Հայ դատի հանձնախումբը դատապարտում է նախագահ Թրամփի կողմից «ցեղասպանություն» եզրույթի չկիրառումը
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը խստորեն դատապարտում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ամոթալի նահանջը՝ Հայոց ցեղասպանության ամերիկյան ճանաչումից ու հիշատակումից, ինչը դրսևորվեց նրա՝ նույնիսկ «ցեղասպանություն» եզրույթը չհիշատակելու որոշմամբ, որը կայացվել է թուրքական ճնշման ներքո և արտացոլված է Սպիտակ տան կողմից ապրիլի 24-ի ամենամյա ուղերձում։
Մեկնաբանելով Թրամփի հայտարարությունը՝ Հայ դատի Վաշինգտոնի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նկատել է․ «ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից նախագահ Թրամփի նահանջը թուրքական սպառնալիքների առաջ տեղի տալու խայտառակ գործողություն է, ամոթալի հրաժարում ամերիկյան պատասխանատվությունից՝ կանխելու Թուրքիայի և Ադրբեջանի շարունակական ցեղասպանական հարձակումները հայերի դեմ։ Արցախի բնիկ քրիստոնյա հայ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումից, հայ ռազմագերիների նկատմամբ շարունակվող բռնություններից, հայկական քրիստոնեական ժառանգության ոչնչացումից և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի օկուպացիայից հետո՝ նախագահ Թրամփն ունի պարտավորություն ոչ միայն ազնվորեն և ճշմարտապես ճանաչելու 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը, այլև կանխելու դրա շարունակումը Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից»:
2024 թվականի նախագահական քարոզարշավի ընթացքում նախագահ Թրամփը սոցիալական ցանցերում խոստացել էր «վերականգնել խաղաղությունը Հարավային Կովկասում և կանգնեցնել բռնությունը և էթնիկ զտումները»: Նրա կողմից «ցեղասպանություն» եզրույթի չօգտագործելը՝ օտարերկրյա ճնշման ներքո, այժմ ուղղակի հակասում է այդ խոստմանը:
Ըստ Արամ Համբարյանի՝ «Նախագահ Թրամփի բացթողումը դիվանագիտական սխալ չէ, այլ դիտավորյալ նահանջ ճշմարտությունից և վտանգավոր ազդանշան ԱՄՆ-ի կողմից հակահայ բռնությունների հանդեպ հանդուրժողականության մասին։ Այն արտացոլում է նրա առաջին վարչակազմի ամոթալի լռությունն ու մեղսակցությունը»: Առաջին պաշտոնավարման ընթացքում նախագահ Թրամփը հրաժարվել է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և ամերիկյան աննախադեպ ռազմական աջակցություն է տրամադրել Ադրբեջանին՝ երբ վերջինս իրականացրեց իր ցեղասպանական հարձակումը Արցախի հայության դեմ։ Նրա՝ Ադրբեջանին պատասխանատվության չենթարկելը 2020 թվականի փաստագրված պատերազմական հանցագործությունների՝ այդ թվում՝ ռազմագերիների խոշտանգումների, խաղաղ բնակիչների սպանությունների և քրիստոնեական ժառանգության ոչնչացման համար, լայնորեն դիտարկվում է որպես նախադրյալ 2023 թվականին Արցախի ցեղասպանական էթնիկ զտման համար:
Նախագահ Թրամփի՝ ցեղասպանությունը չճանաչելը հակասում է Սպիտակ տան, Կոնգրեսի և ԱՄՆ բոլոր 50 նահանգների պաշտոնական ճանաչումներին:
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը նախագահ Թրամփին կրկին կոչ է անում հարգել իր նախընտրական խոստումը և առաջնորդել ԱՄՆ քաղաքականության արմատական վերանայումը Թուրքիայի և Հարավային Կովկասի հանդեպ, վերջ տալ ցեղասպանության ժխտման մեջ ԱՄՆ-ի մեղսակցությանը, հաշվետվություն պահանջել դրա իրագործողներից և ապահովել խաղաղություն՝ հիմնված արդարության և Արցախի քրիստոնյա հայ ժողովրդի վերադարձի իրավունքի վրա:

• 25-04-2025 13:40:58   | Armenia  |  Press release
The Armenian National Committee of America (ANCA) sharply condemns President Donald Trump’s shameful retreat from American recognition and remembrance of the Armenian Genocide, as reflected in his refusal, under Turkish pressure, to even mention the Armenian Genocide by name in the White House's annual April 24th statement marking the 110th anniversary of the Ottoman Turkish Government’s systematic annihilation of 1.5 million Armenians.
“President Trump’s retreat from U.S. recognition of the Armenian Genocide represents a disgraceful surrender to Turkish threats – a shameful abrogation of our nation’s responsibility to prevent Azerbaijan and Turkey’s ongoing genocidal aggression against Christian Armenians,” stated ANCA Executive Director Aram Hamparian.
“Following Azerbaijan’s ethnic cleansing of Artsakh’s indigenous Christian Armenian population, and amid its ongoing abuse of Armenian prisoners, destruction of Armenian Christian heritage, and occupation of sovereign Armenia – President Trump has a duty to not only honestly and truthfully acknowledge the 1915 Armenian Genocide, but prevent its continuation at the hands of Turkey and Azerbaijan,” concluded Hamparian.
During his 2024 presidential campaign, President Trump pledged on social media to “restore peace in the South Caucasus and stop the violence and ethnic cleansing.” His failure to use the word genocide – under foreign pressure – now stands in direct contradiction to that promise.
Hamparian noted that: “President Trump’s omission is not a diplomatic oversight – but rather a deliberate retreat from truth and a dangerous signal of U.S. tolerance for ongoing anti-Armenian violence. It mirrors his first Administration’s shameful record of silence and complicity.” During his first term, President Trump refused to recognize the Armenian Genocide and provided unprecedented U.S.
military assistance to Azerbaijan as it launched its genocidal assault on Artsakh’s Armenian population. His failure to hold Azerbaijan accountable for documented war crimes of 2020—including the torture of POWs, execution of civilians, and destruction of Christian heritage – is widely viewed as having laid the groundwork for Azerbaijan’s 2023 genocidal ethnic cleansing of Artsakh.
President Trump’s non-recognition stands in opposition to U.S. acknowledgment by the White House, Congress, and all 50 states.
The ANCA repeats our call on President Trump to honor the commitment he made during his campaign, and to lead a fundamental reset in U.S. policy toward Turkey and the South Caucasus—one that ends U.S. complicity in genocide denial, holds perpetrators accountable, and ensures peace grounded in justice and the right of return for the Christian Armenian people of Artsakh.