• 08-11-2024 14:35:53   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Վայոց Ձորի Արենի բնակավայրի նորակառույց մանկապարտեզի համար Արևորդի ՀԿ-ի և Ucom-ի համագործակցության շրջանակներում տեղադրվել է 10.44 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան։
Համայնքի մանկապարտեզը կառուցվել է բոլորովին վերջերս և բացվել է սույն թվականի սեպտեմբերին։ Շենքի նախագիծը ի սկզբանե նախատեսում էր արևային կայան և Արենի համայնքը դիմել էր Ucom-ին և Արևորդի ՀԿ-ին՝ աջակցելու կայանի տեղադրման հարցում։
Արդյունքում, մանկապարտեզի տանիքին այժմ տեղադրված է արևային կայան, որը մեծապես կնպաստի հոսանքի ծախսերի նվազեցմանը։ Իսկ ապագայում, հոսանքով ջեռուցման անցնելու դեպքում՝ գեներացված հոսանքը ամբողջապես կապահովի նաև այդ կարիքները։
«Շատ ուրախալի է, որ մեր մարզերում կառույցներն ի սկզբանե նախատեսում են կայուն էներգիայի օգտագործման մեթոդներ և Ucom-ը հնարավորության դեպքում սիրով միանում է նման նախաձեռնություններին։ Մեր ցանկությունն է, որ կայուն ապրելակերպը Հայաստանում դառնա սովորություն։ Հատկապես հաճելի է, որ նման նախաձեռնություններից շահում են մեր փոքրիկները» - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Կայուն էներգիայի գեներացման աղբյուրներ ստեղծելը չափազանց կարևոր և արդյունավետ համայնքի զարգացման համար։
Սրանք նաև այն լավագույն օրինակներն են, երբ արված աշխատանքը անմիջապես տնտեսական դրական ազդեցություն է ունենում՝ ցույց տալով բնահեն լուծումների կարևորությունը», - ասել է Արևորդի ՀԿ տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
«Ցանկանում ենք հատուկ շնորհակալություն հայտնել Ucom-ին և Արևորդի հասարակական կազմակերպությանը  համայնքին ցուցաբերած այս օժանդակության համար: Արևային կայանը զգալիորեն կկրճատի համայնքային ծախսերը և տաքություն ու ջերմություն կպարգևի Արենիի մանուկներին», - ասել է Արենի համայնքի ղեկավար Հուսիկ Սահակյանը։
Արենիի մանկապարտեզ այժմ հաճախում է շուրջ 80 երեխա, սակայն շենքն ունի միաժամանակ 120 երեխա ընդունելու ներուժ։
Նորակառույց շենքը ինտեգրել է ճարտարապետական նոր ու ժամանակակից լուծումներ, որոնք նախատեսված են երեխաների առօրյան հնարավորինս ապահով ու հետաքրքիր դարձնելու համար։ Տեղադրված կայանը նույնպես կնպաստի այդ նպատակին՝ միաժամանակ լինելով համայնքի կայունության ու բնապահպանական լուծումների լավագույն օրինակներից մեկը։

• 08-11-2024 14:29:53   | Армения  |  Общество
В рамках сотрудничества компании Ucom и общественной организации Sunchild была установлена солнечная электростанция мощностью 10,44 кВт для недавно построенного детского сада в общине Арени марза Вайоц Дзор.
Детский сад был построен в общине совсем недавно и открылся только в сентябре этого года. В проекте здания изначально предусматривалась установка солнечной электростанции, и община Арени обратилась с этим вопросом к Ucom и Sunchild.
В результате, на крыше детского сада теперь установлена солнечная электростанция, которая значительно сократит затраты на электроэнергию. В будущем, при переходе на электрическое отопление, вырабатываемая энергия сможет полностью покрыть и эти потребности.
«Очень приятно, что строительные проекты в наших марзах изначально предполагают использование устойчивых источников энергии, и Ucom с радостью присоединяется к таким инициативам, когда это возможно. Мы хотим, чтобы устойчивый образ жизни стал нормой в Армении. Особенно радостно, что от таких инициатив выигрывают наши дети», — отметил генеральный директор компании Ucom, Ральф Йирикян.
«Создание устойчивых источников энергии чрезвычайно важно и эффективно для развития общества. Эти примеры также прекрасно демонстрируют, как проделанная работа может немедленно оказать положительный экономический эффект, показывая значимость экологически чистых решений», — сказала Сона Калантарян, директор общественной организации SunChild.
«Хотелось бы выразить особую благодарность компании Ucom и организации Sunchild за эту помощь нашей общине. Солнечная электростанция позволит значительно сократить расходы общества и обеспечить детей Арени отоплением и теплой атмосферой», - сказал глава общины Арени Усик Саакян.
В настоящее время детский сад «Арени» посещают около 80 детей, однако потенциально может принимать 120 детей одновременно. В новом здании реализованы современные архитектурные решения, призванные создать максимально безопасные и комфортные условия для детей. Установленная станция также будет способствовать достижению этой цели, оставаясь одним из лучших примеров устойчивого развития и экологического подхода.