• 13-11-2024 14:39:21   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Կարծես թե հայերը քիչ խնդիրներ ունեին լուծելու, հիմա էլ պետք է պահանջեն, որ Հորդանանը չեղյալ համարի իր արցախյան թեմայով «Օսկար»-ի մասնակցությունից հրաժարվելը Ադրբեջանի ճնշումների ներքո:
Հորդանանի թագավորական կինոհանձնաժողովն ընտրել էր Նյու Յորքում բնակվող հորդանանցի ամերիկացի ռեժիսոր Սարին Հայրապետյանի «Տունս քաղցր ա» վավերագրական ֆիլմը՝ «Օսկար»-ի մրցանակաբաշխության «Լավագույն միջազգային ֆիլմ» անվանակարգում ներկայացնելու համար։ Ֆիլմի պրոդյուսերն է Ազզա Հուրանին, իսկ համապրոդյուսերները՝ Ջուլի Պարատյանը և Դեյվիդ Ռեյնը։ Գործադիր պրոդյուսերներն են Բեթ Լևիսոնը, Քերի Լոզանոն, Հալի Ադելմանը, Ռինտու Թոմասը և Սուշմիթ Գոշը։ Համագործադիր պրոդյուսերն է Ռոբինա Ռիչիտիելոն։
Ֆիլմը պատմում է 11-ամյա Վրեժի մասին, որն ապրում էր Արցախում։ Նրա գյուղի վրա Ադրբեջանի հարձակումից հետո, Վրեժն ու իր ընտանիքը փախել են, իսկ հետո վերադարձել՝ ականատես լինելով ավերածություններին։
«Տունս քաղցր ա» ֆիլմը հուլիսին ստացել էր Ամմանի միջազգային կինոփառատոնի ժյուրիի մրցանակը լավագույն լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմի և FIPRESCI մրցանակը լավագույն երկարամետրաժ արաբական վավերագրական ֆիլմի համար:
Սակայն, թագավորական կինոհանձնաժողովը վերջերս հայտարարեց, որ «Հորդանանը հետ է կանչել «Տունս քաղցր ա» վավերագրական ֆիլմը՝ Ադրբեջանի դիվանագիտական ճնշումների պատճառով», հաղորդել է Deadline-ը:
«Ադրբեջանի կառավարությունը նամակով դիմել է Հորդանանի արտաքին գործերի նախարարությանը՝ պահանջելով վերանայել ֆիլմի ընտրությունը որպես «Օսկար»-ին ներկայացվող ֆիլմ, նախարարությունն էլ իր հերթին ճնշում է գործադրել Հորդանանի թագավորական կինոհանձնաժողովի վրա՝ ֆիլմը հետ կանչելու համար», հայտնել է Deadline-ը:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաստատել են, որ Ադրբեջանը բողոքել է Հորդանանին  «Օսկար»-ին իր ֆիլմի ներկայացման համար։ «Մենք ողջունում ենք Հորդանանի՝ ֆիլմը հետ կանչելու և դրա ցուցադրությունը Հորդանանում դադարեցնելու որոշումը», ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարարության խոսնակ Այխան Հաջիզադան։
Ռեժիսոր Սարին Հայրապետյանը և պրոդյուսեր Ազզա Հուրանին հայտնել են Deadline-ին. «Մեր թիմի համար սա շատ ցավալի լուր է, որ երեխայի՝ իր տան և ընտանիքի հանդեպ սիրո մասին հուզական, անձնական պատմությունն արգելել և լռեցրել են:
Որպես վավերագրական ֆիլմեր նկարահանողներ՝ այս գրաքննությունը մեզ ավելի քան երբևէ ստիպում է կիսվել «Տունս քաղցր ա»  ֆիլմի գլխավոր հերոս Վրեժի պատմությամբ, որն արտացոլում է աշխարհի անթիվ ժամանակակից երեխաների փորձությունները, որոնք արժանի են ազատ երազելու՝ առանց պատերազմների և բախումների սպառնալիքի»։
Սակայն, ինչպես պարզվեց, ամեն ինչ կորած չէ։ Կինոարվեստի և գիտության ակադեմիան «կինոգործիչներին ասաց, որ նրանք կարող են «Տունս քաղցր ա» ֆիլմը ներկայացնել լավագույն վավերագրական անվանակարգում, եթե այն անցնի ստանդարտ որակավորման ընթացակարգերը: Ֆիլմի նկարահանող խումբը փորձել է նախընտրական փուլ կազմակերպել Միացյալ Նահանգներում», հայտնել է Deadline-ը:
«Տունս քաղցր ա» ֆիլմն իր հյուսիսամերիկյան պրեմիերան կունենա DOC NYC-ում նոյեմբերի 16-ին և 17-ին, իսկ մեր որակավորման թատերական թողարկումը տեղի կունենա Laemmle Theatres-ում [Լոս Անջելեսում] նոյեմբերի 29-ից», ասացին Հայրապետյանը և Հուրանին Deadline-ին: «Մենք հավատարիմ ենք մնում մեր ճշմարիտ պատմությունը կիսելուն՝ չվախենալով մեր առջև ծառացած խոչընդոտներից»:
Ցավալի է, որ արվեստի գործը քաղաքական ճնշման զոհ է դառնում: Ցավոք, բայց զարմանալի չէ, որ «ֆիլմի դուրսբերումը միջազգային լիամետրաժ ֆիլմերի դասակարգումից տեղի է ունենում Հորդանանի և Ադրբեջանի միջև աճող դիվանագիտական և տնտեսական կապերի պայմաններում, երբ Ադրբեջանի արտագործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը 2024 թվականին Բաքվում ընդունել է հորդանանցի պաշտոնյաների՝ շարունակվող հետագա համագործակցությունը քննարկելու համար», հաղորդել է Deadline-ը:
«Մենք հասկացել ենք, որ Հորդանանը ֆիլմը հետ է կանչել, որպեսզի պահպանի Հորդանանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական կապերը վերջինիս բողոքից հետո» ասել են ֆիլմի հեղինակները: «Մենք նաև իմացանք, որ «Տունս քաղցր ա» ֆիլմի պրեմիերայից հետո Հորդանանում՝ Ամմանի միջազգային կինոփառատոնում, Ադրբեջանի դեսպանատունը նույնպես բողոք է ներկայացրել ֆիլմի հանրային ցուցադրման դեմ: Այսպիսով, «Տունս քաղցր ա» ֆիլմը, որը շաբաթներ առաջ ներկայացվել էր փառատոնին, հանկարծ արգելվեց իր հայրենի երկրներից մեկում»:
«Հորդանանի թագավորական կինոհանձնաժողովն Ամմանի միջազգային կինոփառատոնի ղեկավար մարմինն է: 2024 թվականի հուլիսին տեղի ունեցած այդ միջոցառման ժամանակ «Տունս քաղցր ա» ֆիլմը շահեց երեք մրցանակ՝ ժյուրիի մրցանակ լավագույն արաբական վավերագրական ֆիլմի համար, հանդիսատեսի մրցանակ և կինոքննադատների միջազգային մրցանակ (FIPRESCI): Վավերագրական ֆիլմի պրեմիերան տեղի է ունեցել հունիսին Sheffield DocFest-ում՝ Միացյալ Թագավորության ամենահեղինակավոր ոչ գեղարվեստական փառատոնում, որտեղ այն ներկայացվել է Միջազգային առաջին խաղարկային մրցանակի», հայտնում է Deadline-ը:
Sheffield DocFest-ի ծրագրավորողները ֆիլմի մասին գրել են. «Վրեժը, Սարին Հայրապետյանի տպավորիչ խաղարկային դեբյուտի հերոսը (հասունացման զարմանալի պատմությամբ), մեծացել է Լեռնային Ղարաբաղում՝ Ադրբեջանի կազմում գտնվող էթնիկ հայկական անկլավում, որը Խորհրդային ժամանակաշրջանի ավարտից հետո ականատես է եղել բազմաթիվ հակամարտությունների: 11-ամյա տղան հետևում է թռչուններին, խաղում ընկերների հետ և երազում ատամնաբույժ դառնալու մասին։ Սակայն, 1992 թվականից ի վեր իր ընտանիքի ապրած երեք պատերազմների արձագանքներն ամենուր են: Նրա տատիկը ցավում է ազգամիջյան բռնությունների շղթայի համար. «Արցախում ապրելը նշանակում է, որ մի օր պատերազմ է լինելու, և իմ թոռնիկը մասնակցելու է այդ պատերազմին»։ Երբ նրա դպրոցի դասերը գնալով ռազմականացվում են, և Վրեժը պայքարում է իր մանկության երազանքները պահելու համար, նրա տատիկի մարգարեությունը իրականություն է դառնում»:
Deadline-ին ուղղված էլեկտրոնային նամակում Հորդանանի թագավորական կինոհանձնաժողովը (RFC) ընդգծել է Ամմանի միջազգային կինոփառատոնում «Տունս քաղցր ա» ֆիլմի ստացած մրցանակները և նշել, որ ֆիլմը «2021 թվականին զարգացման ֆինանսավորում է ստացել RFC-ի Jordan Film Fund-ից»:
Աշխարհասփյուռ հայությունը, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության գլխավորությամբ, պետք է բողոքի Հորդանանի կառավարությանը: Նրանք չպետք է թույլ տան, որ Հորդանանի վրա ադրբեջանական ճնշումը անպատասխան մնա:
Արցախի կորուստը չպետք է նշանակի, որ հայերը կպարտվեն նաև հասարակայնության հետ կապերի ճակատամարտում, որտեղ կապերն ու պլանավորումը փոխարինում են անօդաչու թռչող սարքերին և ռազմական հզորությանը։
Առաջին հերթին, Հորդանանի հայ համայնքը պետք է անհապաղ օգտագործի իր բոլոր կապերը Հորդանանի կառավարության հետ՝ պահանջելու Հորդանանի արտաքին գործերի նախարարությունից հրաժարվել իր որոշումից և չենթարկվել Ադրբեջանի այլանդակ ճնշումներին։
Երկրորդ, Հայաստանի արտգործնախարարությունը պետք է դիվանագիտական նոտա հղի Հորդանանի կառավարությանը՝ առարկելով Ադրբեջանի միջամտությանը Հորդանանի ներքին որոշումներին։
Երրորդ, աշխարհասփյուռ հայերը պետք է կապ հաստատեն Հորդանանի դեսպանատների և հյուպատոսությունների հետ՝ արտահայտելու իրենց բացարձակ դժգոհությունը Հորդանանի նկատմամբ՝ ադրբեջանական սպառնալիքներին և ահաբեկումներին ենթարկվելու կապակցությամբ:

13-11-2024 14:39:21 | Armenia | Politics
As if Armenians did not have enough problems to deal with, they must now insist that Jordan reverse the dropping of its Artsakh-themed Oscar entry under pressure from Azerbaijan.
Jordan’s Royal Film Commission had selected New York-based Jordanian American director Sareen Hairabedian’s My Sweet Land documentary as its entry for the Oscars. The film is produced by Azza Hourani and coproduced by Julie Paratian and David Rane. The executive producers are Beth Levison, Carrie Lozano, Hallee Adelman, Rintu Thomas and Sushmit Ghosh. Robina Riccitiello is co-executive producer.
The film features 11-year-old Vrej who lived in Artsakh. After Azerbaijan attacked his village, Vrej and his family escaped and then returned to face devastation.
My Sweet Land had received the Amman International Film Festival’s Jury Award in July for Best Feature Documentary and the FIPRESCI Award for Best Feature-Length Arab Documentary.
However, the Royal Film Commission just announced that “Jordan withdrew its submission of My Sweet Land documentary film due to diplomatic pressures” from Azerbaijan, Deadline reported.
“The Azerbaijan government wrote to Jordan’s Foreign Ministry requesting it reconsider the film’s selection as its Oscar entry, which in turn put pressure on the Jordan’s Royal Film Commission to withdraw the film,” according to Deadline.
The Azeri media confirmed that Azerbaijan complained to Jordan about its Oscar entry. “We welcome the decision of Jordan to withdraw the film and stop its screening in Jordan,” Azerbaijan's Foreign Ministry spokesman Aykhan Hajizada said.
Director Sareen Hairabedian and producer Azza Hourani told Deadline: “This is very devastating news for our team that an emotional intimate story of a child’s love for his home and family was banned and silenced. As documentary filmmakers, this censorship compels us more than ever to share My Sweet Land protagonist Vrej’s story, which reflects the experiences of countless children around the world today, who deserve to dream freely without the threat of war and conflict.”
However, it appears that not all is lost. The Academy of Motion Picture Arts and Sciences “told filmmakers they could submit My Sweet Land for consideration as Best Documentary Feature, if they followed standard qualification procedures. The filmmaking team has scrambled to arrange a qualifying run in the U.S.,” according to Deadline.
“My Sweet Land will have its North American premiere at DOC NYC on November 16th and 17th, and our qualifying theatrical release will take place at Laemmle Theatres [in Los Angeles] starting November 29th,” Hairabedian and Hourani told Deadline. “We remain committed to sharing our truthful story, undeterred by the obstacles we face.”
It is sickening that a work of art would fall victim to political pressure. Regrettably, but not surprisingly, “the move to withdraw the film from the International Feature Film category comes amid growing diplomatic and economic ties between Jordan and Azerbaijan, with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov receiving Jordanian officials in Baku in 2024 to discuss further ongoing cooperation,” Deadline reported.
“Our understanding was that Jordan withdrew the film in order to preserve diplomatic ties between Jordan and Azerbaijan after a complaint from the latter,” the filmmakers told Deadline. “We also learned that after My Sweet Land’s premiere in Jordan at the Amman International Film Festival, Azerbaijan’s embassy had also filed a complaint against screening the film publicly. So, My Sweet Land, a film that was celebrated weeks prior at the festival, was suddenly banned in one of its home countries.”
“Jordan’s Royal Film Commission is the governing body of the Amman International Film Festival. At that event in July 2024, My Sweet Land won three prizes: Jury Award for Best Arab Documentary, the Audience Award and the International Film Critics Award (FIPRESCI). The documentary premiered in June at Sheffield DocFest, the most prestigious nonfiction festival in the U.K., where it was nominated for the International First Feature Award,” according to Deadline.
Sheffield DocFest programmers wrote of the film, “Vrej, the subject of Sareen Hairabedian’s impressive feature debut -- a striking coming-of-age tale -- has grown up in Nagorno-Karabakh, an ethnic Armenian enclave within Azerbaijan. Since the end of the Soviet era it has witnessed much conflict. The 11-year-old watches birds, plays with friends and dreams of being a dentist. But echoes of the three wars his family have lived through since 1992 are ever-present. His grandmother laments the cycle of ethnic violence: ‘Living in Artsakh means that one day there will be a war and my grandson will participate in that war’. As his school lessons become increasingly militarized and Vrej struggles to hold on to his childhood dreams, his grandmother watches her prophecy unfold.”
In an email to Deadline, Jordan’s Royal Film Commission (RFC) highlighted the awards earned by My Sweet Land at the Amman International Film Festival and noted that the film “received development funding from the RFC’s Jordan Film Fund in 2021.”
Armenians worldwide, led by the Armenian Foreign Ministry, should complain to the Jordanian government. They should not let this Azeri pressure on Jordan go unchallenged. Losing Artsakh should not mean that Armenians would also lose the public relations battle where connections and planning replace drones and military might.
First of all, the Armenian community in Jordan should immediately use all of their contacts with the Jordanian government to demand that the Jordanian Foreign Ministry reverse its decision and not buckle under Azerbaijan’s ugly pressure.
Secondly, the Armenian Foreign Ministry should send a diplomatic note to the Jordanian government objecting to allowing Azerbaijan to interference in Jordan’s internal decisions.
Thirdly, Armenians worldwide should contact Jordanian Embassies and Consulates to express their utter displeasure at Jordan succumbing to Azeri threats and intimidation.