բաքվի կողմից համաժողովի հյուրընկալման կապակցությամբ։
HRW-ն ձեռք է բերել ՄԱԿ-ի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված համաձայնագրի պատճենը, որը չի հրապարակվել, չնայած այն հանգամանքին, որ ՄԱԿ-ի անդամները պնդել են, որ «հյուրընկակող երկրի համաձայնագրերը պետք է հասանելի լինեն հանրությանը և պետք է պահպանվի մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային իրավունքը»:
HRW-ն հորդորել է ՄԱԿ-ին  «հրապարակային կոչ անել Ադրբեջանի կառավարությանը՝ հարգել մարդու իրավունքների վերաբերյալ իր պարտավորությունները և նպաստել կլիմայի համաժողովին հարգելու մարդու իրավունքները»: Amnesty International-ը ևս նման պահանջ է ներկայացրել այս տարվա հուլիսին։ Կարևոր է, որ Համաձայնագիրը պաշտպանի ոչ միայն Ադրբեջանի քաղաքացիների իրավունքները, այլև համաժողովի հազարավոր միջազգային մասնակիցների անվտանգությունն ու ապահովությունը։
Երբ ես սեղմեցի HRW-ի հոդվածում ներառված հղման վրա, գտա 20 էջանոց համաձայնագրի տեքստը, որը ստորագրվել է ՄԱԿ-ի և Ադրբեջանի կառավարության միջև 2024 թվականի օգոստոսին։ HRW-ն դժգոհել է, որ համաձայնագիրը «լի է զգալի թերություններով և անորոշություններով մասնակիցների իրավունքների պաշտպանության առումով»: Օրինակ, թեև համաձայնագրում ասվում է, որ համաժողովի մասնակիցները «կվայելեն անձեռնմխելիություն իրավական գործընթացից՝ բանավոր կամ գրավոր խոսքերի և իրենց կողմից կատարված ցանկացած գործողության համար», այն պահանջում է, որ նրանք «հարգեն Ադրբեջանի օրենքները և չմիջամտեն նրա «ներքին գործերին»»։
Ահա տորագրված համաձայնագրի կարևորագույն կետերը.
- Կառավարությունը [Ադրբեջանի] պարտավորվում է պաշտպանել մարդու հիմնարար իրավունքները, մարդու արժանապատվությունը և արժեքը, ինչպես նաև բոլոր մասնակիցների հավասար իրավունքները, որոնք մասնակցում են նախաժողովային հանդիպումներին/համաժողովներին/ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի ժողովներին»։
- «Բաքվի օլիմպիական մարզադաշտի տարածքը, որտեղ պետք է անցկացվեն համաժողովը և նախընտրական հանդիպումները, ներառյալ դրանից անմիջապես դուրս գտնվող ցանկացած տարածք, կլինի Միավորված ազգերի կազմակերպության անվտանգության և ապահովության վարչության անմիջական վերահսկողության և հակակշռի ներքո….»:
- «Հյուրընկալող երկրի աջակցող և տեխնիկական անձնակազմը պետք է առաջնորդվի ամենաբարձր էթիկական և մասնագիտական չափանիշներով և ակնկալվում է, որ կվարվի ազնվությամբ ու հարգանքով: Կառավարությունը պետք է ապահովի, որ համապատասխան չափորոշիչները լիովին հասկանալի լինեն»:
- «Կառավարությունն իր ծախսերով պատասխանատվություն է կրում ոստիկանության այնպիսի պաշտպանության և անվտանգության համար, որը կարող է պահանջվել՝ ապահովելու…. Համաժողովի արդյունավետ աշխատանքը՝ առանց որևէ տեսակի միջամտության»:
- Համաժողովի տարածքի անվտանգության համար պատասխանատու է ՄԱԿ-ի անվտանգության և ապահովության վարչությունը․․․. Համաժողովի տարածքից դուրս անվտանգությունը Կառավարության պատասխանատվությունն է…. Անվտանգության նման անձնակազմը պետք է առաջնորդվի էթիկայի և մասնագիտության ամենաբարձր չափանիշներով և ակնկալվում է, որ կվարի ազնվությամբ և հարգանքով: Կառավարությունը պետք է ապահովի, որ համապատասխան չափորոշիչները լիովին հասկանալի լինեն:
- Բոլոր մասնակիցները «Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում օգտվելու են արտոնություններից և անձեռնմխելիությունից»՝ համաձայն ՄԱԿ-ի «Արտոնությունների և անձեռնմխելիության մասին կոնվենցիայի….»: Դիտորդ կազմակերպությունների ներկայացուցիչները և այլ անձինք...․ կվայելեն անձեռնմխելիություն իրավական գործընթացից՝ բանավոր կամ գրավոր խոսքերի և նրանց կողմից իրենց մասնակցության հետ կապված ցանկացած գործողության առնչությամբ»:
- Բոլոր մասնակիցներն «ունեն Ադրբեջանի Հանրապետություն մուտքի և ելքի իրավունք, և ոչ մի խոչընդոտ չպետք է դրվի նրանց անցման համար դեպի Համաժողովի տարածքներ և այնտեղից դուրս գալու համար»: Բացառություններ կարող են արվել միայն այն դեպքում, երբ կառավարությունը ՄԱԿ-ին ներկայացնի «օրենքի վրա հիմնված առարկություններ կոնկրետ անձի մուտքի վերաբերյալ։ Նման առարկությունները պետք է վերաբերվեն կոնկրետ քրեական, անվտանգության հարցերին, այլ ոչ թե ազգությանը, կրոնին, մասնագիտական կամ քաղաքական պատկանելությանը»:
- Համաժողովի տարածքները «պաշտպանված են…․ և դրանց մուտքը ենթակա է [ՄԱԿ-ի] քարտուղարության լիազորություններին և վերահսկողությանը: Այդ տարածքները պետք է անձեռնմխելի լինեն Համաժողովի ողջ ընթացքում»:
- «Սույն համաձայնագրով նախատեսված արտոնություններից և անձեռնմխելիությունից օգտվող բոլոր մասնակիցները․․․․ պարտավոր են հարգել Ադրբեջանի Հանրապետությունում գործող օրենքներն ու կանոնակարգերը և պարտավոր են չմիջամտել նրա ներքին գործերին»։
- Բացի համաժողովի հյուրընկալման ծախսերի վճարումից, Ադրբեջանի կառավարությունը ՄԱԿ-ին կփոխհատուցի 5,811,800 դոլար՝ Համաժողովի պլանավորման, ՄԱԿ-ի անձնակազմի ավիատոմսերի և տեխնիկական ծառայությունների ծախսերի համար:
Համաձայնագրում վերջապես ասվում է, որ «Համաժողովի ավարտից հետո [ՄԱԿ-ի] քարտուղարությունը [ՄԱԿ-ի] Բյուրոյին զեկույց կներկայացնի սույն համաձայնագրի պայմանների կատարման վերաբերյալ, այդ թվում՝ քաղած դասերի և առկա մարտահրավերների»։
Համաժողովի ավարտին մենք կիմանանք, թե արդյոք Ադրբեջանը պահպանել է համաձայնագրի պայմանները, հատկապես մարդու իրավունքների հետ կապված, մասնավորապես, ոստիկանության կողմից համաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից հանրային բողոքի ցույցերը ճնշելու հարցում:

• 25-10-2024 15:22:59   | Армения  |  Политика
Поскольку климатический саммит ООН (COP29) должен пройти в Баку 11 ноября, становится все более очевидным, что Азербайджану нельзя было разрешать проводить такое престижное мероприятие. Помимо жалоб армян на этнические чистки в Баку и незаконное задержание армянских заключенных, во всем мире высказывались возражения против проведения форума в Баку из-за грубых и продолжающихся нарушений прав человека в Азербайджане.
10 октября Хьюман Райтс Вотч (HRW) опубликовала статью под названием «Соглашение о проведении COP29 не обеспечивает защиты прав: Азербайджан должен гарантировать права участников гражданского общества на климатическом форуме». HRW выразила серьезную обеспокоенность по поводу проведения конференции в Баку.
HRW получила копию соглашения, подписанного между ООН и Азербайджаном, которое не было обнародовано, несмотря на то, что члены ООН настаивали на том, что «соглашения принимающей страны должны быть обнародованы и должны соблюдаться международные стандарты прав человека».
HRW потребовало от ООН «публично призвать правительство Азербайджана уважать свои обязательства в области прав человека и внести свой вклад в уважение прав человека на климатической конференции». Amnesty International представила аналогичное требование в июле этого года. Важно, чтобы Соглашение защищало не только права граждан Азербайджана, но и безопасность тысяч международных участников конференции.
Перейдя по ссылке в статье HRW, я нашел текст 20-страничного соглашения, подписанного между ООН и правительством Азербайджана в августе 2024 года. HRW пожаловалась, что соглашение «пронизано существенными недостатками и неопределенностями с точки зрения защиты прав участников». Например, хотя в соглашении говорится, что участники конференции «пользуются иммунитетом от судебного разбирательства за свои устные или письменные слова и любые действия, которые они могут предпринять», оно требует от них «уважать законы Азербайджана и не вмешиваться в его «внутренние дела».
Вот наиболее важные пункты подписанного соглашения:
Правительство [Азербайджана] привержено защите фундаментальных прав человека, человеческого достоинства и ценности, а также равных прав всех участников, которые участвуют в предконференционных встречах/конференциях/встречах Рамочной конвенции ООН по изменению климата.
"Территория Олимпийского стадиона в Баку, где будут проводиться конференция и предвыборные встречи, включая любые территории непосредственно за его пределами, будет находиться под прямым контролем и контрмерами Департамента охраны и безопасности ООН..."
«Вспомогательный и технический персонал принимающей страны должен руководствоваться высочайшими этическими и профессиональными стандартами и должен действовать добросовестно и уважительно. Правительство должно обеспечить полное понимание соответствующих стандартов».
«Правительство должно нести ответственность за свой счет за такую полицейскую защиту и безопасность, которая может потребоваться для обеспечения... эффективного функционирования конференции без какого-либо вмешательства».
За безопасность конференц-зала отвечает Департамент безопасности и охраны Организации Объединенных Наций.
Ответственность за безопасность за пределами зоны проведения конференции возлагается на правительство…. Сотрудники службы безопасности должны руководствоваться высочайшими стандартами этики и профессионализма и должны вести себя добросовестно и уважительно. Правительство должно обеспечить полное понимание соответствующих стандартов.
Все участники будут «пользоваться привилегиями и иммунитетами на территории Азербайджанской Республики» в соответствии с Конвенцией ООН о привилегиях и иммунитетах.... Представители мониторинговых организаций и другие лица... пользуются иммунитетом от судебного разбирательства в отношении сказанных или написанных слов и любых действий, предпринятых ими в связи с их участием».
Все участники «имеют право на въезд и выезд из Азербайджанской Республики, и не должно создаваться никаких препятствий для их прохода в помещение Конференции и из него». Исключения могут быть сделаны только в том случае, если правительство представит в ООН «юридически обоснованные возражения против въезда конкретного лица». Такие возражения должны касаться конкретных уголовных вопросов, вопросов безопасности, а не национальности, религии, профессиональной или политической принадлежности».
Конференц-зоны «защищены... и их доступ зависит от полномочий и контроля Секретариата [ООН]. Эти области должны оставаться неприкосновенными на протяжении всей Конференции».
«Все участники, пользующиеся привилегиями и иммунитетами, предусмотренными настоящим Соглашением... обязаны уважать законы и постановления, действующие в Азербайджанской Республике, и обязаны не вмешиваться в ее внутренние дела.
Помимо оплаты расходов на проведение конференции, правительство Азербайджана возместит Организации Объединенных Наций 5 811 800 долларов США на расходы на планирование конференции, авиабилеты для сотрудников ООН и технические услуги.
Наконец, в соглашении говорится, что «после окончания конференции Секретариат [ООН] представит Бюро [ООН] отчет о выполнении условий этого соглашения, включая извлеченные уроки и проблемы».
По итогам конференции мы узнаем, выполнил ли Азербайджан условия соглашения, особенно в отношении прав человека, в частности, в подавлении полицией публичных протестов граждан Азербайджана во время конференции.