• 30-10-2024 13:32:46   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Երևանում հոկտեմբերի 20-26-ն անիմացիոն շունչ էր տիրում։ Ոլորտի առաջատար մասնագետներ, լեգենդար ռեժիսորներ, 4-օրյա կրթական ծրագրեր, նոր հնարավորություններ, հաղթանակներ, և, իհարկե, ֆիլմաշատ երեկոներ․ արդեն 16-րդ անգամ «ՌեԱ» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային փառատոնը Հայաստան բերեց անիմացիոն լավագույն փորձը՝ ևս մեկ վստահ քայլ անելով դեպի հայկական անիմացիոն արվեստի «երիտասարդացումն» ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային մակարդակում։
Հոկտեմբերի 26-ին Կինոյի տան մեծ դահլիճում տեղի ունեցավ «ՌեԱ» 16-րդ միջազգային փառատոնի փակման հանդիսավոր արարողությունը և կրկին մեկ հարկի տակ միավորեց անիմացիոն ոլորտի սիրահարներին, լավագույն մասնագետներին, կինոգործիչներին, երիտասարդ ստեղծագործողներին և ֆիլմասերներին։ Երեկոն լի էր անակնկալներով, քանի որ 6-օրյա բուռն աշխատանքներից հետո հայտնի դարձան բոլոր մրցանակակիրները։
Միջոցառմանը հնչեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ուղերձը, որը փոխանցեց նախարարության Ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը:
«Հայաստանում անցկացվող կինոփառատոնները դարձել են մեր մշակութային կյանքի կարևոր և անբաժանելի մասը։ Այսօր բոլորիս միավորել է «ՌեԱ» անիմացիոն ֆիլմերի միջազգային փառատոնը, որն իրավամբ կարելի է համարել տարածաշրջանի ամենամեծ անիմացիոն իրադարձությունը։ Իր ստեղծման օրվանից փառատոնը նպատակաուղղված գործունեություն է ծավալել Հայաստանում անիմացիոն կինոարվեստը զարգացնելու և միջազգային հարթակներում հայկական անիմացիան ներկայանալի դարձնելու նպատակով»,- հնչել է նախարարի ուղերձում:
Միջոցառմանը ներկա էր նաև Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը․
«ԵՄ հայաստանյան պատվիրակությունն ուրախ էր Փառատոնի աջակիցներից մեկը լինել՝ օգնելով ապահովել ԵՄ անդամ երկրներից տարբեր փորձագետների ներկայությունը, ինչպես նաև աջակցել Փառատոնի շրջանակում իրականացվող տարբեր միջոցառումներին։ Տարբեր երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ նմանատիպ միջոցառումները խթանում են մարդկանց միջև  կապերն ու փորձի փոխանակումը։ ԵՄ-ի և Հայաստանի հարաբերությունները մշակութային ոլորտում զգալիորեն աճել են։ ԵՄ-ն հավատարիմ է մնում Հայաստանի մշակութային հատվածին աջակցելու իր հանձնառությանը՝ խթանելով երկխոսությունը, համագործակցությունը և նախաձեռնությունները, որոնք նոր հնարավորություններ են ընձեռում Հայաստանի տաղանդների և ստեղծարարության զարգացմանը»- նշում է Վասիլիս Մարագոսը։
«ՌեԱ» փառատոնն այս տարի էլ ավելի բազմաբնույթ ծրագրերով էր հագեցած։ Փառատոնի շրջանակում ցուցադրվել են 250-ից ավելի ֆիլմեր, որոնց թվում էին այնպիսիք, ինչպիսիք ցուցադրվել են Կաննի, Սան Սեբաստիանի, Անսիի և Բեռլինի հայտնի անիմացիոն կինոփառատոններում, և Հայաստան էին եկել 30-ից ավելի մասնագետներ՝ Եվրոպայից և ԱՄՆ-ից՝ կիսվելու իրենց փորձով, գիտելիքներով և գնահատելու հայ անիմատորների և երիտասարդ ստեղծագործողների տաղանդը։
«Տարիներ շարունակ մենք աշխատել ենք այն ուղղությամբ, որ անիմացիոն ֆիլմերն  այսքան պահանջված դառնան։ Այս տարի մենք ունեցանք այն պատկերը, երբ մարդիկ հերթ էին կանգնում և պայքարում ֆիլմերը դիտելու համար։ Սա մեր բոլորի հաջողությունն է, քանի որ մենք շարունակում ենք ապացուցել, որ անիմացիոն ոլորտը Հայաստանում իրապես զարգացում է ապրում։ Իսկ մենք հպարտորեն և պատվով շարունակում ենք մեր նախնիների՝ Լև Ատամանովի, Վալենտին Պոդմոգովոի, Ռոբ Սահակյանցի և մյուս բոլոր մեծերի արժեքավոր և մնայուն գործը»-նշում է Փառատոնի հիմնադիր-տնօրեն Վրեժ Քասունին։
Արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ Փառատոնի շրջանակում իրականացվեց նաև ReA Comics Art ծրագիրը։ Ծրագրի մեկնարկն ազդարարվեց հոկտեմբերի 23-ին՝ Նկարիչների միությունում՝ ցուցահանդեսի բացման արարողությամբ, որտեղ տեղի ունեցավ գերմանացի պատկերապատող արտիստ Ռայնհարդ Կլայստի` Փառատոնի շրջանակում թարգմանված «Բռնցքամարտիկը. Հերցկո Հաֆթի իրական պատմությունը» գրքի շնորհանդեսը, ինչպես նաև ֆրանսիացի պատկերապատող արտիստ Օրելի «Արմինեի երեք կյանքերը» կոմիքսի հայերեն տարբերակի երևանյան շնորհանդեսը։
Մինչև հոկտեմբերի 27-ը Նկարիչների միությունում ցուցադրված էին նաև Մարան Հրաչյանի «Պատրիկ Դեվաերե», Ֆերմին Սոլիսի «Բունուել», Շամիրամ Խաչատրյանի «Բանչե» պատկերապատումները։ Իսկ երկրորդ հարկում ցուցադրված էր նաև «Սասունցի Դավիթ» պատկերապատումը, որը Rea Comics Art պատկերապատման մրցույթի նախորդ տարվա հաղթող նախագիծն է։
Կոմիքսների ցուցադրությունից զատ ReA Comics Art ծրագիրը ներառում էր նաև գրքի ստորագրման արարողությունը և «Ազգային պատկերապատման նախագծերի մրցույթը», որի հաղթողները ևս հայտնի դարձան երեկոյի ընթացքում։ Այս տարի ներկայացված 25 նախագծերից ընտրվել էր 14-ը։ Ժյուրիի կազմում էին Ռայնհարդ Կլայստը, Օրելը, Մարան Հրաչյանը և Շամիրամ Խաչատրյանը։
«Ազգային պատկերապատման նախագծերի մրցույթ»-ի 1-ին տեղի օժանդակություն-մրցանակը ստացավ Ելենա Ներսեսյանի «Մխիթարանք» պատկերապատումը (մրցանակը՝ 800 հազար ՀՀ դրամ)։ 2-րդ տեղի օժանդակություն-մրցանակը ստացավ Միլենա Ադամյանի «Արձագանքներ» պատկերապատումը (մրցանակը՝ 600 հազար ՀՀ դրամ), իսկ 3-րդ տեղում «Մթնշաղի երազները» պատկերապատումն էր, հեղինակ՝ Լյուսի Դուրասովա (մրցանակը՝ 400 հազար ՀՀ դրամ)։
Փառատոնի մյուս կարևոր բաղադրիչն է MarAni անիմացիոն շուկան, որը բաղկացած է ֆորումից, աշխատարաններից ու վարպետաց դասերից, և CoReAct համարտադրության հարթակից։ Վերջինս այս տարի հյուրընկալել էր 17 հայաստանյան նախագիծ։ CoReAct հարթակը բացառիկ հնարավորություն է ոլորտի հայ ստեղծագործողների համար՝ միջազգային պրոդյուսերներին ներկայացնելու իրենց ծրագրերը։  Համարտադրության հարթակի ժյուրիի անդամներն էին Խոսե Լուիս Ֆարիասը՝ Իսպանիայից, Լյուսիլ Կանոն, Դիանա Հենտուլեսկուն, Վերոնիկ Էնկռենազը և Ֆրեդերիկ Վինելը՝ Ֆրանսիայից։
CoReAct հարթակի «Ժյուրիի հատուկ հիշատակում» անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց "Այծեմնիկ" նախագիծը (Ռեժիսոր/պրոդյուսեր` Էլինա Երկատյան):
1-ին տեղի մրցանակը շնորհվեց «Տատիկն ու ստվերը» նախագծին, ռեժիսոր/պրոդյուսեր՝ Լիանա Գևորգյան և Seagull Production (մրցանակը՝ 1 միլիոն ՀՀ դրամ)։ 2-րդ տեղում «Իմ ընկեր աղմուկը» նախագիծն էր, ռեժիսոր՝ Հասմիկ Սիմոնյան, պրոդյուսեր Սուսաննա Խաչատրյան (մրցանակը՝ 600 հազար ՀՀ դրամ), իսկ 3-րդ տեղում՝ «Քուլ Դաուն» նախագիծն է, ռեժիսոր/պրոդյուսեր՝ Հայկ Կարապետյան և Zrah Studio (մրցանակը՝ 400 հազար ՀՀ դրամ)։
Հաղթող նախագծերի հեղինակներին սպասվում էր անակնկալ՝ AETIS Մտավոր սեփականության պաշտպանության էկոհամակարգի կողմից։ Հավաստագրերի շնորհիվ հաղթողները հնարավորություն ստացան պաշտպանելու իրենց հեղինակային իրավունքները։
Եվս մեկ անակնկալ՝ արդեն 4 հաղթող նախագծերի համար նախատեսել էր նաև ժյուրիի անդամներից Վերոնիկ Էնկռենազը, ով Անսի միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի ավագ խորհրդատու, պրոդյուսեր և MIFA Միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի շուկայի նախկին ղեկավարն է։ 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղի մրցանակակիրները, ինչպես նաև «Ժյուրիի հատուկ հիշատակում» անվանակարգում հաղթող նախագծի հեղինակը MIFA 2025-ի մասնակցության անվճար հավատարմագրում ստացան։
«ՌեԱ» փառատոնում այս տարի ընդգրկված էին 48 ավարտական, 59 կարճամետրաժ և 8 լիամետրաժ մրցութային ֆիլմեր։
Ավարտական ֆիլմերի անվանակարգում Հատուկ հիշատակման արժանացավ Էրիկա Տոտորոյի (ԱՄՆ) «Հանելուկ»-ը, իսկ «Լավագույն ավարտական ֆիլմ» ճանաչվեց «8-րդ օրը»։ Հեղինակներ՝ Ագաթ Սինիշալ, Ալիսիա Մասսե, Էլիզ Դեբրույն, Ֆլավի Կարի, Տիո Դյուոտուա (Ֆրանսիա)։ Ժյուրիի կազմում էին Կառոլինա Լոպեզը՝ Իսպանիայից, Աարոն Բլեյզը՝ ԱՄՆ-ից և Սառա Նալբանդյանը՝ Հայաստանից
Կարճամետրաժ ֆիլմերի 1-ին տեղի մրցանակը ստացավ Florence Miailhe-ի (Ֆրանսիա) «Թիթեռը, իսկ Ժյուրիի հատուկ հիշատակմանն է արժանացել Լուկաս Մալբրունի (Ֆրանսիա) «Մարգարետե 89»-ը։ Ժյուրիի անդամներն էին՝ Ժորժ Շվիցգեբելը՝ Շվեյցարիայից, Փրիթ Թենդերը՝ Էստոնիայից, Դիանա Մարտիրոսյանը և Տիգրան Առաքելյանը՝ Հայաստանից, Էլոդի Դերմաժը՝ Շվեյցարիայից։
«Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ» անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց Ադամ Էլիոթի «Խխունջի հուշերը» ֆիլմը, իսկ «Ժյուրիի հատուկ հիշատակում» անվանակարգում ճանաչվեց Իզաբել Էրգերայի «Սուլթանուհու երազը»:
Լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմի լավագույն գեղարվեստական կոնցեպտի համար «Վալենտին Պոդպոմոգովի անվան մրցանակի» արժանացավ Գինթս Զիլբալոդիսի «Հոսք» ֆիլմը։
Լիամետրաժ ֆիլմերի ժյուրիի կազմում էին Քըրք Ուայզը՝ ԱՄՆ-ից, Կիմ Կյոկըլերը՝ Բելգիայից, Օրելը՝ Ֆրանսիայից, Սեպիդե Ֆարսին՝ Իրանից և Նարեկ Մարգարյանը՝ Հայաստանից։
Միջոցառման ավարտին Փառատոնի հիմնադիր-տնօերն Վրեժ Քասունին Ռոբ Սահակյանցի անվան մրցանակ շնորհեց Դիսնեյի ներկայացուցիչ, լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմերի աշխարհում ամենաազդեցիկ ռեժիսորներից Քըրք Ուայզին, ով աշխատել է այնպիսի լեգենդար ֆիլմերի վրա, ինչպիսիք են «Գեղեցկուհին և հրեշը», «Փարիզի Աստվածամոր տաճարի կուզիկը» «Ատլանտիս․ կորսված կայսրությունը»։ Ռեժիսորը Փառատոնի շրջանակում հանդես էր եկել իր վարպետության դասով։
«Ինձ համար պատիվ էր ներկա լինել «ՌեԱ» փառատոնին և միջազգային անիմացիոն այս համայնքի մի մասը դառնալ։ Սա միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի մասնակցության իմ առաջին փորձառությունն է, և ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այստեղ իմ ընկերներին, ժյուրիի անդամներին և բոլորին, ովքեր Փառատոնի մասն են կազմել»- նշում է Քըրք Ուայզը։
«Կյանքը պատկեր է․ կենդանացրու այն»․ հենց այս կարգախոսով էլ, ինչպես նախորդ 15 տարիներին, այս տարի ևս, Փառատոնի փակման հանդիսավոր արարողությունը ազդարարեց հաջորդ՝ «ՌեԱ» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի 17-րդ փառատոնի մեկնարկը։ 2025-ին Փառատոնը կվերադառնա նորովի, նոր անակնկալներով և նոր մասշտաբներով։
«ՌեԱ» փառատոնի գլխավոր հովանավորը Երևանի քաղաքապետարանն է, իսկ գլխավոր աջակիցը՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։ Փառատոնին աջակցում են նաև «Հայաստան» համահայկական» հիմնադրամը, «Հ. Հովնանյան» ընտանեկան հիմնադրամը, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատունը, Փարիզի ֆրանսիական ինստիտուտը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը, Հայաստանում Իսպանիայի թագավորության ներկայացուցչությունը, Երևանում Գյոթե ինստիտուտը, Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանությունը։

• 30-10-2024 13:32:46   | Armenia  |  Social
From October 20-26, Yerevan became infused with the spirit of animation.With well-known directors, animation experts, four days of educational programs, new opportunities and accomplishments, and evenings packed with film screenings, the 16th ReA International Animation and Comic Art Festival of Yerevan has once again brought some of the best of animation to Armenia, marking yet another confident step towards the “rejuvenation” of Armenian animation on both local and international levels.
The official closing ceremony took place on October 26 in the Cinema House hall, bringing together animation enthusiasts, top industry professionals, filmmakers, young talents, and film lovers under one roof. The evening was full of surprises, as all the winners were finally announced after six days of intense activities.
The Minister of Education, Science, Culture, and Sports of RA, Zhanna Andreasyan, shared a message that was delivered by Svetlana Sahakyan, Head of the Ministry’s Department for Modern Art.
"Film festivals held in Armenia have become an essential and integral part of our cultural life. Today, we are all united by the ReA International Animation Film Festival, rightly considered the largest animation event in the region. Since its inception, the festival has been dedicated to the development of animation art in Armenia and to showcasing Armenian animation on international platforms," read the Minister's message.
The Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Vassilis Maragos also attended the event. “The EU Delegation was happy to be one of the supporters of the festival, helping to provide different experts from EU Member States for the organization, as well as different events and activities within the festival. Such festivals with the participants from different countries foster people-to-people contacts, creation of networks and exchange of important professional experience. The relationship between the EU and Armenia in the cultural sector has grown significantly. The EU remains committed to supporting Armenia's cultural sector by fostering dialogue, cooperation, and initiatives that provide opportunities for Armenia’s talent and creativity.”
This year, the 16th ReA festival offered an even more diverse program. Over 250 films were screened, including those featured at renowned animation festivals like Cannes, San Sebastián, Annecy, and Berlin. More than 30 professionals from Europe and the U.S. also came to Armenia to share their knowledge, experience, and to recognize the talent of Armenian animators and young creatives.
“For years, we have worked towards making animated films so popular. This year, we saw people lining up and eagerly awaiting screenings. This is a success for all of us, as we continue to demonstrate that the animation industry in Armenia is genuinely flourishing. We are honored and proud to carry forward the enduring legacy of our forebears, including Lev Atamanov, Valentin Podpomogov, Rob Sahakyants, and many other greats,” said Vrej Kassouny, Founding Director of the festival.
For the second consecutive year, the ReA Comics Art program took place, launching on October 23 at the Union of Artists with the opening of a comics exhibition. It featured the book "The Boxer: The True Story of Holocaust Survivor Harry Haft" (Der Boxer: Die Überlebensgeschichte des Hertzko Haft) by German artist Reinhard Kleist, translated for the festival, as well as the Armenian premiere of the French comic "Armine’s Three Lives" ("Les 3 vies d'Arminé") by Aurel.  Up until October 27, the Union of Artists also displayed comics by Maran Hrachyan’s “Patrick Dewaere,” Fermin Solis’s “Bunuel,” and Shamiram Khachatryan’s “Banche.” On the second floor, last year’s ReA Comics Art competition winning project, “David of Sassoon” was also on display.
In addition to the comics art exhibition, the ReA Comics Art program included a book-signing event and the “National Comics Project Competition,” with the winners announced during the evening. From 25 entries submitted this year, 14 were selected. The jury included Reinhard Kleist, Aurel, Maran Hrachyan, and Shamiram Khachatryan.
The 1st place grant award in the "National Comics Projects Competition" went to Yelena Nersesyan’s project, Solace, with a prize of 800,000 AMD. Milena Adamyan’s project, Echoes of the Unspoken, earned the 2nd place support award with a prize of 600,000 AMD. In 3rd place was Dreams of the Dawn by Lucy Dyrasova, receiving a prize of 400,000 AMD.
One of the festival’s main components is the MarAni Market of Animation, which consists of the forum, workshops and masterclasses, and the CoReAct co-production platform. This year, the latter hosted 17 Armenian projects. The platform offers an exceptional opportunity for local creatives to present their work to international producers. This year’s CoReAct jury included José Luis Farias from Spain, Lucile Canault, Diana Hentulescu, Véronique Encrenaz, and Frederique Vinel from France.
The “Jury Special Mention” for the CoReAct platform went to the Aytsemnik project (Director/Producer: Elina Yerkatyan).
The first prize was awarded to Grandma and the Shadow by director/producer Liana Gevorgyan and Seagull Production (prize: 1 million AMD). Second place went to “My Friend Noise” by director Hasmik Simonyan, producer Susanna Khachatryan (prize: 600,000 AMD), and third place to Kool Down by director/producer Hayk Karapetyan and Zrah Studio (prize: 400,000 AMD).
The winning project authors were met with a surprise from the AETIS Intellectual Property Protection Ecosystem. Thanks to the certificates awarded, the winners gained the opportunity to protect their intellectual property rights.
Another surprise was provided for the four winning projects by jury member Véronique Encrenaz, a senior advisor for the Annecy International Animation Film Festival, producer, and former Head of the MIFA International Animation Film Market. The creators of the 1st, 2nd, and 3rd place projects, as well as the winner in the Jury Special Mention category, received complimentary accreditation to participate in MIFA 2025.
This year, ReA festival included 48 graduation, 59 short, and 8 feature competition films.
In the Graduation film category, the "Jury Special Mention" was awarded to Le Charade by Erika Totoro (USA), while the "Best Graduation Film" award went to On the 8th Day, created by Agathe Sénéchal, Alicia Massez, Elise Debruyne, Flavie Carin, and Théo Duhautois (France). The jury for this category included Carolina López (Spain), Aaron Blaise (USA), and Sara Nalbandyan (Armenia).
The 1st place award for short films went to Butterfly by Florence Miailhe (France), while the "Jury Special Mention" was awarded to Margarethe 89 by Lucas Malbrun (France). Jury members included Georges Schwizgebel (Switzerland), Priit Tender (Estonia), Diana Martirosyan, and Tigran Arakelyan (Armenia), and Elodie Dermange (Switzerland).
The "Best Feature Film" award went to Memoir of a Snail by Adam Elliot, while the "Jury Special Mention" was awarded to Sultana’s Dream by Isabel Herguera. For Best Feature Animation Film Concept, the Valentin Podpomogov Award went to Flow by Gints Zilbalodis. The jury for the feature films included Kirk Wise (USA), Kim Keukeleire (Belgium), Aurel (France), Sepideh Farsi (Iran), and Narek Margaryan (Armenia).
At the closing ceremony, Festival’s Founding Director Vrej Kassouny awarded the Rob Sahakyan Prize to Disney representative and influential feature animation director Kirk Wise, known for iconic films such as Beauty and the Beast, The Hunchback of Notre Dame, and Atlantis: The Lost Empire. Wise also conducted a masterclass at the festival.
"It’s been so great to be a part of the ReA festival and become part of this international animation community. I’ve never experienced anything like this before: This was my first experience at an international animation festival, and I want to thank my wonderful friends here, the jury members, and everyone who participated," noted Kirk Wise.
Life is a picture, bring the picture to life: with this slogan, as in the past 15 years, this year's closing ceremony of the festival marked the beginning of the upcoming 17th ReA Animation and Comic Art Festival. In 2025, the festival will return anew, with fresh surprises and even greater scale.
ReA Fest’s general sponsor is the Yerevan Municipality, with key support from the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia. Additional support comes from the Hayastan All-Armenian Fund, the H. Hovnanian Family Foundation, the Embassy of France in Armenia, the French Institute in Paris, the European Union Delegation to Armenia, the Embassy of the Kingdom of Spain in Armenia, the Goethe Institute in Yerevan, and the Embassy of Germany in Armenia.