• 28-10-2024 11:51:15   | Հայաստան  |  Հասարակություն
«Երդվում եմ (հանուն Սուրբ, միաբովանդակ և անբաժանելի Երրորդության) պաշտպանել Սահմանադրությունը և օրենքները,  ապահովել դրանց բարեխիղճ կատարումը, պաշտպանել երկրի ազգային անկախությունն ու տարածքային ամբողջականությունը,  հույների իրավունքներն ու ազատությունը, ծառայել հույն ժողովրդի ընդհանուր շահերին և առաջընթացին»
Մեր օրերում հաճախ է լսվում, որ սերբական ապստամբությունը 2 ամսով հետաձգեց 1941 թ. ԽՍՀՄ-ի վրա գերմանական հարձակման սկիզբը, և դրա շնորհիվ հնարավոր եղավ պաշտպանել Մոսկվան։ Սակայն իրականում հունական դիմադրությունն էր, որ 2 ամսով կապեց  գերմանացիների ոտները, ինչը հնարավորություն տվեց -42 աստիճան սառնամանիքին Մոսկվան պահելու։ Հավանաբար դա էր պատճառը, որ ֆրաու Մերկելն այդքան էլ չէր սիրում հույներին։
1940 թ. իտալացիների նկատմամբ հույների հաղթանակը Ուինսթոն Չերչիլին հնարավորություն տվեց արտասանելու իր հայտնի խոսքերը, որոնք տարածվեցին աշխարհով մեկ. «Մենք այլևս չենք ասում, որ հույները քաջերի պես են կռվում, մենք ասում ենք, որ քաջերն են հույների պես  կռվում», նկատի ունենալով Հին Հունաստանի հերոսներին, ինչպիսիք են Հերկուլեսը, Աքիլեսը, Պատրոկլը, Ոդիսևսը, Լեոնիդասը և շատ ուրիշներ:
Ճապոնական «DAY» թերթը 1940 թ. դեկտեմբերի 7-ին գրել է. «Մեր երկիրը, որտեղ բարձր են գնահատում քաջությունը, հիացմունքով է հետևում հույների պայքարին Ալբանիայում։ Սա մեզ այնքան է հուզում, որ մենք գոռում ենք՝ Կեցցե ՀԵԼԱԴԱՆ»: Հարգանքի տուրք մատուցելով այս, և հելլենների բոլոր նախորդ պատմական հաղթանակներին, հույն հայտնի գրող Մանոլիս Լուդեմիսը հիանալի արտահայտեց իր ժողովրդի էությունը. «Գուցե հույների որովայնները երբեք լիքը չեն եղել, բայց նրանց գլուխները երբեք դատարկ չեն եղել: Անգամ այն հեռավոր ժամանակներում այդ մարդիկ լի էին հետաքրքրասիրությամբ ու հակասություններով,  ճկուն մտքով, մարտունակ, պայծառ ուղեղով, միաժամանակ՝ հաճախ պարծենկոտ, իշխանատենչ ու վրիժառու, սուր ու հնարամիտ։ Հավերժ փնտրող հոգի, լի հետաքրքրաշարժ երազներով և չարությամբ՝ թիթեռ և օձ միաժամանակ: Մի ձեռքում նա մալա էր պահում արարչագործության համար, մյուս ձեռքում՝ մուրճ՝ ոչնչացման համար: Բայց հենց այս ժողովուրդը ենթարկվեց արտաքին վտանգի, անմիջապես համախմբվեց։ Հետո նա  մանր ու մակերեսային ամեն բան ճնշեց իր մեջ և անվարան զոհաբերությունների գնաց՝ լի հանդգնությամբ ու մեծությամբ»։
Ես պարզապես կավելացնեմ Լուդեմիսի ասածը. «Ցանկացած ազգի հավատամքը, նրա ապրելու ձգտումը նրա էպոսում է թաքնված: Ժողովրդի էպոսում է  ազգի ծածկագիրը։ Հույների համար այն Մեծ Հոմերոսի «Իլիական» և «Ոդիսական» էպոսներում է: Հետաքննեք այդ անմահ գործերը և եթե հույն եք, ձեր մեջ շատ հետաքրքիր բան կբացահայտեք»։
Գերմանական գլխավոր շտաբի պետ ֆելդմարշալ Վիլհելմ Կայտելը 1941 թվականի մայիսին ասել է. «Հանուն պատմական արդարության մենք պետք է խոստովանենք, որ մեր բոլոր հակառակորդներից միայն հույն ժողովուրդն է կռվել նման քաջությամբ և մահվան նկատմամբ նման արհամարհանքով»:
Իսկ Երկրորդ աշխարհամարտից հետո  նա կգրի. «Հույների անօրինակ դիմադրությունը Գերմանիայից այն 2 ամիս ժամանակը խլեց, որն այդքան անհրաժեշտ էր մեզ Ռուսաստանում: Եթե մենք այդքան երկար չմնայինք Հունաստանում, ապա Արեւելյան ճակատի մարտերի, ինչպես նաեւ ողջ պատերազմի  ելքը այլ էր լինելու»:
Արևմտյան ռազմական գրականության մեջ հաճախ այն  ճիշտ կարծիքն է շրջանառվում, որ Հունաստանում իտալական բանակի ձախողումները, այնուհետև Կրետեի մարտերը Հիտլերին ստիպեցին հետաձգել ԽՍՀՄ-ի վրա հարձակման ժամկետը նախ՝ ապրիլի 6-ից՝  մայիսի 15-ը, այնուհետև ևս 5 շաբաթով՝ մինչև 1941 թ. հունիսի 22-ը, ինչի պատճառով գերմանացիները չհասցրեցին Մոսկվան վերցնել մինչև ձմեռվա ցրտերն ընկնելը և, ի վերջո, պարտվեցին»:
Երկրորդ աշխարհամարտում ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակում հույների ներդրումն ակնհայտորեն ավելի մեծ է, քան Արևմտյան Եվրոպայի մյուս ժողովուրդներինը։ Ստիպելով հետաձգել ԽՍՀՄ գերմանական ներխուժման սկիզբը՝ հույները Հայրենական մեծ պատերազմում ԽՍՀՄ հաղթանակի գործում կարևոր ներդրում ունեցան։ Իսկապես, Հունաստանում երկամսյա հապաղումը օգնեց փրկել Մոսկվան, երբ 1941թ. դեկտեմբերին օդի ջերմաստիճանը հարյուր տարվա մեջ առաջին անգամ իջավ մինչև -42 աստիճան, և Աստված ինքը դեմ էր ֆաշիզմի սև ուժին:
Մոսկվայի ռադիոկայանի եթերում հույն ժողովրդին ուղղված ուղերձում (1942 թ. ապրիլի 27) երախտագիտության խոսքեր հնչեցին. «Դուք քիչ էիք, բայց դուք, թշնամու գերակայող ուժերի դեմ կռվելով, հաղթող եղաք: Այլ կերպ չէր էլ կարող լինել, քանի որ դուք հույն եք։ Մենք՝ ռուսներս, ձեր նվիրվածության շնորհիվ պաշտպանության համար ժամանակ ենք շահել։ Մենք  շնորհակալ ենք»։
Հույն ժողովրդի և նրա բանակի հերոսական դիմադրությունը, Հունաստանը գրավելու իտալական ծրագրի ձախողումը հանգեցրեցին գերմանացիների միջամտությանը, ինչը  Խորհրդային Միության վրա նրանց հարձակումը հետաձգեց 10 շաբաթով, և դա վճռորոշ  դեր խաղաց 1941թ. ձմռանը Մոսկվայի պաշտպանության գործում: 1941թ. հոկտեմբերի 28-ին բրիտանացի ֆելդմարշալ Հարոլդ Ալեքսանդերը կասի. «Հույները  գերմանացիների բոլոր պլանները խառնեցին. նրանք ստիպված էին ԽՍՀՄ դեմ պատերազմն  ամիս ու կես ուշացումով սկսել»։ Ռուս գրող, բանաստեղծ, հրապարակախոս, լրագրող, զինվորական  թղթակից Ի. Էրենբուրգը ասել է. «Բոլորիս աչքի առաջ կյանքի կոչվեց մի հին լեգենդ՝ հույները մահանում էին, բայց չէին հանձնվում»:
Նշեմ, որ հույների բոլոր պատմական մեծ հաղթանակները մեծապես ամրապնդեցին նրանց հպարտ ազգային ինքնագիտակցությունը: Ազգի մեծությունը որոշվում է ոչ թե նրա քանակով, այլ թափված արյամբ։ Այո՛, Հունաստանը դիմադրեց 219 օր, երբ  Նորվեգիան՝ 61 օր, հզոր Ֆրանսիան՝ 43 օր, Լեհաստանը՝ 30, Բելգիան՝ 18 օր, Հարավսլավիան՝ 3, Չեխոսլովակիան ու Դանիան՝ ոչ մի օր։ Վերջինս հանձնվել էր գերմանացի մի մոտոցիկլավարին, որին երկրի թագավորը տվել էր իր թագը՝ այն Հիտլերին հանձնելու համար։ Հարկ է նշել, որ այս բոլոր երկրները Հունաստանեց շատ ավելի լավ էին զինված։
ԵՎ ԱՅՍՊԵՍ 2-ՐԴ ԱՇԽԱՐՀԱՄԱՐՏՈՒՄ ՀՈՒՅՆԵՐԻ ՆԵՐԴՐՈՒՄԸ ՖԱՇԻԶՄԻ ԴԵՄ ՏԱՐԱԾ  ՀԱՂԹԱՆԱԿՈՒՄ ակնհայտորեն ավելի մեծ է, քան Արևմտյան Եվրոպայի մյուս ժողովուրդներինը: Ստիպելով 2 ամսով հետաձգել ԽՍՀՄ գերմանացիների ներխուժումը,  հույները նպաստեցին ԽՍՀՄ հաղթանակին Հայրենական մեծ պատերազմում: Հետագայում Հաղթանակի մարշալ Գեորգի Ժուկովը կասի. «Եթե ռուսները կարողացան դիմադրել Մոսկվայի մերձակայքում,  կանգնեցնել և հետ նետել գերմանացիներին, ապա մենք  պարտական ենք հույներին, որ կապել էին  գերմանացիների ոտները, երբ նրանք  կարող էին մեզ ծնկի բերել»։ (Մոսկվայի ռադիոյի «24 սեպտեմբերի, 1942 թ.) ելույթից). Ավելի վաղ՝ 1941 թվականի գարնանը, Ռայխսթագում իր ելույթում ֆելդմարշալ Քայթելը ասել էր. «Հանուն պատմական արդարության մենք պետք է խոստովանենք, որ մեր բոլոր հակառակորդներից միայն հույն ազգն է պայքարել այդպիսի քաջությամբ և մահվան այդպիսի արհամարհանքով»։
Ֆաշիզմի դեմ հունական դիմադրության պատմությունը շատ վառ էջեր ունի, բայց առանձնանում են Կրետեի պաշտպանական մարտերը, երբ գերմանացիները Երկրորդ աշխարհամարտում իրենց առաջին լուրջ կորուստները կրեցին: Կղզում իջած գերմանացի լավագույն դեսանտայիններին ջարդել են  ոչ միայն հույն և անգլիացի զինվորները, այլև զայրացած հասարակ կրետացի գյուղացիներն՝ իրենց երկար դանակներով։ Գերմանացիներին վերջապես հաջողվեց գրավել այն տարածքը, որը պաշտպանում էին բրիտանացիները, և միայն  դրանից հետո գրավել ամբողջ կղզին։ Կրետեում ունեցած կորուստները ցնցեցին Հիտլերին. ըստ էության, նրա միակ օդադեսանտային դիվիզիան ամբողջությամբ ոչնչացվեց: Բրիտանացի ականավոր ռազմական տեսաբան Բ. Լիդելը գրել է. «Պատկերավոր ասած՝ Կրետեում Հիտլերը ջարդեց իր  այն ձեռքը, որով հարվածել էր»։ Իսկ Ուինսթոն Չերչիլը կասի. «Գյորինգի հաղթանակը Կրետեի նկատմամբ ճիշտ է Պյուռոսյան  հաղթանակ կոչել։ Այն զորքերով, ում  նա պառկեցրեց կղզում, հեշտ էր գրավել Կիպրոսը, Իրաքը, Սիրիան և նույնիսկ գուցե Պարսկաստանը»։ «Երկոտանի հովազների» մասին Բայրոնի հայտնի խոսքերը շատ լավ  են բնութագրում կրետացիներին: Զուր չէ, որ Սուլթան Սուլեյման Մեծը Կրետեի մասին դեռ 16-րդ դարում ասել է. «Եթե այդ անիծյալ կղզին չլիներ, մենք ամբողջ աշխարհն էինք կուլ տալու»:
Անգլիացի պահպանողական քաղաքական գործիչ և արտաքին գործերի նախարար սըր Էնթոնի Էդենը գրել է. «Հույները խափանեցին գերմանացիների բոլոր ծրագրերը. նրանք  ստիպված էին տասը շաբաթով հետաձգել Ռուսաստանի հետ պատերազմի սկիզբը։ Ես հարցնում եմ, թե ինչպիսին կլիներ այս պատերազմի արդյունքը առանց Հունաստանի»: Շառլ դը Գոլ. «Ես բառեր չեմ գտնում արտահայտելու Հունաստանի ժողովրդի հերոսական դիմադրության նկատմամբ իմ հիացմունքը»:    Ֆրանկլին Ռուզվելտ. «1940 թ. հոկտեմբերի 28-ին հույներին վերջնագիր տրվեց՝ 3 ժամում լուծել պատերազմի կամ խաղաղության հարցը։ Բայց եթե  3 օր, 3 շաբաթ, 3 ամիս, 3 տարի էլ տային, պատասխանը նույնն էր լինելու։ Հույները բոլոր դարերին քաջության դաս են տվել: Երբ ամբողջ աշխարհը կորցրեց հույսը, հույները որոշեցին վանել գերմանական հրեշին և նրա դեմ ազատության հպարտ ոգին բարձրացրեցին։ Հույների սխրանքը գերմանացիների դեմ, այն բանից հետո, երբ նրանք այդպես բացահայտ հաղթեցին հունական հողը նվաճելու ցանկությամբ տոչորված իտալացիներին,  ամերիկացիների սրտերը հիացմունքով և մեծ համակրանքով լցրեց» (1943 թվականի հոկտեմբերի 6-ին նրա տված ռադիոյի ելույթից): Մեկ այլ տեղ նա ասել է. «Հունաստանը օրինակ է ծառայում, որին մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է հետևի.  ազատությունը զավթողները, որտեղ էլ որ լինեն երկրի վրա, պետք է կրեն իրենց արդար պատիժը»: Մորիս Շուման, Ֆրանսիայի արտգործնախարար 1969-1973, Ֆրանսիական ակադեմիայի անդամ 1974. «Հունաստանը ստրկացած, արյունոտ, բայց կենդանի՝ նահատակ Եվրոպայի խորհրդանիշն է։ Երբեք պարտությունն այն կրածների համար այսքան պատվաբեր չի եղել»։ (Լոնդոնում BBC-ի հեռարձակված՝ Եվրոպայի ստրկացած ժողովուրդներին ՝ 1941 թ. ապրիլի 28-ին ուղղված իր ուղերձից.  այդ օրը Հիտլերը Հունաստանի դեմ պատերազմում գրավեց Աթենքը, Մուսոլինիի դեմ 6 ամսյա և Հիտլերի դեմ   6 շաբաթվա պայքարից հետո):
Դիմադրության անմահ էպոսը հույն ազգի մեծ ժառանգությունն է, ինչպես նրա մյուս մեծ պատմական սխրագործությունները, վառ առաջնորդող աստղ է, որը միշտ կճառագի իր անմար լույսը յուրաքանչյուր հույնի, որտեղ էլ որ նա լինի: Անգլիայի թագավոր Գևորգ VI-ը, ելույթ ունենալով իր երկրի խորհրդարանում 1945 թվականի մայիսին, ասաց. «Հունաստանի խիզախ պայքարը Երկրորդ աշխարհամարտում առաջին և ամենակարևոր շրջադարձն էր»։
Եվ հարկ է նշել, որ հույն ժողովուրդը խափանեց գերմանացիների պատրաստած զորահավաքը, թույլ չտվեց, որ ոչ մի հույն դաշնակիցների դեմ պատերազմի ուղարկվի. Արևելյան ճակատում գերմանական բանակի կազմում կռվում էին Եվրոպայի գրեթե բոլոր ժողովուրդների զորամասերը, բացի հույներից. ոչ մի հույն զինվոր Խորհրդային Միության դեմ չի կռվել:
ԽՍՀՄ պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ Եվրոպայի բոլոր ժողովուրդները, ներառյալ ամենաշատ հալածյալ գնչուներն ու հրեաները (205 հազար), գերմանական բանակի կազմում՝ ազգային զորամասերում կռվել են խորհրդային զորքերի դեմ՝ բացառությամբ հույների և սերբերի։ Բացի այդ, Հունաստանը միակն էր գերմանացիների կողմից օկուպացված բոլոր երկրներից, որը թույլ չէր տալիս Գերմանիա աշխատուժ ուղարկել։
«Ես շատ եմ ցավում, որ ծերության պատճառով երկար չեմ ապրելու՝ շնորհակալություն հայտնելու հույներին, որոնց դիմադրությունը վճռորոշ դեր խաղաց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում», - ասաց Իոսիֆ Ստալինը (Մոսկվայի ռադիո, 31 հունվարի, 1943 թ.): Եվ Իոսիֆ Վիսարիոնովիչը յուրովի «շնորհակալություն» հայտնեց հույն ժողովրդին՝ ի դեմս սովետական հույների. 1949-ին նրանց մեծ մասը անասնավագոններով ուղարկվեցին Ղազախստանի անբնակ տափաստաններ, իսկ մինչ այդ՝ 1944-ին, Ղրիմի հույներին Սիբիր ուղարկեցին.  շատերը սովից մահացան։ Այլասերված «երախտագիտություն»:
1944 թվականի մարտի 30-ին Հիտլերն ասաց. «Իտալիայի պատերազմ մտնելը մեզ համար արհավիրք դարձավ: Եթե իտալացիները չհարձակվեին Հունաստանի վրա (հարձակվելու մտադրություն չուներ հենց ինքը ֆյուրերը - հեղ.) և նրանք մեր օգնության կարիքը չունենային, պատերազմն այլ ընթացք կստանար։ Մենք կարող էինք ժամանակ ունենալ Լենինգրադն ու Մոսկվան նվաճելու  մինչև ռուսական ցուրտ եղանակի սկիզբը։ Ստալինգրադ չէր լինի»։
Պատմական փաստ է, որ հույների հերոսական պայքարը երկու այդքան անհրաժեշտ ամսով հետաձգեց Գերմանիայի և նրա դաշնակիցների հարձակումը ԽՍՀՄ-ի վրա։ Ուինսթոն Չերչիլն ասել է. «Մենք Անգլիայում գիտենք, որ պայքարը, որի համար զոհվեց Լորդ Բայրոնը, սուրբ է, և մենք կշարունակենք այն:  Եթե չլինեին հույների խիզախությունն ու քաջությունը, ապա հայտնի չէ, թե ինչ արդյունք կունենար Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը։ Վերջնական հաղթանակից հետո Հունաստանը կստանա այն ամենը, ինչին արժանի է, և հպարտ կլինի, որ ապրելու է հաղթողների շարքում»։ Եւ ի՞նչ։ Հետո, ի խոր ափսոսանքս, Հունաստանում  քաղաքացիական պատերազմ սկսվեց, որի մասին չեմ սիրում խոսել։ Սա այլ թեմա է։
Փաստը մնում է փաստ, որ Հունաստանը, որպես հաղթանակած երկիր, պատերազմի ավարտից հետո զրկվել է պարտված Գերմանիայից փոխհատուցում ստանալուց։

• 28-10-2024 11:51:15   | Armenia  |  Social
"I swear (in the name of the Holy, Consubstantial, and Indivisible Trinity) to protect the Constitution and laws, ensure their faithful observance, defend the national independence and territorial integrity of the country, protect the rights and freedoms of Greeks, and serve the common interests and progress of the Greek people."
Currently, it is often heard that the Serbian uprising delayed the start of the German invasion of the USSR in 1941 by two months, which allowed for the defense of Moscow. However, it was the Greek resistance that truly delayed the Germans for those two months, which enabled the defense of Moscow in severe cold (-42 degrees). Perhaps that’s why Frau Merkel had such a disdain for the Greeks.
The victory of the Greeks over the Italians in 1940 inspired Winston Churchill to utter his famous words that echoed around the world: "We are not saying that Greeks fight like heroes, but that heroes fight like Greeks," referring to the great heroes of Ancient Greece, such as Heracles, Achilles, Patroclus, Odysseus, Leonidas, and many others.
On December 7, 1940, the Japanese newspaper "DAY" wrote: "Our country, where courage is highly valued, watches with admiration the struggle of the Greeks in Albania. It touches us so deeply that we shout — Long live HELLAS!"
Honoring this, as well as all previous historical victories of the Hellenes, the well-known Greek writer Manolis Louderis beautifully expressed the essence of his people: "Perhaps the Greeks never filled their bellies, but their heads were never empty. This people has always been full of curiosity and contradictions, flexible in thought, combative, with a bright mind, and yet often boastful, power-hungry, and vengeful, with a sharp and cunning intellect. Their soul is eternally searching, full of captivating dreams and evil — a butterfly and a snake at the same time. In one hand, they held a trowel for creation, and in the other — a spade for destruction. But as soon as this people faced external danger, they immediately became one. Then they suppressed all trivialities and fearlessly made sacrifices, full of audacity and greatness..."
I would only add to Louderis. The code of the nation, of any people, can be found in the epic of that people. For the Greeks, it lies in the epic of the Great Homer — "Iliad and Odyssey." Explore this immortal work and if you are Greek, you will discover much that is interesting within yourself.
The Chief of the German General Staff, Field Marshal Wilhelm Keitel, stated in May 1941: "In the name of historical justice, it must be acknowledged that among all our opponents, only the Greek people fought with such courage and contempt for death."
After World War II, the same field marshal would write: "The incredible resistance of the Greeks deprived Germany of two months, so necessary for the attack on Russia; had we not been delayed here, the outcome of battles on the Eastern Front, as well as the entire war, would have been different."
In Western military literature, there is often a correct opinion that the failures of the Italian army in Greece, followed by the "Battle for Crete," forced Hitler to postpone the date of the attack on the USSR, first from April 6 to May 15, and then by another five weeks — to June 22, 1941, which meant that the Germans failed to take Moscow before the winter cold and ultimately lost the war.
The contribution of the Greeks to the victory over fascism in World War II is clearly more significant than that of other Western European nations. By delaying the beginning of the German invasion of the USSR, the Greeks also made an important contribution to the victory of the USSR in the Great Patriotic War. Indeed, the two-month delay in Greece helped save Moscow when, in December 1941, the temperature fell to -42 degrees for the first time in a century — and God was against the dark force of fascism.
In a message to the Greek people, the "Moscow" radio station (April 27, 1942) expressed words of gratitude: "You were few, but you, fighting against superior enemy forces, emerged victorious. It could be no other way, because you are Greeks. We Russians, thanks to your selflessness, gained time for defense. We thank you."
The heroic resistance of the Greek people and their army, thwarting the Italian plan for the occupation of Greece, led to German intervention, causing a ten-week delay in their attack on the Soviet Union, which played a significant role in the defense of Moscow in the winter of 1941. On October 28, 1941, British Field Marshal Harold Alexander stated: "The Greeks changed all the Germans' plans — they had to postpone the start of the war with Russia by a month and a half."
I. Ehrenburg, a Russian writer, poet, publicist, journalist, and war correspondent, said: "Before everyone's eyes, the ancient legend came to life — the Greeks died, but did not surrender."
I would like to emphasize that all the historical great victories of the Greeks greatly strengthened their proud national consciousness, which has not been exhibited by any other nation with such force: they represent something distinct from other inhabitants of the earth. The greatness of a nation is determined not by its population, but by the amount of blood shed. Yes, Greece resisted for 219 days, while Norway did so for 61 days, mighty France for 43 days, Poland for 30, Belgium for 18 days, Yugoslavia for 3, and Czechoslovakia and Denmark for no days at all. The latter surrendered to a single German motorcyclist, to whom the king of the country handed over his crown to be delivered to Hitler. It should be noted that all these countries were much better armed than Greece.
THUS, THE CONTRIBUTION OF THE GREEKS TO THE VICTORY OVER FASCISM in World War II is clearly more significant than that of other Western European nations. By delaying the start of the German invasion of the USSR, the Greeks also made an important contribution to the victory of the USSR in the Great Patriotic War. Later, Victory Marshal Georgy Zhukov would say: "If the Russians managed to resist under Moscow to stop and drive back the Germans, we owe this to the Greeks, who delayed the Germans when they could have put us on our knees" (from a speech on "Moscow Radio" on September 24, 1942).
Earlier, in the spring of 1941, in his speech at the Reichstag, Field Marshal Keitel said: "In the name of historical justice, it must be acknowledged that among all our opponents, only the Greek nation fought with such courage and contempt for death."
The history of Greek resistance to fascism has many bright pages, but the Battle for Crete, in which the Germans first suffered serious losses in World War II, stands out particularly. The best German paratroopers who landed on the island were fought not only by Greek and English soldiers, but also by enraged ordinary Cretan peasants with their long knives. The Germans eventually managed to capture the area defended by the English and then occupy the entire island. The losses in Crete shocked Hitler — thousands of elite paratroopers from his only parachute division were destroyed. The prominent British military theorist B. Liddell wrote: "Metaphorically speaking, in Crete, Hitler strained the ligaments of the arm with which he struck." And Winston Churchill would say: "The victory that Göring achieved in Crete is most accurately described as Pyrrhic. With the troops he lost on the island, it would have been easy to conquer Cyprus, Iraq, Syria, and perhaps even Persia." The famous words of Byron about "two-legged leopards" are very fitting for the Cretans.
It is no coincidence that the Sultan Suleiman the Magnificent said of Crete back in the 16th century: "If it were not for this cursed island, we would have swallowed the whole world."
British conservative politician and Foreign Minister Sir Anthony Eden wrote: "The Greeks thwarted all the Germans' plans, forcing them to postpone the start of the war with Russia by ten weeks. I ask, what would have been the outcome of this war without Greece?"
Charles de Gaulle: "I find no words to express my admiration for the heroic resistance of the Greek people." Franklin Roosevelt: "On October 28, 1940, the Greeks were given an ultimatum to decide on war or peace in three hours. But even if they had been given three days, three weeks, three months, or three years — the answer would have been the same. The Greeks taught a lesson in courage for all ages. When the whole world had lost hope, the Greeks decided to resist the German monster, raising the proud spirit of freedom against it. The heroism of the Greeks against the Germans after they had so loudly defeated the Italians in their desire to conquer Greek land filled the hearts of Americans with admiration and great sympathy" (from a radio speech delivered on October 6, 1943). Elsewhere, he said: "Greece set an example that each of us must follow, as long as the usurpers of freedom, wherever they may be on earth, receive their just punishment." Maurice Schumann, France's Foreign Minister from 1969-1973, a member of the French Academy in 1974: "Greece is the symbol of a enslaved, bloodied, but living Europe — a martyr. Never before has a defeat been so honorable for those who suffered it" (from his message sent to the BBC in London to the enslaved peoples of Europe on April 28, 1941, the day Hitler occupied Athens after the Greek war — 6 months against Mussolini and 6 weeks against Hitler).
The immortal epic of the Resistance is a great treasure of the Greek nation, as are its other great historical feats — it is a bright guiding star that will always emit its unquenchable light to every Greek, wherever they may be. King George VI of England, addressing the Parliament of his country in May 1945, said: "The brave struggle of Greece was the first most important turning point of World War II."
And it should be noted that the Greek people thwarted the German mobilization, preventing the dispatch of a single Greek to fight against the Allies — on the Eastern Front, the German army included military units from almost all the peoples of Europe, except the Greeks — not a single Greek soldier fought against the Soviet Union. According to the USSR Ministry of Defense, all the peoples of Europe fought against the Soviet troops in national military units, except for the Greeks and Serbs — including the most persecuted peoples — Gypsies and Jews (205 thousand). Moreover, Greece was the only one of all the countries occupied by the Germans that did not allow the dispatch of workers to Germany.
"I deeply regret that due to my old age, I have little time left to live to thank the Greeks, whose resistance played a decisive role in World War II," said Joseph Stalin (Moscow radio, January 31, 1943). And Joseph Stalin "rewarded" the Greek people in his own way through the Soviet Greeks — in 1949, most of them were deported in cattle cars to the endless steppes of Kazakhstan, and before that, in 1944, the Crimean Greeks were sent to Siberia, resulting in many perishing from hunger on the way. A refined "gratitude."
On March 30, 1944, Hitler stated: "Italy's entry into the war turned into a catastrophe for us. If the Italians had not attacked Greece (which the Führer himself had no intention of attacking — ed.), and they had not needed our assistance, the war would have taken another turn. We could have captured Leningrad and Moscow before the Russian cold set in. There would have been no Stalingrad."
It is a historical fact that the heroic struggle of the Greeks postponed the attack of Germany and its allies on the USSR by two much-needed months.
Winston Churchill said: "We in England know that the struggle for which Lord Byron died is sacred, and we will continue it. If it were not for the courage and bravery of the Greeks, it is unknown what the outcome of World War II would have been. After the final victory, Greece will receive all that it deserves and will be proud to live among the victors." As a result of the courageous struggle of the Greeks, by the end of October 1944, Greece was completely liberated from the occupiers by its own forces (by the way, the only country in occupied fascist Europe) without the involvement of Soviet troops and Anglo-American allies. Throughout the years of Greek resistance in World War II, the war claimed the lives of 700,000 Greeks.
And what happened next? Then, to my deep regret, a civil war began that I do not like to talk about. This is another topic.
The fact remains, Greece, as a victorious country after the end of the war, was deprived of receiving reparations from the defeated Germany.