• 09-11-2024 12:45:28   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Տարիների ընթացքում բազմաթիվ զեկույցներ են եղել, որոնք բացահայտել են այն միլիարդավոր դոլարները, որոնք Ադրբեջանի իշխող Ալիևի ընտանիքը կողոպտել է պետական գանձարանից, ինչպես նաև մեծ չափերի կաշառքները, որոնք կառավարությունը տվել է եվրոպացի և ամերիկացի տարբեր պաշտոնյաների։
Հետևաբար, զարմանալի չէ, որ հաջորդ շաբաթ Բաքվում կայանալիք COP29 կլիմայի գագաթնաժողովը ևս մեկ օրինակ է, թե ինչպես է իշխող վերնախավն օգտվում իր գրպանները լցնելու յուրաքանչյուր հնարավորությունից:
«Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծը» (OCCRP) բացահայտել է Ադրբեջանի սկանդալային գործողությունները, որոնք վերնագրված են. «Ադրբեջանի COP29 կլիմայի գագաթնաժողովի «պաշտոնական գործընկերները» կապված են իշխող Ալիևի ընտանիքի և նրանց ներքին շրջանակի հետ …. Բաքվի այս տարվա միջազգային այցելուներն ամենուր, որտեղ նայեն, կտեսնեն ընկերություններ, որոնք կապված են Ադրբեջանի բռնապետ նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի հետ»: Այս ծավալուն զեկույցը գրել են Ջեյմս Դաուսեթը, Քելի Բլոսը, Ֆաթիմա Քարիմովան և Էլի Մոսկովիցը:
OCCRP-ն Ադրբեջանը բնութագրել է որպես «ամենաբռնապետական երկիրը, որը երբևէ հյւուրընկալել է միջոցառումը …. Լինի հանքարդյունաբերություն, բանկային գործ, հյուրընկալություն, թե շինարարություն, դժվար թե լինի այնպիսի խոշոր արդյունաբերություն Ադրբեջանում», որ Ալիևների իշխող ընտանիքը տիրապետող չլինի: «Արդյունքում Ալիևներն ու նրանց մերձավոր շրջապատն ապշեցուցիչ հարստություն են դիզել, որի զգալի մասը պահվում է արտասահմանում կամ կապված է արտերկրի կալվածքների հետ: Նույնիսկ նախագահի 11-ամյա որդին Լոնդոնում գրասենյակային շենք ուներ»:
Ահա նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի մերձավոր շրջապատի և Կլիմայի գագաթնաժողովի «պաշտոնական գործընկերների» միջև կապերը.
1) «Նախագահ Ալիևի դստեր նախկին ամուսինը [Էմին Ագալարով] …. շահել է 5,2 միլիոն դոլար արժողությամբ պետական պայմանագիր [առանց մրցութային որևէ գործընթացի]՝ հյուրընկալելու COP29-ի 5000 հյուրերին Կասպից ծովում գտնվող իր շքեղ Sea Breeze Resort-ում»: Հյուրերը «մնալու են գերշքեղ սենյակներում ․․․․ յոթ կիլոմետր երկարությամբ լողափից, ավելի քան 50 բարերից ու ռեստորաններից և 60 լողավազաններից օգտվելու հնարավորությամբ»: Այս պայմանավորվածությունը բացահայտած ադրբեջանցի վեց լրագրողներն այժմ գտնվում են Բաքվի բանտում:
2) «PASHA Holdings, Ադրբեջանի խոշորագույն ընկերություններից մեկն է, որին պատկանում են հյուրընկալող քաղաքի բազմաթիվ լավագույն հյուրանոցներ, և մեծ շահեր ունի զբոսաշրջության, շինարարության, ապահովագրության և բանկային ոլորտներով: PASHA-ն պատկանում է Ալիևի երկու չափահաս դուստրերին [Լեյլա և Արզու]։ Ընկերության խորհրդի նախագահի տեղակալ Միր Ջամալ Փաշաևը «Ադրբեջանի առաջին տիկնոջ և փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի զարմիկն է»։
3) «Azersun Holding …. նախագահում է Աբդոլբարի Գոզալը` Հասան Գյոզելի հորեղբայրը, որն Ալիևա քույրերի համար հիմնել է երեք ընկերություն Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում»:
4) «Silk Way West Airlines …. պատասխանատվություն է կրում համաժողովին նյութերի և պարագաների տեղափոխման համար: Այն պատկանում է նախկին պետական պաշտոնյային, սակայն նախապես կապված է եղել Ալիևի դուստրերից մեկի հետ` Silk Way Bank քույր ընկերության միջոցով …. Ավիաընկերությունը, վերջնականապես, պատկանում է նախկին պետական պաշտոնյա Զաուր Ախունդովին, սակայն նախկինում այն նաև կապված է եղել առաջին ընտանիքի հետ՝ քույր ընկերության միջոցով. 2010 թվականին «Ազատ Եվրոպա» ռադիոկայանի հետաքննությունը պարզել է, որ Արզու Ալիևան՝ նախագահի կրտսեր դուստրը, եղել է Silk Way Bank-ի երեք սեփականատերերից մեկը, որը Silk Way Group-ի նախկին ֆինանսական թևն էր, որի մաս է կազմում նաև ավիաընկերությունը»։
5) «GILTEX, մի ընկերություն, որը վերահսկում է տեղական տեքստիլ շուկայի գրեթե երեք քառորդը և մինչև անցյալ տարի մաս էր կազմում [Gilan Holding] կոնգլոմերատի, որտեղ բաժնետոմսերի մեծամասնությունը պատկանում է նախագահի դուստրերին [Ադրբեջանի Արտակարգ իրավիճակների նախարար Քամալադին Հեյդարովի երեխաների հետ միասին։ Հեյդարովը նաև COP29-ի կազմկոմիտեի անդամ է]։ Gilan Holding-ը լուծարվել է 2023 թվականին»։
6) «SOCAR Green .... Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության՝ SOCAR-ի դուստր ձեռնարկությունն է, որը մեծ դեր է խաղում նավթ արդյունահանող երկրի տնտեսության մեջ»:
7) ABB բանկ, վերանվանվել է 2021 թվականին, սակայն իր նախկին անվան տակ՝ Ադրբեջանի միջազգային բանկ, անբարեհաճ վերնագրերի պատճառ է դարձել 2,9 միլիարդ դոլարի փողերի լվացման սկանդալում իր ունեցած կենտրոնական դերի համար, ինչը հայտնի է որպես «Ադրբեջանական լվացքատուն»։ Բանկի նախկին նախագահը բանտարկվել է 2016 թվականին՝ հիմնարկից գրեթե 3 միլիարդ դոլար գողանալու համար։ Նրա կինը, որն ապրում էր Մեծ Բրիտանիայում, հետագայում ստացել է երկրի երբևէ առաջին «անբացատրելի հարստության հրամանը»՝ բրիտանական իշխանությունների պահանջով ապացուցելու իր հսկայական հարստության օրինական ծագումը: Հետագայում նա համաձայնեց վերադարձնել 17.8 միլիոն դոլար արժողությամբ առանձնատունը և գոլֆի ակումբը, որն անցավ բրիտանական պետությանը:
OCCRP-ն այնուհետև հայտարարել է, որ «ավելի քան մեկ տասնամյակ է, ինչ զեկուցում է Ադրբեջանի մասին՝ բացահայտելով կոռուպցիա, մարդու իրավունքների խախտումներ և չարաշահումներ»: Ահա որոշ զեկույցների կարևորագույն կետերը․
1) «Ինչպես իշխող Ալիևի ընտանիքը շահեց արժույթի փլուզումից, ինչպես էր նա ձգտում գնել Ղրղզստանի ոսկու հանքավայրերը, և ինչպես է կարողացել կառավարությունից կորզել ապշեցուցիչ 1 միլիարդ դոլար հեռահաղորդակցության ընկերության ձեռքբերումից:
2) «2016 թվականի «Պանամայի փաստաթղթերի» տվյալների հիման վրա կատարված հետաքննությունը, որը պարզել է, թե ինչպես է [Ալիևի] ընտանիքն օգտագործել օֆշորային կառույցները և սեփականության բազմաթիվ շերտեր՝ հարստությունը գաղտնի պահելու համար»:
3) «Այս տարվա սկզբին մի խումբ անկախ լրագրողների շինծու մեղադրանքներով բանտարկելը՝ փետրվարի նախագահական ընտրություններից առաջ»:
4) «Ինչպես են ամերիկացի լոբբիստներն աջակցել և գումար վերցրել վարչակազմից, և ինչպես է «Ադրբեջանական լվացքատունն» օգտագործվել իր վերնախավի համար երկրից միլիարդավոր դոլարներ դուրս բերելու նպատակով»:

• 09-11-2024 12:45:28   | Armenia  |  Politics
Over the years, there have been several reports exposing the billions of dollars that Azerbaijan’s ruling Aliyev family has embezzled from the state coffers and the large amount of bribes the government has given to various European and U.S. officials.
It is, therefore, not surprising that the next week’s COP29 Climate Summit in Baku is another example of how the ruling elite takes advantage of every opportunity to line its pockets.
The OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) exposed Azerbaijan’s scandalous actions titled: “‘Official Partners’ of Azerbaijan’s COP29 Climate Summit Linked to Ruling Aliyev Family and Their Inner Circle… Everywhere this year’s international visitors in Baku look, they’ll see companies that have been linked to the family of Azerbaijan’s authoritarian president, Ilham Aliyev.” This extensive report was written by James Dowsett, Kelly Bloss, Fatima Karimova, and Eli Moskowitz.
OCCRP described Azerbaijan as “the most authoritarian country to ever host the event…. Whether it’s mining, banking, hospitality, or construction, there is hardly a major industry in Azerbaijan” that the ruling Aliyev family has not dominated. “As a result, the Aliyevs and their inner circle have built up staggering wealth, much of it held overseas or tied up in property abroad. Even the president’s 11-year-old son owned a London office building.”
Here are the links between the inner circle of the family of President Ilham Aliyev and the ‘official partners’ of the Climate Summit:
1) “Pres. Aliyev’s daughter’s ex-husband [Emin Agalarov]… won a $5.2-million government contract [without any competitive tender process] to host 5,000 COP29 guests at his luxurious Sea Breeze Resort on the Caspian Sea.” The guests “will stay in ultra-luxurious rooms… with access to a seven-kilometer-long beach, over 50 bars and restaurants, and 60 swimming pools.” The six Azeri journalists who exposed this arrangement are now sitting in a Baku jail.
2) “PASHA Holdings, one of the biggest companies in Azerbaijan, owns many of the host city’s top hotels and has extensive interests in tourism, construction, insurance, and banking. PASHA belongs to Aliyev’s two adult daughters [Leyla and Arzu[.” The company’s deputy board chairman, Mir Jamal Pashayev “is a cousin of Azerbaijan’s first lady and vice president Mehriban Aliyeva.”
3) “Azersun Holding… is chaired by [Abdolbari Gozal] the uncle of [Hassan Gozel] who set up three companies in the British Virgin Islands for the Aliyeva sisters.”
4) “Silk Way West Airlines… is responsible for transporting materials and supplies to the conference. It’s owned by a former state official, but has been previously linked to one of the Aliyeva daughters through a sister company, Silk Way Bank…. The airline is ultimately owned by a former state official, Zaur Akhundov, but it has also been linked to the first family in the past through a sister company: A 2010 investigation by Radio Free Europe found that Arzu Aliyeva, the president’s younger daughter, was one of three owners of Silk Way Bank, the former financial arm of Silk Way Group, which the airline is also part of.”
5) “GILTEX, a firm that controls nearly three quarters of the local textile market and until last year was part of a conglomerate [Gilan Holding] in which the president’s daughters held a majority stake [alongside the children of Kamaladdin Heydarov, Azerbaijan’s Emergency Situations Minister. Heydarov is also a member of the COP29 organizing committee]. Gilan Holding was liquidated in 2023.”
6) “SOCAR Green… is a subsidiary of Azerbaijan’s state oil company, SOCAR, which plays an outsized role in the oil-producing nation’s economy.”
7) Bank ABB, “rebranded in 2021, but under its former name, the International Bank of Azerbaijan, made unflattering headlines for the central role it played in the $2.9-billion money laundering scandal known as the Azerbaijani Laundromat. An account at the bank was used as a key conduit for moving a large portion of these funds.  The bank’s former chairman was jailed in 2016 for stealing almost $3 billion from the institution. His wife, who lived in the U.K., was later served with the country’s first-ever ‘unexplained wealth order,’ with British authorities demanding that she prove her vast wealth had a legal origin. She later agreed to forfeit a $17.8-million mansion and a golf club to the British state.”
OCCRP further stated that it “has been reporting on Azerbaijan -- and exposing corruption, human rights abuses, and self-dealing -- for over a decade.” Here are the highlights of some of the reports:
1) “How the ruling Aliyev family profited from a currency collapse, how it sought to buy Kyrygz gold fields, and how it appeared to siphon off a staggering $1 billion from the acquisition of a telecom company.”
2) “A 2016 investigation from data in the Panama Papers that revealed how the [Aliyev] family used offshore structures and multiple layers of ownership to secretly hold a fortune.”
3) “The jailing earlier this year of a group of independent journalists on trumped-up charges ahead of February’s presidential election.”
4) “How American lobbyists have promoted and taken money from the regime, and how the ‘Azerbaijani Laundromat’ was used to funnel billions of dollars out of the country on behalf of its elite.”