• 13-11-2024 15:51:03   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Նոյեմբերի 15-ին Երևանում տեղի կունենա Silicon Mountains 2024 տեխնոլոգիական գագաթնաժողովը` նվիրված տնտեսության մեջ արհեստական բանականության կիրառությանը և մարտահրավերներին: Ucom-ն այս տարի հանդես է գալիս որպես  գագաթնաժողովի պլատինե գործընկեր։
Միջոցառման անցկացման ու նպատակների մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ խոսել են  միջոցառման կազմակերպիչ՝ ՏՀՏ գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը, ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը, Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և ՀՀ ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը։
«Հայաստանում գիտատեխնոլոգիական առաջընթաց ապահովելու համար ՀՀ կառավարությունը հատկապես կարևորում է  հետազոտությունների և մշակումների՝ R&D ուղղության զարգացումը։ Վերջին շրջանում դրան են միտված նաև օրենսդրական մի շարք փոփոխություններ, այդ թվում՝ R&D աշխատանքների մասով գործող հարկային արտոնությունների շրջանակի վերանայումը: Եվ, բնականաբար, առավել արագ արդյունքներ կգրանցեն այն գիտնականները, հետազոտողներն ու կազմակերպությունները, որոնք կառաջարկեն   AI գործիքներով լուծումներ, իսկ հաջողություններ կգրանցեն այն կառավարությունները, որոնք կկարողանան ճիշտ օգտագործել արհեստական բանականության ընձեռած հնարավորությունները՝ կարևորագույն պայման համարելով նաև AI-ի զարգացման հետ եկող ռիսկերին դիմակայելու համար հակազդեցություն ունենալու հնարավորությունները», - ասել է ՀՀ ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը։
«Դեռևս 2019 թ. Silicon Mountains գագաթաժողովը անդրադարձել էր արհեստական բանականության (ԱԲ) թեմային։ Այն ժամանակ ԱԲ-ը դիտվում էր որպես հեռավոր ապագայի՝ անհասանելի և ոչ իրական տեխնոլոգիա։ Սակայն այսօր դա արդեն իսկ ներկա է մեր կյանքում, և ԱԲ-ի համատարած կիրառումը շուտով կդառնա իրականություն՝ հաշված տարիների ընթացքում։
Արհեստական բանականության կիրառումը մեծ ազդեցություն կունենա հատկապես արդյունաբերության, կառավարման և կրթության ոլորտներում։ Այն, ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիական մյուս ոլորտները, առաջիկա տարիներին կլինի առանցքային՝ երկրի տնտեսությունում և մեր առօրյա կյանքում։ Կշահեն այն ընկերությունները և պետությունները, որոնք կգտնվեն տեխնոլոգիական առաջընթացի առաջնագծում և կստանան առավելություն գլոբալ մրցունակության ասպարեզում։ Մարդկային կապիտալն ու տաղանդները կլինեն առանցքային գործոններ՝ հաջողության ճանապարհին», - իր ողջունի խոսքում ասել է Արմեն Բալդրյանը։
«Այս թվային դարում շատ կարևոր է հետևել բոլոր նորամուծություններին, հետ չմնալ միտումներից։ Կարծում եմ շատ օգտակար են այսպիսի հանդիպումները, որոնք թույլ են տալիս փորձով փոխանակվել, գաղափարներով կիսվել, նոր կապեր ձեռք բերել։
Ucom-ը որպես հեռահաղորդակցության ոլորտում աշխատող ընկերություն, որն ուղիղ կապ ունի բարձրագույն տեխնոլոգիաների հետ, ուրախ է թե՛ աջակցել և թե՛ մասնակցել նման նախաձեռնությանը», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Արդեն 7-րդ անգամ ենք կազմակերպում Silicon Mountains տեխնոլոգիական գագաթնաժողովը։ Ամեն տարի ընտրում ենք այնպիսի թեմա, որն այդ ժամանակահտվածի համար ամենաարդիականն է, մարտահրավերներով լին, բայց միևնույն ժամանակ բոլորիս համար հետաքրքիր։ Այսօր բոլորն են խոսում Արհեստական բանականությունից, դրա հետևանքներից և ազդեցությունից։ Մենք հրավիրել ենք տարբեր ոլորտների և ուղղությունների էքսպերտների, որպեսզի նրանք կիսվեն իրենց փորձով և տեսլականով, այն հարցի շուրջ, թե ինչ ազդեցություն կունենա տնտեսության և կրթության վրա Արհեստական բանականության զարգացմանն ուղղված ներդրումները։ Վստահ ենք, որ շատ հետաքրքիր և հագեցած օր է մեզ սպասում, նաև հաջորդ օրը ունենալու ենք B2B հանդիպումներ մեր էքսպերտների հետ։ Սիրով հրավիրում ենք բոլորին», - ասել է իր խոսքում ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը։
Silicon Mountains տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի երեք ելույթներն ու երեք պանելային քննարկումները նվիրված են լինելու հետևյալ թեմաներին՝ Industry.ai, Invest.ai և Impact.ai։
Միջոցառման հատուկ հյուրերն են լինելու՝ «Infosys» ընկերության հիմնադիր, ՀՀ պետական մրցանակի 2023 թվականի դափնեկիր Նարայանա Մուրթին  և Կենտրոնական և հյուսիսային Եվրոպայում գործող SIEMENS EDA-ի տնօրեն Սաշա Ահնեն։
Նշենք, որ գագաթնաժողովի ինովացիոն գործընկերն է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության «Տնտեսական հիմքեր՝ հանուն դիմակայուն Հայաստանի» ծրագիրը, որը միջոցառման շրջանակում կազմակերպում է մասնավոր հատվածի համար B2B ձևաչափով հանդիպումներ՝ խթանելու գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում բարձր տեխնոլոգիաների կիրառությունն ու նպաստելու նոր գործարար կապերի ստեղծմանը։
Միջացառմանը աջակցում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարությունը։ Գործընկերների թվում են նաև EasyPay, Visa, Synopsys ընկերությունները, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը և Staffmedia-ն։

• 13-11-2024 15:51:03   | Армения  |  Общество
15 ноября в Ереване пройдет технологический саммит Silicon Mountains 2024, посвященный проблемам и применению искусственного интеллекта в экономике. В этом году Ucom выступает в качестве платинового партнера саммита.
О мероприятии и его целях в ходе пресс-конференции рассказали Армен Балдрян – президент Союза работодателей в сфере информационно-коммуникационный технологий, организующего саммит, исполнительный директор Союза работодателей ИКТ Эдуард Мусаелян, генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян, и замминистра высокотехнологической промышленности Армении Рубен Симонян.
«Правительство Армении придает особое значение развитию исследований и разработок, научно-исследовательского направления для обеспечения научно-технического прогресса в Армении. В последнее время на это направлен и ряд законодательных изменений, в том числе пересмотр налоговых льгот для R&D. Конечно, ученые, которые смогут правильно использовать возможности, предоставляемые искусственным интеллектом (ИИ), смогут преумножить свои успехи, так же как и государства, которые смогут правильно использовать возможности ИИ, смогут обеспечить быстрое развитие, если при этом сумеют разработать план по нейтрализации рисков, связанных с развитием ИИ», - заместитель министра высокотехнологической промышленности Рубен Симонян.
«Еще в 2019 году саммит Silicon Mountains был посвящен теме ИИ. В то время ИИ рассматривался как технология далекого будущего, недостижимого и нереального. Однако он уже присутствует в нашей жизни сегодня, и широкое использование ИИ скоро, в течение нескольких лет, станет реальностью. Применение искусственного интеллекта будет иметь большое влияние, особенно в сферах промышленности, управления и образования. Он, как и другие высокотехнологичные отрасли, будет ключевым в экономике страны и нашей повседневной жизни в ближайшие годы. Выиграют те компании и государства, которые окажутся в авангарде технического прогресса и получат преимущество на арене глобальной конкурентоспособности. А человеческий капитал и талант станут ключевыми факторами на пути к успеху», - сказал в приветственной речи Армен Балдрян.
«В наш цифровой век очень важно следить за всеми инновациями, не отставать от тенденций. Я думаю, что такие встречи очень полезны тем, что позволяют нам обмениваться опытом, делиться идеями, устанавливать новые связи. Ucom, как компания, работающая в сфере телекоммуникаций и имеющая непосредственную связь с высокими технологиями, рада не только поддержать, но и принять участие в подобной инициативе», – отметил генеральный директор компании Ucom, Ральф Йирикян.
«Мы организуем технологический саммит Silicon Mountains уже в седьмой раз. Каждый год мы выбираем тему, наиболее актуальную для данного периода времени, сложную, но в то же время интересную для всех нас. Сегодня все говорят об искусственном интеллекте, его последствиях и влиянии. Мы пригласили экспертов из различных областей и дисциплин поделиться своим опытом и взглядами на влияние инвестиций в искусственный интеллект на экономику и образование. Мы уверены, что нас ждет очень интересный и насыщенный день, также на следующий день нас ждут B2B-встречи с нашими экспертами. Сердечно приглашаем всех», - сказал Эдуард Мусаелян, исполнительный директор Союза работодателей ИКТ.
Три выступления и три панельные дискуссии технологического саммита SIlicon Mountains будут посвящены следующим темам: Industry.ai, Invest.ai и Impact.ai.
Специальными гостями мероприятия станут Нараяна Мурти, основатель компании Infosys, лауреат Государственной премии Армении 2023 и Саша Ане, директор SIEMENS EDA, работающей в Центральной и Северной Европе.
Инновационным партнером саммита является программа USAID «Экономические основы для устойчивой Армении», которая в рамках мероприятия организует встречи в формате B2B для частного сектора, чтобы способствовать внедрению высоких технологий в сельском хозяйстве и туризме, а также содействовать установлению новых деловых связей.
Мероприятие пройдет при поддержке Министерства высокотехнологической промышленности Армении. Партнерами также являются EasyPay, Visa, Synopsys, Европейский банк реконструкции и развития и Staffmedia.