Ուղերձ և Կոչ հայ ժողովրդին «Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեական հանցագործություն է»
Հայաստանի Անկախության Հռչակագիրը հիմնարար իրավական փաստաթուղթ է, ընդունված Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի 1990 թվականի օգոստոսի 23-ի առաջին նստաշրջանում, որը հռչակում է պետության անկախության հաստատման գործընթացի սկիզբը և սահմանում է հայոց պետականության հիմնարար սկզբունքները։
Հայաստանի Անկախության Հռչակագիրը հանդիսանում է առաջին իրավական քաղաքական փաստաթուղթը, որն ամրագրում է հայ ժողովրդի ազատ կամքն ու իրավունքները և Հայոց ցեղասպանության հետևանքով աշխարհով մեկ փռված հայ ժողովրդի (յուրաքանչյուր հայի) զարգացման ուղենիշը։
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Վազգեն Առաջինը Օրհնել է եւ հատուկ Սուրբ Մյուռոնով օծել է Հայաստանի Հանրապետության Անկախության Հռչակագիրը:
Անկախության հռչակագիրը չի կարող փոփոխվել կամ չեղյալ համարվել. ոչ ոք չի կարող փոխել այս հիմնարար փաստաթուղթը, որը ներկայացնում է ժողովրդի միասնական կամքը և ամրագրում նրա իրավունքները։
Հռչակագիրը հրապարակում է․ «Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը՝ արտահայտելով Հայաստանի ժողովրդի միասնական կամքը, գիտակցելով իր պատասխանատվությունը հայ ժողովրդի ճակատագրի առջև համայն հայության իղձերի իրականացման և պատմական արդարության վերականգնման գործում, ելնելով մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի սկզբունքներից և միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերից, կենսագործելով ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, հիմնվելով 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի համատեղ որոշման վրա, զարգացնելով 1918 թվականի մայիսի 28-ին ստեղծված անկախ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական ավանդույթները, խնդիր դնելով ժողովրդավարական, իրավական հասարակարգի ստեղծումը՝ հռչակում է անկախ պետականության հաստատման գործընթացի սկիզբը»:
Իսկ Հայաստանի Անկախության Հռչակագրի 11-րդ հոդվածում ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը սատար է կանգնում 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում և Արևմտյան Հայաստանում հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործին»:
Բոլոր նրանք, ովքեր ոտնահարել են հայ ժողովրդի ազատ կամքն ու իրավունքները, դավաճանել հայ ժողովրդին և հայկական պետությունը, հայ ժողովրդի պահանջով (յուրաքանչյուր հայի), պետք է անհապաղ կանգնեն Հայկական քաղաքակրթական զինվորական տրիբունալի հատուկ քրեական դատարանի առաջ։
Դոնմեի կողմից կազմակերպված ու ծրագրավորված և թուրքերի ու քրդերի ձեռքով իրականացված՝ հայերի, հույների, ասորիների, եզդիների, ալևիների, զազաների և այլ բնիկ ժողովուրդների, ինչպես նաև Արևմտյան Կասպիայի տարածաշրջանի բնիկ ժողովուրդների Ցեղասպանությունը, Մեծագույն Մշակութասպանությունը և Հայրենասպանությունը՝ քրեորեն պատժելի արարք է։
Եթե Հայաստանի գլխավոր դատախազն անհապաղ քրեական գործ չի հարուցում և չի ձերբակալում Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու հարցում ներգրավված մարդկանց, ապա ինքը՝ գլխավոր դատախազը, իր գործողություններով կամ անգործությամբ՝ ընդդիմանում է Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացմանը և կատարում է քրեական հանցագործություն, ոչ միայն հայ ժողովրդի (յուրաքանչյուր հայի), այլեւ ցեղասպանությունը վերապրած բոլոր ստեղծագործ ժողովուրդների նկատմամբ։
«...Ուրիշի վիշտ գոյություն չունի,
Ով վախենում է դա հաստատել.
Հավանաբար, կամ սպանում է,
Կամ պատրաստվում է դառնալ մարդասպան...»:
(Կ. Սիմոնով)
Տիեզերքը առաջնորդվում է խորհուրդներով և իմաստություններով։ Դրանք են ձեւակերպում պետություններն ու կայսրությունները, ժողովուրդներն ու հասարակությունները։ «Ցեղասպան Լաչինը» որպես ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք սահմանելով՝ որոշվում է նման քաղաքական միավորման բուն էությունը։ Ստեղծագործական խորհուրդների ու իմաստությունների կորուստը և մակաբուծության կեղծ գաղափարների ձեռքբերումը կոշտ կերպով ցուցադրում է տվյալ էության հետագիծը։ Ընտրության իրավունքը պատկանում է բոլորին, ներառյալ. Խորհրդարանին, ԱԳՆ-ին, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին։
Նույնիսկ հաշվի առնելով Կակիստոկրատների կառավարության ծայրահեղ բյուրոկրատացումը և ակնհայտ դեգրադացումը, նրանց գործողությունները ապշեցնում են երեսպաշտությամբ ու անհամարժեքությամբ, ցուցադրելով իրականացվող Մերիտոցիդի հանդեպ նրանց անտեղյակությունը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի առաջնային աղբյուրների գողությունը, թուրքական մտածելակերպով կրթվելը, Հայոց ցեղասպանության ժխտումը, Արցախում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման գործընթացի նկատմամբ անտարբերությունը, Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Լաչին քաղաքը ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք հռչակելը, որն իրականում Արցախի հայերի շրջափակումն ու էթնիկ զտումներն իրականացնելու գլխավոր հանգուցակետն էր, կհանգեցնի նրան, որ նրանք կարող են Դոնմեի հետ համատեղ հռչակել Գյանջան (Գանձակ), Սումգայիթը, Բաքուն (Բաքուրակերտ), Շուշին («որպես Շուշա թուրքերի մշակույթի կենտրոն») ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքներ, որպես «Հայերի եւ այլ բնիկ ժողովուրդների ցեղասպանության փառքի» քաղաքներ, որպես սկզբունք որդեգրելով՝ «Ցեղասպանությունը՝ որպես «առաջադեմության» քաղաքակրթական ցուցանիշ։

• 15-11-2024 15:35:07   | Armenia  |  Announcements
The Declaration of Independence of Armenia is a fundamental legal document adopted at the first session of the Supreme Soviet of the Armenian SSR on August 23, 1990, which proclaims the beginning of the process of establishing independent statehood and outlines the fundamental principles of Armenian statehood.
The Declaration of Independence of Armenia is the first political legal document in which the freely expressed will and rights of the Armenian people are enshrined, and it also serves as a roadmap for the Armenian people (every Armenian) in the aftermath of the Genocide, scattered across the planet Earth.
His Holiness the Supreme Patriarch and Catholicos of all Armenians, the primate of the Armenian Apostolic Church, Vazgen I, prepared special chrism, consecrated the holy chrism, and anointed the Declaration of Independence of the Republic of Armenia with it.
The Declaration of Independence cannot be altered: no one can change a foundational document in which the will of the people (their testament) and the rights of the people are enshrined.
The Declaration, «Expressing the united will of the people of Armenia, acknowledging its responsibility for the fate of the Armenian people in fulfilling the aspirations of all Armenians and restoring historical justice, based on the principles of the Universal Declaration of Human Rights and universally recognized norms of international law, realizing the right of nations to self-determination, based on the joint Resolution of the Supreme Soviet of the Armenian SSR and the National Council of Nagorno-Karabakh of December 1, 1989, 'On the Reunification of the Armenian SSR and Nagorno-Karabakh,' developing the democratic traditions of the independent Republic of Armenia formed on May 28, 1918, with the goal of creating a democratic, legal society».
Article 11 of the Declaration reads: «The Republic of Armenia advocates for the international recognition of the Armenian Genocide of 1915 in Ottoman Turkey and Western Armenia».
Those who have violated the free will and rights of the Armenian people, betrayed the Armenian people and the Armenian state, must, at the demand of the Armenian people (every Armenian), immediately stand before the Special Criminal Court of the Military Tribunal of Armenian civilization, without trial.
Denial of the organized, programmed Genocide of Armenians, Greeks, Assyrians, Yezidis, Alevis, Zazas, and other indigenous peoples, executed by the hands of the Turks and Kurds under the direction of the Dönme, as well as the greatest culturalocide of indigenous peoples in the Western Caspian region, is a criminal act punishable by law.
If the Attorney General of Armenia does not initiate a criminal case and arrest those guilty of denying the Genocide within the shortest possible time, then the Attorney General himself, through his actions or inactions against the criminalization of Genocide denial, will fall into the pit of a criminal offense committed not only against the Armenian people (every Armenian) but also against the surviving creative nations of the Genocide.
«... There is no such thing as someone else's sorrow,
Whoever is afraid to confirm this,
Must either kill,
Or is preparing to be a killer...»
(K. Simonov)
The universe is driven by meanings. Meanings determine states and empires, peoples and societies. By designating "Genocidal Lachin" as the cultural capital of the CIS, we determine the essence of such a political union. The loss of creative meanings and the acquisition of parasitic meanings sharply set the trajectory for the movement of this entity. The right of choice belongs to everyone, including the Parliament, the foreign ministry, and the Attorney General of Armenia!
Even considering the extreme bureaucratization and obvious degradation of the Government of kakistocrats, their actions strike with demagoguery and inadequacy, revealing their ignorance of what is happening in the ongoing Meritoicide.
The theft of primary sources from the Armenian Genocide Museum-Institute, receiving education in Turkish mentality, denial of the Genocide, indifference to the destruction of Armenian cultural heritage in Artsakh, and the declaration of a cultural capital of the CIS in a blockade point of ethnic cleansing of Armenians in Artsakh — all of this is part of the same policy that may later lead to the joint declaration with the Dönme of the cities of Ganja (Gandzak), Sumgait, Baku (Bakurakert), Shushi (as the cultural center of Turkish Shushi) as cultural capitals of the CIS, as cities of «glory of the Genocide of Armenians and other indigenous peoples» under the slogan "Genocide as a civilizational marker of 'progressiveness.