• 17-12-2024 11:50:54   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերությունը 2024-ի երկրորդ եռամսյակում ամբողջ աշխարհում կանխել է Android-ի համար վնասաբեր, գովազդային կամ անցանկալի մոբայլ ծրագրերի օգտագործմամբ 6 686 375 գրոհ այն դեպքում, երբ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում կանխվել է 8 346 169 նման գրոհ։
«Կասպերսկի»-ի փորձագետները հայտնում են, որ այդ գրոհների թիվը երկրորդ եռամսյակի (7 697 975) համեմատ նվազել է 13%-ով: Ընդ որում, ցուցանիշը բարձր է մնացել 2023-ի սկզբի մակարդակից (4 948 522)։  Այդ մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի ակտիվության գագաթնակետը գրանցվել է 2023-ի չորրորդ եռամսյակում, երբ հետ է մղվել 10 705 625 գրոհ։ Գրոհների քանակի նվազումը պայմանավորված է նրանով, որ գովազդային հավելվածների ակտիվությունը շարունակում է նվազել։
Ընկերության տվյալներով՝ ընթացիկ տարվա հուլիս-սեպտեմբերին տեղադրման փաթեթների ամենամեծ քանակը նախկինի պես վերաբերում է գովազդային ԾԱ-ին (36,28%) և RiskTool տեսակի պոտենցիալ վտանգավոր հավելվածներին (23,90%): Ընդ որում, RiskTool-ի բաժինը նշանակալի նվազել է երկրորդ եռամսյակի համեմատ, իսկ գովազդային հավելվածների մասնաբաժինը, ընդհակառակը, մի փոքր աճել է։ Նույն ժամանակահատվածում հայտնաբերվել է 222 444 տեղադրման վնասաբեր փաթեթ (2024-ի երկրորդ եռամսյակի 367 418-ի դիմաց), որոնցից 17 822 փաթեթը եղել են մոբայլ բանկային տրոյացիներ, և 1 576 փաթեթը՝ մոբայլ շորթող տրոյացիներ։ Իսկ 2023-ի հուլիս-սեպտեմբերին մոբայլ սարքերի համար ամենատարածված սպառնալիքը եղել է գովազդային ԾԱ-ն (adware), որին բաժին է ընկել բոլոր հայտնաբերված սպառնալիքների 52%-ը։ Հայտնաբերվել է 438 962 տեղադրման վնասաբեր փաթեթ, որոնցից 21 674-ը եղել են մոբայլ բանկային տրոյացիներ, 1 855 փաթեթը՝ մոբայլ շորթող տրոյացիներ։
Ընդ որում, 2024-ի երրորդ եռամսյակում մոբայլ բանկային տրոյացիների հայտնաբերված տեղադրման փաթեթների թիվը հասել է 17 822-ի (ապրիլ-հունիսին դրանք եղել են 13 019, նախորդ տարվա երրորդ եռամսյակում՝ 21 674)։
2024-ի երրորդ եռամսյակում Android սարքերի սպառնալիքների լանդշաֆտի մասին ավելին կարելի է կարդալ Securelist.ru-ում։

17-12-2024 11:42:54 | Армения | Новости науки и технологии
«Лаборатория Касперского» в третьем квартале 2024 года во всем мире предотвратила 6 686 375 атак с использованием вредоносного, рекламного или нежелательного мобильного ПО для Android, когда как за тот же период предыдущего года было предотвращено 8 346 169 миллиона таких атак.
Эксперты «Лаборатории Касперского» сообщают, что число этих атак по сравнению со вторым кварталом (7 697 975) снизилось на 13%. При этом показатель остался выше уровня начала 2023 года (4 948 522). А пик активности этих мобильных зловредов пришелся на четвертый квартал 2023 года, когда было отражено 10 705 625 атак. Снижение количества атак обусловлено тем, что активность рекламных приложений продолжает уменьшаться. В первую очередь это относится к скрытному ПО семейства AdWare.AndroidOS.HiddenAd.
По данным компании, в июле-сентябре текущего года наибольшее число установочных пакетов по-прежнему относится к рекламному ПО (36,28%) и потенциально опасным приложениям типа RiskTool (23,90%). При этом доля RiskTool значительно упала по сравнению со вторым кварталом, а доля рекламных приложений — напротив, немного выросла. В тот же период было обнаружено 222 444 вредоносных установочных пакета (против 367 418 во втором квартале 2024 года), из которых 17 822 пакета относились к мобильным банковским троянцам, и 1 576 пакетов — к мобильным троянцам-вымогателям. А в июле-сентябре 2023 года самой распространенной угрозой для мобильных устройств стало рекламное ПО (adware), на долю которого пришлось 52% всех обнаруженных угроз. Было обнаружено 438 962 вредоносных установочных пакета, из которых 21 674 пакета относилось к мобильным банковским троянцам, 1 855 пакетов — к мобильным троянцам-вымогателям.
При этом в третьем квартале 2024 года число обнаруженных установочных пакетов мобильных банковских троянцев выросло до 17 822 (в апреле-июне их было 13 019, в третьем квартале прошлого года – 21 674).
Больше о ландшафте угроз для Android-устройств в третьем квартале 2024 можно прочитать на Securelist.ru.