• 09-04-2025 14:31:11   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Հաշվի առնելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հաճախակի և հրահրող հարձակումները Միացյալ Նահանգների, Եվրոպայի և Իսրայելի վրա, զարմանալի չէ, որ թուրքերի ճնշող մեծամասնությունն այդ երկրներին համարում է իրենց ամենամեծ թշնամիները: Սա լուրջ հարց է, քանի որ Թուրքիան, որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ, արևմտյան ռազմական դաշինքի մաս է կազմում: Ցավոք, ՆԱՏՕ-ն չունի այնպիսի մեխանիզմ, որով կարող է վտարել սխալ վարքագիծ դրսևորած անդամին, ինչը նշանակում է, որ Թուրքիայի համար դաշինքից դուրս գալու միակ տարբերակը կամավոր հրաժարականն է:
Արևմուտքի դեմ Էրդողանի հարձակումները նրա ռազմավարության մի մասն են՝ շեղելու թուրք հասարակության ուշադրությունը երկրի լուրջ ներքին տնտեսական խնդիրներից և քաղաքական խառնաշփոթից՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել իր նվազող ժողովրդականությունը:
Թուրքական ASAL Araştırma ve Danışmanlık ընկերության կողմից վերջերս անցկացված հարցման արդյունքում պարզվել է, որ թուրքերի 84 տոկոսը Իսրայելին համարում է թշնամի, 75 տոկոսը թշնամական վերաբերմունք ունի ԱՄՆ-ի նկատմամբ, իսկ 55 տոկոսը Ֆրանսիային վերաբերվում է որպես հակառակորդի: Համապատասխանաբար 7 տոկոսը, 14 տոկոսը և 25 տոկոսը այդ երկրներին համարում են բարեկամական, իսկ մնացածները ոչ մի կարծիք չեն հայտնել: Այս հակաարևմտյան տրամադրությունն արդեն կայուն աճում է մի քանի տարի շարունակ:
Էրդողանի հարաբերությունները հատկապես սրվել էին նախագահ Բայդենի հետ: Բայդենի նախագահության ընթացքում Էրդողանին արգելվել էր այցելել Սպիտակ տուն: 2020 թվականի հունվարի 17-ին «Նյու Յորք Թայմս» թերթին տված հարցազրույցում այն ժամանակ նախագահի թեկնածու Բայդենը Էրդողանին անվանել էր «բռնապետ», խոստացել աջակցել նրա հակառակորդներին և պաշտպանել նրա ընտրական պարտությունը: Էրդողանի խորհրդական Իբրահիմ Քալընը պատասխանել է Բայդենին՝ մեղադրելով նրան անտեղյակության, ամբարտավանության և կեղծավորության համար, մինչդեռ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն կասկածել էր հայտնել, թե ինչպես է «այսքան ապատեղեկացված մարդը ցանկանում կառավարել երկիրը [ԱՄՆ]»:
Էրդողանի ամենամեծ ցնցումներից մեկը եղավ 2021 թվականի ապրիլի 24-ին, երբ նախագահ Բայդենը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը, ինչը կտրուկ փոփոխություն էր Միացյալ Նահանգների և Թուրքիայի հարաբերություններում:
Էրդողանը պատասխանեց, ասելով, որ «ԱՄՆ նախագահն անհիմն, անարդար և կեղծ հայտարարություններ է արել մեր տարածաշրջանում  ավելի քան մեկ դար առաջ տեղի ունեցած տխուր իրադարձությունների մասին: Հուսով եմ, որ ԱՄՆ նախագահը հնարավորինս շուտ հետ կկանգնի այս սխալ քայլից»: Էրդողանը նաև հայտարարեց, որ այս թեմայի շուրջ լուրջ զրույց կունենա Բայդենի հետ, երբ նրանք հանդիպեն ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում 2021 թվականի հունիսին: Սակայն, այդ հանդիպման ընթացքում Էրդողանը չբարձրացրեց ցեղասպանության հարցը:
Պատմական վեճերից բացի, Էրդողանը բախվել է Բայդենի հետ Ուկրաինայի և Գազայի հարցով՝ Թուրքիայի կողմից Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելուն խոչընդոտելու և ռուսական S-400 օդային պաշտպանության համակարգի գնման հարցում, որի պատճառով ԱՄՆ-ը արգելափակեց Թուրքիայի կողմից F-35 ժամանակակից կործանիչների գնումը:
Էրդողանը նաև դատապարտել է Սիրիայում քրդական ուժերին ԱՄՆ-ի աջակցությունը և քննադատել Վաշինգտոնի որոշումը հյուրընկալել Թուրքիայի այլախոհ հոգևորական Ֆեթուլլահ Գյուլենին:
Իսրայելի նկատմամբ Էրդողանի թշնամանքը կտրուկ աճել է: 2023 թվականի հոկտեմբերին Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման և դրան հաջորդած Իսրայելի ռազմական պատասխանից հետո Գազայում Իսրայելի և Թուրքիայի հարաբերությունները ընկղմվել են թշնամանքի մեջ:
2009 թվականին Շվեյցարիայի Դավոս քաղաքում Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի ժամանակ, հավաքված համաշխարհային ղեկավարների առջև, Էրդողանը դեմ հանդիման բախվեց Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսի հետ՝ հայտարարելով՝ «Ես շատ լավ գիտեմ, թե ինչպես եք դուք սպանել երեխաներին [Գազայի] լողափերին»:
2010 թվականին դաժան բախում տեղի ունեցավ, երբ իսրայելական զորքերը բարձրացան թուրքական նավերը, որոնք փորձում էին օգնություն հասցնել Գազայի հատվածում գտնվող պաղեստինցիներին, ինչի հետևանքով սպանվեց տասը թուրքեր և վիրավորվեցին տասնյակ մարդիկ: Ի պատասխան, Թուրքիան հետ կանչեց իր դեսպանին Թել Ավիվից և արտաքսեց Իսրայելի դեսպանին Անկարայից: Էրդողանը դատապարտեց միջադեպը որպես «արյունալի կոտորած», ստիպելով վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին պաշտոնապես ներողություն խնդրել և 20 միլիոն դոլար վճարել զոհերի ընտանիքներին:
Վերջերս Էրդողանը ուժեղացրել է իր բանավոր հարձակումները Նեթանյահուի վրա՝ համեմատելով նրան «Հիտլերի, Մուսոլինիի և Ստալինի՝ այսօրվա նացիստների հետ», բնութագրելով նրան որպես «Գազայի մարդասպան», և մեղադրելով պաղեստինցիների դեմ ցեղասպանություն իրականացնելու մեջ: Նա նաև հայտարարեց, որ Նեթանյահուին կուղարկի Ալլահի մոտ, որպեսզի վերջիս հոգ տանի նրա մասին, նրան դժբախտ դարձնելու և անիծելու համար»:
Իսրայելն արձագանքեց վճռականորեն․ 2024 թվականի հունվարին Իսրայելի արտգործնախարարը թվիթերում գրեց. «Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը՝ Հայոց ցեղասպանության պատմություն ունեցող երկրից, այժմ հոխորտում է Իսրայելի դեմ անհիմն մեղադրանքներով: Մենք հիշում ենք հայերին ու քրդերին։ Ձեր պատմությունը ինքնին խոսուն է»։ Վարչապետ Նեթանյահուն հավելեց. «Էրդողանը ժխտում է հայոց Հոլոքոստը, իր սեփական երկրում կոտորածներ է իրականացնում քրդերի նկատմամբ և վերացնում վարչակարգի հակառակորդներին ու լրագրողներին»:
Զարմանալիորեն, ինչպես Էրդողանը, այնպես էլ Նեթանյահուն, որոնք հրաժարվում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, այն ընտրովի օգտագործում են միմյանց վրա հարձակվելու ժամանակ։ Իր ավելի ծայրահեղ հայտարարություններից մեկում Էրդողանը վերջերս պնդել է, որ Իսրայելը պլանավորում է ներխուժել Թուրքիա և բռնակցել նրա տարածքը:
Էրդողանի դիմակայությունները դուրս են գալիս Միացյալ Նահանգների և Իսրայելի սահմաններից՝  տարածվելով դեպի Եվրոպա:
2017 թվականին նա Գերմանիայի այսօրվա ղեկավարներին համեմատեց նացիստական ժամանակաշրջանի ղեկավարների հետ՝ նրանց մեղադրելով նացիստական ժամանակները հիշեցնող «ֆաշիստական գործողություններում» ներգրավված լինելու մեջ:
Նա հարձակվեց նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի վրա՝ կասկածի տակ դնելով նրա հոգեկան առողջությանը, որն ստիպեց Ֆրանսիային հետ կանչել իր դեսպանին Անկարայից:
Էրդողանի կողմից օտարերկրյա ղեկավարների անողոք դիվականացումը թուրքերի շրջանում բարձրացրել է այն կարծիքը, որ աշխարհը դավադրություն է կազմակերպում իրենց դեմ:

Overwhelming Majority of Turks View Foreign Countries as Enemies. By Harut Sassounian
Given Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s frequent and inflammatory attacks on the United States, Europe and Israel, it is not surprising that the overwhelming majority of Turks consider these countries as their biggest enemies. This is a serious issue because Turkey, as a NATO member, is part of the Western military alliance. Unfortunately, NATO lacks a mechanism to expel a misbehaving member, leaving voluntary resignation as the only option for Turkey to exit the alliance.
Erdogan’s attacks on the West are part of his strategy to divert the Turkish public’s attention away from the country’s severe internal economic problems and political turmoil, aiming to bolster his waning popularity.
A recent survey by the Turkish polling company ASAL Araştırma ve Danışmanlık, revealed that 84% of Turks view Israel as an enemy, 75% regard the United States with hostility, and 55% see France as an adversary. Only 7%, 14%, and 25% respectively, see these nations as friendly, with the remainder expressing no opinion. This anti-West sentiment has been steadily growing for several years.
Erdogan’s relationship with Pres. Biden has been particularly strained. Throughout Biden’s presidency, Erdogan was denied a White House visit. In a January 17, 2020, interview with the New York Times, Biden, then a presidential candidate, labeled Erdogan an “autocrat,” pledged support for his opponents, and advocated for his electoral “defeat,” Erdogan’s presidential advisor, Ibrahim Kalin, responded by accusing Biden of ignorance, arrogance and hypocrisy, while Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu questioned how “someone this disinformed wants to run the country [United States].”
One of Erdogan’s biggest shocks came on April 24, 2021, when Pres. Biden officially recognized the Armenian Genocide -- a dramatic shift in U.S.-Turkey relations. Erdogan responded by saying that "the U.S. President has made baseless, unjust and untrue remarks about the sad events that took place in our geography over a century ago. I hope the U.S. President will turn back from this wrong step as soon as possible." Erdogan also stated that he will have a serious conversation with Biden on this topic when they meet at a NATO summit in June 2021. However, during that meeting, Erdogan did not bring up the genocide issue.
Beyond historical disputes, Erdogan has clashed with Biden over Ukraine and Gaza, Turkey’s obstruction of Finland’s and Sweden’s NATO accession, and its purchase of the Russian S-400 air defense system – leading the U.S. to block Turkey’s purchase of F-35 advanced fighter jets. Erdogan also denounced U.S. support for Kurdish forces in Syria and criticized Washington’s decision to host Fethullah Gulen, a dissident Turkish cleric.
Erdogan hostility toward Israel escalated dramatically. Following Hamas’s October 2023 attack on Israel and the subsequent Israeli military response in Gaza, Israel-Turkey relations plunged into hostility.
In 2009, during a World Economic Forum panel in Davos, Switzerland, in front of the assembled world leaders, Erdogan directly confronted Israel’s President Shimon Peres, declaring: “When it comes to killing, you know very well how to kill. I know very well how you killed children on the beaches [of Gaza].”
A violent clash occurred in 2010 when Israeli forces boarded Turkish ships attempting to deliver aid to Palestinians in Gaza, killing 10 Turks and wounding dozens. In response, Turkey withdrew its ambassador from Tel Aviv and expelled Israel’s ambassador from Ankara. Erdogan condemned the incident as a “bloody massacre,” forcing Prime Minister Benjamin Netanyahu to issue a formal apology and pay $20 million to the families of the victims.
Recently, Erdogan has intensified his verbal attacks on Netanyahu likening him to “Hitler, Mussolini, and Stalin -- today’s Nazis,” describing him as the “Butcher of Gaza,” and accusing him of committing genocide against the Palestinians. He further declared, he will “send Netanyahu to Allah to take care of him, make him miserable and curse him.”
Israel responded forcefully. In January 2024, Israel’s Foreign Minister tweeted: “The President of Turkey Erdogan, from a country with the Armenian Genocide in its past, now boasts of targeting Israel with unfounded claims. We remember the Armenians, the Kurds.  Your history speaks for itself.” Prime Minister Netanyahu added: Erdogan “denies the Armenian Holocaust, massacres Kurds in his own country and eliminates regime opponents and journalists.”
Ironically, both Erdogan and Netanyahu -- who refuse to acknowledge the Armenian Genocide – invoke it selectively when convenient to attack each other. In one of his more extreme claims, Erdogan recently alleged that Israel was planning to invade Turkey and annex its territory.
Erdogan’s confrontations extend beyond the United States and Israel, spilling into Europe. In 2017, he compared today’s German leaders to those of the Nazi era, accusing them of engaging in “fascist actions” reminiscent of Nazi times. He has also attacked French Pres. Emmanuel Macron, questioning his mental health, which led France to recall its ambassador from Ankara.
Erdogan’s relentless demonization of foreign leaders has fueled the perception among many Turks that the world is conspiring against them.