• 09-11-2024 12:45:28   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Տարիների ընթացքում բազմաթիվ զեկույցներ են եղել, որոնք բացահայտել են այն միլիարդավոր դոլարները, որոնք Ադրբեջանի իշխող Ալիևի ընտանիքը կողոպտել է պետական գանձարանից, ինչպես նաև մեծ չափերի կաշառքները, որոնք կառավարությունը տվել է եվրոպացի և ամերիկացի տարբեր պաշտոնյաների։
Հետևաբար, զարմանալի չէ, որ հաջորդ շաբաթ Բաքվում կայանալիք COP29 կլիմայի գագաթնաժողովը ևս մեկ օրինակ է, թե ինչպես է իշխող վերնախավն օգտվում իր գրպանները լցնելու յուրաքանչյուր հնարավորությունից:
«Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծը» (OCCRP) բացահայտել է Ադրբեջանի սկանդալային գործողությունները, որոնք վերնագրված են. «Ադրբեջանի COP29 կլիմայի գագաթնաժողովի «պաշտոնական գործընկերները» կապված են իշխող Ալիևի ընտանիքի և նրանց ներքին շրջանակի հետ …. Բաքվի այս տարվա միջազգային այցելուներն ամենուր, որտեղ նայեն, կտեսնեն ընկերություններ, որոնք կապված են Ադրբեջանի բռնապետ նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի հետ»: Այս ծավալուն զեկույցը գրել են Ջեյմս Դաուսեթը, Քելի Բլոսը, Ֆաթիմա Քարիմովան և Էլի Մոսկովիցը:
OCCRP-ն Ադրբեջանը բնութագրել է որպես «ամենաբռնապետական երկիրը, որը երբևէ հյւուրընկալել է միջոցառումը …. Լինի հանքարդյունաբերություն, բանկային գործ, հյուրընկալություն, թե շինարարություն, դժվար թե լինի այնպիսի խոշոր արդյունաբերություն Ադրբեջանում», որ Ալիևների իշխող ընտանիքը տիրապետող չլինի: «Արդյունքում Ալիևներն ու նրանց մերձավոր շրջապատն ապշեցուցիչ հարստություն են դիզել, որի զգալի մասը պահվում է արտասահմանում կամ կապված է արտերկրի կալվածքների հետ: Նույնիսկ նախագահի 11-ամյա որդին Լոնդոնում գրասենյակային շենք ուներ»:
Ահա նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի մերձավոր շրջապատի և Կլիմայի գագաթնաժողովի «պաշտոնական գործընկերների» միջև կապերը.
1) «Նախագահ Ալիևի դստեր նախկին ամուսինը [Էմին Ագալարով] …. շահել է 5,2 միլիոն դոլար արժողությամբ պետական պայմանագիր [առանց մրցութային որևէ գործընթացի]՝ հյուրընկալելու COP29-ի 5000 հյուրերին Կասպից ծովում գտնվող իր շքեղ Sea Breeze Resort-ում»: Հյուրերը «մնալու են գերշքեղ սենյակներում ․․․․ յոթ կիլոմետր երկարությամբ լողափից, ավելի քան 50 բարերից ու ռեստորաններից և 60 լողավազաններից օգտվելու հնարավորությամբ»: Այս պայմանավորվածությունը բացահայտած ադրբեջանցի վեց լրագրողներն այժմ գտնվում են Բաքվի բանտում:
2) «PASHA Holdings, Ադրբեջանի խոշորագույն ընկերություններից մեկն է, որին պատկանում են հյուրընկալող քաղաքի բազմաթիվ լավագույն հյուրանոցներ, և մեծ շահեր ունի զբոսաշրջության, շինարարության, ապահովագրության և բանկային ոլորտներով: PASHA-ն պատկանում է Ալիևի երկու չափահաս դուստրերին [Լեյլա և Արզու]։ Ընկերության խորհրդի նախագահի տեղակալ Միր Ջամալ Փաշաևը «Ադրբեջանի առաջին տիկնոջ և փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի զարմիկն է»։
3) «Azersun Holding …. նախագահում է Աբդոլբարի Գոզալը` Հասան Գյոզելի հորեղբայրը, որն Ալիևա քույրերի համար հիմնել է երեք ընկերություն Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում»:
4) «Silk Way West Airlines …. պատասխանատվություն է կրում համաժողովին նյութերի և պարագաների տեղափոխման համար: Այն պատկանում է նախկին պետական պաշտոնյային, սակայն նախապես կապված է եղել Ալիևի դուստրերից մեկի հետ` Silk Way Bank քույր ընկերության միջոցով …. Ավիաընկերությունը, վերջնականապես, պատկանում է նախկին պետական պաշտոնյա Զաուր Ախունդովին, սակայն նախկինում այն նաև կապված է եղել առաջին ընտանիքի հետ՝ քույր ընկերության միջոցով. 2010 թվականին «Ազատ Եվրոպա» ռադիոկայանի հետաքննությունը պարզել է, որ Արզու Ալիևան՝ նախագահի կրտսեր դուստրը, եղել է Silk Way Bank-ի երեք սեփականատերերից մեկը, որը Silk Way Group-ի նախկին ֆինանսական թևն էր, որի մաս է կազմում նաև ավիաընկերությունը»։
5) «GILTEX, մի ընկերություն, որը վերահսկում է տեղական տեքստիլ շուկայի գրեթե երեք քառորդը և մինչև անցյալ տարի մաս էր կազմում [Gilan Holding] կոնգլոմերատի, որտեղ բաժնետոմսերի մեծամասնությունը պատկանում է նախագահի դուստրերին [Ադրբեջանի Արտակարգ իրավիճակների նախարար Քամալադին Հեյդարովի երեխաների հետ միասին։ Հեյդարովը նաև COP29-ի կազմկոմիտեի անդամ է]։ Gilan Holding-ը լուծարվել է 2023 թվականին»։
6) «SOCAR Green .... Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության՝ SOCAR-ի դուստր ձեռնարկությունն է, որը մեծ դեր է խաղում նավթ արդյունահանող երկրի տնտեսության մեջ»:
7) ABB բանկ, վերանվանվել է 2021 թվականին, սակայն իր նախկին անվան տակ՝ Ադրբեջանի միջազգային բանկ, անբարեհաճ վերնագրերի պատճառ է դարձել 2,9 միլիարդ դոլարի փողերի լվացման սկանդալում իր ունեցած կենտրոնական դերի համար, ինչը հայտնի է որպես «Ադրբեջանական լվացքատուն»։ Բանկի նախկին նախագահը բանտարկվել է 2016 թվականին՝ հիմնարկից գրեթե 3 միլիարդ դոլար գողանալու համար։ Նրա կինը, որն ապրում էր Մեծ Բրիտանիայում, հետագայում ստացել է երկրի երբևէ առաջին «անբացատրելի հարստության հրամանը»՝ բրիտանական իշխանությունների պահանջով ապացուցելու իր հսկայական հարստության օրինական ծագումը: Հետագայում նա համաձայնեց վերադարձնել 17.8 միլիոն դոլար արժողությամբ առանձնատունը և գոլֆի ակումբը, որն անցավ բրիտանական պետությանը:
OCCRP-ն այնուհետև հայտարարել է, որ «ավելի քան մեկ տասնամյակ է, ինչ զեկուցում է Ադրբեջանի մասին՝ բացահայտելով կոռուպցիա, մարդու իրավունքների խախտումներ և չարաշահումներ»: Ահա որոշ զեկույցների կարևորագույն կետերը․
1) «Ինչպես իշխող Ալիևի ընտանիքը շահեց արժույթի փլուզումից, ինչպես էր նա ձգտում գնել Ղրղզստանի ոսկու հանքավայրերը, և ինչպես է կարողացել կառավարությունից կորզել ապշեցուցիչ 1 միլիարդ դոլար հեռահաղորդակցության ընկերության ձեռքբերումից:
2) «2016 թվականի «Պանամայի փաստաթղթերի» տվյալների հիման վրա կատարված հետաքննությունը, որը պարզել է, թե ինչպես է [Ալիևի] ընտանիքն օգտագործել օֆշորային կառույցները և սեփականության բազմաթիվ շերտեր՝ հարստությունը գաղտնի պահելու համար»:
3) «Այս տարվա սկզբին մի խումբ անկախ լրագրողների շինծու մեղադրանքներով բանտարկելը՝ փետրվարի նախագահական ընտրություններից առաջ»:
4) «Ինչպես են ամերիկացի լոբբիստներն աջակցել և գումար վերցրել վարչակազմից, և ինչպես է «Ադրբեջանական լվացքատունն» օգտագործվել իր վերնախավի համար երկրից միլիարդավոր դոլարներ դուրս բերելու նպատակով»:

• 09-11-2024 12:45:28   | Армения  |  Политика
За прошедшие годы появились многочисленные сообщения о миллиардах долларов, которые правящая семья Алиевых украла из государственной казны Азербайджана, а также о крупных взятках, которые правительство заплатило различным европейским и американским чиновникам. Поэтому неудивительно, что климатический саммит COP29, который состоится на следующей неделе в Баку, станет еще одним примером того, как правящая элита использует любую возможность, чтобы набить себе карманы.
Проект по расследованию организованной преступности и коррупции (OCCRP) раскрыл скандальные действия Азербайджана. Обширный отчет, который подготовили Джеймс Доусетт, Келли Блосс, Фатима Каримова и Эли Московиц, озаглавлен так: «Официальные партнеры» климатического саммита COP29 в Азербайджане связаны с правящей семьей Алиевых и их ближайшим окружением... В этом году иностранные гости Баку, куда бы они ни посмотрели, увидят компании, связанные с семьей президента-диктатора Азербайджана Ильхама Алиева».
OCCRP назвал Азербайджан «самой авторитарной страной, которая когда-либо принимала это мероприятие… Будь то горнодобывающая промышленность, банковское дело, гостиничный бизнес или строительство, в Азербайджане едва ли найдется крупная промышленность, которая не принадлежала бы правящей семье Алиева. «В результате Алиевы и их ближайшее окружение накопили ошеломляющее богатство, значительная часть которого хранится за границей или связана с зарубежными поместьями. Даже у 11-летнего сына президента было офисное здание в Лондоне».
Вот связи между близким кругом семьи президента Ильхама Алиева и «официальными партнерами» Климатического саммита.
1. «Бывший муж дочери президента Алиева [Эмин Агаларов]... выиграл государственный контракт на сумму 5,2 миллиона долларов [без какой-либо конкурентной процедуры] на размещение 5000 гостей COP29 на своем роскошном курорте Sea Breeze Resort на Каспийском море». Гости «останавливаются в ультрароскошных номерах… с доступом к семи километрам пляжа, более 50 барам и ресторанам и 60 бассейнам». Шестеро азербайджанских журналистов, разоблачивших эту схему, сейчас находятся в тюрьме в Баку.
2. «PASHA Holdings — одна из крупнейших компаний в Азербайджане, которая владеет многими лучшими отелями в Баку и имеет крупные интересы в сфере туризма, строительства, страхования и банковского дела. PASHA принадлежит двум взрослым дочерям Алиева [Лейле и Арзу]. Заместитель председателя правления компании Мир Джамал Пашаев является «двоюродным братом первой леди Азербайджана и вице-президента Мехрибан Алиевой».
3. «Азерсун Холдинг... под председательством Абдолбари Гозала, дяди Хасана Гозала, основавшего для сестер Алиевых три компании на Британских Виргинских островах.
4. «Авиакомпания Silk Way West Airlines… отвечает за доставку материалов и расходных материалов на конференцию. Она принадлежит бывшему правительственному чиновнику, но ранее была связана с одной из дочерей Алиева через дочернюю компанию Silk Way Bank. В конечном итоге авиакомпания принадлежит бывшему правительственному чиновнику Зауру Ахундову, но ранее она также была связана с семьей Алиевых через дочернюю компанию. В 2010 году расследование Радио «Свободная Европа» показало, что Арзу Алиева, младшая дочь президента, была одной из трех владельцев Silk Way Bank, бывшего финансового подразделения Silk Way Group, в которую входит авиакомпания».
5. «GILTEX, компания, контролирующая почти три четверти местного текстильного рынка и до прошлого года входившая в конгломерат [Gilan Holding], в котором большая часть акций принадлежит дочерям президента [совместно с детьми азербайджанского Министра по чрезвычайным ситуациям Кямаладин Гейдарова. Гейдаров также является членом оргкомитета COP29]. Гилан Холдинг был ликвидирован в 2023 году».
6. «SOCAR Green... является дочерней компанией государственной нефтяной компании Азербайджана SOCAR, которая играет важную роль в экономике нефтедобывающей страны».
7. Банк ABB, переименованный в 2021 году, но под прежним названием «Международный банк Азербайджана», попал в заголовки газет из-за своей центральной роли в скандале с отмыванием денег на сумму 2,9 миллиарда долларов, известном как «Азербайджанская прачечная». Бывший президент банка был заключен в тюрьму в 2016 году за кражу у учреждения почти 3 миллиардов долларов. Его жена, которая жила в Великобритании, позже получила первый в стране «приказ о необъяснимом богатстве», чтобы доказать законное происхождение ее огромного богатства, как того требовали британские власти. Позже она согласилась вернуть особняк и гольф-клуб стоимостью 17,8 миллиона долларов, которые достались британскому государству.
OCCRP в своем отчете далее заявил, что «более десяти лет пишет об Азербайджане, разоблачая коррупцию, нарушения прав человека и злоупотребления». Вот некоторые основные темы отчетов:
1. «Как правящая семья Алиевых получила прибыль от валютного краха, как он пытался купить золотые рудники Кыргызстана и как ему удалось получить от правительства ошеломляющую сумму в 1 миллиард долларов для приобретения телекоммуникационной компании.
2. «Расследование «Панамских документов» 2016 года показало, как семья [Алиева] использовала офшорные структуры и несколько уровней собственности, чтобы сохранить богатство в тайне».
3. «Ранее в этом году произошло заключение в тюрьму группы независимых журналистов по сфабрикованным обвинениям накануне февральских президентских выборов».
4. «Как американские лоббисты поддерживали и брали у администрации деньги, и как «азербайджанская прачечная» использовалась для выкачивания миллиардов долларов из страны для ее элиты».