17-12-2024 15:40:35 | Հայաստան | Մամլո հաղորդագրություն
Արցախից բռնի տեղահանվածները նամակ են ուղղել Շվեյցարիայի Խորհրդարանին և կառավարությանը կոչ անելով կազմակերպել Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ խաղաղության միջազգային համաժողով:
Դեկտեմբերի 17, 2024թ.
Դիմում ենք Ձեզ որպես մարդիկ, ովքեր ստիպված էին լքել իրենց տները և հազարամյա հայրենիքը։ Հազարավոր արցախցիների անունից խնդրում ենք ստեղծել միջազգային հարթակ՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակիչների քաղաքական, գույքային և սոցիալական իրավունքները քննարկելու և պաշտպանելու համար, որոնք խախտվել են ի հակառակ միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերի։
Չնայած 1992 թվականից ի վեր միջազգային հանրությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարցը համարել է վիճելի և Մինսկի խմբին (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) փոխանցել լուծումներ գտնելու մանդատ, Մինսկի կոնֆերանսը երբեք չի կայացել։ Ադրբեջանի սանձազերծած 2020-2023 թվականների պատերազմը, որի հետևանքով տեղի ունեցավ օկուպացիա և ամբողջ բնակչության բռնի տեղահանում, փոխեց ժողովրդագրական ու տարածքային պատկերը։ Բայց այդ պատերազմը չլուծեց քաղաքական և գույքային խնդիրները, և այդ հարցերը դեռևս քննարկման ու լուծման կարիք ունեն։
Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը բացահայտ հայտարարում է, որ լուծել է հակամարտությունը «ուժի միջոցով» և, իբր, դրա իրավունքն ունեցել է։ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանն էլ ասում է, որ «Թուրքիան վերադարձրել է Ղարաբաղը»։ Իսկ Ռուսաստանի նախագահ Պուտինն արդեն 2020թ. նոյեմբերին՝ ռուսական զորքերի անօրինական տեղակայման ժամանակ, հայտարարել էր, որ ինքը «փաստաթղթի հեղինակն է», որով թույլատրվել է Ադրբեջանին օկուպացնել Լեռնային Ղարաբաղի կողմից վերահսկող տարածքի մեծ մասը։
Ուժային «կարգավորումը» միջազգային իրավունքի՝ մասնավորապես ՄԱԿ-ի Կանոնադրության և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի կոպիտ խախտում է։ Ղարաբաղում ուժի և ցեղասպանության անպատժելիությունը նախադեպ է ստեղծում ուժային լուծումների համար այլ հակամարտություններում՝ լինի դա Ուկրաինայում, թե Մերձավոր Արևելքում, որտեղ հարցերը լուծվում են զենքով, այլ ոչ թե բանակցություններով և հումանիտար արժեքներով։
Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման վերադարձը միջազգային հարթակ կարող է նպաստել բանակցությունների փուլին՝ գլոբալ հակամարտությունները լուծելու խաղաղ ճանապարհով՝ առանց զենքի և բարբարոսական ուժի կիրառման։
Շվեյցարիայի խորհրդարանը սույն թվականի հոկտեմբերին կոչ արեց իր երկրի կառավարությանը կազմակերպել միջազգային խաղաղության կոնֆերանս՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ։ Հոկտեմբերի 15-ին Շվեյցարիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն ընդունեց համապատասխան բանաձև։
Բանաձևի նպատակն է «խթանել երկխոսությունը Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի միջև՝ անվտանգ և հավաքական վերադարձի նպատակով՝ միջազգային մարմինների դիտորդական կամ ներկայության պայմաններում»։
Նշվում է, որ «1915-ի հայերի ցեղասպանությանը նման նոր ցեղասպանությունից խուսափելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը ստիպված եղավ մի քանի օրվա ընթացքում լքել իր հայրենիքը։ Տարածաշրջանում փաստաթղթավորված են էթնիկ զտումների դեպքեր։ Ներկայումս հայկական մշակութային ժառանգությունը, ինչպիսիք են եկեղեցիները, վանքերը և գերեզմանոցները, համակարգված կերպով ոչնչացվում կամ աղավաղվում են «վերանորոգման» անվան տակ»։
Միևնույն ժամանակ, բանաձևում ընդգծվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը ցանկանում են վերադառնալ իրենց հայրենիք՝ միջազգային հանրության անվտանգության երաշխիքների ներքո, որոշել իրենց քաղաքական ապագան և իրականացնել ժողովրդավարական ինքնակառավարում։
Ղարաբաղցիները իսկապես ցանկանում են վերադառնալ, բայց իրենց հայրենիք, ոչ թե այն տարածքը, որը բարբարոսաբար նվաճվել է։ Իսկ միջազգային հանրությունը «ճանաչել» է «ուժային կարգավորումը» և այժմ փորձում է համոզել ղարաբաղցիներին վերադառնալ օտար և թշնամական պետություն։
«Շվեյցարիան բացառիկ հնարավորություն ունի օգտագործելու իր փորձված միջնորդական դերը՝ կառուցողական երկխոսություն սկսելու հակամարտող կողմերի միջև։Այս հանձնառությունը ոչ միայն կհաստատի Շվեյցարիայի հումանիտար ավանդույթը, այլև կուժեղացնի նրա դիրքերը միջազգային դիվանագիտության մեջ որպես վստահելի գործընկեր», — նշվում է Շվեյցարիայի խորհրդարանի բանաձևի հիմնավորման մեջ։
Մենք դիմում ենք Շվեյցարիայի խորհրդարանին եւ կառավարությանը՝ օգտագործել իրենց ողջ ազդեցությունը՝ կազմակերպելու բանակցությունների հարթակ, որը նպատակ կունենա պաշտպանել ղարաբաղցիների քաղաքական, գույքային, սոցիալական և մշակութային իրավունքները։ Վերադարձը կարող է լինել այդ հարցերի լուծման արդյունքը, այլ ոչ թե ինքնանպատակ։ Կոչ ենք անում Շվեյցարիայի գործադիր մարմիններին՝ որպես հիմք ընդունել Ներկայացուցիչների պալատի հանձնաժողովի բանաձևը և սկսել դիվանագիտական գործընթաց՝ ի հեճուկս Բաքվի հայտարարությունների, որ «ղարաբաղյան հարցը լուծված է»։
Մենք կոչ ենք անում Շվեյցարիային՝ որպես ժողովրդավարական և հումանիտար արժեքների պաշտպան, հաստատակամորեն պաշտպանել այդ արժեքները՝ անկախ աշխարհաքաղաքական կոնյուկտուրայից և առեւտրային շահերից։

17-12-2024 15:33:35 | Армения | Пресс-релизы
К вам обращаются покинувшие свои дома и тысячелетнюю родину тысячи карабахцев с просьбой сформировать международную платформу для обсуждения и отстаивания политических, имущественных, социальных прав карабахцев, которые были нарушены, вопреки всем мыслимым нормам международного права.
Несмотря на то, что с 1992 года международное сообщество сочло Карабахский вопрос спорным и передало мандат на поиски путей урегулирования Карабахской проблемы Минской группе ОБСЕ (сопредседатели – Россия, США, Франция), Минская конференция так и не состоялась. Война 2020-2023 гг., которую осуществил Азербайджан, с последующей оккупацией и депортацией населения, изменила демографический и территориальный расклад. Но она не решила политических и имущественных проблем, и эти вопросы все еще нуждаются в обсуждениях и решениях.
Азербайджанский президент Алиев откровенно признает, что решил конфликт «силовым путем», и на это у него было, якобы, право. Турецкий президент Эрдоган также признает, что «Турция вернула Карабах». А российский президент Путин еще в ноябре 2020 года, после незаконного ввода российских войск в Карабах, говорил, что он «является автором» документа, согласно которому Азербайджану было позволено оккупировать большую часть подконтрольных Карабаху территорий.
Силовое «урегулирование» конфликта является грубым нарушением международного права, в частности, Устава ООН и Хельсинкского заключительного акта. Безнаказанность силового решения и геноцида в Карабахе становится прецедентом для силового решения других конфликтов в мире. Это касается и Украины, и Ближнего Востока, где все решают пушки, а не переговоры и демократические и гуманитарные ценности.
Возвращение Карабахского урегулирования на международные дипломатические площадки может стать стимулом для переговорного этапа урегулирования глобальных конфликтов, без применения оружия и варварской силы.
Парламент Швейцарии в октябре призвал правительство страны организовать международную мирную конференцию по нагорно-карабахскому конфликту. 15 октября комитет по внешним связям Федерального собрания Швейцарии (нижняя палата парламента) принял соответствующую резолюцию.
Целью конференции, согласно документу, является “содействие диалогу между представителями Азербайджана и армянами Нагорного Карабаха относительно безопасного и коллективного возвращения армянского населения под наблюдением или присутствием международных субъектов”.
Отмечается, что «опасаясь нового геноцида, подобного тому, который был осуществлен против армян в 1915 году, население было вынуждено в течение нескольких дней покинуть свою родину. С тех пор в регионе имели место документально подтвержденные этнические чистки. Армянское культурное наследие, такое как церкви, монастыри и кладбища, систематически разрушается или деформируется под видом “ремонта”».
При этом в резолюции отмечается, что армяне Нагорного Карабаха желают вернуться на родину под гарантии безопасности международного сообщества, определить собственное политическое будущее и осуществить демократическое самоуправление.
Карабахцы действительно желают вернуться, но на свою родину, а не в регион, который был варварски завоеван, а международное сообщество «признало» «силовое урегулирование», и теперь пытается убедить карабахцев вернуться в чужую и враждебную страну.
“Швейцария имеет исключительную возможность использовать свою проверенную роль нейтрального посредника для начала конструктивного диалога между сторонами конфликта. Такое обязательство не только продолжит гуманитарную традицию Швейцарии, но и укрепит ее позиции как надежного партнера в международной дипломатии”, - говорится в обосновании резолюции швейцарского парламента.
Мы обращаемся к парламенту Швейцарии использовать все свое влияние для организации площадки для переговоров, нацеленных на защиту политических, имущественных, социальных и культурных прав карабахцев. Возвращение может стать следствием решения этих вопросов, а не самоцелью. Призываем исполнительные органы Швейцарии взять за основу резолюцию комитета Палаты представителей и запустить дипломатический процесс, вопреки заявлениям Баку о том, что «Карабахская проблема урегулирована».
Мы призываем Швейцарию как поборника демократических и гуманитарных ценностей не отступать с позиций решительного отстаивания этих ценностей – вопреки геополитической конъюнктуре и меркантильным интересам.