• 05-12-2024 14:17:45   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Արցախյան ՀԿ-ները դիմում են ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտեռեշին և ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեին, որպեսզի համաձայն ՄԱԿ-ի կողմից տրված մշակութային ժառանգության պահպանության մանդատի, առաքելություն ուղարկեն Արցախ, փաստագրելու մարդկության դեմ կատարված մշակութային հանցագործություններն ու մեխանիզմներ կիրառեն հետագա հանցանքները կանխելու համար։
Հարգելի տիկին Ազուլեյ,
Հարգելի պարոն Գուտերեշ,
Ստորագրյալ ոչ կառավարական կազմակերպությունները, որոնք ներկայացնում են 2020 թ․ պատերազմից և 2023 թ․ հարկադրական արտաքսումից հետո Արցախից (Լեռնային Ղարաբաղ) տեղահանված անձանց, գրում են Ձեզ՝ նշելու Արցախի օկուպացված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության դիտավորյալ և նպատակային ոչնչացման ու յուրացման դեպքերը։
Կան մշակութային ցեղասպանության ծանր օրինակներ, որոնք իրականացվել են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ինչպես 2020 թ․ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, այնպես էլ դրանից հետո։
Հայկական ժառանգության դեմ հանցագործությունների բազմաթիվ դեպքեր են արձանագրվել․ ամբողջությամբ ոչնչացվել են Մեխակավանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին, Մոխրենեսի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին, Բերձորի Սուրբ Համբարձման եկեղեցին և Շուշիի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին։ Հայկական հոգևոր կենտրոնները պղծվել են, և հարյուրավոր խաչքարեր՝ ոչնչացվել։ Ավելի քան 30 արվեստի և թանգարանային հավաքածուներ՝ բաղկացած հազարավոր ցուցանմուշներից, կողոպտվել են Ադրբեջանի կողմից։
Եկեղեցիների ոչնչացումը ցեղասպանական գործողություն է համարվում ըստ  Հռոմի կանոնադրության մշակութային ժառանգության դրույթների քննման ձեռնարկի, որտեղ  նշված է․ «Մշակութային ժառանգության դեմ կամ դրա վրա ազդող հանցագործությունները հաճախ կապված են ցեղասպանության հետ կամ կատարվում են որպես դրա մի մաս։ են ցեղասպանության հետ կամ իրականացվում են դրա շրջանակներում»։
Ոչնչացվել են Հայոց ցեղասպանության, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և Արցախի պատերազմների զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրները, ինչպես նաև անհատների նվիրված հուշաքարերը, պատմական նշանակության կամուրջներ, մշակութային կենտրոններ, գրադարաններ, դպրոցներ և այլ վայրեր։ Շուշիի շրջանի Քարին Տակ գյուղը, Հադրութի շրջանի Մոխրենես գյուղը և Հադրութ քաղաքի պատմական թաղամասը ամբողջությամբ քանդվել են։
Վերջերս Ստեփանակերտի ողջ թաղամասեր, ներառյալ 19-րդ դարի պատմական թաղամասը, հողին են հավասարեցվել։ Քաղաքի, նրա պատմական շինությունների և ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացումը խախտում է Հռոմի կանոնադրության 8-րդ հոդվածը և համարվում է մարդկության դեմ ծանր հանցագործություն։
Մշակութային արժեքների ոչնչացման գործողությունները արգելված են 1949 թ․ ընդունված չորս Ժնևյան կոնվենցիաներով՝ պատերազմի զոհերի պաշտպանության, պատերազմի օրենքների և սովորույթների, դրանց արձանագրությունների, ինչպես նաև համապատասխան ՄԱԿ-ի բանաձևերի և մարդու իրավունքների պաշտպանության համաձայնագրերի համաձայն։
Ադրբեջանցիների կողմից այս ոչնչացումները պատկերող տեսանյութերի լայն տարածումը դարձել է հոգեբանական ճնշման միջոց Արցախի հայերի նկատմամբ։
Ադրբեջանցիների կողմից ոչնչացվել են Մեծ Թաղեր գյուղի (Հադրութի շրջան), Սղնախ գյուղի (Ասկերանի շրջան), Հաթերքի (Մարտակերտի շրջան) և Շուշի քաղաքի գերեզմանատները։ Գերեզմանատների ոչնչացումը համարվում է անձնական արժանապատվության և մարդկային հիշողության դեմ հանցագործություն։
Համաձայն՝ 1954 թ․ Հաագայի կոնվենցիայի՝ 4-րդ հոդվածի, Զինված հակամարտության դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության վերաբերյալ, ցանկացած վանդալիզմի, յուրացման, կողոպուտի, ատելության կամ վրեժխնդրության գործողություններ մշակութային ժառանգության դեմ արգելվում են։
Համաձայն 1954 թ․ Հաագայի առաջին արձանագրության՝ արգելվում է օկուպացված տարածքներում մշակութային կամ հոգևոր արժեքների ոչնչացումը։ Մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացման քաղաքականությունը դատապարտվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թ․ Մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացման վերաբերյալ հռչակագրով։
Այնուամենայնիվ, 2020-2024 թվականներին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն չի իրականացրել ՄԱԿ-ի կողմից իրեն վերապահված՝ համաշխարհային մշակութային ժառանգությունը պահպանելու լիազորությունը և առաքելություն չի ուղարկել Արցախ՝ տարածաշրջանի ժառանգության ներկա վիճակը փաստագրելու և այդպիսով կանխելու Ադրբեջանի կողմից հետագա ոչնչացումները։ Փոխարենը սահմանափակվել է հայտարարություններ անելով և մտահոգություն արտահայտելով։
Մենք՝ ստորագրյալները, որոնք տեղահանված ենք Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներից, խնդրում ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ձեռնարկել հնարավոր բոլոր միջոցները՝ ապահովելու համար, որ Ձեր կազմակերպությունը՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կողմից մշակութային ժառանգության պաշտպանության վերաբերյալ իր մանդատի, ուղարկի առաքելություն Արցախ՝ փաստագրելու մարդկության դեմ իրականացված մշակութային հանցագործությունները և կիրառելու մեխանիզմներ հետագա խախտումները կանխելու համար։

To His Excellency Mr. António Guterres
The undersigned non-governmental organizations, representing the people displaced by the 2020 war against the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) and the consequent forced deportation in 2023, write to you to identify the deliberate and targeted destruction and expropriation of Armenian cultural heritage in the occupied territories of Artsakh.
There are grave examples of cultural genocide carried out by the Azerbaijani authorities in the occupied regions of Artsakh, both during the 2020 44-day war and after it.
Numerous cases of crimes against the Armenian heritage have been recorded: Holy Mother of God Church of Mekhakavan (Jabrayil), Saint Sarkis Church of Mokhrenes (Susanlıq), Church of Holy Resurrection of Berdzor (Lachin), and Church of John the Baptist of Shushi (Shusha) have been completely destroyed. Armenian spiritual centers were and are being desecrated along with hundreds of khachkars (cross-stones) being destroyed. Over 30 art and museum collections, comprising thousands of exhibits, were looted by Azerbaijan.
Crimes against cultural heritage are considered to be affiliated with genocide according to the Rome Statute's Guidelines for the Examination of Crimes Against Cultural Heritage, which states: "Crimes against or affecting cultural heritage are often linked to genocide or committed as part of it."
Numerous memorial complexes built in memory of the victims of the Armenian Genocide, World War II, and the Artsakh wars, as well as memorial stones honoring various individuals, bridges of historical significance, cultural centers, libraries, schools, and other places, have been destroyed. The villages of Karin Tak (Dashalty) in the Shushi region and Mokhrenes in the Hadrut region, as well as the historic district of Hadrut city, have been completely demolished.
Recently, entire districts of Stepanakert (Khankendi), including the 19th-century historic district, have been razed to the ground. The deliberate destruction of the city, its historical buildings, and heritage violates Article 8 of the Rome Statute and is considered a grave crime against humanity.
The acts of destruction of cultural property are prohibited under the four 1949 Geneva Conventions on the protection of war victims, the laws and customs of war, their protocols, as well as relevant UN resolutions and human rights protection treaties.
The widespread dissemination of videos depicting these destructions by Azerbaijanis has become a means of psychological pressure on the Armenians of Artsakh.
Cemeteries in the villages of Mets Tagher in Hadrut region, Sghnakh in Askeran region, Haterk (Hasanriz) in Martakert region, and the city of Shushi have been destroyed by Azerbaijanis. The destruction of cemeteries is a crime against personal dignity and human memory.
According to Article 4 of the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict, any act of vandalism, appropriation, looting, hatred, or reprisal against cultural heritage is prohibited.
According to the first Hague Protocol of 1954, it is forbidden to destroy cultural or spiritual values in the occupied territories. The policy of deliberate destruction of cultural heritage is condemned by UNESCO's 2003 Declaration on the Deliberate Destruction of Cultural Heritage.
However, during 2020-2024, UNESCO has not fulfilled the mandate entrusted to it by the United Nations to protect global cultural heritage and has not sent a mission to Artsakh to document the current state of the region's heritage and thereby prevent further destruction by Azerbaijan. Instead, it has limited itself to issuing statements and expressing concerns.
We, the undersigned, are residents displaced from the occupied territories of the Republic of Artsakh, therefore request the UN to make every possible effort to ensure that UNESCO, in accordance with its mandate from the United Nations to protect cultural heritage, sends a mission to Artsakh to document the cultural crimes committed against humanity and implement mechanisms to prevent further violations.