ՀԲԸՄ 93-րդ Ընդհանուր ժողովը՝ փոփոխության, երախտիքի և միասնության շրջան
Նյու Յորքում անցկացված ՀԲԸՄ 93-րդ Ընդհանուր ժողովը 22 երկրից ժամանած ՀԲԸՄ-ի ավելի քան 875 անդամների, ընկերների և հյուրերի համար կազմակերպության նորագույն պատմության մեջ կմնա որպես ամենահիշարժաններից և ոգեշնչողներից մեկը:
Հոկտեմբերի 10-12-ը մասնակիցներն ունեցան բազմաբնույթ փորձառություններով հագեցած օրակարգ՝ սովորելուց ու կապերի հաստատումից մինչև նոր բացահայտումներ։ Ժողովը նաև հնարավորություն էր հարգելու անցյալը, խորհելու ապագայի շուրջ, տոնելու հաջողություններն ու Նյու Յորքում վայելելու հայկական և համաշխարհային մշակույթը։
Այնուամենայնիվ, այս տարվա գլխավոր իրադարձությունը ՀԲԸՄ-ի յոթերորդ նախագահ Պերճ Սեդրակյանի նախագահության փոխանցումն էր ՀԲԸՄ Հոգաբարձուների խորհուրդի անդամ Սեմ Սիմոնյանին:
ՀԲԸՄ ղեկավարության փոխանցում
Պաշտոնափոխությունը տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 12-ին՝ 93րդ Ընդհանուր ժողովի պաշտոնական նիստի ընթացքում Mandarin Oriental հյուրանոցում։ Նիստին ներկա էին ՀԲԸՄ-ի համաշխարհային ցանցի 360 պատվիրակներ և անդամներ, նաև պատվավոր հյուրեր, ի դեմս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ. Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի։
Մտորումներ
Սեդրակյանը հրաժեշտի ելույթում անդրադարձավ ներկայիս իրավիճակով պայմանավորված բազմաթիվ թեմաների։
«Հայ ազգն այժմ կանգնած է խաչմերուկի առաջ»,- հայտարարեց Սեդրակյանը: «Այն գրեթե հավասարապես բաժանված է հայրենիքի, ռուսական և արևմտյան սփյուռքի միջև։ Յուրաքանչյուր համայնք յուրովի է արտահայտում իր ազգային ինքնությունը։ Այս պարագայում մենք և՛ տարբեր ենք, և՛ նույնն ենք։ Մենք պետք է ամուր կամուրջներ կառուցենք՝ պահպանելու մեր աշխարհասփյուռ ազգի միասնականությունը։ Պետությունը, ինչպես և սփյուռքը, դա միայնակ անել չեն կարող։ Այնքան ժամանակ, որքան ես ներգրավված եմ եղել ՀԲԸՄ-ի կառավարման գործում, մենք միշտ փորձել ենք բացերը լրացնել մեր համաշխարհային ցանցի միջոցով։ Կարծում եմ՝ մեր կազմակերպությունը փայլուն օրինակ է, որ, անկախ մշակութային նրբերանգներից և ազգային տարբեր փորձառություններից, հնարավոր է միասնական լինել»։
Նա հավելեց, որ Հայ Եկեղեցին կարևոր դեր է խաղում աշխարհասփյուռ հայերին միասնական պահելու գործում՝ շնորհիվ քրիստոնեական դրույթներից, պատմությունից և Հայ Առաքելական Եկեղեցու մշակութային ժառանգությունից բխող հայկական համընդհանուր և հավիտենական արժեքների, սովորույթների և ավանդույթների:
Պաշտոնական նիստի ընթացքում ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության փոխնախագահ Ժոզեֆ Ուղուրլյանը հայտարարեց, որ ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչությունը և Հոգաբարձուների խորհուրդը Պերճ Սեդրակյանին միաձայն ընտրել են որպես պատվավոր նախագահ՝ հաշվի առնելով նրա կեսդարյա սերտ մասնակցությունը ՀԲԸՄ կառավարմանը և կազմակերպության վրա նրա թողած խորը հետքը։
Ի լրումն, ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության քարտուղար Արդա Հարաթունյանը, ով վարում էր Ընդհանուր ժողովը, հայտարարեց, որ Պերճ Սեդրակյանին շնորհավորական ուղերձներ են հղել պետական մի շարք առաջնորդներ, այդ թվում՝ Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն, Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլին, Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, Ֆրանսիայի մի շարք շրջանների ղեկավարներ։ Հայրապետական օրհնություն և գովասանքի ուղերձներ հնչեցին նաև Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոս Արամ Ա-ի և Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկէ Հայոց Ն.Ա.Գ.Տ.Տ. Ռաֆայէլ-Պետրոս ԻԱ-ի կողմից։ Երախտիքի ուղերձներին միացել էին նաև մի շարք կազմակերպություններ, այդ թվում՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը (ՀԱՀ):
Ապագայի տեսլական
Նորընտիր նախագահ Սեմ Սիմոնյանն իր ելույթում շեշտեց չեզոքության համատեքստում միասնության կարևորությունը՝ ասելով. «Մենք հարգանքով ենք լցված մեր բոլոր հաստատությունների հանդեպ՝ պետական, կրոնական, մշակութային և կրթական: Եվ այս չեզոքությանը հավատարիմ մնալով՝ մենք կարող ենք գործել ի նպաստ ողջ հայության՝ միավորելով մեր համայնքը ընդհանուր արժեքների և նպատակների շուրջ։ Սա մեզ զերծ կպահի այն պառակտումներից, որոնք առաջանում են քաղաքական պատկանելիության հետևանքով»: Նա շարունակեց ընդգծելով,- «կարևոր է նաև մեզ չսահմանափակել հնացած մեթոդներով: Սա համացանցի, տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության դարաշրջան է, և երիտասարդներին կրթելու և ներգրավելու մեր մոտեցումը պետք է զարգացնենք, որպեսզի հնարավորինս օգտվենք առաջընթացից»:
Սիմոնյանը նաև նշեց, որ այսօր մենք բախվում ենք բազմաթիվ մարտահրավերների, որոնք պահանջում են հավաքական ջանքեր. «Դրանք հաղթահարելու համար մենք պետք է գնանք բարեկեցիկ և միասնական ապագա կերտելու համարձակ երազանքների հետևից», - ասաց նա: «Նման երազանքներին հասնելու համար մեր բոլոր կազմակերպությունները պետք է գործեն համախմբված ու ներդաշնակ՝ ռեսուրսներն ու փորձառությունները կիսելով, այլ ոչ միմյանց հետ մրցակցելով։ Համագործակցություն խթանելով՝ մենք կարող ենք ուժեղացնել մեր աշխարհասփյուռ համայնքը, բազմապատկել մեր ազդեցությունը և աշխարհի ցանկացած կետում աջակցել հայությանը, որպեսզի մեր հայրենակիցներն ունենան երկարաժամկետ հաջողություն ու դիմակայունություն»:
Փառք և օրհնություն
Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ժամանել էր Սուրբ Էջմիածնից՝ անձամբ շնորհավորելու Պերճ և Վերա Սեդրակյաններին։ Նրանց երկարամյա բարեկամությունը ձևավորվել է դեռևս 1983 թվականին, երբ Պերճ Սեդրակյանը դեռ ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության ամենաերիտասարդ անդամն էր, իսկ Գերաշնորհ տեր Գարեգինը Խորհրդային Հայաստանի հայ հոգևորականների շարքում իր հոգևոր ուղին էր կերտում։ Հայաստանի անկախացումից հետո բազմաթիվ համագործակցություններն ու ջանքերն արդյունք տվեցին՝ ծառայելով խորհրդային կարգերի և տնտեսության փլուզման հետևանքով տուժած հայրենակիցներին։ Դա նաև այն ժամանակն էր, երբ հոգևոր կապը վերգտնելը հրամայական դարձավ Հայաստանի անկախությանը հաջորդած մութ տարիներին։
ՀԲԸՄ Ընդհանուր ժողովի ժամանակ պարգևատրված անձինք
Ավանդույթի համաձայն, Ընդհանուր ժողովը հնարավորություն է ընձեռում հարգանքի արժանացնելու անհատներին և խմբերին՝ ՀԲԸՄ-ին և հայ ժողովրդին մատուցած ծառայությունների համար:
«ՀԲԸՄ ակնառու ծառայության մրցանակ»-ը համատեղ շնորհվեց ՀԲԸՄ Լոնդոնի մասնաճյուղին և ՀԲԸՄ Երիտասարդ արհեստավարժների (ԵԱ) Լոնդոնի կոմիտեին՝ իրենց կառուցողական ջանքերի և համագործակցության համար: «ՀԲԸՄ նախագահական մրցանակ»-ը բացառիկ նվիրումի և ծառայության համար շնորհվեց Նյու Յորքում ՀԲԸՄ Կենտրոնական գրասենյակի երկարամյա անդամներ, օժանդակությունների և գույքի տնօրեն Ռանդա Աքդային և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների գծով տնօրեն Հրանտ Քամալյանին, ինչպես նաև Միչիգանի ՀԲԸՄ Ալեք և Մարի Մանուկյան վարժարանի նախկին տնօրեն Հոսեփ Թորոսյանին: Խոհարար և ձեռներեց Ալին Քամաքյանը ներկա չէր միջոցառմանը, սակայն նույնպես պարգևատրվեց այս մրցանակով՝ Լիբանանում և Հայաստանում «World Central Kitchen»-ի հետ աշխատանքի շնորհիվ:
ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության նախկին անդամ և Տորոնտոյում ՀԲԸՄ ներկայացուցիչ Պերճ Փափազյանն իր առաջնորդության համար արժանացավ «ՀԲԸՄ Ալեք Մանուկյան մրցանակ»-ին, իսկ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի կրկնակի հավակնորդ Կարո Փայլանը և ԱՄՆ Ներկայացուցչական պալատի անդամ Ֆրենկ Փալոնը հայ ազգին ու համայնքին ծառայելու համար պարգևատրվեցին «Պողոս Նուբար մրցանակ»-ով։
«Գալա» միջոցառում ի պատիվ Վերա և Պերճ Սեդրակյանների
Այդ երեկո ավելի ուշ շնորհավորանքների և երախտագիտության ոգեշնչող ուղերձներ հնչեցին լեգենդար «Gotham Hall»-ում: Ավելի քան 550 հյուրերի մասնակցությամբ միջոցառումը լի էր ուրախությամբ, հիշողություններով, դիտարկումներով և գովասանքի հատուկ խոսքերով։ Երեկոյի ժամանակ անզուգական կատարմամբ հանդես եկավ աշխարհահռչակ ջութակահար Սամվել Երվինյանը:
Ցյուրիխի ՀԲԸՄ Երիտասարդ արհեստավարժների համանախագահ Էլիզաբեթ Իստանբուլի ֆոն Շարները, ով վարում էր երեկոն, բացման խոսքում երախտագիտություն հայտնեց Պերճ և Վերա Սեդրակյաններին իրենց տեսլականի և հայ երիտասարդության հանդեպ հավատի համար. նվիրվածություն, որի արդյունքում 2002թ.-ից գործող ԵԱ խմբերի թիվը չորսից ընդլայնվեց 46-ի: Երեկոյի ընթացքում բազմիցս արծարծվեց ազդեցություն ունենալու և ոգեշնչելու կարևորությունը։
Յուրաքանչյուր բանախոս ներկայացրեց Սեդրակյանների հետ համագործակցության և բարեկամության անձնական փորձառությունն ու խոսեց նրանց տասնամյակների ծառայության և դրական ազդեցության համաշխարհային հասանելիության մասին: Խոսքով հանդես եկան ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության անդամ Երվանդ Դեմիրճյանը, ընտանիքի մտերիմ ընկեր Նիկոլ Քուլաջյանը և Սեդա Նազարյանը։ Երախտիքի խոսքեր հնչեցրին նաև ՀԲԸՄ նախագահ Սեմ Սիմոնյանը, ՀԲԸՄ Հոգաբարձուների խորհրդի ատենապետ Վաչե Մանուկյանը և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Տեսանյութով ուղերձ հղեցին մի շարք հասարակական գործիչներ և ընկերներ, այդ թվում՝ Լիբանանի վարչապետ Նաջիբ Միկատին, ով գովաբանեց Սեդրակյանին որպես փայլուն իրավաբան և լիբանանցիների մեծ բարեկամ: Սիրիայում (1988-1991թթ.) և Իսրայելում (1993-1994թթ.) Միացյալ Նահանգների դեսպան Էդվարդ Ջերեջյանը նշեց աշխարհաքաղաքական բարդ հարցերը հասկանալու Սեդրակյանի բացառիկ կարողությունը և նկատեց, որ Սեդրակյանը հիանալի դիվանագետ կդառնար: Կենտրոնական վարչության և ՀԲԸՄ-ի բազմաթիվ ականավոր անդամներ անդրադարձան Սեդրակյանների ազգաշինությանն ուղղված գործունեությանը, սփյուռքը համախմբելու նրանց նվիրվածությանը, երիտասարդության զարգացմանը խթանող ներդրումներին և հայ մշակույթի և արվեստի հանդեպ սիրուն: Ամերիկայի Հայ Եկեղեցու Արևելյան թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Մեսրոպ եպիսկոպոս Պարսամյանը խոսեց Պերճի և Վերայի՝ Հայ Եկեղեցու և Սուրբ Էջմիածնի հանդեպ նվիրվածության մասին՝ նշելով, որ դա պարզապես չի սահմանափակվել Հին Վեհարանի վերանորոգման ֆինանսավորմամբ, այլ պայմանավորված է օրինակելի քրիստոնյաներին և աշխարհի քաղաքացիներին վայել կյանքով ապրելով։
Պերճ Սեդրակյանի Առաջնորդության ֆոնդ
Որպես հարգանքի տուրք Սեդրակյանի կեսդարյա ակնառու առաջնորդության՝ ՀԲԸՄ նախագահ Սեմ Սիմոնյանը հայտարարեց Պերճ Սեդրակյանի Առաջնորդության ֆոնդի ստեղծման մասին: «Երկար տարիներ միմյանց իմանալու և համագործակցելու ընթացքում Պերճը միշտ ընդգծել է ապագա առաջնորդներ կերտելու կարևորությունը: Անհատներ, ովքեր աչքի կընկնեն իրենց ոլորտներում և հատուկ հմտությունների և գիտելիքների շնորհիվ կկարողանան ղեկավարել անորոշ և խրթին հանգամանքներում՝ միաժամանակ խորապես կապված մնալով իրենց հայկական ինքնության և համայնքի հետ», - ասաց Սիմոնյանը: «Պերճը այս հատկանիշների վառ կրողն է»:
Սիմոնյանը նաև նշեց, որ աշխարհի տարբեր անկյուններում ապրող աջակիցներից ստացած նվիրատվությունների շնորհիվ Պերճ Սեդրակյանի առաջնորդության ֆոնդն արդեն համալրվել է 3,3 միլիոն դոլարով։ Նվիրատվությունները շարունակվում են։
Պատվավոր նախագահ Պերճ Սեդրակյանը խորապես հուզված էր հարգանքի, հիացմունքի, երախտագիտության և բարեկամության այս բարձր դրսևորումներից, որոնք ցուցաբերեցին տարբեր սերունդների հին ու նոր ներկայացուցիչները։ «Գիտե՞ք, հիմա շատ դժվար է արտահայտվելը: Ես երախտիքի մեծ զգացումով եմ լցված, քանի որ, այն ամենն, ինչ ես և Վերան արեցինք այս գործունեության ընթացքում, մեզ դարձրեցին դրա ամենամեծ շահառուները՝ շնորհիվ գոհունակության և բավարարվածության այն մեծ զգացումի, որն ապրում ես՝ գիտակցելով, որ կարողացել ես ինչ-որ լավ բան անել դիմացինի համար։ Դա շատ ավելին էր», - ասաց նա: «Ես անձամբ չեմ հավատում զոհաբերություն անելու գաղափարին։ Զոհաբերելու պատճառ չկա, քանի դեռ համոզված ես, թե ինչ ես անում։ Եվ երբ կարողանում ես ինչ-որ մեկին օգնել, ճիշտ է, որ հետո ուրախությամբ ես համակվում, որ դա անելու հնարավորություն է ընձեռվել քեզ… Եվ այս կազմակերպությունը հիմնված է հենց այդ փիլիսոփայության վրա, այդ իդեալի վրա…Այսօր առավոտյան մենք աշխարհի տարբեր անկյուններից ունեինք ավելի քան 360 ներկայացուցիչներ… և մեր միջև սերտ կապ կա, քանի որ մենք բոլորս հավատում ենք նույն արժեքներին: Եվ սա մի կազմակերպություն է, որտեղ մեզ սովորեցնում են, որ պետք է աշխատել մի ակնկալիքով միայն. այն բերկրանքի համար, որ ունենում ենք դիմացինին օգտակար լինելիս։ Եվ սա է այս կազմակերպության մեծությունը»։
Գիտաժողովներ և մշակութային երեկոներ
Եռօրյա միջոցառումների շրջանակներում հանդիպումների և հավաքների շնորհիվ մասնակիցները հնարավորություն ունեցան շփվելու տարբեր ոլորտներ ներկայացնող մտքի առաջնորդների և մասնագետների հետ: Տասներկու երկրներում գործող ՀԲԸՄ Երիտասարդ արհեստավարժների ղեկավարության հանդիպումը տեղի ունեցավ հինգշաբթի օրը՝ ռազմավարական քննարկումներով և ՀԲԸՄ-ի նորընտիր նախագահ Սեմ Սիմոնյանի հետ բուռն քննարկումներով:
Երեկոյան աշխարհի տարբեր անկյուններից ժամանած ավելի քան 300 երիտասարդ արհեստավարժներ հավաքվեցին Նյու Յորքի «Սեյնթ» գողտրիկ բարում՝ նշելու Ընդհանուր ժողովի գալիք մեկնարկը։ Միջոցառումը կազմակերպվել էր Մեծ Նյու Յորքի ՀԲԸՄ Երիտասարդ արհեստավարժների կողմից:
Քննարկումները շարունակվեցին հաջորդ օրը՝ «Պատվիրակների աշխատաժողով»-ի ժամանակ, որի քննարկումների հիմքում ընկած էր ՀԲԸՄ-ի վերջին մի քանի տարիների թողած ազդեցությունը։ Ավարտը նշանավորվեց Պերճ Սեդրակյանի հետ մտերմիկ զրույցով, ով իմաստուն խորհուրդներ տվեց կամավորներին ղեկավարության, կարիերայի և անձնական կյանքի վերաբերյալ։
«APRI Armenia»-ի Նյու Յորքի ֆորում
«Հայաստանի նոր հավասարակշռությունը. Ռուսաստան, Արևմուտք և Հարավային Կովկասի ապագան» խորագրով «APRI Armenia»-ի ֆորումը հարյուրավոր մասնակիցների ուշադրությունը սևեռեց նրանց երեք պանելային քննարկումներին։ Ընդմիջմանը երաժշտական կատարմամբ հանդես եկավ անվանի երաժիշտ Արա Դինքջյանը, ում երաժշտությունը հարգանքի տուրք էր հայկական մշակույթի խորը ավանդույթներին:
Սկզբում անհատական քննարկում տեղի ունեցավ Ատլանտիկ խորհրդի եվրասիական կենտրոնի ավագ համակարգող, դեսպան Ջոն Հերբսթի հետ Հարավային Կովկասի վրա ԱՄՆ-ի առաջիկա ընտրությունների հնարավոր ազդեցության մասին։ Հաջորդ քննարկումը բազմաբևեռ աշխարհում Հայաստանի ռազմավարական վերադասավորման շուրջ էր։ Բանախոսների թվում էին՝ «Observer Research Foundation America»-ի գործադիր համակարգող Դհրուվա Ջայշանկարը, Քվինսի անվան Պետական կառավարման պատասխանատվության ինստիտուտի եվրասիական ծրագրերի տնօրեն Անատոլ Լիվենը, Քարնեգի հիմնադրամի գիտաշխատող Կարո Փայլանը և Ամերիկյան ձեռնարկատիրության ինստիտուտի (American Enterprise Institute) ավագ վերլուծաբան Մայքլ Ռուբինը։
Հաջորդ երկու քննարկումները վարեց «APRI Armenia»-ի հիմնադիր Լարա Սեդրակյանը։ «Հայաստանի անվտանգությունը տարածաշրջանային խաղաղության որոնումներում» խորագրով պանելային քննարկման բանախոսներն էին Արտաքին քաղաքականության հետազոտությունների ինստիտուտի Եվրասիայի հարցերով հետազոտությունների բաժնի ղեկավար Ռոբերտ Հեմիլթոնը, Նևադայի համալսարանի քաղաքագիտության ամբիոնի դասախոս Ներսես Կոպալյանը, «Apri Armenia»-ի ավագ գիտաշխատող Լեոնիդ Ներսիսյանը և Ջորջ Մեյսոն համալսարանի Ջիմի և Ռոզալին Քարտների անվան Խաղաղության և հակամարտությունների կարգավորման ֆակուլտետի գիտաշխատող Մարգարիտա Թադևոսյանը։
Ֆորումի վերջին թեման նվիրված էր Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով ԱՄՆ նախկին դեսպան և նախկին սենատոր Սեմ Բրաունբեքի հետ քննարկմանը, թե ինչպես Հայաստանը կարող է դիրքավորվել որպես միջազգային կրոնական ազատության ջատագով։
«Արվեստ». Ռիթմերի և երաժշտության երեկո
Ուրբաթ օրը՝ հոկտեմբերի 11-ի երեկոյան, ավելի քան 380 հյուրեր հավաքվեցին «Harold Pratt House»-ում, որտեղ հին Նյու Յորքի ճարտարապետական և դեկորատիվ շքեղությունը միաձուլվեց հայկական երաժշտության նոր մեկնաբանություններին: Յուրահատուկ ձևաչափով միջոցառումը հյուրերին հնարավորություն ընձեռեց խորասուզվելու հայկական մշակույթի մեջ՝ ուսումնասիրելու հայկական արվեստների բազմազանությունը՝ սկսելով Լյուսի Եղիազարյանի ջազ կվինտետից:
Հյուրերը հնարավորություն ունեցան ուսումնասիրել տարբեր սենյակներում տեղ գտած թեմաներ: Մեկում Intesa Duo-ն էր, որտեղ վոկալիստ Լուսինե Մուսայելյանը Նաթան Ջորջետիի հետ միասին հանդես եկան վիոլայի կատարմամբ։ Մեկ այլ տարածքում Լոս Անջելեսից ժամանած հայերի եռյակը հնագույն գործիքներով նվագում էր արբեցնող մեղեդիներ: Մհեր Մնացականյանը դուդուկով, շվիով և կլառնետով հանդես եկավ, իսկ Անդրանիկ Կզիրյանը ուդ նվագեց Ալբերտ Օրդինյանի դհոլով և դափով նվագակցությամբ։ Նույն հարկում թավջութակահար և կոմպոզիտոր Արտյոմ Մանուկյանը էլեկտրական թավջութակի վրա հնչեցրեց դինամիկ ուրախ ռիթմեր, իսկ պարուսույց Գրիգորի Դոլբաշյանը հանդես եկավ մեկնաբանական պարով: Ներկաները բարձր գնահատեցին ավանդական համերգի ավանգարդ մատուցումը:
Ընդհանուր առմամբ, սա հույզերով ու գնահատանքով լի միջոցառում էր՝ ուղեկցված այն եռանդուն միասնության ոգով, որը շուրջ 120 տարի ծաղկեցնում է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը:

• 01-11-2024 11:02:02   | Armenia  |  Press release
For over 875 AGBU members, friends and guests from 22 countries, the 93rd General Assembly (GA) weekend in New York stood out as one of the most memorable and inspiring in the organization’s recent history.
From Thursday, October 10 through Saturday October 12, a robust agenda offered participants a mix of learning, bonding, and discovery experiences with opportunities to honor the past, contemplate the future, celebrate success, and delight in Armenian and world culture in landmark spaces unique to New York City.
However, this year, the most anticipated event of the weekend was the history-making passing of the presidential torch from AGBU’s seventh President Berge Setrakian to AGBU Council of Trustees member Sam Simonian.
TRANSITION OF AGBU LEADERSHIP
The transfer took place during the official proceedings of the 93rd General Assembly on Saturday, October 12, held at the Mandarin Oriental Hotel, in the presence of 360 AGBU global delegates and members, in addition to distinguished guests, including His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
Words of Reflection and Insight
Setrakian’s farewell GA address touched on many themes related to the state of affairs.
“The Armenian Nation is presently at a crossroad,” Setrakian stated. “It is divided almost equally between the Homeland, the Russian and Western Diasporas. Each has its own expression of national identity. This makes us different while also the same. We need to reinforce the bridges to maintain our global nation. The State cannot do it alone, nor can the Diaspora.  For as long as I have been active in the governance of AGBU, we have tried to bridge these gaps throughout our own global network. I think our organization is a shining example of how, despite cultural nuances and diverse national experiences, unity prevails.”
He went on to add that the Armenian Church plays a vital role in keeping Armenians of different backgrounds united, due to the universality and timelessness of the Armenian values, customs and traditions derived from Christian tenets, history and the cultural heritage of the Armenian Apostolic Church.
During the formal session, AGBU Central Board Vice President Joseph Oughourlian announced that the AGBU Central Board and Council of Trustees had unanimously elected Berge Setrakian as Honorary President, considering his half-century of close involvement in the governance of AGBU and the deep imprint he has made on the organization.
AGBU Central Board Assistant Secretary Arda Haratunian, who moderated the GA proceedings, also announced that letters of congratulations to Berge Setrakian had been sent by government leaders, including Prime Minister of Canada Justin Trudeau, Canadian Minister of Foreign Affairs Melanie Joly, Mayor of Paris Anne Hidalgo and governors of the French regions, along with pontifical blessings and accolades from His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, and His Beatitude Raphael Bedros XXI, Catholicos Patriarch of Cilicia of Armenian Catholics, as well as a number of institutions, like the American University of Armenia (AUA).
Visions of Tomorrow
When newly inaugurated Sam Simonian made his acceptance speech, he also emphasized the theme of unity in the context of neutrality, saying: “We respect all our institutions—state, religious, cultural and educational. And this commitment to neutrality allows us to serve Armenians from all walks of life, uniting our community around shared values and common goals, free from the divisions that political affiliations can bring.” He went on to underscore the importance of “not being wedded to and cling to outdated methods because in the age of the Internet and AI, our approach to educating and engaging youth must evolve to make the most of these transformational advances.”
Simonian also observed that today we are confronted with numerous challenges that demand a collective effort: “To rise above these difficulties, we must pursue ambitious dreams of a prosperous and united future,” he said. “Achieving such dreams requires all our organizations to work together in harmony, pooling resources, and expertise, rather than engaging in competition. By fostering collaboration, we can strengthen our global community, amplify our impact, and ensure the long-term success and resilience of Armenians everywhere.”
Praises and Blessings
His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, traveled from Holy Etchmiadzin to congratulate Berge and Vera Setrakian in person, owing to the long friendship that He and the Setrakians forged in 1983, when Berge Setrakian was still the youngest member of the AGBU Central Board and then-Very Reverend Karekin was rising in the ranks of the Armenian clergy in then-Soviet Armenia.  After Armenia’s independence, many collaborations and cooperative efforts bore fruit in service to native Armenians suffering from the collapse of the Soviet system and economy. It was also a time that the need for spiritual connection became critical in those dark days of Armenian independence.
AGBU GENERAL ASSEMBLY HONOREES
As is tradition, the GA proceedings serve as a time of organizational reflection which includes an opportunity to honor individuals and groups for their service to AGBU and the Armenian people.
The AGBU Outstanding Service Award was presented jointly to the AGBU London Chapter and AGBU YP London committee for their constructive efforts and collaborative spirit. The AGBU President’s Award for outstanding dedication and service was given to longtime members of the AGBU Central Office in New York, Randa Akda, Director of Endowments and Estates, and Hrant Kamalyan, Director of Information Technology, as well as Hosep Torossian, former principal of the AGBU Alex & Marie Manoogian School in Michigan. Armenian chef and entrepreneur Aline Kamakian was also honored with this award despite her absence due to her work with World Central Kitchen in Lebanon.
Berge Papazian, former AGBU Central Board member and representative of AGBU in Toronto, received the AGBU Alex Manoogian award for leadership, while two-time Nobel Peace Prize nominee Garo Paylan and U.S. Representative Frank Pallone, Jr. (NJ) received the Boghos Nubar Award for service to the Armenian nation and community.
GALA HONORING VERA AND BERGE SETRAKIAN
Later that evening, the inspirational messages of congratulations and gratitude switched venues to the legendary Gotham Hall. With over 550 guests, the event was punctuated with laughter, storytelling, reminiscing, thoughtful observations and special commendations from the personal to the professional to the collective. The night also featured music by world renowned violinist Samvel Yervinyan who performed with energy and vibrato.
Emcee and co-chair of AGBU Young Professionals of Zurich, Elisabeth Istanboulli von Tscharner began the elegant evening thanking Berge and Vera Setrakian for their vision and their belief in Armenian youth – a commitment that has taken the global Young Professionals movement from 4 groups in 2002 to 46 groups in 2024. Themes of impact and inspiration echoed throughout the evening.
Each speaker and video presenter reflected their personal experiences and relationships with the Setrakians as well as the global reach of their decades of service and positive influence. Speakers that evening included AGBU Central Board member Yervant Demirjian, close family friend Nigol Koulajian, and Seta Nazarian, paternal first cousin of Vera Setrakian. The evening included heartfelt tributes as well from AGBU President Sam Simonian, AGBU Council of Trustees Chairman Vatche Manoukian and His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
Video tributes included remarks from public figures and friends alike including a message from Lebanese Prime Minister His Excellency Najib Mikati, who praised Setrakian as a brilliant lawyer and a great friend to the Lebanese nation. United States Ambassador to Israel (’93-’94) and Syria (’88-’91) Edward Djerejian noted Setrakian’s unique ability to understand complex geopolitical issues and observed that Setrakian would have made an excellent diplomat. Countless Central Board Members and prominent AGBU members reflected on the Setrakians’ nation building journey, dedication to unifying the diaspora, investment in youth, and love of Armenian culture and arts. His Grace Bishop Mesrop Parsamyan, Primate of the Eastern Diocese of the Armenian Church of America, eloquently spoke to Berge and Vera’s faith and dedication to the Armenian Church and Holy Etchmiadzin not only having funded the renovation of the Old Veharan, but by living their lives as good Christians and model citizens of the world.
Berge Setrakian Leadership Fund
AGBU President Sam Simonian made a special announcement that was felt as a most fitting tribute to Setrakian’s half century of outstanding leadership—the establishment of the Berge Setrakian Leadership Fund. “For the many years that I have known and worked closely with Berge, he has emphasized the importance of cultivating future leaders. Individuals who will stand out in their respective fields and possess the skills and knowledge to successfully navigate the complexities of an uncertain world—while remaining deeply connected to their Armenian identity and community,” Simonian said. “Berge is a shining example of these attributes.”
Simonian also noted that, thanks to early supporters from around the world, the Berge Setrakian Leadership Fund had already raised $3.3 million with more contributions on the way.
The new Honorary President Berge Setrakian was visibly moved by the overwhelming display of respect, admiration, gratitude and friendship extended to him by old familiar and new faces from across the generations. He began by saying; “You know, it's very difficult to express myself.  I feel so humbled because, after all, what Vera and I did during this journey, we were the biggest beneficiaries because of the satisfaction and reward that we got—that we were able to do something for others, was much greater than anything else,” he said. “I personally do not believe in sacrifice. There is no reason to sacrifice because either you are convinced of what you are doing or you're not…And it is true, you know, when you are able to assist somebody, you get the joy of having had the opportunity…And this is an organization which is based on that philosophy, on that ideal…This morning we had over 360 delegates from all over the world… and there is a bonding among us because we all believe in the same values. And this is an organization where we are taught that you give without expecting anything else but the satisfaction of having done something for somebody else. And this is the greatness of this organization.”
CONFERENCES, CULTURE AND COCKTAILS
During the three-day weekend, several daytime meetings and gatherings provided participants with ample opportunities to interact with thought leaders in diverse fields of expertise. Leadership of Young Professionals groups from 12 countries met first on Thursday for strategic discussions as well as a lively discussion with incoming AGBU President Sam Simonian.
Later in the evening, over 300 young professionals from around the world were welcomed at hidden speak easy Saint in the Big Apple’s Lower East Side to toast the kickoff of the General Assembly weekend with a fun meet-up hosted by the AGBU Young Professionals of Greater New York.
The discussions carried through the next day during the Delegates’ Workshop which remained focused on AGBU’s unified impact throughout the past few years and finished with an intimate fireside chat with outgoing President Berge Setrakian who imparted words of wisdom on navigating volunteer leadership roles, career and personal life.
APRI Armenia New York Meeting
The APRI Armenia forum themed Armenia’s New Balance: Russia, the West, and the Future of the South Caucasus brought together hundreds who remained intensely engaged in the three panels. Participants were even welcomed to an intermezzo by renowned artist Ara Dinkjian whose music honored the deep tradition of Armenian culture.
First came a one-on-one interview with Ambassador John Herbst, Senior Director, Atlantic Council’s Eurasia Center, to talk about The U.S. Election and Strategic Interests in the South Caucasus. The next panel focused on Armenia’s Foreign Policy Pivot in a Multipolar World with discussants: Dhruva Jaishankar, Executive Director, Observer Research Foundation America; Anatol Lievin, Director, Eurasia Program, Quincy Institute for Responsible Statecraft; Garo Paylan, Visiting Scholar, Europe Program, Carnegie Endowment for International Peace; and Michael Rubin, Senior Fellow, American Enterprise Institute.
The next two panels moderated by APRI founder Lara Setrakian delved into Armenia’s Security in the Quest for Regional Peace with panelists Colonel (Retired) Robert Hamilton, Head of Eurasia Research, Foreign Policy Research Institute, Nerses Kopalyan, Associate Professor-in-Residence of Policial Science, University of Nevada, Las Vegas; Leonid Nersisyan, Senior Research Fellow, APRI Armenia; and Margarita Tadevosyan, Executive Director, Center for Peacemaking Practice, Jimmy and Rosalynn Carter School for Peace and Conflict Resolution, George Mason University.
The final topic explored Armenia’s Conservative Outreach: On Foreign Policy and Religious Freedom with a one-on-one dialogue with Ambassador Sam Brownback, Co-Chair, International Religious Freedom Summit, Former US Senator from the State of Kansas, and Former US Ambassador-at-Large for International Religious Freedom.
Arvest: A Night of Rhythms and Flavors
On Friday evening, October 11, over 380 guests convened at the Harold Pratt House where the architectural and decorative splendor of Old New York met with new interpretations of Armenian musical themes and spirits. In a unique set up, guests enjoyed an immersive cultural experience moving from room to room to explore the diversity of Armenian artistry, starting with the Lucy Yeghiazaryan Jazz Quintet.
With each room in the townhouse, guests had the opportunity to explore different themes. In one space was the Intesa Duo, where vocalist Lucine Musaelian together with Nathan Giorgetti performed on the viola da gamba. Upstairs in another space, a trio of Armenians from Los Angeles played their intoxicating ancient tunes on authentic instruments. Mher Mnatsakanyan performed on the duduk, shvi, and clarinet while Antranig Kzirian played the oud accompanied by Albert Ordinyan on the dhol and dap. On the same floor, cellist and composer Artyom Manukyan rendered dynamic upbeat rhythms on electric cello, while Gregory Dolbashian, a movement director and choreographer, performed interpretive dance.
With a mix of mingling and exploration, all who attended found the avant-garde approach to a traditional concert refreshing and entertaining.
By all accounts, it was a weekend filled with emotion and appreciation with a spirit of joy and unity that has kept the Armenian General Benevolent Union thriving for almost 120 years.