• 26-11-2024 11:47:58   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Արևորդի ՀԿ-ն Ucom-ի աջակցությամբ այս անգամ է 10.44 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան տեղադրեց Վայոց Ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի Մալիշկա բնակավայրի թիվ 2 մանկապարտեզում։
2013 թվականին կապիտալ վերանորոգված մանկապարտեզի շենքի դիրքը տալիս է արևային կայանի մաքսիմալ արդյունավետ արտադրողականության հնարավորություն։
Տեղադրված կայանը հնարավորություն կտա հոգալու մանկապարտեզի ջեռուցման ողջ ծախսը, ինչպես նաև հոսանքի այլ ծախսեր։
Այժմ մանկապարտեզում գործում է երկու խումբ՝ ավելի քան 50 երեխա, սակայն առաջիկայում պլանավորում են դռները բացել նաև 2-ից 3 տարեկան երեխաների համար, որի դեպքում մանկապարտեզ կհաճախեն ավելի քան 80 երեխա։
«Մենք բոլորս գիտակցում ենք, թե որքան կարևոր է կրթությունը, ու ցանկանում ենք մեր փոքրիկների համար լավագույն պայմանները ստեղծել սովորելու և զարգանալու։ Շատ ուրախ եմ, որ Ucom-ի հոգատար վերաբերմունքի ու կանաչ տեխնոլոգիաներին նվիրվածության շնորհիվ մարզերում մեր երեխաները կկարողանան ջերմ սենյակներում ստանալ իրենց կյանքի առաջին գիտելիքները» - նշել Է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ամեն նոր ծրագիր ավարտելով՝ համոզվում եմ, որ Ucom-ի հետ մեր համագործակցությունը թիրախային բնակավայրերում ունի շարունակական արդյունավետ ազդեցություն։ Պարզ բնահեն լուծումներին ապավինելով՝ կարողանում ենք օգնել համայնքներին դառնալ ավելի կայուն և այս դեպքում նաև նպաստել փոքրիկների համար ապահով միջավայրի ձևավորմանը» - ասել է Արևորդի ՀԿ-ի գլխավոր տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
«Ucom-ի և Արևորդի ՀԿ-ի շնորհիվ տեղադրած արևային կայանը կարևոր ներդրում է համայնքի համար։ Այն կնվազեցնի տարեկան 2 միլիոն դրամի չափով էլեկտրաէներգիայի ծախսերը և հնարավորություն կտա ուղղել այն մանկապարտեզի բարեկեցությանն ու զարգացմանը։ Մենք խորին շնորհակալություն ենք հայտնում Ucom-ին և Արևորդի ՀԿ-ին՝ գյուղական համայնքների և մեր երեխաների մասին հոգ տանելու համար», - ասել է Մալիշկա վարչական բնակավայրի ղեկավար Գարիկ Նազարյանը։
Մինչ այժմ ձմռան ամիսներին սպորտի դահլիճն ու շենքի այլ հատվածները անհնար էր օգտագործել ջեռուցման բացակայության պատճառով։ Մանկապարտեզի ջեռուցումը  ապահովվում էր թե՛ գազով, թե՛ հոսանքով, և համատեղ տարեկան ծախսը գերազանցում էր 2 000 000 ՀՀ դրամը։ Տեղադրված արևային կայանը հնարավորություն կտա կլոր տարին լիովին գործարկել մանկապարտեզի ողջ շենքը՝ ֆինանսական մեծ ծախսերից խուսափելով և ապահովելով փոքրիկների համար հարմար ու տաք միջավայր։

• 26-11-2024 11:47:58   | Армения  |  Общество
Общественная организация Sunchild при поддержке компании Ucom на этот раз установила солнечную электростанцию установленной мощностью 10,44 кВт/ч в детском саду №2 села Малишка общины Ехегнадзор Вайоцдзорского марза.
Расположение здания детского сада, полностью отремонтированного в 2013 году, позволяет обеспечить максимально эффективную производительность солнечной электростанции. Установленная станция даст возможность покрыть все расходы на отопление детского сада, а также другие расходы на электроэнергию.
Сейчас в детском саду занимаются две группы – более 50 детей, но в ближайшее время планируется прием детей от 2 до 3 лет, и в этом случае детский сад будут посещать более 80 детей.
«Мы все понимаем, насколько важно образование, и хотим создать наилучшие условия для обучения и развития наших детей. Я очень рад, что благодаря заботливому отношению компании Ucom и нашей преданности зеленым технологиям, дети в марзах смогут получать первые знания в своей жизни в теплых помещениях», — отметил генеральный директор компании Ucom, Ральф Йирикян.
«После завершения каждого нового проекта я убеждаюсь, что наше сотрудничество с Ucom оказывает постоянное и эффективное влияние в целевых населенных пунктах. Опираясь на простые экологически чистые решения, мы можем способствовать росту стабильности общин и помогать созданию безопасной среды для детей», — сказала Сона Калантарян, директор общественной организации SunChild.
«Солнечные панели, установленные благодаря Ucom и общественной организации SunChild, являются важным вкладом в нашу общину. Они позволят сократить ежегодные расходы на электроэнергию на 2 млн драмов и направить эти средства на улучшение и развитие детского сада. Мы выражаем глубокую благодарность Ucom и общественной организации SunChild за заботу о сельских общинах и наших детях», — сказал административный руководитель округа Малишка Гарик Назарян.
До сих пор пользоваться спортивным залом детского сада и другими частями здания в зимние месяцы было невозможно из-за отсутствия отопления. Детский сад отапливался как газом, так и электричеством, а совокупные годовые затраты превышали 2 000 000 драмов. Установленная солнечная установка позволит полноценно эксплуатировать все здание детского сада круглый год, избегая больших финансовых затрат и обеспечивая комфортную и теплую среду для детей.