20-12-2024 13:30:05 | Հայաստան | Քաղաքական
Մինչև 2011 թվականի սիրիական քաղաքացիական պատերազմը, Սիրիան և Թուրքիան երկար տարիներ շատ սերտ հարաբերություններ են ունեցել։ Փոխադարձ այցելությունների շարքում նախագահ Բաշար ալ-Ասադը 2004 թվականին պատմական այց կատարեց Անկարա․ նա Սիրիայի առաջին նախագահն էր, որ այցելեց Թուրքիա: Այնուհետև վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այցելեց Դամասկոս՝ ստորագրելու ազատ առևտրի համաձայնագիրը։ 2007 թվականին Էրդողանը և Ասադը մասնակցեցին Հալեպի միջազգային մարզադաշտի բացման արարողությանը։ Առևտուրը ծաղկում էր վիզային ռեժիմի բացակայության պայմաններում: 2008 թվականին Էրդողանը կնոջ հետ հյուրընկալեց սիրիացի առաջին զույգին՝ թուրքական Բոդրում առողջարանային քաղաքում հանգստանալու համար։ 2009 թվականին երկու երկրները համատեղ զորավարժություններ անցկացրեցին իրենց ընդհանուր սահմանի երկայնքով: Ինձ ասացին, որ նախագահ Ասադը, իր «թուրք դաշնակցին» գոհացնելու համար, նույնիսկ արգելել էր Հայոց ցեղասպանության մասին գրքերի վաճառքը Սիրիայի գրախանութներում:
2008 թվականին, երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների այս ժամակահատվածանում, Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը Դամասկոսում հանդիպել է նախագահ Ասադին։ Կաթողիկոսը հետո ինձ ասաց, որ նախագահ Ասադն իրեն ասել է՝ հայերը մեծ սխալ են գործում՝ հանդես գալով ընդդեմ Թուրքիայի և անընդհատ խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին։ Ասադն ասել է, որ հայերը պետք է մոռանան անցյալը և լավ հարաբերություններ հաստատեն Թուրքիայի հետ, որը նկարագրել է որպես հզոր և կարևոր երկիր։ Նա համարել է, որ Հայաստանի տնտեսությունը մեծ օգուտ կքաղի Թուրքիայի հետ առևտրից։
Որպես Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ և ողջ կյանքի ընթացքում այդ զանգվածային հանցագործության զոհերի համար արդարության ջատագով, ես շատ վշտացա՝ լսելով նախագահ Ասադի սարսափելի խորհուրդը Արամ Ա-ին: Նկատի ունենալով այս զրույցը, երբ 2009 թվականի հունիսի սկզբին հնարավորություն ունեցա մեկնել Դամասկոս, խնդրեցի նախագահ Ասադի հետ մտերիմ մի հայ ընկերոջ՝ հանդիպում կազմակերպել ինձ համար նախագահի հետ։
Դամասկոս հասնելուց հետո ընկերս զանգահարեց նախագահական նստավայր՝ հանդիպումը հաստատելու համար։
Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը ընկերոջս ասաց, որ մենակ գա պալատ՝ խոսելու այդ հանդիպման մասին։ Մեկ ժամ անց ընկերս վերադարձավ պալատից և վհատված ձայնով ասաց, որ հանդիպումը չի կայանա, քանի որ աշխատակազմի ղեկավարն ստուգել էր իմ անունը գուգլ որոնմամբ և պարզել, որ ես հարյուրավոր քննադատական հոդվածներ եմ գրել Թուրքիայի և Հայոց ցեղասպանության մասին։ Ուստի նա ընկերոջս հայտնել է, որ ինձ նման հակաթուրքական հայացքների տեր մարդու հանդիպումը նախագահ Ասադի հետ անհնարին է՝ Սիրիայի և Թուրքիայի բարեկամական հարաբերությունների պատճառով։
Բնականաբար, ես շատ հիասթափված էի։ Պատճառը, որ ցանկանում էի հանդիպել նախագահ Ասադի հետ այն էր, որ նրան ասեի՝ սխալ էր ոչ միայն հայերին ուղղված իր խորհուրդը, այլև ինքն անձամբ մեծ սխալ էր գործում՝ վստահելով նախագահ Էրդողանին։ Ես ուզում էի ասել նախագահ Ասադին, որ հայերը շատ լավ գիտեն թուրք ղեկավարների խարդախ բնավորությունը՝ հաշվի առնելով ցեղասպանությունը, որից տառապել է հայ ժողովուրդը: Ուզում էի նաև նախազգուշացնել նախագահ Ասադին, որ կգա այն օրը, երբ իր «լավ ընկեր» Էրդողանը կդավաճանի իրեն և թիկունքից կդաշունահարի։
2009 թվականին ես չէի կարող իմանալ, որ երկու տարի անց Սիրիայում մեծ քաղաքացիական պատերազմ էր տեղի ունենալու Էրդողանի լիակատար աջակցությամբ: Ես վստահ չէի, որ եթե նույնիսկ հնարավորություն ունենայի հանդիպել նախագահ Ասադին և զգուշացնել նրան, նա կլսեր ինձ։ Բայց անկախ դրանից, ես ուզում էի նրան ասել այն ամենը, ինչ մտածում էի։
Հետագայում լսեցի, որ նախագահ Ասադն իրեն հանդիպած մյուս հայերին ևս ասել էր, որ նրանք պետք է բարեկամ լինեն թուրքերի և Թուրքիայի հետ։ Ասադը մասնավորապես քննադատել էր հայերին՝ ապրիլի 24-ին Թուրքիայի դրոշն այրելու համար։
Դամասկոս կատարած իմ այցելությունից հետո նախագահ Ասադը այցելեց Հայաստան 2009 թվականի հունիսի 17-18-ին և նախագահ Սերժ Սարգսյանին առաջարկեց միջնորդ լինել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև՝ երկու երկրների հետ Սիրիայի ունեցած «սերտ հարաբերությունների» պատճառով։ Այնուամենայնիվ, Ասադն արարողակարգային այց չկատարեց Երևանում գտնվող Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ինչն անում են բոլոր օտարերկրյա ղեկավարները՝ հարգանքի տուրք մատուցելու և ծաղկեպսակ դնելու համար։ Սա ևս մեկ օրինակ էր նախագահ Ասադի՝ Թուրքիային չվրդովեցնելու չափազանց զգայունության մասին։ Ասադը նաև բացատրել էր, որ Թուրքիայի հանդեպ տածած հարգանքից ելնելով Սիրիան չի կարող ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
Անցյալ շաբաթ նախկին պատգամավոր և 2009 թվականին նախագահ Սարգսյանի մամուլի քարտուղար Սամվել Ֆարմանյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ հայտնել է, որ երբ նախագահ Ասադը ոգևորված խոսել է Էրդողանի հետ իր «հոյակապ հարաբերությունների» մասին, նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է. «Դուք թուրքերին լավ չեք ճանաչում։ Կգա ժամանակը, և արդյունքով կդատենք»։ Սա նման է այն ուղերձին, որը ես ուզում էի փոխանցել նախագահ Ասադին Դամասկոսում։
Ավելի հետաքրքիր է, որ 2014 թվականի մարտին, Սիրիայի վրա Թուրքիայի կողմից կազմակերպված մի քանի տարի շարունակվող հարձակումներից հետո, երբ Ֆարմանյանի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը Սիրիայում էր և հանդիպել էր նախագահ Ասադին, նա խնդրել էր Ֆարմանյանին նախագահ Սարգսյանին փոխանցել հետևյալ ուղերձը. «Ես շատ լավ եմ հիշում երևանյան մեր առանձնազրույցը [նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ]»։ Այնուհետև Ասադը հավելեց․ «Նախագահ Սարգսյանը ճիշտ էր. մենք թուրքերին լավ չէինք ճանաչում»:
2014 թվականին Սիրիա մեկնած խորհրդարանական պատվիրակության մեկ այլ անդամ՝ Նաիրա Կարապետյանը, հաստատել է նախագահի մասին Ֆարմանյանի հաղորդման ճշգրտությունը։ Ասադը խոստովանել է, որ սխալվել է վստահելով Էրդողանին։
Անշուշտ, 2014-ին շատ ուշ էր նախագահ Ասադի համար գիտակցել, որ չպետք է վստահեր Էրդողանին։ Այդ մեծ սխալը նրա վերջնական տապալման հիմնական պատճառներից մեկն էր:

• 20-12-2024 13:21:05   | Армения  |  Политика
До гражданской войны в Сирии в 2011 году Сирия и Турция на протяжении многих лет поддерживали очень тесные отношения. Среди взаимных визитов президент Башар Асад совершил исторический визит в Анкару в 2004 году. Он был первым президентом Сирии, посетившим Турцию. Затем премьер-министр Реджеп Эрдоган посетил Дамаск, чтобы подписать соглашение о свободной торговле. В 2007 году Эрдоган и Асад участвовали в церемонии открытия Международного стадиона в Алеппо. Торговля процветала при отсутствии визового режима. В 2008 году Эрдоган и его жена приняли первую сирийскую пару на отдыхе в турецком курортном городе Бодрум. В 2009 году две страны провели совместные военные учения вдоль общей границы. Мне рассказали, что президент Асад, чтобы задобрить своего «турецкого союзника», даже запретил продажу книг о Геноциде армян в сирийских книжных магазинах.
В 2008 году, в этот период дружеских отношений между двумя странами, Католикос Великого Дома Киликийского Арам I встретился с президентом Асадом в Дамаске. Католикос позже рассказал мне, что президент Асад сказал ему, что армяне совершают большую ошибку, выступая против Турции и постоянно говоря о Геноциде армян. Асад сказал, что армяне должны забыть прошлое и установить хорошие отношения с Турцией, которую он назвал мощной и важной страной. Он считал, что экономика Армении получит большую выгоду от торговли с Турцией.
Как потомок переживших Геноцид армян и пожизненный защитник справедливости для жертв этого массового преступления, я был глубоко опечален, услышав ужасный совет президента Асада Араму I. Имея в виду этот разговор, когда у меня появилась возможность поехать в Дамаск в начале июня 2009 года я попросил близкого армянского друга президента Асада организовать мне встречу с президентом.
После прибытия в Дамаск мой друг позвонил в президентскую резиденцию, чтобы подтвердить встречу. Глава администрации президента посоветовал моему другу прийти во дворец одному и поговорить об этой встрече. Через час мой друг вернулся из дворца и унылым голосом сообщил, что встреча не состоится, потому что руководитель аппарата загуглил мое имя и обнаружил, что я написал сотни критических статей о Турции и Геноциде армян. Поэтому он сказал моему другу, что встреча человека с антитурецкими взглядами, как я, с президентом Асадом невозможна из-за дружественных отношений между Сирией и Турцией.
Естественно, я был очень разочарован. Причина, по которой я хотел встретиться с президентом Асадом, заключалась в том, чтобы сказать ему, что не только его советы армянам были неправильными, но и он сам совершил большую ошибку, доверяя президенту Эрдогану. Я хотел сказать президенту Асаду, что армяне очень хорошо знают мошенническую природу турецких лидеров, учитывая геноцид, от которого пострадал армянский народ. Я также хотел предупредить президента Асада, что наступит день, когда его «хороший друг» Эрдоган предаст его и нанесет удар ножом в спину.
В 2009 году я не мог знать, что через два года в Сирии при полной поддержке Эрдогана разразится крупная гражданская война. Я не был уверен, что даже если бы у меня была возможность встретиться с президентом Асадом и предупредить его, он бы ко мне прислушался. Но, тем не менее, мне хотелось рассказать ему все, что я думал.
Позже я слышал, что президент Асад говорил другим армянам, с которыми он встречался, что им следует дружить с турками и Турцией. Асад также раскритиковал армян за то, что они сожгли турецкий флаг 24 апреля.
После моего визита в Дамаск президент Асад посетил Армению 17-18 июня 2009 года и предложил себя президенту Сержу Саргсяну в качестве посредника между Арменией и Турцией из-за «тесных отношений» Сирии с обеими странами. Однако Асад не нанес торжественного визита к Мемориалу Геноцида армян в Ереване, который делают все иностранные лидеры, чтобы засвидетельствовать свое почтение и возложить венок. Это был еще один пример чрезвычайной чувствительности президента Асада к тому, чтобы не расстраивать Турцию. Асад также пояснил, что Сирия из уважения к Турции не может признать Геноцид армян.
На прошлой неделе Самвел Фарманян, бывший заместитель и пресс-секретарь президента Саргсяна в 2009 году, заявил в своем сообщении в Facebook, что, когда президент Асад взволнованно рассказал о своих «великолепных отношениях» с Эрдоганом, президент Саргсян ответил: «Вы плохо знаете турков. Придет время, и мы будем судить по результату». Это похоже на послание, которое я хотел передать президенту Асаду в Дамаске.
Интересно, что в марте 2014 года, после нескольких лет организованных Турцией атак на Сирию, когда парламентская делегация во главе с Фарманяном находилась в Сирии и встречалась с президентом Асадом, он попросил Фарманяна передать президенту Саргсяну следующее послание: «Я очень хорошо помню нашу частную беседу с президентом Сержем Саргсяном в Ереване». Затем Асад добавил: «Президент Саргсян был прав. мы плохо знали турок».
Другой член парламентской делегации, посетившей Сирию в 2014 году, Наира Карапетян, подтвердила достоверность сообщения Фарманяна о президенте. Асад признал, что допустил ошибку, доверившись Эрдогану.
Конечно, в 2014 году президенту Асаду было уже слишком поздно осознавать, что ему не следует доверять Эрдогану. Эта большая ошибка стала одной из главных причин его окончательного падения.