«Կասպերսկի». չարագործները տրոյացի են տարածում Telegram-ի ֆինանսական ալիքների միջոցով
«Կասպերսկի» ընկերության Սպառնալիքների հետազոտությունների և վերլուծության գլոբալ կենտրոնի (GReAT) փորձագետները հայտնաբերել են վնասաբեր արշավ, որն ուղղված է ֆինանսների և թրեյդինգի ոլորտի օգտատերերին և ընկերություններին: Չարագործները Telegram-ի թեմատիկ ալիքների միջոցով տարածում են տրոյացի, որը թույլ է տալիս հեռավար հասանելիություն ստանալ սարքին լրտեսության նպատակով և գողանալ տվյալները։ Գրոհներ են գրանցվել ավելի քան 20 երկրներում։
Ընկերությունը հայտնում է, որ չարագործները Telegram-ի գրառումներին կցում են վնասաբեր ֆայլեր (.lnk, .com և .cmd տեսակի ընդլայնումներով) պարունակող արխիվներ։ Եթե օգտատերը բացի այդ ֆայլերը, սարք կբեռնվի DarkMe տրոյական վնասաբեր ծրագիրը, որը թույլ է տալիս հեռավար կատարել չարագործների սերվերի հրամանները և գողանալ տվյալները:
Գրոհողները ջանք են թափել վարակի հետքերը մանրակրկիտ թաքցնելու համար։ Օրինակ` տեղադրվելուց հետո վնասաբեր ԾԱ-ն ջնջում է այն ֆայլերը, որոնք օգտագործվել են DarkMe-ի իմպլանտը տեղ հասցնելու համար: Նրանք նաև մեծացրել են իմպլանտի ֆայլի չափը, որպեսզի բարդացնեն վերագրումը և խանգարեն հայտնաբերմանը։ Դա արվում է ֆայլին «աղբ» կոդ և տողեր ավելացնելով: Չարագործները թաքցրել են նաև այլ հետքեր. իրենց խնդիրները լուծելուց հետո նրանք ջնջում էին հետշահագործման փուլում օգտագործված ֆայլերը, գործիքները և ռեեստրի բանալիները, որպեսզի դժվարացնեն միջադեպի հայտնաբերումն ու հետաքննությունը:
Քարոզարշավը, ըստ ամենայնի, կապված է DeathStalker խմբի հետ (նախկինում Deceptikons): Այն գործում է նվազագույնը 2018-ից, որոշ տվյալներով՝ 2012-ից։ Չարագործներն աշխատում են որպես «կիբեռվարձկաններ», այսինքն՝ հաքերային ծառայություններ են մատուցում և զբաղվում  ֆինանսական հետախուզությամբ. հավաքում են տարբեր առևտրային, ֆինանսական և անձնական տեղեկություններ, օրինակ՝ հօգուտ մրցակիցների։ Հիմնականում խումբը գրոհում է փոքր և միջին բիզնեսը, ֆինտեխ ընկերությունները, ֆինանսական և իրավաբանական կազմակերպությունները: Դատելով գրոհներից՝ DeathStalker-ի կազմում են չարագործներ, որոնք ունակ են մշակել իրենց սեփական գործիքները և լավ են հասկանում կիբեռսպառնալիքների լանդշաֆտը:
«Ֆիշինգի ավանդական մեթոդների փոխարեն գրոհողները վնասաբեր ԾԱ-ի տարածման համար օգտագործել են Telegram ալիքներ։ Ընդ որում, ավելի վաղ իրականացրած արշավներում նրանք վարակում էին սարքերը հաղորդակցման նաև այլ հարթակների միջոցով, օրինակ՝ Skype-ի: Մեսենջերը կարող է ավելի մեծ վստահություն առաջացնել հնարավոր զոհերի մոտ, քան ֆիշինգային կայքը: Բացի այդ, նման հավելվածներից ֆայլեր ներբեռնելը կարող է ավելի քիչ վտանգավոր թվալ, քան ինտերնետից ներբեռնելը,- պարզաբանում է Kaspersky GReAT-ի առաջատար փորձագետ Տատյանա Շիշկովան:- Մենք սովորաբար խորհուրդ ենք տալիս զգույշ լինել տարբեր էլեկտրոնային նամակների և հղումների նկատմամբ, բայց այս արշավը ցույց տվեց, որ կարևոր է զգոն լինել նաև այլ ռեսուրսներ, ներառյալ՝ Skype-ի և Telegram-ի նման հաղորդակցման հավելվածներ օգտագործելիս»։

12-11-2024 15:25:09 | Армения | Новости науки и технологии
Эксперты Глобального центра исследований и анализа угроз (GReAT) «Лаборатории Касперского» обнаружили вредоносную кампанию, направленную на пользователей и компании из сферы финансов и трейдинга. Злоумышленники распространяют через тематические Telegram-каналы троянца, который позволяет получать удалённый доступ к устройству в целях шпионажа и красть данные. Атаки зафиксированы более чем в 20 странах.
Компания сообщает, что злоумышленники прикрепляют к постам в Telegram архивы с вредоносными файлами внутри (с расширениями типа .lnk, .com и .cmd). Если пользователь откроет эти файлы, на устройство загрузится вредоносное ПО — троянец DarkMe, позволяющий удалённо выполнять команды с сервера злоумышленников и красть данные.
Атакующие постарались тщательно скрыть следы заражения. Например, после установки вредоносное ПО удаляет файлы, которые использовались для доставки импланта DarkMe. Также они увеличили размер файла импланта, чтобы усложнить атрибуцию и сбить детекты. Это осуществляется за счёт добавления в файл мусорных кода и строк. Злоумышленники скрыли и другие следы: после выполнения своих задач они удаляли использовавшиеся в фазе пост-эксплуатации файлы, инструменты и ключи реестра, чтобы затруднить обнаружение и расследование инцидента.
Кампания, судя по всему, связана с группой DeathStalker (ранее Deceptikons). Она действует минимум с 2018 года, по некоторым данным — с 2012. Злоумышленники работают как «кибернаёмники», то есть оказывают хакерские услуги, и занимаются финансовой разведкой: собирают различную коммерческую, финансовую и личную информацию, например в пользу конкурентов. В основном группа атакует малый и средний бизнес, финтех-компании, финансовые и юридические организации. Судя по атакам, в состав DeathStalker входят злоумышленники, способные разрабатывать собственные инструменты, и хорошо понимающие ландшафт киберугроз.
«Вместо традиционных фишинговых методов атакующие использовали для распространения вредоносного ПО Telegram-каналы. Причём в более ранних кампаниях они заражали устройства и через другие платформы для общения, например Skype. Мессенджер может вызывать у потенциальных жертв больше доверия, чем фишинговый сайт. Кроме того, загрузка файлов из таких приложений может показаться менее опасной, чем скачивание из интернета, — объясняет Татьяна Шишкова, ведущий эксперт Kaspersky GReAT. — Обычно мы рекомендуем осторожно относиться к различным электронным письмам и ссылкам, но эта кампания показала, что важно быть бдительными и при использовании других ресурсов, в том числе приложений для общения вроде Skype и Telegram».