• 04-02-2025 14:27:01   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Համայն հայության ամենամեծ ողբերգությունն այն է, որ Հայաստանը ղեկավարվում է ոչ միայն ապաշնորհ, այլև հակահայ վարչապետի կողմից:
Անցյալ շաբաթ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ կրկնեց իր անհեթեթ խոսքերը «Իրական Հայաստանի» և «Պատմական Հայաստանի» տարբերության մասին։ Նա նույնիսկ պնդեց, որ «Պատմական Հայաստանը» այսօրվա «Իրական Հայաստանի» թշնամին է։ Միայն այն պատճառով, որ դարերի ընթացքում Հայաստանի սահմանները փոխվել են պատերազմների և նվաճումների պատճառով,  չի նշանակում, որ «Պատմական Հայաստան» գոյություն չունի։ Չզարմանաք, եթե մի օր Փաշինյանը հայտարարի, որ Հայաստանը գոյություն ունի միայն 2018 թվականից, երբ ինքը եկավ իշխանության...
Փաշինյանը փորձում է հայերին զրկել ապագայում «Պատմական Հայաստանը» վերականգնելու մասին նույնիսկ երազելու իրավունքից։ Նա միամտորեն կարծում է, որ հայտարարելով՝ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի հարևան երկրներից, կարող է համոզել Ադրբեջանին Հայաստանի հետ կնքել խաղաղության անիմաստ պայմանագիր։ Սակայն փաստն այն է, որ նախագահ Ալիևը զրոյական հետաքրքրություն ունի խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում։ Ընդհակառակը, նա բազմիցս սպառնում է հարձակվել Հայաստանի վրա՝ այն ներկայացնելով որպես «Արևմտյան Ադրբեջան» և պահանջելով 300 հազար ադրբեջանցիների բնակեցում Հայաստանում։
Փոխարենը հայտարարելու, որ մենք որևէ մեկից պահանջ չունենք, Փաշինյանը պետք է պարզապես  լուռ մնա։ Նա ոչ պետք է ասի՝ մենք պահանջներ ունենք, ոչ էլ՝ պահանջներ չունենք։ Պատճառն այն է, որ Հայաստանն այժմ թույլ է և չի կարող ռազմական առումով դիմակայել իր շատ ավելի ուժեղ թշնամիներին՝ Ադրբեջանին և Թուրքիային: Այնուամենայնիվ, սխալ է հայտարարել, որ մենք տարածքային պահանջներ չունենք, քանի որ դա կզրկի հայերին երբևէ իրենց կորցրած տարածքները վերադարձնելու իրավունքից։ Այս երազանքը վառ պահելու համար Հայաստանին պետք չէ ունենալ հզոր բանակ․ պարզապես պետք է պահպանել պատմական հիշողությունը և այն փոխանցել գալիք սերունդներին, մինչև այն օրը, երբ անսպասելի հանգամանքների բերումով հնարավորություն ընձեռվի վերականգնելու հայ ժողովրդի կորցրածը։ Եթե նրանք վառ չպահեն այդ երազանքը, նույնիսկ երբ նման հնարավորություն ընձեռնվի, հայերը չեն կարողանա օգտվել դրանից, քանի որ կամավոր հրաժարվել են այդ իրավունքից։
Լավագույն օրինակն այն է, ինչին կարողացան հասնել հրեաները իրենց հայրենիքը 2000 տարի առաջ կորցնելուց հետո: Պահպանելով իրենց երազանքը՝ «Հաջորդ տարի Երուսաղեմում» և այն փոխանցելով սերնդեսերունդ՝ նրանք կարողացան օգտվել 20-րդ դարում ընձեռնված հնարավորությունից՝ վերադառնալու իրենց պատմական հայրենիքը։
Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում Փաշինյանը հայտարարեց, որ ոչ ոք զենք չի վաճառի Հայաստանին, եթե մենք շարունակենք Արարատը հիշատակել որպես մեր լեռը: Սա բացարձակ սուտ է: Արարատ կամ Արագած ասելը որևէ կապ չունի զենք ձեռք բերելու հետ: Դա կապված է երկրի և բանակի կառավարման ունակության և անհրաժեշտ զենքի համար ֆինանսական միջոցների առկայության հետ: Եթե Արարատ ասելը խանգարում է Հայաստանին զենք ձեռք բերելուն, ապա ինչպե՞ս էր Հայաստանը, մինչև Փաշինյանը, ձեռք բերել միլիարդավոր դոլարների զենք, որը, ցավոք, 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ բռնագրավվել է Ադրբեջանի կողմից և այժմ ցուցադրվում է Բաքվում:
Այն հարցին, թե արդյո՞ք պատշաճ է, որ նա հեծանիվ է վարում կամ ֆեյսբուքյան էջում ձվածեղ է պատրաստում, մինչդեռ երկիրը պատերազմի շեմին է, Փաշինյանը պատասխանեց. «մեր երկրի բոլոր ինստիտուտներն աշխատում են նույնիսկ այն ժամանակ, երբ ես հեծանիվ եմ քշում»:
Փաշինյանը նաև արդարացրեց  իր մշտական զիջումներն Ադրբեջանին՝ բացատրելով, որ չի ցանկանում արձագանքել Ադրբեջանի էսկալացիոն հռետորաբանությանը, որն ուղղված է նոր ռազմական գործողությունների հրահրմանը։ Նա կարծես թե չի հասկանում, որ հակառակորդին զիջումներ անելը չի զսպում պատերազմը։ Ընդհակառակը, դա մեծացնում է Ալիևի ախորժակը՝ պահանջելու ավելի շատ զիջումներ։
Սփյուռքահայերից մեկի՝ մի օր իր պապերի հայրենիք վերադառնալու երազանքի մասին հարցին, Փաշինյանն արձագանքեց անհոգորեն ու վիրավորական. «Մեր հայրենակիցն ապրում է Ավստրալիայում, ուզում է վերադառնալ իր պապերի հայրենիք, որը կարող է լինել աշխարհի որևէ տեղում, այդ թվում՝ կարող է լինել Մուշում, Արդահանում, Սիսում, բայց դրա համար մենք պետք է մեր զինվորներին թիրախ դարձնե՞նք, դա՞ է մեր ուզածը: Այսինքն՝ մենք ուզում ենք իքս պահի մեր զորամասերի վրա հրթիռներ ընկնեն այն պատճառով, որ Կամբերրայում մարդիկ կան, որ ուզում են վերադառնան իրենց պապերի ծննդավայրը, որն Ադանան է: Սա տրամաբանակա՞ն է»:
Ի պատասխան հարցին, թե ինչու՞ նա ոչինչ չի արել Բաքվում հայ պատանդների ազատ արձակման համար, Փաշինյանը պատասխանեց. «Այսօր կան գերտերություններ, որոնք նույն վիճակում գտնվող քաղաքացիներ ունեն տարբեր երկրներում և տարիներով չեն կարողանում հետ բերել»։
Անցած շաբաթ Ցյուրիխում մի խումբ շվեյցարահայերի հետ հանդիպման ժամանակ Փաշինյանն անպետք հարցեր բարձրացրեց Հայոց ցեղասպանության հիմնական փաստերի վերաբերյալ. «Մենք Հայոց ցեղասպանության պատմությանն էլ պետք է վերադառնանք։ Պետք է հասկանանք՝ լավ, ինչ է տեղի ունեցել և ինչու է տեղի ունեցել»: Փաշինյանն աշխարհում երևի միակ հայն է, որը չգիտի, թե ինչ է տեղի ունեցել 1915 թվականին։ Այնուհետև նա անհեթեթ հարցով շարունակեց. «Ո՞նց է, որ 1939 թվին Հայոց ցեղասպանության օրակարգ չի եղել, և ո՞նց է, որ 1950 թվին Հայոց ցեղասպանության օրակարգ հայտնվել է»։
Փաշինյանն անգամ չգիտի, որ ցեղասպանություն եզրույթը 1939 թվականին գոյություն չի ունեցել։ Այն ստեղծվել է 1940-ականներին Ռաֆայել Լեմկինի կողմից։ Մինչ այդ հայերը 1915 թվականի զանգվածային սպանությունները անվանում էին ջարդեր։
Հայաստանի նոր հայրենասեր ղեկավարը իշխանության գալուց անմիջապես հետո պետք է հայտարարի, որ Փաշինյանի բոլոր հրամանները, օրենքները, հայտարարությունները և համաձայնությունները անվավեր են:

04-02-2025 14:21:01 | Армения | Политика
Самая большая трагедия всех армян заключается в том, что Армению возглавляет не только некомпетентный, но и антиармянски настроенный премьер-министр.
В интервью Общественному телевидению Армении на прошлой неделе Никол Пашинян вновь повторил свои абсурдные замечания о разнице между «реальной Арменией» и «исторической Арменией». Он даже утверждал, что «Историческая Армения» является врагом сегодняшней «Реальной Армении». Тот факт, что границы Армении на протяжении веков менялись из-за войн и завоеваний, не означает, что «Исторической Армении» не существует. Не удивляйтесь, если однажды Пашинян заявит, что Армения существует только с 2018 года, когда он пришел к власти...
Пашинян пытается лишить армян права даже мечтать о восстановлении «Исторической Армении» в будущем. Он наивно полагает, что, заявив об отсутствии у Армении территориальных претензий к соседним странам, он сможет убедить Азербайджан подписать бессмысленный мирный договор с Арменией. Однако, факт остается фактом: президент Алиев совершенно не заинтересован в подписании мирного договора. Напротив, он неоднократно угрожает нападением на Армению, представляя ее как «Западный Азербайджан» и требуя переселения 300 000 азербайджанцев в Армению.
Вместо того чтобы заявлять, что у нас нет ни к кому никаких требований, Пашиняну следовало бы просто промолчать. Он не должен говорить ни «У нас есть требования», ни «У нас нет требований». Причина в том, что Армения сейчас слаба и не может в военном отношении противостоять своим гораздо более сильным врагам — Азербайджану и Турции. Однако, неправильно заявлять, что у нас нет территориальных претензий, поскольку это лишило бы армян права когда-либо вернуть утраченные ими территории. Армении не нужна мощная армия, чтобы осуществить эту мечту. Нам просто необходимо сохранить историческую память и передать ее будущим поколениям, до того дня, когда в силу непредвиденных обстоятельств армянскому народу будет предоставлена возможность восстановить утраченное. Если они не сохранят эту мечту, то даже когда представится такая возможность, армяне не смогут ею воспользоваться, поскольку они добровольно отказались от этого права.
Лучшим примером является то, чего смогли достичь евреи, потеряв свою родину 2000 лет назад. Сохранив свою мечту о «Следующем годе в Иерусалиме» и передавая ее из поколения в поколение, они смогли воспользоваться возможностью, представленной им в 20 веке и вернуться на свою историческую родину.
В интервью Общественному телевидению Пашинян заявил, что никто не будет продавать оружие Армении, если мы продолжим называть Арарат нашей горой. Это абсолютная ложь. Называть Арарат или Арагац не имеет ничего общего с приобретением оружия. Это связано с возможностью управлять страной и армией и наличием финансовых ресурсов для необходимого оружия. Если, говоря об Арарате, Армения не может приобретать оружие, то как Армения до Пашиняна приобрела оружие на миллиарды долларов, которое, к сожалению, во время войны 2020 года было захвачено Азербайджаном и теперь демонстрируется в Баку.
На вопрос, уместно ли ему кататься на велосипеде или готовить омлеты на своей странице в Facebook, когда страна находится на грани войны, Пашинян ответил: «Все учреждения нашей страны работают, даже когда я катаюсь на велосипеде».
Пашинян также оправдал свои постоянные уступки Азербайджану, объяснив это тем, что он не хотел реагировать на усиливающуюся риторику Азербайджана, направленную на провокацию новых военных действий. Похоже, он не понимает, что уступки врагу не останавливают войну. Напротив, это усиливает желание Алиева требовать все больше уступок.
На вопрос армянина из диаспоры о его мечте когда-нибудь вернуться на родину предков Пашинян ответил небрежно и оскорбительно: «Наш соотечественник живет в Австралии, хочет вернуться на родину своих предков, которая может быть где угодно в мире, включая Муш, Ардаган, Сис, но для этого мы должны сделать наших солдат мишенью, мы этого хотим? Другими словами, мы хотим, чтобы в какой-то момент ракеты падали на наши военные части, потому что в Канберре есть люди, которые хотят вернуться на родину своих дедов, в Адану. Логично ли это?».
На вопрос, почему он ничего не сделал для освобождения армянских заложников в Баку, Пашинян ответил: «Сегодня существуют сверхдержавы, граждане которых находятся в такой же ситуации в разных странах и которые годами не могут вернуть их обратно».
На прошлой неделе во время встречи с группой швейцарских армян в Цюрихе Пашинян поднял ненужные вопросы об основных фактах Геноцида армян. «Мы также должны вернуться к истории Геноцида армян. Нам нужно понять, что произошло и почему это произошло». Пашинян, вероятно, единственный армянин в мире, который не знает, что произошло в 1915 году. Затем он продолжил абсурдным вопросом: «Как так получилось, что в 1939 году не было в повестке дня Геноцида армян, и как так получилось, что повестка дня о Геноциде армян появилась в 1950 году?». Пашинян не знает даже того, что в 1939 году термина «геноцид» еще не существовало. Он был создан в 1940-х годах Рафаэлем Лемкиным. До этого момента армяне называли массовые убийства 1915 года резней.
Новый патриотический лидер Армении должен немедленно, придя к власти, заявить, что все указы, законы, заявления и соглашения Пашиняна недействительны.