ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ԾԱՆՐՈՐԴՆԵՐԸ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԱՌԱՋՆՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ<br /> ՆՎԱՃԵՑԻՆ 3 ՈՍԿԵ, 9 ԱՐԾԱԹԵ ԵՎ 6 ԲՐՈՆԶԵ ՄԵԴԱԼՆԵՐ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ԾԱՆՐՈՐԴՆԵՐԸ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԱՌԱՋՆՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ
ՆՎԱՃԵՑԻՆ 3 ՈՍԿԵ, 9 ԱՐԾԱԹԵ ԵՎ 6 ԲՐՈՆԶԵ ՄԵԴԱԼՆԵՐ
• 22-09-2008 18:35:00   | Հայաստան  |  Սպորտ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Սեպտեմբերի 20-ին Ալբանիայի Դյուրրես քաղաքում ավարտվեց Եվրոպայի ծանրամարտի երիտասարդական առաջնությունը: Հայաստանի ներկայացուցիչներից Սեւակ Սահակյանը (105 կգ, Քասախ) երկամարտի 372 կգ արդյունքով կանգնեց պատվանդանի 2-րդ աստիճանին եւ արժանացավ արծաթե պարգեւի: Պոկում վարժությունում նա ցույց տվեց 171 կգ, իսկ հրումում` 201 կգ արդյունք: Արծաթե պարգեւ նվաճեց նաեւ գերծանր քաշային Ռուբեն Ալեքսանյանը (Արարատ, 187 կգ + 225 կգ = 412 կգ): 85 կգ քաշայինների պայքարում «բրոնզի» արժանացավ Աղվան Մելիքյանը (Գյումրի, 153 կգ - 192 կգ = 345 կգ): Նույն քաշային կարգում Արամ Անդրիկյանը (Սեւան) 3-րդն էր հրում վարժությունում` 191 կգ: ՌԴ հավաքականի կազմում հայազգի Դավիթ Բեկջանյանը ոսկե մեդալակիր դարձավ 105 կգ քաշային կարգում: Այսպիսով, Հայաստանի ծանրամարտի երիտասարդական հավաքականը Եվրոպայի առաջնությունում նվաճեց 18 մեդալ (3 ոսկե, 9 արծաթե եւ 6 բրոնզե): 32 երկրների 197 մասնակիցների մրցավեճում Հայաստանի թիմը 550 միավորով գրավեց 2-րդ պատվավոր տեղը: 1-ին եւ 3-րդ մրցանակային տեղերը զբաղեցրին Ռուսաստանի (604 միավոր) եւ Ալբանիայի (485 միավոր) հավաքականները: Առաջնության օրերին տեղի ունեցած ծանրամարտի եվրոպական ֆեդերացիայի վեհաժողովում 49-րդ անդամ-երկիր ընտրվեց Կոսովոն:

МОЛОДЫЕ ШТАНГИСТЫ АРМЕНИИ ЗАВОЕВАЛИ НА ЧЕМПИОНАТЕ ЕВРОПЫ 3<br /> ЗОЛОТЫХ, 9 СЕРЕБРЯНЫХ И 6 БРОНЗОВЫХ МЕДАЛЕЙ<br />
МОЛОДЫЕ ШТАНГИСТЫ АРМЕНИИ ЗАВОЕВАЛИ НА ЧЕМПИОНАТЕ ЕВРОПЫ 3
ЗОЛОТЫХ, 9 СЕРЕБРЯНЫХ И 6 БРОНЗОВЫХ МЕДАЛЕЙ
• 22-09-2008 18:35:00   | Армения  |  Спорт
ЕРЕВАН, 22 СЕНТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. 20 сентября в албанском городе Дюррес завершился молодежный чемпионат Европы по тяжелой атлетике. Из представителей Армении Севак Саакян (105 кг, Касах) по итогам двоеборья поднял 371 кг и занял второе место, получив серебряную медаль. В упражнении рывок он показал 171 кг, а в толчке - 201 кг. Серебро завоевал также сверхтяжеловес Рубен Алексанян, подняв в сумме 412 кг (г.Арарат, 168кг и 225 кг). В весовой категории 85 кг бронзу получил Агван Меликян (Гюмри, 153кг и 192кг). В этой же весовой категории Арам Андрикян стал третьим в толчке, подняв 191 кг. Армянин Давид Бекджанян из сборной России стал золотым призером в весовой категории 105 кг. Таким образом, молодежная сборная Армении по тяжелой атлетике завоевал на чемпионате Европы 18 медалей (3 золотых, 9 серебряных и 6 бронзовых). Среди 197 участников из 32 стран сборная Армении с 550 очками заняла почетное второе место. На первом месте россияне с 604 очками, а на третьем албанцы с 485 очками. На конференции Европейской федерации по тяжелой атлетике, которая проходила в дни чемпионата, 49 страной-участницей была избрана Косово.